Akşam Standart Tiyatro Ödülleri - Evening Standard Theatre Awards
Akşam Standart Tiyatro Ödülleri | |
---|---|
için ödüllendirildi | Londra tiyatrosunda olağanüstü başarılar |
Konum | Londra |
Ülke | Birleşik Krallık |
Tarafından sunulan | Akşam Standardı |
İlk ödül | 1955 |
Son ödül | 2019 |
İnternet sitesi | standard.co.uk/london-evening-standard-theatre-ödülleri |
Evening Standard Tiyatro Ödülleri 1955 yılında kurulmuş, İngiltere'deki en eski tiyatro ödül töreni bulunmaktadır. Her yıl London Theatre'da olağanüstü başarılar için sunulurlar ve Evening Standard gazetesi tarafından düzenlenirler . Onlar West End'in Broadway'in Drama Masası Ödüllerine eşdeğerdir .
The Evening Standard'ın sahibi Evgeny Lebedev'in ev sahipliğinde ve Anna Wintour'un ortak ev sahipliğinde , çok ünlü tiyatro ödülleri The Evening Standard'ın imza etkinliği olmaya devam ediyor. Her yıl etkinlik takvimindeki ilk büyük ödül törenidir ve tiyatro dünyasından hareketli ve çalkalayıcıların yanı sıra A listesindeki ünlüleri de çekmektedir.
kupalar
Kupa bir modellenen heykelciğin şeklini, bir figür temsil almak , Drama tarafından tasarlanan, Frank Dobson RA , Heykel eski Profesörü Royal College of Art .
Kategoriler
Ödüllerden üçü eski Evening Standard ileri gelenlerinin adlarına verilmiştir:
- En İyi Yönetmen kategorisinde (ödülleri tasarlayan ve Temmuz 1979'da aniden ölen) sanat editörü Sydney Edwards .
- Editör Charles Wintour (1955'te editör yardımcısı olarak, En Umut Veren Oyun Yazarı için sahibi Lord Beaverbrook'un başıyla selam verdikten sonra ödülleri verdi .
- Üstün Yeni Oyuncu ödülü için uzun süredir tiyatro eleştirmeni Milton Shulman (birkaç yıldır jüri heyetinin önemli bir üyesiydi).
2009 yılında Özel Ödül, Evening Standard'ın yönetici direktörü Evgeny Lebedev adına verildi .
1980'de Özel Ödül kategorisinin ilk kullanımına dikkat çeken Shulman, "1968'de jüri üyeleri Alan Bennett'in Forty Years On adlı eserinin ne Play ne de Müzikal kategorisine uymadığını düşündü . ona Özel Ödül olarak gıpta edilen Dobson heykelciği verdi.Çeyrek asırda, Alan Bennett'in Özel Ödülü'nün bu kategori için makul bir ikame olduğu makul bir şekilde iddia edilebilmesine rağmen, yalnızca 1968'de hiç kimse 'Umut Veren' olarak belirlenmemişti. "
Özel Ödüller süreci, 2004 yılında, 50. yıl dönümünde, kategorinin Ulusal Tiyatro (bir kurum), Harold Pinter (bir oyun yazarı) ve Dame Judi Dench (bir oyuncu) tarafından başarılarının zirvelerini belirtmek için kullanılmasıyla doruğa ulaştı. .
1999'dan 2005'e kadar iki yılda bir verilen Patricia Rothermere Ödülü, genç oyunculara olağanüstü destek verenleri tanıdı. Bir drama öğrencisine üç yıllık burs ödülü de vardı. Lady Rothermere, Evening Standard'ın eski sahipleri olan Daily Mail ve General Trust'ın başkanı Lord Rothermere'in karısıdır.
2007'de başlayan En İyi Müzikal ödülü, yıllardır Evening Standard Ödülleri töreninin esprili yarışmacısı olan şovmen ve öykücünün anısına The Ned Sherrin Ödülü olarak yeniden adlandırıldı .
En İyi Kadın Oyuncu ödülü, Mart 2009'da Quebec'te geçirdiği bir kayak kazasında hayatını kaybeden Natasha Richardson'a ithafen verildi .
Ödül törenleri
2007 Ödülleri öğle yemeği töreni 27 Kasım 2007'de Londra'daki Savoy Otel'de gerçekleşti. Jürilerin kazananlara ilişkin değerlendirmeleri çevrimiçi.
2008 kazananları 24 Kasım 2008'de Covent Garden Kraliyet Opera Binası'nda düzenlenen bir törenle açıklandı . Jüri değerlendirmeleri çevrimiçi.
2009 kazananları 23 Kasım 2009 Pazartesi günü yine Royal Opera House'da düzenlenen bir törenle açıklandı. Jüri değerlendirmeleri çevrimiçi.
2010 kazananları 28 Kasım 2010 Perşembe günü yakın zamanda yenilenmiş Savoy Hotel'de düzenlenen bir kutlama akşamı töreninde açıklandı .
2011 kazananları, 20 Kasım 2011'de Savoy Otel'de düzenlenen bir törenle açıklandı.
2012 kazananları 25 Kasım 2012'de yine Savoy Hotel'de düzenlenen bir törenle açıklandı.
2013 kazananları 17 Kasım 2013 tarihinde yine Savoy Hotel'de düzenlenen bir törenle açıklandı.
2014 kazananları, 30 Kasım 2014'te Londra Palladium'da düzenlenen bir törenle açıklandı.
2015 kazananları 22 Kasım 2015'te Old Vic Theatre'da düzenlenen bir törenle açıklandı.
2016 kazananları 13 Kasım 2016'da Old Vic Theatre'da düzenlenen bir törenle açıklandı.
2017 kazananları, 3 Aralık 2017'de Theatre Royal Drury Lane'de düzenlenen bir törenle açıklandı.
2018 kazananları 18 Kasım 2018'de Theatre Royal Drury Lane'de düzenlenen bir törenle açıklandı.
2019 kazananları, 24 Kasım 2019'da Londra Coliseum'da düzenlenen bir törenle açıklandı.
Yıllarına göre ödüller
- 2015 – 2014 – 2013 – 2012 – 2011 – 2010
- 2009 – 2008 – 2007 – 2006 – 2005 – 2004 – 2003 – 2002 – 2001 – 2000
- 1999 – 1998 – 1997 – 1996 – 1995 – 1994 – 1993 – 1992 – 1991 – 1990
- 1989 – 1988 – 1987 – 1986 – 1985 – 1984 – 1983 – 1982 – 1981 – 1980
Kazananlar 1955–2019
En İyi Oyun
- 2019: Lynn Nottage tarafından Ter
- 2018: Matthew Lopez tarafından Miras
- 2017: Feribotcu , Jez Butterworth
- 2016: Harry Potter ve Lanetli Çocuk , Jack Thorne tarafından
- 2015: Hat ile Orospu tarafından Stephen Adly Guirgis
- 2014: James Plays , Rona Munro
- 2013: Kimerika , Lucy Kirkwood tarafından
- 2012: Takımyıldızlar , Nick Payne
- 2011: Richard Bean tarafından One Man, Two Guvnors ve Heretic
- 2010: Bruce Norris tarafından Clybourne Parkı
- 2009: Kudüs , Jez Butterworth
- 2008: Pitmen Ressamları , Lee Hall
- 2007: Simon McBurney ve Complicite tarafından Kaybolan Bir Numara
- 2006: Tom Stoppard tarafından Rock 'n' Roll
- 2005: Brian Friel tarafından The Home Place
- 2004: The History Boys , Alan Bennett
- 2003: Demokrasi , Michael Frayn
- 2002: Bir Numarası tarafından Caryl Churchill
- 2001: Ay'ın Uzak Ucu tarafından Robert Lepage
- 2000: Joe Penhall tarafından Mavi/Turuncu
- 1999: ödül yok
- 1998: Michael Frayn tarafından Kopenhag
- 1997: Tom Stoppard tarafından Aşkın İcadı
- 1996: Pam Gems tarafından Stanley
- 1995: Pentekost , David Edgar
- 1994: Üç Uzun Kadın , Edward Albee
- 1993: Tom Stoppard tarafından Arcadia
- 1992: Amerika'da Melekler tarafından Tony Kushner
- 1991: Brian Friel tarafından Lughnasa'da Dans
- 1990: Shadowlands , William Nicholson tarafından Brian Sibley ve Norman Stone'un Surprised By Joy adlı oyunundan uyarlandı.
- 1989: Getto , Yehoshua Sobol tarafından
- 1988: Aristokratlar , Brian Friel
- 1987: A Small Family Business tarafından Alan Ayckbourn'un
- 1986: Les İlişkiler Dangereuses göre Christopher Hampton romanından uyarlanan Choderlos de Laclos
- 1985: Howard Brenton ve David Hare tarafından Pravda
- 1984: Hayırseverler , Michael Frayn
- 1983: "Usta Harold"...ve Çocuklar , Athol Fugard tarafından
- 1982: Tom Stoppard tarafından Gerçek Şey
- 1981: Tutku , Peter Nichols
- 1980: Ronald Harwood tarafından The Dresser
- 1979: Peter Shaffer tarafından Amadeus
- 1978: Gece ve Gündüz , Tom Stoppard
- 1977: Sadece Kendi Aramızda , Alan Ayckbourn
- 1976: Howard Brenton'dan Mutluluk Silahları
- 1975: Simon Gray tarafından başka türlü nişanlandı
- 1974: Norman Fetihleri , Alan Ayckbourn
- 1973: Cumartesi, Pazar, Pazartesi , Eduardo De Filippo tarafından, Keith Waterhouse ve Willis Hall tarafından uyarlandı
- 1972: Tom Stoppard tarafından Süveterler
- 1971: Simon Gray tarafından Butley
- 1970: David Storey tarafından Ev
- 1969: Ulusal Sağlık , Peter Nichols
- 1968: Amsterdam Otel tarafından John Osborne
- 1967: Joe Egg'in Ölümünde Bir Gün, Peter Nichols
- 1966: Joe Orton tarafından yağma
- 1965: John Osborne tarafından A Patriot for Me ve Frank Marcus tarafından The Killing of Sister George (ortak ödül)
- 1964: Virginia Woolf'tan Kim Korkar? Edward Albee tarafından
- 1963: Zayıf Bitos göre Jean Anouilh tarafından adapte, Lucienne Tepesi
- 1962: Bertolt Brecht tarafından Kafkas Tebeşir Dairesi , John Holmstrom tarafından çevrildi
- 1961: Lucienne Hill tarafından uyarlanan Jean Anouilh tarafından Becket
- 1960: Kapıcı , Harold Pinter
- 1959: Uzun ve Kısa ve Uzun tarafından Willis Hall
- 1958: Tennessee Williams tarafından Sıcak Teneke Çatıdaki Kedi
- 1957: Ray Lawler tarafından yazılan On Yedinci Bebeğin Yazı
- 1956: Romanoff ve Juliet , Peter Ustinov tarafından
- 1955: Kapıdaki Kaplan tarafından Jean Giraudoux
En İyi Yönetmen
Ayrıca 1979'dan Sydney Edwards En İyi Yönetmen Ödülü olarak da bilinir. 2014'ten Milton Shulman En İyi Yönetmen Ödülü'nü yeniden adlandırdı.
- 2019 – Robert Icke , Doktor ve Yaban Ördeği için
- 2018 – Şirket için Marianne Elliott
- 2017 – Ferryman için Sam Mendes
- 2016 – John Malkovich , Good Canary için
- 2015 – Robert Icke , Oresteia için
- 2014 – Wolf Hall ve Get Up The Bodies için Jeremy Herrin
- 2013 – Hayaletler için Richard Eyre
- 2012 – Nicholas Hytner , Atinalı Timon için
- 2011 – Keder için Mike Leigh
- 2010 – Howard Davies , Beyaz Muhafız ve Tüm Oğullarım için
- 2009 – Enron için Rupert Goold
- 2008 – Ivanov ve Othello ve The Chalk Garden için Michael Grandage
- 2007 – Macbeth için Rupert Goold
- 2006 – Topluluğun Sütunları için Marianne Elliott
- 2005 – Don Carlos ve Grand Hotel için Michael Grandage
- 2004 – Festen için Rufus Norris
- 2003 - Polly Teale için bayan Rochester sonra
- 2002 – Vanya Amca ve On İkinci Gece için Sam Mendes
- 2001 – Medea için Deborah Warner
- 2000 – Howard Davies , Tüm Oğullarım İçin
- 1999 – Summerfolk ve The Merchant of Venice için Trevor Nunn
- 1996 – Fenikeli Kadınlar için Katie Mitchell
- 1995 - Volpone ve Henry V için Matthew Warchus
- 1994 – Sean Mathias , Les Parents korkunçları ve Yaşam için Tasarım için
- 1993 – Terry Hands The Great Tamburlaine için
- 1992 - Bir Müfettiş Çağrısı için Stephen Daldry
- 1991 - Atinalı Timon için Trevor Nunn
- 1990 - Richard Jones , Into The Woods ve The Illusion için
- 1989 - Nicholas Hytner, Miss Saigon and Ghetto için
- 1988 - Titus Andronicus için Deborah Warner
- 1987 - Antonius ve Kleopatra için Peter Hall
- 1986 - Bernarda Alba'nın Evi için Nuria Espert
- 1985 - Gizemler için Bill Bryden
- 1984 - Christopher Morahan için Wild Honey
- 1983 - Suç ve Ceza için Yuri Lyubimov
- 1982 – Guys and Dolls için Richard Eyre
- 1981 - Oresteia için Peter Hall
- 1980 - Nicholas Nickleby'nin Yaşamı ve Maceraları için Trevor Nunn ve John Caird
- 1979 – Trevor Nunn Bir Ömür Boyu (Bu kategoride birincilik ödülü)
En iyi aktör
- 2019 – Şimdiki Kahkaha için Andrew Scott
- 2018 – Antony ve Kleopatra için Ralph Fiennes
- 2017 – Angels in America için Andrew Garfield
- 2016 – The Master Builder ve Richard III için Ralph Fiennes
- 2015 – James McAvoy , Yönetici Sınıf için
- 2014 – Coriolanus için Tom Hiddleston
- 2013 – Othello için Adrian Lester ve Rory Kinnear
- 2012 – Ortak Çalışanlar için Simon Russell Beale
- 2011 - Frankenstein için Benedict Cumberbatch ve Jonny Lee Miller
- 2010 – Hamlet için Rory Kinnear ve Ölçü için Ölçü
- 2009 - Mark Rylance için Kudüs
- 2008 – Othello için Chiwetel Ejiofor
- 2007 - Macbeth için Patrick Stewart
- 2006 – Rock 'n' Roll için Rufus Sewell
- 2005 – The Philanthropist için Simon Russell Beale
- 2004 – The History Boys için Richard Griffiths
- 2003 - Caligula için Michael Sheen
- 2002 – Simon Russell Beale, Vanya Amca ve Twelfth Night için
- 2001 - The Winter's Tale ve The Relapse için Alex Jennings
- 2000 – Hamlet için Simon Russell Beale
- 1999 – The Real Thing için Stephen Dillane
- 1998 – Kevin Spacey , The Iceman Cometh için
- 1997 – King Lear için Ian Holm
- 1996 - John Gabriel Borkman için Paul Scofield
- 1995 – Volpone için Michael Gambon
- 1994 – Moskova İstasyonları için Tom Courtenay
- 1993 – Moonlight için Ian Holm
- 1992 - Nigel Hawthorne , Kral III. George'un Çılgınlığı için
- 1991 - Kral Lear için John Wood
- 1990 - Henry IV için Richard Harris
- 1989 – Othello için Ian McKellen
- 1988 – Eric Porter , Cat on a Hot Tin Roof için
- 1987 – Michael Gambon , Köprüden Bir Görünüm için
- 1986 – Yetimler için Albert Finney
- 1985 - Richard III için Antony Sher
- 1984 - Coriolanus için Ian McKellen
- 1983 – Derek Jacobi , Much Ado About Nothing için
- 1982 - The Portage to San Cristobal of AH için Alec McCowen
- 1981 – Alan Howard for Good
- 1980 - The Dresser için Tom Courtenay
- 1979 - Warren Mitchell için Satıcının Ölümü
- 1978 - Coriolanus için Alan Howard
- 1977 - Donald Sinde için Kral Lear
- 1976 - Albert Finney , Büyük Tamburlaine için
- 1975 - No Man's Land için John Gielgud
- 1974 - Travestiler için John Wood
- 1973 - Alec McCowen , The Misanthrope için
- 1972 - Uzun Günün Geceye Yolculuğu için Laurence Olivier
- 1971 - Butley için Alan Bates
- 1970 – John Gielgud ve Ralph Richardson , Ev için
- 1969 - Hamlet için Nicol Williamson
- 1968 - Hadrian VII için Alec McCowen
- 1967 - Ölüm Dansı için Laurence Olivier
- 1966 - Albert Finney Kulağına Bir Pire için
- 1965 - Ian Holm, Henry V için
- 1964 - Kabul Edilemez Kanıtlar için Nicol Williamson
- 1963 - Michael Redgrave , Vanya Amca için
- 1962 - Paul Scofield, Kral Lear için
- 1961 – Christopher Plummer , Becket için
- 1960 - Ross için Alec Guinness ve Platonov için Rex Harrison
- 1959 - Rosmersholm için Eric Porter
- 1958 - Michael Redgrave , A Touch of the Sun için
- 1957 - için Laurence Olivier The Entertainer
- 1956 - The Power and the Glory için Paul Scofield
- 1955 - Richard Burton , Henry V için
En iyi kadın oyuncu
Ayrıca 2009'dan En İyi Kadın Oyuncu Natasha Richardson Ödülü olarak da bilinir.
- 2019 – Bir Alman Yaşamı için Maggie Smith
- 2018 – Antonius ve Kleopatra için Sophie Okonedo
- 2017 – King Lear için Glenda Jackson
- 2016 – Yerma için Billie Piper
- 2015 – Fotoğraf 51 için Nicole Kidman
- 2014 – Gillian Anderson , A Streetcar Named Desire için
- 2013 - Helen Mirren için Kitle
- 2012 – A Doll's House için Hattie Morahan
- 2011 – Flare Path için Sheridan Smith
- 2010 – After the Dance için Nancy Carroll
- 2009 – Rachel Weisz , A Streetcar Named Desire için
- 2008 – The Chalk Garden için Penelope Wilton ve Margaret Tyzack
- 2007 – Anne-Marie Duff , Saint Joan için
- 2006 - Kathleen Turner için Virginia Woolf Kim Korkar?
- 2005 - Mary Stuart için Harriet Walter
- 2004 - Victoria Hamilton için Aniden, Son Yaz
- 2003 – Demir için Sandy McDade
- 2002 - Brixton'da Vincent için Clare Higgins
- 2001 – Medea için Fiona Shaw
- 2000 - Paola Dionisotti için uzak şey daha ayrıntılı
- 1999 – Comic Potential için Janie Dee
- 1998 – Our Lady of Sligo için Sinéad Cusack
- 1997 – Hassas Bir Denge için Eileen Atkins
- 1996 - Diana Rigg için Virginia Woolf Kim Korkar? ve Cesaret Ana
- 1995 - Geraldine McEwan , The Way of the World için
- 1994 - Maggie Smith için Üç Boylu Kadın
- 1993 – Machinal için Fiona Shaw
- 1992 – Medea için Diana Rigg
- 1991 - Vanessa Redgrave için zaman She dansettiler (Martin Sherman)
- 1990 - Josette Simon için Fall sonra
- 1989 – Felicity Kendal , Much Ado About Nothing ve Ivanov için
- 1988 – Lindsay Duncan , Cat on a Hot Tin Roof için
- 1987 - Antony ve Kleopatra için Judi Dench
- 1986 – Woman in Mind için Julia McKenzie
- 1985 – Vanessa Redgrave , Martı için
- 1984 - The Way of the World için Maggie Smith
- 1983 – Geraldine McEwan , The Rivals için
- 1982 - Judi Dench , A Kind of Alaska için ve Ciddi Olmanın Önemi
- 1981 - Virginia için Maggie Smith
- 1980 - Juno için Judi Dench ve Duet for One için Paycock ve Frances de la Tour
- 1979 – Vanessa Redgrave , The Lady from the Sea için
- 1978 - Plenty için Kate Nelligan
- 1977 - Abigail'in Partisi için Alison Steadman
- 1976 – Janet Suzman , Three Sisters için
- 1975 - Dorothy Tutin için Ülkede bir Ay
- 1974 - Claire Bloom , Arzu Tramvayı için
- 1973 - Merhaba ve Hoşçakal için Janet Suzman
- 1972 - Rachel Roberts için Alfa Beta
- 1971 - Peggy Ashcroft , Viorne Loves için
- 1970 - Hedda Gabler için Maggie Smith
- 1969 – Rosemary Harris , Plaza Suite için
- 1968 – Time Present için Jill Bennett
- 1967 - Vişne Bahçesi için Lila Kedrova
- 1966 - Alacakaranlıkta Bir Şarkı İçin Irene Worth
- 1965 - Eileen Atkins , Rahibe George'un Öldürülmesi için
- 1964 - Güllerin Savaşları için Peggy Ashcroft
- 1963 - Joan Plowright , Saint Joan için
- 1962 - The Private Ear ve The Public Eye için Maggie Smith
- 1961 - Vanessa Redgrave için As You Like It
- 1960 - Dorothy Tutin için Onikinci Gece
- 1959 – The Aspern Papers için Flora Robson
- 1958 - Uzun Günün Geceye Yolculuğu için Gwen Ffrangcon-Davies
- 1957 - The Entertainer için Brenda De Banzie
- 1956 - Tebeşir Bahçesi için Peggy Ashcroft
- 1955 - Saint Joan için Siobhan McKenna
En İyi Müzikal
2007'de En İyi Müzikal dalında Ned Sherrin Ödülü'nü yeniden adlandırdı
- 2019 – Evita
- 2018 – Hamilton
- 2017 – Cehennemden Çıkmış Yarasa: Müzikal
- 2016 – İsa Mesih Süperstar
- 2015 – Sapıkça Çizmeler
- 2014 – Scottsboro Boys
- 2013 – Neşeyle Yuvarlanıyoruz
- 2012 – Sweeney Todd
- 2011 – Matilda
- 2010 – Tutku
- 2009 – Merhaba Dolly!
- 2008 – Sokak Sahnesi
- 2007 – Saç spreyi
- 2006 – Caroline veya Değişim
- 2005 – Billy Elliot
- 2004 – Yapımcılar
- 2003 – Jerry Springer: Opera
- 2002 – Tam Monty
- 2001 - Kiss Me, Kate (bir canlanma)
- 2000 – Araba Adamı
- 1999 – Harcama Harcama Harcama
- 1998 – Oklahoma!
- 1997 – Karanlıktaki Kadın
- 1996 – Tutku
- 1995 – Mack ve Mabel
- 1994 – Ödül yok
- 1993 – Melekler Şehri
- 1992 – Örümcek Kadının Öpücüğü
- 1991 – Carmen Jones
- 1990 – Ormanın İçine
- 1989 – Bayan Saygon
- 1988 – Ödül yok
- 1987 – Deliler
- 1986 – Operadaki Hayalet
- 1985 - Are You Lonesome Tonight tarafından Alan Bleasdale
- 1984 – 42. Sokak
- 1983 – Küçük Korku Dükkanı
- 1982 - Rüzgarlı Şehir tarafından Dick Vosburgh ve Tony Macaulay
- 1981 – Kediler
- 1980 – Sweeney Todd
- 1979 - Monty Norman ve Julian More tarafından Songbook
- 1978 – Annie
- 1977 – Elvis
- 1976 – Bir Koro Hattı
- 1975 – Biraz Gece Müziği
- 1974 - John, Paul, George, Ringo ... ve Bert , Willy Russell
- 1973 - Kayalık Korku Şovu
- 1972 – Alkış
- 1971 – Ödül yok
- 1970 – Ödül yok
- 1969 – Sözler, Sözler
- 1968 – Kabare
- 1967 – Tatlı Yardım Kuruluşu
- 1966 – Komik Kız
- 1965 – Ödül yok
- 1964 – Küçük Ben
- 1963 – Ah, Ne Güzel Savaş!
- 1962 – Ödül yok
- 1961 – Saçakların Ötesinde
- 1960 - Fings Ain't Wot , Frank Norman ve Lionel Bart tarafından T'Be'yi kullandılar .
- 1959 - Me Teklif Yap tarafından Kurt Mankowitz , Monty Norman ve David Heneker
- 1958 – Batı Yakası Hikayesi
- 1957 – Ödül yok
- 1956 - Cranks tarafından John Cranko ve John Addison
- 1955 – Pijama Oyunu
- Ayrıca 1955'te Salata Günleri En Keyifli Gösteri Ödülü'ne layık görüldü.
En İyi Müzik Performansı
- 2019 – Sweet Charity için Anne-Marie Duff
- 2018 – Şirket için Rosalie Craig
- 2017 – Dreamgirls için Amber Riley
- 2016 – Sunset Bulvarı için Glenn Close
- 2015 – Çingene için Imelda Staunton : Müzikal Bir Masal
- 2014 – Ödül Yok
- 2013 – The Light Princess ile Rosalie Craig (Bu kategoride birincilik ödülü)
En İyi Tasarımcı
- 2019 – Bir Yaz Gecesi Rüyası için Bunny Christie
- 2018 – The Jungle için Miriam Buether
- 2017 – Heisenberg, Ink and The Red Barn için Bunny Christie
- 2016 – The Encounter için Gareth Fry ve Pete Malkin
- 2015 - Anna Fleischle için cellâtlarını
- 2014 – Es Devlin , American Psycho için
- 2013 – İnsanlar ve Seyirci için Bob Crowley ve Once
- 2012 – Kabul Edilemez Kanıt ve Antigone için Soutra Gilmour
- 2011 – Anna Christie ve King Lear için Adam Cork
- 2010 – Miriam Buether Londra'daki Depremler ve Sucker Punch için
- 2009 - Mamoru Iriguchi için kıyma Shoreditch'teki Cordy evinde
- 2008 - Kısa Karşılaşma için Neil Murray
- 2007 – Rae Smith and the Handspring Puppet Company for War Horse
- 2006 - Timothy Bird (projeksiyonlar) ve David Farley (set ve kostümler) Sunday in the Park with George
- 2005 - Mary Poppins için Bob Crowley
- 2004 – Festen için Ian MacNeil , Jean Kalman ve Paul Arditti
- 2003 – Caligula için Christopher Oram
- 2002 - Ian MacNeil hamuru ve A Number
- 2001 – Paul Brown , Platonov ve The Tempest için
- 2000 – Oyuncak Bebek için Bunny Christie
- 1999 - Richard III , Troilus ve Cressida ve Vassa için Rob Howell
- 1998 - Richard Hoover için Bülbüller hakkında Değil (Bu kategoride ilk ödül)
En İyi Komedi
- 2001 – Alistair Beaton tarafından Feelgood
- 2000 - His Pocket'a Taşlar tarafından Marie Jones
- 1999 – verilmedi
- 1998 – verilmedi
- 1997 – Daha Yakın , Patrick Marber
- 1996 – Yasmina Rıza tarafından 'Sanat'
- 1995 – Bayinin Seçimi , Patrick Marber
- 1994 – Reg ile Gecem Kevin Elyot tarafından
- 1993 – Jamais Vu , Ken Campbell
- 1992 - Küçük Voice Yükselişi ve Düşüşü tarafından Jim Cartwright
- 1991 - Steven Berkoff tarafından Kvetch
- 1990 - Moment Man of tarafından Alan Ayckbourn'un ve Jeffrey Bernard hasta olduğu ile Keith Waterhouse
- 1989 – Bundan böyle... Alan Ayckbourn tarafından
- 1988 – Lettice and Lovage , Peter Shaffer
- 1987 – Caryl Churchill tarafından Ciddi Para
- 1986 – Bir Ay Pazarları , Bob Larbey
- 1985 - Alan Ayckbourn tarafından Onaylanmama Korosu
- 1984 – Richard Harris tarafından Dışarı Çıkmak
- 1983 - Christopher Hampton tarafından Hollywood'dan Masallar
- 1982 - Michael Frayn tarafından Sesler Kapalı
- 1981 – Kaz Sivilceleri , Mike Leigh
- 1980 – Yap ve Kır , Michael Frayn
- 1979 - Dick Vosburgh ve Frank Lazarus tarafından Hollywood'da Bir Gün / Ukrayna'da Bir Gece
- 1978 – Gloo-Joo , Michael Hastings tarafından
- 1977 - Peter Nichols tarafından Geçit Töreninde Erler
- 1976 - Başkan Alf Düşünceler tarafından Johnny Speight
- 1975 – Michael Frayn tarafından Alfabetik Sıralama
- 1974 - Tom Stoppard tarafından Travestiler
- 1973 - Alan Ayckbourn tarafından Tekil Absürt Kişi
- 1972 - Gaziler Charles Wood tarafından
- 1971 - On Başlarken tarafından Alan Bennett
- 1970 – The Philanthropist , Christopher Hampton (Bu kategoride birincilik ödülü)
En Tartışmalı Oyun
- 1955 – Godot'yu Beklerken , Samuel Beckett (Bu kategoride sadece ödül var)
Editörün Ödülü (2010'da 'Kayan Yıldız' olarak yeniden adlandırıldı)
- 2019 – Ian McKellen
- 2018 – verilmedi
- 2017 – verilmedi
- 2016 – İyi Şans Tiyatrosu
- 2015 – Vanessa Kızılderili
- 2014 – Kate Bush , Şafaktan Önce tiyatro temelli olağanüstü canlı gösterileri için
- 2013 - Kevin Spacey İngiliz tiyatrosuna katkılarından dolayı
- 2012 – David Hare
- 2011 – verilmedi
- 2010 – Sucker Punch için Daniel Kaluuya
- 2009 – verilmedi
- 2008 - Tarih oyunlarının destansı döngüsü için Royal Shakespeare Company
- 2007 – verilmedi
- 2006 – Frost/Nixon (Bu kategoride birincilik ödülü)
En Umut Veren Oyun Yazarı
Ayrıca Umut Veren Oyun Yazarı Charles Wintour Ödülü olarak da bilinir
- 2019 – Jasmine Lee-Jones , Kylie Jenner'ı öldürmenin yedi yöntemi için
- 2018 – Dokuz Gece için Natasha Gordon
- 2017 - Branden Jacobs-Jenkins için bir Octoroon
- 2016 – Cuttin It için Charlene James
- 2015 – Tanrı Çocuğu Korusun için Molly Davies
- 2014 – Harikalar Diyarı için Beth Steel
- 2013 – Rotalar için Rachel De-lahay
- 2012 – Red Velvet için Lolita Chakrabarti
- 2011 – The Village Bike için Penelope Skinner
- 2010 – Spur of the Moment için Anya Reiss
- 2009 – Gölgeler için Alia Bano
- 2008 - Tarell Alvin McCraney için In Kırmızı ve Kahverengi Su ve Brothers Boyutu
- 2007 – O Yüz için Polly Stenham
- 2006 – Tavşan için Nina Raine
- 2005 – Comfort Me With Apples için Nell Leyshon
- 2004 – Ödül yok
- 2003 – Elmira's Kitchen için Kwame Kwei-Armah
- 2002 - Vasili Sigarev için hamuru
- 2001 – Clubland için Roy Williams
- 2000 – The Force of Change için Gary Mitchell
- 1999 – The Glory of Living için Rebecca Gilman
- 1998 – Çanta için Mark Ravenhill
- 1997 – The Weir için Conor McPherson
- 1996 - Martin McDonagh , Leenane'nin Güzellik Kraliçesi için
- 1995 – Mojo için Jez Butterworth
- 1994 – Bebekler için Jonathan Harvey
- 1993 – Unidentified Human Remains için Brad Fraser ve The Life of Stuff için Simon Donald
- 1992 - Evrendeki En Hızlı Saat için Philip Ridley
- 1991 – Cesur Kızlar için Rona Munro
- 1990 - My Heart's a Bavul için Clare McIntyre
- 1989 - Değerli Dostlar için Stephen Jeffreys
- 1988 – Timberlake Wertenbaker , Ülkemizin İyiliği İçin
- 1987 – Perdeler için Stephen Bill
- 1986 - Frank McGuinness , Somme'ye Doğru Yürüyen Ulster'ın Oğullarını Gözlemlemek için
- 1985 – Grefters için Billy Hamon
- 1984 - Sharman MacDonald için bir kızken, ben Scream ve Shout için kullanılır
- 1983 – Crystal Clear için Phil Young
- 1982 - Önemsizlik için Terry Johnson
- 1981 – Buharlama için Nell Dunn
- 1980 - Paul Kember , Oldukça Kudüs Değil için
- 1979 - Dış Kenar için Richard Harris ve Yetenek için Victoria Wood
- 1978 - The Slab Boys için John Byrne ve Neyse Kimin Hayatı için Brian Clark ?
- 1977 - Mary O'Malley , Once a Catholic için ve James Robson , Factory Birds için
- 1976 - Stewart Parker , Spokesong için
- 1975 - Stephen Poliakoff , Hitting Town için
- 1974 - Mustafa Matura için Çal Mas
- 1973 - The Removalists için David Williamson
- 1972 – Wilson John Haire , Within Two Shadows için
- 1971 – EA Whitehead , The Foursoe için
- 1970 – Cüruf için David Hare ve AC/DC için Heathcote Williams
- 1969 - Peter Barnes , Yönetici Sınıf için
- 1968 – Ödül yok
- 1967 - Tom Stoppard için Rosencrantz ve Guildenstern Öldüler ve David Storey için Arnold Middleton Restorasyonu
- 1966 - David Halliwell , Küçük Malcolm ve Hadımlara Karşı Mücadelesi için
- 1965 - David Mercer için bir horoz At Ride
- 1964 – Ödül yok
- 1963 - Charles Wood için Cockade ve James Saunders için Next Time Ben olacak Sing To You
- 1962 - David Rudkin , Afore Night Come için
- 1961 - Gwyn Thomas için Sakla'dan (1962) ve Henry Canlılarda için You Are Kim Dur It
- 1960 - New York Masalları için JP Donleavy
- 1959 - Serjeant Musgrave's Dance için John Arden ve Roots için Arnold Wesker
- 1958 – Beş Parmak Egzersizi için Peter Shaffer
- 1957 - Robert Bolt için Çiçeklenme Cherry
- 1956 - John Osborne Öfkede Geriye Bakın için
- 1955 – Ödül yok
Üstün Yeni gelen
Ayrıca Üstün Yeni Oyuncu için Milton Shulman Ödülü olarak da bilinir
- Not: Kategori sona erdi ancak Yükselen Yetenek Ödülü olarak yeniden tasarlandı (aşağıya bakın)
- 2013 – Sweet Bird of Youth için Seth Numrich
- 2012 - Matthew Tennyson için Gürültü Sessizce Yapımı
- 2011 – The Faith Machine , The Glass Menagerie ve Devlet Müfettişi için Kyle Soller
- 2010 – Senin için Kate Bond ve Morgan Lloyd Me Bum Serseri Tren
- 2009 – Othello için Lenny Henry
- 2008 – Şişman Domuz için Ella Smith
- 2007 – Bayi Seçimi için Stephen Wight ve Soho'da Don Juan
- 2006 – Güzel Şey için Andrew Garfield ; Yanık/Sohbet Odası/Vatandaşlık ; ezici
- 2005 – Menier Çikolata Fabrikası : David Babani ve Danielle Tarento
- 2004 – The Goat için Eddie Redmayne : veya Sylvia Kimdir?
- 2003 – Kan için Tom Hardy ve Arabistan'da Hepimiz Kral Olurduk
- 2002 - Jake Gyllenhaal için bu Is Our Gençlik
- 2001 – Afore Night Come için Rufus Norris
- 2000 – Mavi/Turuncu için Chiwetel Ejiofor
- 1999 – Eve Best için Tis Pity She's a Whore (Bu kategoride birincilik ödülü)
Tiyatro Başarısı
- 1998 - Jonathan Kent ve Ian McDiarmid ait Almeida Tiyatrosu (Bu kategoride sadece ödül)
Patricia Rothermere Ödülü
- 2005 – Penelope Keith . Ve Hannah Croft burs ödülü
- 2003 - Richard Attenborough , genç oyunculara olağanüstü destek için. Ve Elif Yeşil burs ödülü
- 2001 – Prunella Terazileri . Ve Cassandre Joseph burs ödülü
- 1999 - Simon Callow tiyatroya Üstün hizmetlerinden dolayı. Ve Martin Rea burs ödülü
- 1997 - Judi Dench (tiyatroya üstün hizmetler) ve Mark Rice-Oxley (burs ödülü)
- 1993 - Matthew Rhys (burs ödülü)
Özel Ödül (2009'da Lebedev Özel Ödülü olarak verilir)
- 2019 – Peter Brook
- 2018 – Cameron Mackintosh
- 2017 – verilmedi
- 2016 – Kenneth Branagh
- 2015 – Stephen Sondheim
- 2014 – Tom Stoppard
- 2013 – Andrew Lloyd Webber
- 2012 – Nicholas Hytner
- 2011 – Kristin Scott Thomas
- 2010 – Michael Gambon
- 2009 - Ian McKellen İngiliz tiyatrosuna katkılarından dolayı
- 2008 - Kevin Spacey , Old Vic'e yeni bir hayat getirdiği için
- 2007 – Stephen Tompkins yenilikçi tiyatro mimarisi için
- 2006 - Üç Tekerlekli Bisiklet Tiyatrosu , politik tiyatrodaki öncü çalışmaları nedeniyle
- 2005 – Kraliyet Mahkemesi Tiyatrosu
- 2004 – 50. Yıl Özel Ödülü: Harold Pinter (oyun yazarı), National Theatre (kurum) ve Dame Judi Dench (oyuncu)
- 2003 – Max Stafford-Clark
- 2002 – Shakespeare'in Küresi
- 1998 – The Blue Room için Nicole Kidman
- 1989 – Stephen Sondheim
- 1988 – Ulusal Tiyatro 1963–1988: 25 Yıllık Başarı
- 1984 - Graeae Theatre Company , Theatre of Comedy Company ile paylaşıyor
- 1982 – John Gielgud
- 1981 – Kraliyet Shakespeare Şirketi
- 1980 – Sör Ralph Richardson
- 1979 – 25. Yıl Özel Ödülü: Sir Peter Hall
- 1977 – Hampstead Tiyatrosu
- 1976 – Peggy Ashcroft
- 1975 – Ben Travers
- 1973 – Laurence Olivier
- 1972 - Peter Daubeny ( İmpresario ve yıllık Dünya Tiyatro Sezonu organizatörü , Aldwych Tiyatrosu 1967-1973)
- 1968 - Alan Bennett için Kırk Yıl Açık (Bu kategoride ilk ödül)
Tiyatro İkon Ödülü
- 2013 – Maggie Smith
Moskova Sanat Tiyatrosu'nun Altın Martı
- 2012 – Judi Dench
- 2011 – Sör Tom Stoppard
- 2010 – Sir Peter Salonu
Ötesi Tiyatro ödülü
- 2014 – İşte Yalan Aşk
- 2013 – BBC Proms 2013
- 2012 - Danny Boyle ve ekipleri 2012 Londra Olimpiyatları açılış töreni için
- 2011 – En İnanılmaz Şey için Pet Shop Boys ve Javier de Frutos
Yükselen Yetenek
- 2019 – Oğul için Laurie Kynaston
- 2018 – Hamilton için Jamael Westman
- 2017 – The Ferryman için Tom Glynn-Carney
- 2016 – Jesus Christ Superstar için Tyrone Huntley
- 2015 – Şiddet ve Oğul için David Moorst
- 2014 – İt dalaşı için Laura Jane Matthewson
- 2013 – Josephine ve ben için Cush Jumbo
Komedi Ödülü
- 2013 – Bir Yaz Gecesi Rüyası için David Walliams
Yılın En İyi Canlanması
- 2014 – Işıklık
Ayrıca bakınız
- Laurence Olivier Ödülleri
- Eleştirmenler Çemberi Tiyatro Ödülleri
- WhatsOnStageÖdülleri
- Offies (The Off West End Tiyatro Ödülleri)
- İngiltere Tiyatro Ödülleri
Kaynaklar
- Kutlama: İngiliz Tiyatrosunun 25 Yılı . WH Allen Ltd , 1980. ISBN 0-491-02770-2 , 1955–1978 Ödülleri için
- Tiyatro Kayıt ve bugüne kadar 1981 Ödülleri için yıllık Endeksleri.