Pittsburgh'dan insanların listesi - List of people from Pittsburgh
Bu makale, Pittsburgh, Pennsylvania'da önemli miktarda doğmuş veya yaşamış önemli kişilerin bir listesini içerir . Şehir Pittsburgh ikinci büyük kenti ve ikinci büyük metropol alanının merkezidir ABD Commonwealth of Pennsylvania .
sanatçılar
Aktrisler
- Tina Benko
- Julie Benz
- Lori Cardille
- Caitlin Clarke
- Dolores Costello
- marpessa şafağı
- barbara feldon
- Rita Gam
- Gillian Jacobs
- cherie johnson
- Kimmarie Johnson
- Shirley Jones
- Lorelei Kral
- Christine Laitta
- Heather Mazur
- Mitzi McCall
- Judith McConnell
- Anisha Nagarajan
- Evelyn Nesbit
- Sandra Dee Robinson
- margot gül
- Zelda Rubinstein
- Lillian Russel
- rena sofer
- Sam Sorbo
Aktörler
- F. Murray Abraham
- Tom Atkins
- Carl Betz
- Christian Borle
- Don Brockett
- Steve Byrne
- ted cassidy
- David Conrad
- Maurice Costello
- paslı cundieff
- John Davidson
- Jack Dodson
- Charles Esten
- Joe Flaherty
- Scott Glenn
- Frank Gorşin
- Charles Grodin
- Kevin Peter Hall
- John Hodiak
- Michael Keaton
- Gene Kelly
- John Leslie
- Tom Major-Top
- Joe Manganiello
- Jim Martin
- Kiel Martin
- Adolphe Menjou
- Kermit Murdock
- Burt Mustin
- Manu Narayan
- Bill Nunn
- Michael Parkı
- Billy Porter
- William Powell
- Zachary Quinto
- Fred Rogers
- Johnny Günahları
- Regis Toomey
- fritz dokumacı
komedyenler
Muhabirler ve çapalar
- Jodi Applegate - NBC'nin Daha Sonra Bugün
- John Buccigross - Ev sahibi, SportsCenter üzerinde ESPN
- Bill Burns - KDKA çapa (1953-1989)
- Patti Burns – babası Bill ile KDKA çapası
- Bill Cardille - Chilly Billy olarak bilinen yayıncı , Chiller Theatre ve Studio Wrestling'in ev sahibi
- Beano Cook - ESPN kolej futbol analisti
- Myron Cope —spor muhabiri, radyocu ve spor spikeri
- Scott Ferrall - spor talk radyo sunucusu
- Howard Fineman - Newsweek gazetecisi
- Tom Griffith - WMUR-TV Manchester, New Hampshire sunucusu
- Fred Honsberger yayıncı
- Jay Mariotti - spor yazarı
- Jeanne Moos - CNN muhabiri
- Art Pallan yayıncısı
- Jane Pauley
- Jim Quinn - radyo talk-show sunucusu
- Paul Shannon - WTAE-TV çocuk programı Adventure Time sunucusu
- John Stehr - Indianapolis, Indiana'daki WTHR'de spiker
- Bari Weiss - kanaat yazarı ve editör
medya kişilikleri
- Porky Chedwick - spiker
- Rege Cordic - aktör ve yayıncı
- Bill Cullen - TV yarışma programı sunucusu
- John Dennis - radyo sunucusu
- Frank DiLeo - Michael Jackson'ın menajeri, Goodfellas oyuncu kadrosu
- Phil Frank - karikatürist
- Chris Garver – dövme sanatçısı , Miami Ink
- Justine Ezarik (aka. iJustine) – YouTube kişiliği
- Rafe Judkins – Hayatta kalan: Guatemala
- Sarah Kozer – Joe Milyoner
- Billy Mays - televizyon doğrudan yanıt reklam satış elemanı
- Sheena Monnin - Pennsylvania Güzeli
- Jenna Morasca – reality şov yarışmacısı, Survivor: The Amazon'un galibi
- Sharon Needles – drag queen , RuPaul's Drag Race'in dördüncü sezonunun galibi
- David Newell - TV oyuncusu, Mister Rogers' Neighborhood'da "Bay McFeely"
- Beth Ostrosky - model, televizyoncu, Howard Stern'in karısı
- Bob Trow – Mister Rogers' Neighborhood dizisinde TV aktörü, " Bob Dog " ve " Robert Troll "
- Ricki Wertz – WTAE-TV
Yapımcılar, yönetmenler ve efektler
- Antoine Fuqua - yönetmen
- John P. Harris – ilk sinema salonunu icat etti
- David Hollander - TV ve film yapımcısı, yönetmen
- Carl Kurlander - film yapımcısı, yazar
- Sally Lapiduss - yapımcı
- Rob Marshall - yönetmen, Chicago
- Greg Nicotero - aktör, yönetmen, yapımcı, özel efektler ve makyaj sanatçısı The Walking Dead
- Eric Red - senarist ve yönetmen
- Ford Riley – yapımcı, senarist ve söz yazarı; Aslan Muhafızını yarattı
- George A. Romero – yönetmen, en iyi Yaşayan Ölülerin Gecesi ile tanınır
- Richard Rossi - yönetmen
- Tom Savini - aktör, dublör, yönetmen, özel efektler ve makyaj sanatçısı
- Lou Scheimer - animatör, seslendirme sanatçısı, animasyon stüdyosu Filmation kurucularından
- David O. Selznick – film yapımcısı, Rüzgar Gibi Geçti
- Lewis J. Selznick – film yapımcısı
- Myron Selznick - yapımcı, yetenek ajansı başkanı
Müzik
Caz, ruh, R&B ve müjde
- Ron Affif - caz gitaristi
- Ron Anthony – caz gitaristi, öğretmen; Sinatra'nın 10 yıllık gitaristi
- Bob Babbitt - Motown house grubu Funk Brothers için basçı
- Sheryl Bailey - caz gitaristi
- George Benson - caz gitaristi, şarkıcı
- Harold Betters - caz tromboncusu
- Art Blakey - caz davulcusu, grup başkanı
- Ray Brown - caz kontrbasçısı
- Paul Chambers - basçı
- Sonny Clark - caz piyanisti
- Kenny Clarke - caz davulcusu
- Johnny Costa - caz piyanisti
- Frank Cunimondo - caz piyanisti
- Johnny Daye - ruh şarkıcısı
- Billy Eckstine - şarkıcı
- Roy Eldridge - trompetçi
- Joel Forrester - piyanist
- Barry Galbraith - caz gitaristi
- Erroll Garner - caz piyanisti
- Walt Harper - caz piyanisti
- Earl Hines - caz piyanisti
- Roger Humphries - davulcu
- Phyllis Hyman - şarkıcı
- Ahmed Jamal - caz piyanisti
- Eddie Jefferson – şarkıcı, besteci; Moody's Mood for Love şarkısının sözlerini yazdı.
- Dodo Marmarosa - bop piyanisti
- Billy May - grup lideri, Frank Sinatra için aranjör
- Sammy Nestico - Count Basie Orkestrası için aranjör
- Leo Pellegrino - bariton saksofoncu
- Horace Parlan - piyanist
- Jimmy Ponder - gitarist
- Billy Fiyat - şarkıcı
- Eddie Safranski - basçı
- Shanice
- Dakota Staton - vokalist
- Billy Strayhorn - besteci, piyanist
- Maxine Sullivan - caz vokalisti
- Stanley Turrentine - tenor saksafoncu
- Tommy Turrentine - trompetçi
- Mary Lou Williams - caz piyanisti
- Spanky Wilson - caz vokalisti
Klasikler ve standartlar
- Lory Bianco - şarkıcı
- Jackie Evancho - şarkıcı
- Colyn Fischer - kemancı
- Stephen Foster - 19. yüzyıl söz yazarı
- Philip Glass - besteci
- Byron Janis - piyanist
- Oscar Levant - piyanist
- Lorenzo Malfatti - İtalyan opera koçu
- Mary Lou Metzger - şarkıcı
- Mildred Miller - opera sanatçısı
- Joe Negri - müzisyen, profesör, en iyi Mister Rogers' Neighborhood üzerinde "Handyman Negri" olarak bilinen
- Leo Robin - söz yazarı
Rock ve alternatif
- Tunde Adebimpe - müzisyen ve aktör, Radyoda TV'nin solisti
- Bobby Blotzer - Ratt için davulcu
- Ceann - İrlandalı içme müziği rock grubu
- William Fitzsimmons - müzisyen
- Gregg Gillis - müzisyen, "Kız Talk"
- Gramsci Melodic - alternatif rock grubu
- Joe Grushecky – Iron City Houserockers, solo sanatçı; Bruce Springsteen'de çalıştı
- Donnie Iris - müzisyen
- Ray Luzier - Korn üyesi
- Garip Paul Petroskey - lo-fi müzisyeni
- Justin Sane - politik punk rock grubu Anti- Flag'ın baş gitaristi ve eş şarkıcısı / söz yazarı
- Spike Slawson - Me First ve Gimme Gimmes için şarkıcı
Klasik
ülke ve halk
Pop
- Michele Brourman - besteci
- Lou Christie - pop şarkıcısı, "Yıldırım Çarpıyor"
- Daya - pop şarkıcısı / söz yazarı
- Jerry Fielding - Oscar adayı besteci
- Chris Jamison - dan şarkıcı-söz yazarı, müzisyen ve yarışmacı NBC 'ın Ses sezon 7
- Marcels - vokal grubu, "Mavi Ay"
- BE Taylor - müzisyen
- Bobby Vinton - pop şarkıcısı, " Blue Velvet "
- Brian Young - davulcu ve perküsyoncu, Fountains of Wayne
Rap ve hip hop
- Beedie – Rapçi
- Büyük Büfe – Rap ikilisi
- Jasiri X – Sanatçı, Aktivist, Rapçi, Girişimci
- Jero
- Jimmy Wopo - Rapçi
- Bayan Bayan Kier – Deee-Lite
- Mel-Man - hip hop yapımcısı ve rapçi
- Pittsburgh Slim – Rapçi
- Wiz Khalifa
- Mac Miller - Rapçi
- Chevy Woods - Rapçi
Dansçılar ve koreograflar
- Kyle Abraham - koreograf
- Martha Graham – dansçı ve koreograf; Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası aldı
- Billy Hartung - Broadway oyuncusu, dansçı ve şarkıcı
- Gene Kelly - ikonik Hollywood dansçısı, aktör, şarkıcı, yönetmen ve koreograf
- Abby Lee Miller – eski dans stüdyosu sahibi, koreograf ve Abby Lee Dance Company için takım koçu ; Dance Moms adlı TV şovunda yer aldı
- Chloe Lukasiak - aktris ve TV şovu Dance Moms eski özellikli dansçı
- Paul Taylor - koreograf
- Jonathan Wolken (1949-2010) - Pilobolus dans topluluğunun kurucusu
- Maddie Ziegler - aktris ve TV şovu Dance Moms eski özellikli dansçı
Görsel Sanatlar
- Matt Baker - çizgi roman sanatçısı
- Romare Sakal
- Martin Beck - ressam
- Seddon Bennington
- Şerif Bey - heykeltıraş, seramikçi, eğitimci
- Ailsa Mellon Bruce - Mellon varisi ve sanat hamisi
- Norman Daly - görsel sanatçı
- Vanessa Alman - heykeltıraş, şair
- David Hanna - sanatçı
- Charles "Teenie" Harris - fotoğrafçı
- Jerry Harris - heykeltıraş
- Yvonne Jacquette - ressam ve grafiker
- Michael Lotenero - ressam ve heykeltıraş
- Scott McDaniel - çizgi roman sanatçısı
- James Michalopoulos - ressam ve heykeltıraş
- Burton Morris - sanatçı
- Thaddeus Mosley - heykeltıraş
- Sharon Needles – drag queen, RuPaul's Drag Race'in 4. sezonunun galibi
- Jackie Ormes
- Philip Pearlstein - ressam
- Robert Qualters - ressam
- Lawrence Saint - vitray sanatçısı
- Naomi Sims – modeli
- George Sotter - ressam
- Renee Stout - multimedya sanatçısı
- Andy Warhol - ressam
- Julia Warhola
Yazarlar
- Joseph Bathanti – şair, yazar, profesör; NC Şair Ödülü Sahibi , 2012-2014
- Nellie Bly - Pulitzer ödüllü araştırmacı gazeteci ve yazar
- Kenneth Burke - edebiyat kuramcısı
- Willa Cather - yazar, Pulitzer Ödülü sahibi
- Michael Chabon - Pulitzer ödüllü yazar
- Murray Chass - New York Times beyzbol yazarı, yazar
- Stephen Chbosky - yazar
- Malcolm Cowley - şair, eleştirmen
- Melanie Craft – romancı; Oracle'dan Larry Ellison'ın karısı
- Stephen Dau - yazar
- Annie Dillard - yazar ve Pulitzer Ödülü sahibi
- Harry Dolan - yazar
- Zak Ebrahim – Yazar, Barış Aktivisti, Konuşmacı
- Jack Gilbert - şair
- Beth Gylys - şair ve profesör
- Samuel Hazo - şair ve profesör
- Kerry Hannon - yazar
- Lori Jakiela - yazar
- George S. Kaufman – mizahçı, oyun yazarı
- Joseph Koerner - sanat tarihçisi ve film yapımcısı
- David Leavitt - romancı
- Stephen Manes - dergi yazarı, yazar
- David McCullough - tarihçi ve yazar ve iki kez Pulitzer Ödülü sahibi
- Burton Morris - ressam
- Elizabeth Moorhead - romancı
- Stewart O'Nan - yazar
- Peter Oresick - şair
- Mary Roberts Rinehart - gizem yazarı
- Gladys Schmitt - yazar
- Jim Shooter - çizgi roman yazarı, editör ve yayıncı
- Michael Simms - 1987'den beri Pittsburgh'da şair
- George Smith - kumarbaz, handikap
- Gertrude Stein - yazar, şair, oyun yazarı ve feminist
- Gerald Stern - şair
- Kathleen Tessaro - romancı
- John Edgar Wideman - yazar ve profesör
- August Wilson - Pulitzer ödüllü oyun yazarı
Sporcular
Beyzbol
- Glenn Beckert - ikinci kaleci
- Buddy Bell - üçüncü meydancı (1972-1989)
- Bill Blair
- Dave Bush
- Ollie Carnegie – 1931–45
- Betty Jane Cornett (1932-2006) - üçüncü baz (1950-1952) All-American Girls Profesyonel Beyzbol Ligi
- Bill Doak – Cardinals and Dodgers , modern beyzbol eldiveninin mucidi
- Ryan Garko - ilk meydancı Giants
- Josh Gibson - Negro lig oyuncusu, Pittsburgh Crawfords ve Homestead Grays
- Gary Yeşil
- Howdy Groskloss - kısa stop 1930-32
- Ian Happ – Chicago Cubs
- Art Howe - Astros ve A'yı yönetti
- Derek Law sürahi
- Bobby Lowe - bir oyunda 4 ev sahibi ilk MLB oyuncusu
- Heinie Smith
- Sam McDowell
- Marguerite Pearson - yardımcı oyuncu 1948-1954, All-American Girls Profesyonel Beyzbol Ligi
- Trent Thornton - Toronto Blue Jays için sürahi
- Harold Joseph "Pie" Traynor - Pirates Hall of Fame üyesi
- Honus Wagner - kısa stoper , Hall of Fame üyesi
- Neil Walker - Miami Marlins için ikinci kaleci
- Bobby Wallace - Hall of Fame üyesi
- John Wehner - Korsanlar iç saha oyuncusu, yayıncı
- Josh Wilson - 2005-günümüz
Beyzbol katkıda bulunanlar
- Bill Benswanger - Korsanlar sahibi, entegrasyon için vokal savunucusu
- Chuck Greenberg - Rangers'ın eski sahibi
- Gus Greenlee - Crawfords'ın kurucusu
- John P. Harris - Boston Braves'in sahibi
- Ray Kennedy - izci ve GM
- Tony LaCava - uzun zamandır izci ve genel müdür yardımcısı
Basketbol
Koçlar
- Dick Bennett - Wisconsin , Washington Eyaleti 1976-2006
- Paul Birch
- Eddie Cameron - Duke 1929-1949 1972 yılına kadar, Cameron Kapalı Stadyumu , ACC kurucu üyesi, futbol koçu ve Olimpiyat seçici
- Suzie McConnell-Serio - WNBA oyuncusu 1998-2000, baş antrenör 2004-06, Duquesne 2007-2013
- dostum Moore
- Prosser'ı Atla - Loyola (MD) , Xavier ve Wake Forest 1993–2007
- Herb Sendek – NC Eyaleti ve Arizona Eyaleti 1994–2015
Forvetler ve merkezler
- John Abramoviç - 1946–48
- DeJuan Blair – Pitt All-American, Spurs 2009–13, Mavericks 2013–
- Chuck Cooper – 1950–56; ilk hazırlanan Afrikalı-Amerikalı
- Jakim Donaldson (1983 doğumlu) - İsrail Basketbol Premier Ligi'nde oyuncu
- Ken Durrett - 1971–75 NBA
- Paul Grant - 1997-2004
- Maurice Lucas – 1975–88
- Walt Miller - 1946–47
- Maurice Stokes - Rochester/Cincinnati Royals 1955-58; Ünlüler Salonu
- Walt Szczerbiak – 1971–72 NBA
- Michael Young (1994 doğumlu) - Ironi Nahariya ait İsrail Basketbol Premier Ligi'nde
Muhafızlar
- Moe Barr – 1970–71 NBA
- Paul Birch
- Ron Carter - 1978–80 NBA
- Calvin Fowler - 1969–70
- DeAndre Kane
- TJ McConnell – Arizona Wildcats ve Philadelphia 76er ve Indiana Pacers
- Jack Twyman - 1955-66, Hall of Famer
Basketbola katkıda bulunanlar
- Mark Cuban - Mavericks'in sahibi
- Tim Grgurich - Pitt teknik direktörü
- Ted Stepien - Cavs'in eski sahibi
Boks
- Bob Baker - ağır sıklet yarışmacısı
- Eddie Chambers - Ağır Sıklet ve Yarı Sıklet Yarışmacısı, 2008-2016
- Billy Conn - hafif ağır siklet şampiyonu 1939-1941
- Andy DePaul - orta sıklet yarışmacısı, hakem
- Harry Greb - orta sıklet şampiyonu 1923
- Frank Klaus - orta sıklet şampiyonu 1904
- Paul Spadafora – hafif sıklet şampiyonu, 1999
- Jackie Wilson - tüy siklet şampiyonu, 1900'lerin başı (on yıl)
- Teddy Yarosz - orta sıklet şampiyonu, 1934
- Fritzie Zivic - ağır siklet şampiyonu, 1940
Artistik patinaj
- Michael Seibert – ABD Artistik Patinaj Şampiyonasında beş kez altın madalya kazanan; Dünya Şampiyonasında üç bronz madalya
- Jamie Silverstein - buz dansı
- Taylor Toth - çift paten
Futbol
Antrenörler: öncelikle NFL
- Joe Bugel - asistan ve baş antrenör 1975-günümüze; 1980'lerin "Hogs" un kurucusu
- Jim Haslett - baş antrenör Saints (2000-2005), Rams DC (2006-08)
- Mike McCarthy - Packers koçu 2005-2018
- Herb McCracken - kolej 1920'ler ve 1930'lar
- Mike Miller - asistan 1999-günümüze
- Dick Nolan - baş antrenör, San Francisco 49ers ve New Orleans Saints
Antrenörler: diğer futbol
- Frank Cignetti, Jr. – Rutgers
- Tom Davies – 1922–47
- Zengin Lackner - Carnegie Mellon 1986'dan günümüze
oyun kurucular
- Marc Bulger – 2000–2011, Super Bowl
- Chuck Fusina - NFL 1979-86
- Bruce Gradkowski – Steelers , Bucs , Raiders 2006–16
- Binbaşı Harris - kolej ve CFL'de rekor kıran
- Leon Hart – Heisman Ödülü , College Hall of Fame
- Al Jacks
- Jim Kelly - 1986-96, Hall of Fame , 4 Super Bowl maçı
- Dan Marino - 1983-99, Hall of Fame 1 Super Bowl görünümü
- Mike McMahon - 2001'den bu yana
- Rod Rutherford - 2003-günümüz
- Matt Schaub – 2004-günümüz
- Johnny Unitas - 1956-73, Hall of Famer , iki Super Bowl
- Alex Van Pelt - 1995-2003
- Scott Zolak – 1991–99 1 Super Bowl görünümü
Arka arkaya koşmak
- Kevan Barlow
- Çerez Gilchrist – AFL ve CFL
- Warren Heller – 1930'lar
- William F.Knox
- Roger Kochman – 1963
- Curtis Martin - 1995-2006, Super Bowl
- Harry McChesney - 1900'ler (on yıl) NFL
- Eugene "Merkür" Morris – 70'lerin Yunusları ; iki Süper Kase
- Ray Zellars - Azizler
Alıcılar ve sıkı uçlar
- Brian Baschnagel - aslında bir koşucu, Ohio State, Bears 1976-1984
- Darnell Dinkins - 1990'larda ve 2000'lerde NFL sıkı sonu (on yıl)
- John Frank - 1980'lerde NFL sıkı sonu
- Gregg Garrity - Penn Eyaleti, NFL 1983-89
- Ken Herrock - NFL sıkı son 1963-69, Super Bowl
- Brandon Marshall - NFL geniş alıcı 2006-günümüze
- Rasheed Marshall - NFL geniş alıcı 2005-günümüze
- Joel Williams - NFL sıkı son, 1987
saldırgan yan hakemler
- Adam Bisnowaty - New York Giants için NFL saldırgan yan hakem
- Dean Caliguire - 1991 yılında NFL yan hakem
- Bill Fralic – Atlanta Falcons için hücum oyuncusu , '80s All-Decade Team
- Gary Greaves - 1960 mücadelesi
- Leander Jordan - saldırgan yan hakem Carolina Panthers, San Diego Chargers, Atlanta Falcons, Jacksonville Jaguars
- Mose Lantz - NFL merkezi 1933
- William R. Moore - 1940'larda NFL guardı
- Boğa Polisky NFL guard 1929
- Tom Ricketts - NFL, 1980'ler ve 1990'lar için mücadele ediyor
- Mike Rosenthal - NFL mücadelesi 1999-2007
- Jack Sack - 1920'lerde NFL guard
defans oyuncuları
- Mike Barnes - Profesyonel melon 1973-1981
- Bob Buczkowski - 1980'lerde NFL savunma sonu
- Sam Clancy - 1980'lerde ve 1990'larda NFL savunma sonu
- Ave Daniell - 1930'larda NFL mücadelesi
- Aaron Donald - NFL defansif mücadele
- Jack Dugger - NFL yan hakemi 1946-1949
- Art Gob - NFL savunma sonu, 1950'ler ve 1960'lar
- Cameron Heyward - NFL 2011-mevcut
- Tyrique Jarrett - NFL defansif mücadele
- David Logan - 1970'ler ve 1980'ler için defansif mücadele
- Leo Skladany - NFL savunma sonu 1940'lar ve 1950'ler
- Jason Taylor – savunma tarafı; Miami Dolphins için beş kez Pro Bowler
- Randy White - savunma oyuncusu 1975-88; üç Süper Kase , Hall of Fame
Defansif arka ve linebacker
- LaVar Arrington - NFL defans oyuncusu 2000-06
- Jack Butler - köşe oyuncusu 1951-1959, Pro Football Hall of Fame
- Jim Flanigan Sr. - NFL linebacker 1960'lar ve 1970'ler
- Don Graham Penn Eyaleti, NFL 1987-89
- Justin King - NFL 2008'den günümüze
- Sean Lee - Dallas Cowboys için defans oyuncusu
- Mike Logan - NFL güvenliği 1996-2006, Super Bowl
- Paul Martha - 1960'larda NFL güvenliği
- Dick McCabe - 1950'lerde ve 1960'larda NFL güvenliği
- Ryan Mundy - NFL güvenliği
- Paul Posluszny - Penn State'den Dick Butkus Ödülü sahibi, Buffalo Bills için defans oyuncusu
- Scott Radecic - Penn State ve NFL defans oyuncusu 1984-95
- Bryant Salter - 1970'lerde NFL güvenliği
- Joe Schmidt - defans oyuncusu 1953-65, Hall of Fame
- Raymond Ventrone – güvenlik, Cleveland Browns
- Eric Wicks - güvenlik, 2007 yılında Bronko Nagurski Ödülü için finalist
Futbol uzmanları
- Pat McAfee – All Pro NFL bahisçisi, 2010'un tüm on yıllık ekibi
- Don Silvestri - 1990'larda tekme
Futbola katkıda bulunanlar
- Dave Berry - profesyonel futbol öncüsü
- Kevin Colbert – futbol operasyonları direktörü (2 Super Bowls)
- Dale Hamer - NFL hakemi 1978-2001, 3 Süper Kase
- Shaun Herock - NFL yöneticisi
- Bill Nunn - Steelers 1967'den beri izci
- Art Rooney - Pittsburgh Steelers Duquesne Üniversitesi'nin sahibi ve kurucusu
- Dan Rooney - Pittsburgh Steelers'ın ikinci başkanı, Pro Football Hall of Fame üyesi
Golf
- Scott Dunlap – PGA ve Şampiyonlar Turu
- Bob Friend – PGA ve Ulusal Tur
- Jim Simons – amatör olarak neredeyse 1971 ABD Açık'ı kazandı; metal sürücü kullanan ilk turnuva galibi
- Brendon Todd – PGA Turu
Hokey
Merkezler ve kanat oyuncuları
- Riley Barber – Capitals kanat oyuncusu, 2017–
- Ryan Malone – Penguenler , Yıldırım , Rangers kanat oyuncusu 2003–15; 2017
- Gerry O'Flaherty - Yapraklar, Canucks , Alevler 1971-79
- Brandon Saad – Colorado Avalanche kanat oyuncusu 2011–
- Henrik Samuelsson – Coyotes kanat oyuncusu 2014–
- William Thomas - Anyang Halla kanat oyuncusu 2005-
- Vincent Trocheck – Panterler 2014-2020, Kasırgalar 2020-
- RJ Umberger – El ilanları , Ceket merkezi 2005–
Savunma
- Matt Bartkowski - Iowa Vahşi
- Bob Beers – Bruins, Lightning , Oilers , Islanders defans oyuncusu 1989–97
- Dylan Reese – Korucular , Adalılar, Penguenler 2007–
- Mike Weber - eski NHL savunma oyuncusu.
kaleciler
- John Gibson - Anaheim Ducks için oyuncu
Hokey katkıda bulunanlar
- James Wallace Conant - Duquesne Gardens'ı yönetti
motor sporları
- Chip Ganassi – eski sürücü, şimdi IndyCar ve NASCAR'da takım sahibi
- Dick Linder - 1950'ler NASCAR sürücüsü
olimpik sporlar
- Kurt Angle - 1996 altın madalya içinde serbest güreşte , oldu profesyonel güreşçi
- Robert "Bob" Blum (1928 doğumlu), Olimpiyat eskrimci
- Herb Douglas - 1948 Yaz Olimpiyatları'nda uzun atlama bronz madalyası ; Pennsylvania Sports Hall of Fame 1992'ye girdi
- Suzie McConnell-Serio - basketbol 1988 ve 1992
- Allison Schmitt – rekabetçi yüzücü , dört kez Olympian
- Leah Smith - 2016 Olimpiyatları'nda yüzme, altın ve bronz madalya
- Amanda Polk - kürek, altın madalyalı W8+ 2016 Olimpiyatları
Futbol
Tenis
- Bjorn Fratangelo - Fransa Açık erkek şampiyonu
- Bonnie Gadusek - profesyonel tenisçi, ABD Açık'ta çeyrek finale yükseldi
- Gretchen Magers - Wimbledon ve Fransa Açık çeyrek finallerine ulaştı
- Alison Riske – WTA oyuncusu, ABD Açık'ta 4. tura yükseldi
Güreş
- Kurt Angle - WWE güreşçisi ve olimpiyat altın madalyalı
- Rob Conway – RAW markalı WWE güreşçisi
- Johnny De Fazio - "Atlama" olarak bilinen Johnny De Fazio
- Dominic DeNucci – WWWF güreşçisi ve antrenörü
- Shane Douglas - WCW ve WWWF güreşçisi
- Corey Graves - güreşçi, WWE yorumcusu
- Mike Jones – WWE'de Virgil olarak bilinir; WCW'de Vincent, Shane ve Curly Bill olarak çalıştı
- Cody Michaels - eski USWA takım şampiyonu, ECW, WSX yapımcısı
- John Minton – WWF, diğer adıyla Big John Studd
- Jeffrey Sciullo – Elias olarak bilinen WWE güreşçisi (eski adıyla Elias Samson)
- Bruno Sammartino - iki kez World Wide Wrestling Federation şampiyonu
- Mike Scicluna - Baron Mikel Scicluna olarak bilinir
- John Sullivan - Johnny Valiant olarak bilinir
- Newton Tattrie - Geeto Moğol olarak bilinir
- Larry Zbyszko (gerçek adı Larry Whistler) – Total Nonstop Action Wrestling'de yetkili direktör
Diğer sporlar
- Danny Chew – bisikletçi, Race Across America'nın galibi (1996, 1999)
- Joseph Kearney - atletik yönetici
- George Smith - at yarışı
- Tom Wallisch - profesyonel kayakçı
sanayi
Havacılık
- Paige Kassalen – Solar Impulse'ta elektrik mühendisi
- Willard Rockwell – Rockwell Intl'yi kurdu.
- Calbraith Perry Rodgers - ilk kıtalararası uçuşu yaptı
Çelik ve metaller
- James W. Brown – Pota Çelik
- Andrew Carnegie - çelik kralı ve hayırsever, US Steel'i kurdu
- William Donner - çelik kralı, Monessen ve Donora'yı kurdu , kızı 1932'de FDR'nin oğluyla evlendi
- George Washington Gale Ferris Jr. - çelik mühendisi, işadamı ve dönme dolabın mucidi
- Henry Clay Frick - çelik kralı, US Steel'in operasyon müdürü
- Charles Martin Hall - Alcoa alüminyum üreticisi ve kurucusu
- Julian Kennedy – çelikte makine mühendisi
- George Lauder – İskoç-Amerikalı milyarder sanayici; Carnegie Steel Company ortağı ; US Steel'in yönetim kurulu üyesi ; Andrew Carnegie'nin kuzeni-kardeşi
- James H. Laughlin – Jones ve Laughlin Çelik
- John Leishman – Carnegie Steel'de yönetici
- William Metcalf - Fort Pitt dökümhanesi
- Charles M. Schwab – Bethlehem Steel'in kurucusu
- John P. Surma – US Steel
- Thomas Usher - US Steel CEO'su ve Marathon Oil yönetim kurulu başkanı
- John Walker - demir çelik sanayicisi
Enerji
- Walter Arnheim – Mobil yönetici ve kurumsal ve kar amacı gütmeyen danışman
- Frederick Bausman
- EW Marland - petrolcü, Conoco olacak olanı kurdu , aynı zamanda Oklahoma valisi oldu
- William Mellon - Gulf Oil'in kurucu ortağı
Ulaşım
- Erik Buell – Buell Motosiklet Şirketi
- Alexander Cassatt - Pensilvanya Demiryolu
- Louis Semple Clarke - vapurlar
- John E. Connelly – Ağ Geçidi Clipper Filosu
- Mike Fink - nehir kayıkçısı
- Robert Pitcairn - Pensilvanya Demiryolu
- Samuel Rea - Pensilvanya Demiryolu
finans
- John F. Donahue – Federe Yatırımcılar Başkanı
- Stanley Druckenmiller - hedge fon yöneticisi
- Thomas Marshall Howe - 19. yüzyıl politikacı
- Richard B. Mellon – bankacı, hayırsever
- Thomas Mellon – Mellon Financial'ı kurdu
- David Tepper - işadamı, hedge fon yöneticisi, hayırsever ve Carolina Panthers'ın sahibi
- William Çözülme - 19. yüzyıl bankacısı
Teknoloji ve iletişim
- William Bullock - matbaa yenilikçisi
- Charlie Cheever - Quora'nın kurucu ortağı
- Brendan Eich – Mozilla, JavaScript'in yaratıcısı
- Caterina Fake – Flickr ve Hunch'ın kurucu ortağı
- John P. Harris – tiyatro sahibi
- Regis McKenna – yüksek teknoloji pazarlama gurusu
- Willard Rockwell – Rockwell Intl'nin öncüsü.
- Richard Mellon Scaife – Tribune-İnceleme
- Zengin Skrenta - bilgisayar programcısı
- George Westinghouse – elektrik endüstrisinin öncüsü
- Mark Whitaker - CNN Worldwide şefi
- Jamie Zawinski - bilgisayar korsanı
tüketim malları
- Peter Chartier (Chartiers Town ve Tarentum) – kürk tüccarı 1734–43
- David L.Clark
- HJ Heinz II – HJ Heinz Co.'nun CEO'su
- Henry J. Heinz – HJ Heinz Company'nin kurucusu
- Edgar J. Kaufmann – Kaufmann'ın
- Billy Mays - TV ustası
- James Sinegal – Costco
- Patricia A. Woertz – ADM
Diğer endüstriler
- William D. Boyce – Boy Scouts of America'nın kurucusu
- Dr. Herbert Boyer – Genentech'in kurucu ortağı
- John Baptiste Ford – PPG Endüstrileri
- Ed Grier - Disneyland
- Joseph A. Hardy III – 84 Kereste
- Bob Stupak – Vegas Stratosfer
İş gücü
- David J. McDonald – çelik işçileri sendikası başkanı
- Fannie Sellins - sendika organizatörü
- Joseph Yablonski – UMW
- Joseph "Chip" Yablonski – UMW avukatı
- Kenneth Yablonski - avukat
Din
- Catherine Anne Cesnik (1942-1969), öldürülen Katolik rahibe
- Kardinal Daniel DiNardo - Galveston-Houston başpiskoposu
- Thomas Dolinay - başpiskopos
- Joseph R. Lamonde
- Kardinal Adam Maida - Detroit Fahri Başpiskoposu
- Janice McLaughlin - Katolik rahibe ve insan hakları aktivisti
- Madalyn Murray O'Hair - Amerikan Ateistlerinin kurucusu
- William Pasavan
- George Rapp - Harmonistler dini mezhebinin kurucusu
- Charles Owen Pirinç
- Charles Taze Russell – Watch Tower Bible & Tract Society'nin kurucusu
- RC Sproul – ilahiyatçı
- Thomas J. Tobin - Pittsburgh yardımcı piskoposu, Youngstown OH piskoposu ve Providence, Rhode Island'ın mevcut piskoposu
- Kardinal Donald Wuerl - Pittsburgh Roma Katolik Piskoposluğunun onbirinci piskoposu , şimdiki Washington Başpiskoposu
- David Zubik - Pittsburgh Roma Katolik Piskoposluğunun onikinci ve şimdiki piskoposu
Bilim ve araştırma
- Ross Allen - herpetolog
- Frederick S. Billig – scramjet öncüsü
- Daniel Chamovitz – biyolog, What a Plant Knows kitabının yazarı ve Negev Ben Gurion Üniversitesi Başkanı
- Yuan Chang - virolog, Kaposi sarkomu da dahil olmak üzere çeşitli viral kanserlerin nedenlerinin ortak keşfedicisi
- Norman İsa - fizikçi
- çocuk frikik
- George Otto Gey - HeLa hücre hattını yayan bilim adamı
- William Jacob Hollanda - entomolojist ve rektör arasında Pennsylvania Batı Üniversitesi
- Randy Pausch - Alice'in kurucusu ve Son Ders'in arkasındaki adam
- David M. Pozar – elektrik mühendisi ve akademisyen
- Jonas Salk - doktor, ilk çocuk felci aşısının mucidi
- Alex Shigo - ağaç yetiştiricisi ve bahçıvan
- Clifford Shull - Nobel Ödülü sahibi
- Herbert A. Simon – Carnegie Mellon Üniversitesi profesörü; Nobel Ekonomi Ödülü sahibi
- Thomas Starzl – karaciğer ve çoklu organ naklinde öncü organ nakli cerrahı
- Jesse Steinfeld - Nixon altında Amerika Birleşik Devletleri Genel Cerrahı
- Otto Stern – Alman-Amerikalı fizikçi ve Nobel ödüllü, moleküler kirişler üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır; Carnegie Teknoloji Enstitüsü profesörü
- Nicholas E. Wagman
- Sandra Welner (1958-2001) - doktor, engelli kadın sağlığı savunucusu
- Jerome Wolken (1917-1999) - biyofizikçi
- Jamie Zawinski
- Jonathan Zittrain - Harvard'da İnternet hukuku ve bilgisayar bilimi profesörü
- Vladimir Zworykin – mühendis ve mucit, erken bir televizyon biçimi geliştirdi; IEEE televizyon teknolojisinin gelişimine katkılarından ötürü bir Vladimir Zworykin Ödülü vermektedir
Askeri
18. yüzyıl liderleri
19. yüzyıl liderleri
- John M. Corse
- Benjamin Grierson – İç Savaş ve Buffalo Asker
- Alexander Hays - Tuğgeneral * püskürtüldü Pickett'in Ücreti de Gettysburg
- Francis J. Herron
- Alexander Murray - Amiral
- James Scott Negley - Murfreesboro'nun Tümgeneral İç Savaşı kahramanı
- Thomas A. Rowley (1808–92) – Tuğgeneral; Gettysburg ; İç savaş
- Jacob B. Sweitzer – General* Civil War, Gettysburg'da büyük taarruzlara öncülük etti
- Samuel Baldwin Marks Young
20. yüzyıl liderleri
- Joseph R. Lamonde
- Manus MacCloskey - Tuğgeneral
- Samuel Baldwin Marks Young - Ordunun ilk Genelkurmay Başkanı
21. yüzyıl liderleri
- Michael Hayden – USAF ****, NSA, CIA Direktörü
- Harry E. Miller Jr. - 42. Piyade Tümeni'ne komuta eden tümgeneral
Madalya kazananlar: Meksika çatışması
Madalya kazananlar: İç Savaş
- Charles Higby (Allegheny)
- Alexander Kelly (Allegheny)
- Alfred L. Pearson (Allegheny) – Onur Madalyası
- James Schoonmaker (Allegheny)
Madalya kazananlar: İkinci Dünya Savaşı
Madalya kazananlar: Vietnam
astronotlar
- Jay Apt - astronot ve profesör
- Mike Fincke - Albay , Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri
- Terry Hart - Yarbay , Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri
- James Irwin - Apollo 15'in Apollo Ay Modülü pilotu ve Ay'da yürüyen 12 kişiden biri
Diğer askeri
- Adrian Cronauer - asker, radyo karakteri, Günaydın, Vietnam konusu
- Charles Graner - ABD Ordusu yedek subayı 2003-2004 Abu Ghraib mahkum istismarı skandalı ile bağlantılı olarak mahkum istismarından suçlu
Devlet
Valiler ve belediye başkanları
- Bob Cranmer - Allegheny İlçe Komiseri
- Bob Filner - San Diego Belediye Başkanı
- John F. Forward Sr. – San Diego'nun 12. belediye başkanı
- John F. Forward Jr. – San Diego'nun 21. belediye başkanı
- Barbara Hafer - ilk kadın Allegheny İlçe Komiseri
- EW Marland - Oklahoma Valisi
- John Martin (Fayette) - Kansas Valisi, kölelik karşıtı hareketin kurucusu
- Elliot SN Morgan (Allegheny) – Wyoming valisi
- Janet Napolitano (Allegheny) - Arizona valisi
- Joshua G. Newbold (Fayette) – Iowa valisi
- Tom Ridge (Allegheny) – Vali 1995-2001; İç Güvenlik ilk Sekreteri
- John F. Seymour (Allegheny) - Anaheim Belediye Başkanı 1978-82
- John K. Tener (Allegheny) – Vali, eski MLB sürahi
- Dick Thornburgh - Vali 1979-87; ABD Başsavcısı 1987-91
- Tom Vilsack – Iowa Valisi, 1999–2007; Tarım Bakanı , 2009–2017
Kongre üyeleri ve senatörler
- John Dalzell - Kongre Üyesi 1887-1913; Yollar ve Araçlar Komitesi Başkanı 1898-1913
- Harmar Denny - Kongre üyesi 1825-1837
- Bob Filner - Kaliforniya Kongre Üyesi 1993-2012
- Orrin Hatch - Utah Senatörü, 1977-2019
- John Heinz - Kongre Üyesi 71-77, Senatör 1977-91
- Thomas Marshall Howe - Kongre üyesi 1851-1855
- John Kasich - Ohio Kongre Üyesi 1983-2001, Vali 2011-2019
- Philander C. Knox – Senatör 1901–04, 1917–21, 1901–04 arası Birleşik Devletler Başsavcısı , Sec. 1909-13 arasında Devlet
- Robert McKnight - Kongre Üyesi 1859-1863
- George T. Oliver - Senatör 1909–17
- Rand Paul - Kentucky Senatörü 2011-günümüz, Çay Partisi lideri
- Ron Paul - Teksas Kongre Üyesi, başkan adayı
- David A. Reed – Senatör
- Rick Santorum - Kongre üyesi 1991-95, Senatör 1995-2007
- Claudine Schneider - Kongre Üyesi Rhode Island 1981-91
hukukçular
- Max Baer – Pensilvanya Yüksek Mahkemesi 2003–
- Derrick Bell - hukuk profesörü
- Robert Bork - Yüksek Mahkeme adayı ve AG oyunculuk
- George Dallas - Federal Temyiz Mahkemesi 1892-1909
- Michael Fisher – Federal Temyiz 2003–
- Albert Gordon - eşcinsel hakları savunucusu
- Ken Gormley
- Philip Heymann - Carter ve Clinton yönetimlerinde görev yaptı
- William G. Hundley – savcı ve ceza savunma avukatı
- Linda Kelly - Pensilvanya Başsavcısı
- Rolf Larsen - Eyalet Yüksek Mahkemesi Yargıcı
- Donald J. Lee - Federal 1989-2000
- Timothy K. Lewis – Federal 1991–92, Temyiz 1992–99
- Carol Los Mansmann – Federal 1982–85 , Temyiz 1985–2002
- Wilson McCandless - ABD Yargıcı
- Joan Melvin – Pensilvanya Yüksek Mahkemesi 2009–
- John Lester Miller - 1954-71
- Michael Angelo Musmanno – PA Yüksek Mahkemesi ve Nürnberg mahkemesi
- Arthur Schwab - ABD Yargıç 2002-mevcut
- George Shiras - ABD Yüksek Mahkemesi
- William Alvah Stewart - Federal 1951-1953
- Hubert Irving Teitelbaum – 1970–1985
- WH Seward Thomson Federal - 1914–28
- Gerald Tjoflat – Temyizler 1975'ten günümüze
- Joseph F. Weis, Jr. – Federal 1970–73, Temyiz 1973–88
- James Scott Young - Federal 1908–14
- Donald Emil Ziegler - Federal 1978-2003
CIA ve savunma yöneticileri
- Victoria "Torie" Clarke - George W. Bush yönetimindeki Halkla İlişkilerden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı
- Michael Hayden - CIA direktörü 2006-09
Beyaz Saray kabinesi
- James J. Davis – Harding , Coolidge ve Hoover başkanlığındaki Çalışma Bakanı
- Walter Forward - John Tyler yönetimindeki Amerika Birleşik Devletleri Hazine Sekreteri , 1841-1843
- Albert Gallatin - Hazine Sekreteri
- Paul H. O'Neill - 72. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı
- Edwin Stanton - Başkan Lincoln altında Savaş Bakanı
- Yargıç William Wilkins - Başkan Tyler altında Savaş Bakanı
elçiler
- Homer S. Ferguson – Filipinler
- Walter Forvet – Danimarka
- Mark Gilbert – Yeni Zelanda; ayrıca Beyzbol Ligi oyuncusu
- George W. Guthrie – Japonya
- William W. Irwin – Danimarka
- Andrew Mellon – Büyük Britanya 1932–33
- Alexander Pollock Moore – İspanya ve Peru
- Dan Rooney – İrlanda 2009-günümüz
- Edith S. Sampson – BM'de (1950–53) ve NATO'da (1961–62) ilk Afrikalı-Amerikalı
- Adolph W. Schmidt – Kanada 1969–74
- Phillips Talbot – Yunanistan
eyalet yasa koyucuları
Kadınların oy hakkını savunanlar ve diğer kadın hakları aktivistleri
- Euphemia Bakewell
- Jennie E. Kennedy
- Lucy Kennedy Miller
- Jennie Bradley Roessing'in fotoğrafı.
- Eliza Kennedy Smith
Diğer yöneticiler ve danışmanlar
- Rachel Foster Avery
- John Brabender
- Murray Chotiner
- Patrick R. Donahoe
- Tony Fratto - Basın Sekreter Yardımcısı 2006-09
- Elsie Hillman - Pennsylvania'dan eski Cumhuriyetçi Ulusal Komite Üyesi
kolluk kuvvetleri
- Vic Cianca – Johnny Carson, Candid Camera ve Flashdance tarafından ünlenen Pittsburgh trafik polisi
- Thomas Delahanty – Başkan Ronald Reagan'ın 1981 suikast girişiminde kurşun yiyen polis memuru ; kahraman ilan etti ve cesaret madalyası aldı
Başka
- Richard Baumhammers - Çılgınlık katili
- Lawrence Bittaker – İki "Araç Kutusu Katilinden" biri