Avrupa rotası E15 - European route E15
E15 | |
---|---|
Önemli kavşaklar | |
kuzey ucu | Inverness , Birleşik Krallık |
Güney ucu | Algeciras , İspanya |
yer | |
Ülkeler |
Birleşik Krallık Fransa İspanya |
Otoyol sistemi | |
Uluslararası E-yol ağı
|
Avrupa rota E 15 parçası olan Birleşmiş Milletler uluslararası e-karayolu ağı . Bu kuzey-güney "referans yolu" olup, Inverness , İskoçya'dan güneyde İngiltere ve Fransa üzerinden Algeciras , İspanya'ya kadar uzanır . Paris ve Londra arasındaki güzergâhının çoğu boyunca yol, LGV Nord (Fransız A1 otoyolu olarak ) ve Yüksek Hızlı 1 (İngiliz M20 otoyolu gibi ) ile paraleldir . Uzunluğu 2.300 mil (3.700 km).
Özellikleri
E15'in Manş Denizi'nde Dover ve Calais , Fransa arasında bir boşluğu var . Dover ve Calais arasında feribot bağlantısı vardır . Eurotunnel Servisi (kullanarak Manş Tüneli ) üzerinden alternatif bir bağlantı sağlar Folkestone .
Birleşik Krallık'taki yollar yalnızca yerel numara ile imzalanır (örn. M20).
Rota
-
Birleşik Krallık
- A9 : Inverness - Perth
- M90 : Perth - M90
- M9 : M90 - M8 ( E16 ile Değişim)
- M8 : Edinburg
- A720 : Edinburgh Şehri Çevre Yolu
- A1 : Edinburg - Gateshead (ile Değişim E18 de A69 Newcastle upon Tyne )
- A1 (M) : Gateshead - Pontefract ile (değiş tokuş E20 ve E22 de M62 )
- A1 : Pontefract - Doncaster
- A1 (M) : Doncaster Baypas ile (tokuş E13 de M18 )
- A1 : Doncaster - Peterborough
- A1 (M) : Peterborough - Huntingdon ile (tokuş E24 de A14 )
- A1 : Huntingdon - Stevenage
- A1(M) : Stevenage - M25
- M25 : London Orbital ( A1(M) ve A12 arasında E30 ile Multiplex)
- A282 : Dartford Geçişi ( Ücret )
- M25 : Londra Yörüngesi
- M20 : Kanal Tüneli
- Boşluk ( İngiliz Kanalı )
- : Folkestone - Calais
-
Fransa
- A 16 : Calais ( E 40 E 402 )
- A 26 : Calais ( E 40 ) - Arras ( E 17 )
- A 1 : Arras ( E 17 ) - Combles ( E 19 ile eşzamanlılığın başlangıcı) - Chaulnes ( E 44 ) - Compiègne ( E 46 ) - Roissy-en-France ( E 19 ile eşzamanlılığın sonu)
- A 3 : Roissy-en-France ( E 19 ) - Paris
- Boulevard Périphérique : Paris ( E 50 E 54 )
- Bir 6b : Paris ( E 50 ) - Massy ( E 5 E 50 )
- A 6 : Massy ( E 5 E 50 ) - Courtenay ( E 511 , E 60 ile eşzamanlılık başlangıcı) - Auxerre - Beaune ( E 60 ile eşzamanlılık sonu , E 21 ile eşzamanlılık başlangıcı) - Chalon-sur-Saône ( E 607 ) - Mâcon ( E 62 , E 21 ile eşzamanlılık sonu) - Anse
- A 46 : Anse - Vaulx-en-Velin ( E 611 )
- N 346 : Vaulx-en-Velin ( E 611 ) - Saint-Priest ( E 70 E 711 )
- A 46 : Saint-Priest ( E 70 E 711 ) - Givors ( E 70 )
- A 7 : Verenler ( E 70 ) - Değerlik ( E 713 ) - Turuncu ( E 714 )
- A 9 : Turuncu ( E 714 ) - Nîmes ( E 80 ile eşzamanlılığın başlangıcı) - Montpellier - Béziers ( E 11 ) - Narbonne ( E 80 ile eşzamanlılığın sonu) - Perpignan - Le Boulou
-
ispanya
- AP-7 : La Jonquera - Girona - Rubí ( E-9 ) - Rubí ( E-90 ile eşzamanlılığın başlangıcı) - El Vendrell ( E-90 ile eşzamanlılığın sonu) - Tarragona - Castelló de la Plana - València ( E- 901 ) - Alacant ( E-903 ) - Crevillent
- A-7 : Crevillent - Murcia - Motril ( E-902 ) - Malaga
- AP-7 : Malaga - Guadiaro
- A-7 : Guadiaro - Algeciras ( E-5 )
Referanslar
Dış bağlantılar
- BM Avrupa Ekonomik Komisyonu: E-yol Ağının Genel Haritası (2007)
- http://www.elbruz.org/eroads/E15.htm
Koordinatlar : 42°25′28″K 2°51′57″E / 42.42444°K 2.86583°D