1994 FIBA Dünya Şampiyonası - 1994 FIBA World Championship
Championnat du monde de basketbolcu erkek 1994 | |
---|---|
Turnuva detayları | |
Ev sahibi ülke | Kanada |
Tarih | 4-14 Ağustos |
Takımlar | 16 |
Mekan(lar) | 3 (2 ev sahibi şehirde) |
Son pozisyonlar | |
Şampiyonlar | Amerika Birleşik Devletleri (3. şampiyonluk) |
ikinciler | Rusya |
Üçüncü sıra | Hırvatistan |
dördüncü yer | Yunanistan |
Turnuva istatistikleri | |
MVP | Shaquille O'Neal |
En iyi derece |
Andrew Bakış ( maç başına 23,9 sayı ) |
1994 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası , 12. oldu FIBA Dünya Şampiyonası , uluslararası basketbol erkek takımları için dünya şampiyonası. Turnuva, 14 Ağustos 4'ten Kanada tarafından ev sahipliği yaptı 1994 turnuvası düzenlendi SkyDome'da ve Maple Leaf Bahçeleri içinde Toronto yanı sıra at Copps Coliseum içinde Hamilton . Barındırma görevleri asıl olarak verildi Belgrad , Yugoslavya , ancak sonrasında Birleşmiş Milletler Yugoslavya spor etkinliği katılımı sınırlı , Toronto 1992 yılında bir yedek seçenek olarak devreye girdi.
1994 FIBA Dünya Şampiyonası, FIBA Dünya Şampiyonası'nın (şimdiki adıyla FIBA Basketbol Dünya Kupası ), halihazırda resmi bir NBA normal sezon maçında oynamış olan mevcut Amerikalı NBA oyuncularının katılmasına izin verdiği ilk kez oldu . Bundan önce, diğer liglerden oyuncular hala amatör olarak kabul edildiğinden, yalnızca diğer liglerden profesyonellerin rekabet etmesine izin verildi.
Turnuvayı finalde Rusya'yı 137-91 mağlup eden ABD'nin " Dream Team II " takımı kazandı . Amerika Birleşik Devletleri mükemmel bir 8-0 rekor (8 galibiyet ve 0 mağlubiyet) ile tamamladı. Bronz madalya maçında Yunanistan'ı 78-60 yenen Hırvatistan kazandı .
Mekanlar
Turnuva boyunca üç stadyum kullanıldı:
Toronto | Hamilton | |
---|---|---|
Gök kubbe | Akçaağaç Yaprağı Bahçeleri | Polis Kolezyumu |
Kapasite: 28.708 | Kapasite: 16.538 | Kapasite: 18.436 |
rekabet eden ülkeler
Aşağıdaki milli takımlar yarıştı:
|
|
|
|
* Kuzey Kore turnuvadan çekildi, yerini Güney Kore aldı.
ön tur
Her gruptan ilk iki takım madalya çekişmesinde kalır.
Grup A
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Birleşik Devletleri | 3 | 3 | 0 | 352 | 259 | +93 | 6 | çeyrek final |
2 | Çin | 3 | 2 | 1 | 252 | 301 | -49 | 5 | |
3 | ispanya | 3 | 1 | 2 | 249 | 260 | -11 | 4 | 9.-16. sınıflandırma turu |
4 | Brezilya | 3 | 0 | 3 | 242 | 275 | -33 | 3 |
Sınıflandırma kuralları: 1) puan; 2) kafa kafaya puanlar; 3) kafa kafaya gol ortalaması; 4) kafa kafaya atılan puan sayısı.
B Grubu
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hırvatistan | 3 | 3 | 0 | 272 | 187 | +85 | 6 | çeyrek final |
2 | Avustralya | 3 | 2 | 1 | 249 | 255 | -6 | 5 | |
3 | Küba | 3 | 1 | 2 | 244 | 257 | -13 | 4 | 9.-16. sınıflandırma turu |
4 | Güney Kore | 3 | 0 | 3 | 217 | 283 | -66 | 3 |
Sınıflandırma kuralları: 1) puan; 2) kafa kafaya puanlar; 3) kafa kafaya gol ortalaması; 4) kafa kafaya atılan puan sayısı.
C Grubu
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rusya | 3 | 3 | 0 | 251 | 187 | +64 | 6 | çeyrek final |
2 | Kanada (H) | 3 | 2 | 1 | 240 | 198 | +42 | 5 | |
3 | Arjantin | 3 | 1 | 2 | 204 | 234 | -30 | 4 | 9.-16. sınıflandırma turu |
4 | Angola | 3 | 0 | 3 | 168 | 244 | -76 | 3 |
Sınıflandırma kuralları: 1) puan; 2) kafa kafaya puanlar; 3) kafa kafaya gol ortalaması; 4) kafa kafaya atılan puan sayısı.
(H) ev sahibi
D Grubu
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Yunanistan | 3 | 2 | 1 | 201 | 183 | +18 | 5 | çeyrek final |
2 | Porto Riko | 3 | 2 | 1 | 248 | 219 | +29 | 5 | |
3 | Almanya | 3 | 2 | 1 | 217 | 198 | +19 | 5 | 9.-16. sınıflandırma turu |
4 | Mısır | 3 | 0 | 3 | 183 | 249 | -66 | 3 |
Sınıflandırma kuralları: 1) puan; 2) kafa kafaya puanlar; 3) kafa kafaya gol ortalaması; 4) kafa kafaya atılan puan sayısı.
Notlar:
çeyrek final
Grup I ve II'yi ilk iki sırada tamamlayan son tura yükselir.
Grup I
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Birleşik Devletleri | 3 | 3 | 0 | 375 | 251 | +124 | 6 | yarı finaller |
2 | Rusya | 3 | 2 | 1 | 298 | 272 | +26 | 5 | |
3 | Avustralya | 3 | 1 | 2 | 244 | 314 | -70 | 4 | 5.-8. sınıflandırma turu |
4 | Porto Riko | 3 | 0 | 3 | 249 | 329 | -80 | 3 |
Sınıflandırma kuralları: 1) puan; 2) kafa kafaya puanlar; 3) kafa kafaya gol ortalaması; 4) kafa kafaya atılan puan sayısı.
Grup II
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hırvatistan | 3 | 3 | 0 | 278 | 189 | +89 | 6 | yarı finaller |
2 | Yunanistan | 3 | 2 | 1 | 206 | 213 | -7 | 5 | |
3 | Kanada (H) | 3 | 1 | 2 | 222 | 224 | -2 | 4 | 5.-8. sınıflandırma turu |
4 | Çin | 3 | 0 | 3 | 192 | 272 | -80 | 3 |
Sınıflandırma kuralları: 1) puan; 2) kafa kafaya puanlar; 3) kafa kafaya gol ortalaması; 4) kafa kafaya atılan puan sayısı.
(H) ev sahibi
9.-16. sınıflandırma
çeyrek final
Grup III
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ispanya | 3 | 3 | 0 | 264 | 179 | +85 | 6 | 9.-12. sınıflandırma turu |
2 | Arjantin | 3 | 2 | 1 | 266 | 221 | +45 | 5 | |
3 | Güney Kore | 3 | 1 | 2 | 229 | 284 | -55 | 4 | 13.-16. sınıflandırma turu |
4 | Mısır | 3 | 0 | 3 | 199 | 274 | -75 | 3 |
Sınıflandırma kuralları: 1) puan; 2) kafa kafaya puanlar; 3) kafa kafaya gol ortalaması; 4) kafa kafaya atılan puan sayısı.
Grup IV
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Almanya | 3 | 3 | 0 | 268 | 226 | +42 | 6 | 9.-12. sınıflandırma turu |
2 | Brezilya | 3 | 1 | 2 | 236 | 251 | -15 | 4 | |
3 | Küba | 3 | 1 | 2 | 225 | 239 | -14 | 4 | 13.-16. sınıflandırma turu |
4 | Angola | 3 | 1 | 2 | 226 | 239 | -13 | 4 |
Sınıflandırma kuralları: 1) puan; 2) kafa kafaya puanlar; 3) kafa kafaya gol ortalaması; 4) kafa kafaya atılan puan sayısı.
Notlar:
13-16. sınıflandırma
yarı finaller | 13. sıra oyunu | |||||
Güney Kore | 75 | |||||
Angola | 71 | |||||
Güney Kore | 76 | |||||
Mısır | 69 | |||||
Mısır | 69 | |||||
Küba | 54 | |||||
15. sıra oyunu | ||||||
Angola | 67 | |||||
Küba | 75 |
yarı finaller
On beşinci sıra playoff
On üçüncülük playoff
9-12. sınıflandırma
yarı finaller | 9. sıra oyunu | |||||
ispanya | 90 | |||||
Brezilya | 85 | |||||
ispanya | 65 | |||||
Arjantin | 74 | |||||
Arjantin | 85 | |||||
Almanya | 71 | |||||
11. sıra oyunu | ||||||
Brezilya | 93 | |||||
Almanya | 71 |
yarı finaller
On birincilik playoff
Dokuzuncu sıra playoff
5.-8. sınıflandırma
yarı finaller | 5. sıra oyunu | |||||
Avustralya | 95 | |||||
Çin | 57 | |||||
Avustralya | 96 | |||||
Porto Riko | 83 | |||||
Porto Riko | 85 | |||||
Kanada | 82 | |||||
7. sıra oyunu | ||||||
Çin | 76 | |||||
Kanada | 104 |
yarı finaller
Yedinci sıra playoff
Beşinci sıra playoff
son tur
yarı finaller | son | |||||
Rusya | 66 | |||||
Hırvatistan | 64 | |||||
Rusya | 91 | |||||
Amerika Birleşik Devletleri | 137 | |||||
Yunanistan | 58 | |||||
Amerika Birleşik Devletleri | 97 | |||||
Üçüncülük oyunu | ||||||
Hırvatistan | 78 | |||||
Yunanistan | 60 |
yarı finaller
Üçüncülük playoff
son
14 Ağustos
16:00 |
Amerika Birleşik Devletleri | 137 –91 | Rusya |
Yarıya göre puanlama: 73-40, 64-51 | ||
Puan : Wilkins 20 Rebs : Johnson 11 Asist : Dumars , Fiyat 5 |
Puan: Babkov 22 Rebs: Kisurin 7 Asts: Bazarevich 7 |
Ödüller
1994 FIBA Dünya Şampiyonası Birincisi |
---|
Amerika Birleşik Devletleri Üçüncü şampiyonluk |
MVP |
---|
Shaquille O'Neal |
Tüm Turnuva Ekibi
Kaynak:
En çok gol atanlar (ppg)
- Andrew Bakışı 23.9
- Dino Rađa 22.4
- Arijan Komazec 19.4
- Hur Jae 19.4
- Paulo de Almeida 19.4
- Ay Kyung-Eun 19
- Richard Matienzo 18.8
- Shaquille O'Neal 18
- Marcelo Nicola 17.7
- Reggie Miller 17.1
Nihai sıralamalar
Rütbe | Takım | Kayıt |
---|---|---|
1 | Amerika Birleşik Devletleri | 8-0 |
2 | Rusya | 6-2 |
3 | Hırvatistan | 7–1 |
4 | Yunanistan | 4–4 |
5 | Avustralya | 5-3 |
6 | Porto Riko | 3-5 |
7 | Kanada | 4–4 |
8 | Çin | 2–6 |
9 | Arjantin | 5-3 |
10 | ispanya | 5-3 |
11 | Brezilya | 2–6 |
12 | Almanya | 5-3 |
13 | Güney Kore | 3-5 |
14 | Mısır | 1–7 |
15 | Küba | 3-5 |
16 | Angola | 1–7 |