ABD Rotası 98 - U.S. Route 98
ABD Rotası 98 | |
---|---|
Rota bilgileri | |
Uzunluk | 964 mil (1.551 km) |
mevcut | 1933–günümüz |
Önemli kavşaklar | |
Batı ucu | ABD 84 yakın Meadville, MS |
I-55 de Summit, MS Hattiesburg'da I-59 , Hattiesburg'da MS |
|
Doğu ucu | SR A1A / SR 80 , Palm Beach, FL'de |
Konum | |
Devletler | Mississippi , Alabama , Florida |
Otoyol sistemi | |
|
ABD Rota 98 ( ABD 98 ) doğu-batı Amerika Birleşik Devletleri Otoyol yılında Güneydoğu ABD'de olduğu batı dan çalışır Mississippi güney için Florida . 1933'te Pensacola ve Apalachicola, Florida arasında bir rota olarak kuruldu ve o zamandan beri batıya doğru Mississippi'ye ve doğuya doğru Florida Yarımadası boyunca genişletildi . Mobile, Alabama ve Crystal River, Florida arasındaki Körfez Kıyısı'nın çoğu boyunca uzanır ve Mobile ile St. Marks, Florida arasındaki kıyıyı yakından takip eden geniş bölümler de dahil . Otoyolun batı terminali ile ABD 84 yılında Meadville, Mississippi . Onun doğu terminali olan Palm Beach, Florida de, Devlet Yolu A1A yakın (SR A1A) Mar-a-Lago çare.
Rota açıklaması
ABD 98'in batı terminali Mississippi'de ve doğu terminali Florida'da. Alabama ve Florida'dan geçen rotasının çoğu kıyı bölgelerine giriyor.
Mississippi
US 98, eyalete güneydoğudan giriyor ve hemen dört şeride genişliyor. Lucedale'i kuzeye atlar ve Mississippi Highway 63 ile bir kavşak , Mississippi Körfez Kıyısındaki Pascagoula'ya dört şeritli erişim sağlayarak kasırga tahliyeleri için yol kapasitesini arttırır. At Hattiesburg , bir değişim ABD Rota 49 dört şeritli erişim sağlar Gulfport (güneye) ve Jackson (kuzeye). Yol, ABD 49 ile kesiştiği noktadan batıya , Çıkış 59'da Interstate 59'a kadar devam eder ve bununla Exit 65 (Hardy Street) ile eşzamanlıdır. Karayolu çalışır aracılığıyla batıya Columbia toplantı öncesinde ABD 51 yılında McComb . Daha sonra , Çıkış 15'ten (South McComb) Çıkış 20'ye (Zirve) kadar Interstate 55'e katılır . Mississippi ABD 98 son kalan iki şeritli bölüm sonra yakın bir ucuna kuzeybatıya çalışır Bude içinde Meadville de ABD 84 .
US 98, güney Mississippi'de, Mississippi Sound boyunca şehirleri daha kuzeydeki iç noktalara bağlayan bir birincil kasırga tahliye yolu olarak hizmet ediyor .
US 98'in Mississippi bölümü, Mississippi Kodu Açıklamalı § 65-3-3'te tanımlanmıştır.
Alabama
Alabama'da US 98, imzasız State Route 42 ( SR 42 ) ile eşleştirilir . Rota, Alabama'ya doğudan , Baldwin County kırsalındaki Lillian yakınlarında giriyor . At Daphne , ABD 98 ile eşzamanlılık başlar ABD 90 . ABD 90 ve 98 kavşak I-10 üzerinde Daphne'de doğu kıyısı arasında Mobil Bay kent merkezinde girerken körfezin batı tarafında sonra tekrar, Mobile . İki rota Mobile River'a yaklaşırken, US 98, Mobile River'ı US 90 ile ortak imzalı Cochrane–Africatown ABD Köprüsü üzerinden geçen bir Truck Route 98 ile iki rotaya ayrılır. Bankhead Tüneli üzerinden Mobil Nehir . Kamyon Rotası Mobile şehir merkezindeki ana rotaya yeniden katıldığında, US 98 kuzeybatıya doğru bir yörüngeye girer ve batı Mobile County'deki Wilmer topluluğu yakınında Mississippi'ye girer . : US 98 iki büyük ABD karayolları güney terminali olan ABD 31 at, Spanish Fort ve ABD 45 Mobile. Güzergâhın güvenliği veya eksikliği, yola "Kanlı 98" lakabını kazandırdı. Sorunu çözmek için bir plan kabul edilmemiştir ve daha yüksek araç yakıt verimliliği (gaz vergileri büyük ölçüde yol onarımına gittiği için) ve karayolu fonlarının yeşil yollar ve kamu gibi diğer projelere yönlendirilmesi nedeniyle yol onarımlarına verilen mali zarar tarafından engellenmektedir. toplu taşıma. Ayrıca çevreciler , inşaat akışının Big Creek'in kirlenmesine neden olacağından korktukları için , ABD 98'in Alabama-Mississippi hattından Alabama , Semmes kasabasına kadar uzanan kısmını dört şeride dönüştürme önerilerini engellemek için birçok kez mahkemeye gittiler. Göl (Mobile'ın belediye su kaynağını aldığı yer) ve çevresindeki sulak alanlar.
Florida
Florida içinde, ABD 98, Alabama-Florida sınırından Perry'ye giden bir doğu-batı yolu olarak işaretlenmiştir . Devletin geri kalanı boyunca, yol kuzey-güney yolu olarak işaretlenmiştir.
Concurrencies şunlardır ABD 441 den Royal Palm Beach Okeechobee, için ABD 27 Batı Frostproof Güney Sebring dan, ABD 17 Bartow, Fort Meade gelen ABD 301 Moss Town Clinton Heights, SR 50 Brooksville Ridge Manor, SR 50A sonra ABD 41 Brooksville, US 19'da Chassahowitzka'dan Perry'ye, ALT US 27 Chiefland'den Perry'ye, US 319 Medart'ta ve St. Theresa'dan Port St. Joe'ya ve US 90 Pensacola'da. Florida eyaletinin her yerindeki ABD 98'in çoğu için gizli atama State Route 30'dur . Chassahowitzka ve Palm Beach arasında , gizli isim State Route 700'dür . Panama Şehri dışındaki Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü'nün doğusunda Perry'ye kadar 60 mil hız sınırı var .
Tarih
ABD 98 ismi ilk kez 1934 yılında işletmeye alınmıştır edilecek, tüm rota seyahat, Florida içindeydi Pensacola için Apalachicola . 1952'de doğu ucu Florida, Palm Beach'teki mevcut terminaline kadar genişletildi. 1955 yılında, batı terminali batıya doğru uzatıldı Natchez, Mississippi . 1999'da ABD 98'in batı ucu , Meadville, Mississippi'de ABD 84 ile kesiştiği noktaya kadar kesildi , ancak 2008 yılına kadar ABD 84 ile Washington, Mississippi'ye eşzamanlı olarak imzalanmaya devam etti .
Önemli kavşaklar
- Mississippi
- ABD 84 , Meadville'de .
- I-55 yılında Zirvesi . Otoyollar aynı anda McComb'a gider .
- ABD 51 , McComb'da
- I-59 , Hattiesburg'da . Karayolları aynı zamanda Hattiesburg'un güneyine de gidiyor.
- ABD 11 , Hattiesburg'da
- ABD 49 , Hattiesburg'da
- Alabama
- I-65 içinde Mobile
- ABD 45 Mobil
- ABD 90 Mobil. Karayolları Mobil üzerinden eş zamanlı olarak seyahat eder.
- ABD 90 Mobil. Karayolları aynı anda İspanyol Kalesi'ne gider .
- I-10 Mobile
- ABD 31 İspanyol Kalesi'nde
- İspanyol Kalesi'nde I-10
- I-10 / US 90 , Daphne'de . US 90/US 98, Daphne üzerinden aynı anda seyahat eder.
- Florida
- ABD 90 , Pensacola'da . Karayolları aynı anda Pensacola'dan geçiyor.
- ABD 29 , Pensacola'da
- Pensacola'da I-110
- US 331 , Santa Rosa Plajı'nın güneydoğusunda
- ABD 231 , Panama Şehri
- ABD 319 , Apalachicola'nın doğusunda . Karayolları aynı anda St. Teresa'nın batı-güneybatısına gider .
- ABD 319 , Medart'ta . Karayolları aynı anda Medart'ın kuzey-kuzeydoğusuna gider.
- ABD 19 / ABD 27 , Perry'de . US 19/US 98, Chassahowitzka'nın kuzeydoğusuna aynı anda seyahat ediyor .
- ABD 221 , Perry'de
- ABD 129 , Chiefland'de
- ABD 41 , Brooksville'de . Karayolları aynı anda Brooksville'den geçer.
- I-75 Ridge Manor'un batı-kuzeybatısında
- ABD 301 , Lacoochee'de . Karayolları aynı anda Dade City'nin güneyine doğru ilerliyor .
- I-4 yılında Lakeland
- ABD 92 Lakeland'de
- ABD 17 , Bartow'da . Karayolları aynı anda Fort Meade'e gider .
- ABD 27 Batı Frostproof'un doğusunda . Karayolları aynı anda Spring Lake'in batı-güneybatısına doğru ilerler .
- ABD 441 , Okeechobee'de . Karayolları aynı anda Royal Palm Beach'e gider .
- I-95 yılında West Palm Beach
- West Palm Beach'te ABD 1
- SR A1A içinde Palm Beach
popüler kültürde
Blue Mountain , özellikle Mobile, Alabama ve Hattiesburg, Mississippi arasındaki otoyolun iki şeritli bir bölümüne atıfta bulunan "Bloody 98" adlı bir şarkı kaydetti .
Özel ve son ekli rotalar
- ABD Route 98 İşletmesi , Pensacola, Florida'da
- ABD Rota 98 Toll dan Pensacola, Florida için Navarre, Florida
- ABD Route 98 Bypass , Panama City Beach, Florida
- ABD Rota 98 Alternatif içinde Panama City Beach, Florida
- ABD Rota 98 İşletmesi , Panama Şehri, Florida'da
- ABD Route 98 Kamyonu , Brooksville, Florida'da
- ABD Rota 98 Kamyon içinde Dade City, Florida
- ABD Rota 98 İş içinde Dade City, Florida
- ABD Rota 98 İş içinde Lakeland, Florida
- US Route 98 Business , Bartow, Florida'da
- US Route 98 Alternatif, Fairhope, Alabama'da
Referanslar
Dış bağlantılar
Numaralandırılmış rotalara göz atın | ||||
---|---|---|---|---|
← ABD 90 | HANIM | → ben-110 | ||
← SR 97 | AL | → SR 99 | ||
← SR 97 | FL | → SR 100 |