1988 Yaz Olimpiyatları'nda Sovyetler Birliği - Soviet Union at the 1988 Summer Olympics
1988 Yaz Olimpiyatları'nda Sovyetler Birliği | |
---|---|
IOC kodu | URS |
NOC | Sovyet Olimpiyat Komitesi |
içinde Seul | |
yarışmacılar | 27 spor dalında 481 (319 erkek, 162 kadın) |
Bayrak taşıyıcı | Aleksandr Karelin (güreş) |
Madalyalar 1. Sırada |
|
Yaz Olimpiyatları görünümleri ( genel bakış ) | |
Diğer ilgili görünüşler | |
Rus İmparatorluğu (1900–1912) Estonya (1920–1936, 1992–) Letonya (1924–1936, 1992–) Litvanya (1924–1928, 1992–) Birleşik Takım (1992) Ermenistan (1994–) Beyaz Rusya (1994–) Gürcistan (1994–) Kazakistan (1994–) Kırgızistan (1994–) Moldova (1994–) Rusya (1994–2016) Ukrayna (1994–) Özbekistan (1994–) Azerbaycan (1996–) Tacikistan (1996–) Türkmenistan (1996–) ROC (2020-2022) |
Sovyetler Birliği (SSCB) de, kapatılmadan önce son kez, yarıştığı 1988 Yaz Olimpiyatları'nda yer Seul . 319 erkek ve 162 kadın olmak üzere 481 yarışmacı 27 spor dalında 221 müsabakaya katıldı. Eski Sovyet cumhuriyetlerinin 12'sinden sporcular 1992 Yaz Olimpiyatları'nda Birleşik Takım olarak yarışacak ve her ulus sonraki Oyunlarda bağımsız takımlar kuracaktı.
Sovyetler Birliği, 55 altın ve 132 toplam madalya kazanarak madalya sayısına tamamen hakim oldu. Şu anda, Çin'in 2008'deki 48 altın madalyası ve ABD'nin 2016'daki toplam 121 madalyası, SSCB'nin 1988 performansına en yakın sonuçlardır. Sovyetler Birliği madalya sıralaması şu anda ABD'nin 1984 performansı, SSCB'nin 1980 performansı, ABD'nin 1904 performansı ve İngiltere'nin 1908 performansından sonra hem altın hem de toplam madalya açısından dördüncü sırada yer alıyor.
madalyalılar
Altın
- Viktor Bryzhin , Vladimir Krylov , Vladimir Muravyov ve Vitaliy Savin — Atletizm, Erkekler 4 × 100 m Bayrak Yarışı
- Vyacheslav Ivanenko — Atletizm, Erkekler 50 km Yürüyüş
- Hennadiy Avdyeyenko - Atletizm, Erkekler Yüksek Atlama
- Sergey Bubka — Atletizm, Erkekler Sırıkla Atlama
- Sergey Litvinov - Atletizm, Erkekler Çekiç Atma
- Olga Bryzgina — Atletizm, Bayanlar 400 metre
- Tatyana Samolenko-Dorovskikh — Atletizm, Bayanlar 3000 metre
- Olga Bondarenko — Atletizm, Bayanlar 10.000 metre
- Olga Bryzgina , Tatyana Ledovskaya , Olga Nazarova ve Mariya Pinigina - Atletizm, Kadın 4 × 400 m Bayrak
- Natalya Lisovskaya - Atletizm, Kadınlar gülle atma
- Aleksandr Belostennyi , Valdemaras Chomičius , Valery Goborov , Rimas Kurtinaitis , Šarūnas Marčiulionis , Igor'lar Miglinieks , Viktor Pankrashkin , Arvydas Sabonis , Tiit Sokk , Sergey Tarakanov , Valery Tikhonenko ve Alexander Volkov - Basketbol, Erkek turnuvası
- Vyacheslav Yanovsky - Boks, Erkekler Hafif Orta Sıklet
- Ivans Klementjevs — Kano, Erkekler C1 1000 m Kanadalı Tekler
- Nikolaï Juravschi ve Viktor Reneysky — Kano, Erkekler C2 500 m Kanada Çiftleri
- Nikolaï Juravschi ve Viktor Reneysky — Kano, Erkekler C2 1000 m Kanada Çiftleri
- Aleksandr Kirichenko — Bisiklete binme, Erkekler 1000 m Zamana Karşı Yarış
- Gintautas Umaras — Bisiklet, Erkekler 4000 m Bireysel Takip
- Arturas Kasputis , Dmitry Nelyubin , Gintautas Umaras ve Vyacheslav Ekimov — Bisiklete binme, Erkekler 4000 m Takım Takip
- Erika Salumäe — Bisiklete binme, Kadınlar Bisiklet Sürme Koşusu
- Vladimir Aptsiauri , Anvar Ibragimov , Boris Koretsky , Ilgar Mamedov ve Aleksandr Romankov — Eskrim, Erkekler Folyo Takımı
- Dmitri Kharin , Gela Ketashvili , İgor Sklyarov , Aleksei Cherednik , Arvydas Janonis , Vadim Tishchenko , Yevgeni Kuznetsov , İgor Ponomarev , Aleksandr Borodyuk , İgor Dobrovolski'nin , Vladimir Lyutyi , Yevgeni Yarovenko , Sergei Fokin , Vladimir Tatarchuk , Aleksei Mikhailichenko , Aleksei Prudnikov , Viktor Losev , Sergei Gorlukovich , Yuri Savichev , Arminas Narbekovas — Futbol, Erkek Takım
- Vladimir Artemov — Jimnastik, Erkekler All-Around Bireysel
- Vladimir Artemov - Jimnastik, Erkekler Yatay Bar
- Valeri Liukin — Jimnastik, Erkekler Yatay Bar
- Vladimir Artemov - Jimnastik, Erkekler Paralel Barlar
- Dmitri Bilozertchev - Jimnastik, Erkekler Kulplu At
- Dmitri Bilozertchev — Jimnastik, Erkek Yüzükleri
- Sergei Kharkov — Jimnastik, Erkekler Yer Egzersizleri
- Vladimir Artemov , Dmitri Bilozertchev , Vladimir Gogoladze , Sergei Kharkov , Valeri Liukin ve Vladimir Nouvikov — Jimnastik, Erkekler Takım Kombine Egzersizleri
- Elena Shushunova — Jimnastik, Bayanlar Çok Yönlü Bireysel
- Svetlana Boginskaya — Jimnastik, Bayanlar Yan Atlı Vault
- Svetlana Baitova , Svetlana Boginskaya , Natalia Laschenova , Elena Shevchenko , Elena Shushunova ve Olga Strageva — Jimnastik, Bayanlar Takımı Kombine Egzersizleri
- Marina Lobach - Jimnastik, Kadın Ritmik All-Around
- Andrei Lavrov , Alexandre Tuchkin , Aleksandr Rymanov , Aleksandr Karshakevich , Yuri Nesterov , Georgi Sviridenko , Andrei Chumentsev , Mikhail Vasilyev , Yuri Shevtsov , Vyacheslav Atavin , Valdemar Novitski , İgor Chumak , Konstantin Sharovarov , Valeri Gopin - Hentbol, Erkekler Takım
- Irina Shilova — Atıcılık, Kadınlar 10m Havalı Tüfek
- Nino Salukvadze — Atıcılık, Bayanlar 25m Tabanca
- Afanasi Kuzmine — Atıcılık, Erkekler 25m Çabuk Atış Tabancası
- Dmitri Monakov - Atış, Karışık Tuzak
- Vladimir Salnikov — Yüzme, Erkekler 1500m Serbest Stil
- Igor Polyanski — Yüzme, Erkekler 200m Sırtüstü
- Valentina Ogienko , Yelena Volkova , Marina Kumysh , Irina Smirnova , Tatyana Sidorenko , Irina Parkhomchuk , Tatyana Krainova , Olga Shkurnova , Marina Nikulina , Elena Ovchinnikova , Olga Krivosheeva ve Svetlana Korytova - Voleybol, Bayanlar takım yarışması
- Aleksandr Kurlovich - Halter, Erkekler Süper Ağır Siklet
- Oksen Mirzoyan — Halter, Erkekler Bantamweight
- Yuri Zakharevich - Halter, Erkekler Ağır Siklet
- Israil Arsamakov — Halter, Erkekler Hafif Ağır Siklet
- Anatoli Khrapaty — Halter, Erkekler Orta Ağır Siklet
- Pavel Kuznetsov - Halter, Erkekler İlk Ağır Siklet
- David Gobedjichvili - Güreş, Erkekler Serbest Stil Süper Ağır Siklet
- Sergei Beloglazov - Güreş, Erkekler Serbest Stil Bantamweight
- Arsen Fadzaev — Güreş, Erkekler Serbest Stil Hafif Sıklet
- Makharbek Khadartsev — Güreş, Erkekler Serbest Stil Hafif Ağır Siklet
- Aleksandr Karelin - Güreş, Erkekler Grekoromen Süper Ağır Siklet
- Kamandar Madzhidov - Güreş, Erkekler Grekoromen Tüy Sıklet
- Levon Julfalakyan — Güreş, Erkekler Grekoromen Hafif Sıklet
- Mikhail Mamiashvili - Güreş, Erkekler Grekoromen Orta Siklet
Gümüş
- Radion Gataullin - Atletizm, Erkekler Sırıkla Atlama
- Igor Lapshin - Atletizm, Erkekler üç adım atlama
- Romas Ubartas - Atletizm, Erkekler disk atma
- Yuri Sedykh - Atletizm, Erkekler Çekiç Atma
- Laimutė Baikauskaitė — Atletizm, Bayanlar 1500 metre
- Tatyana Ledovskaya — Atletizm, Bayanlar 400 m Engelli
- Nuramgomed Shanavazov — Boks, Erkekler Hafif Ağır Siklet
- Michał Śliwiński — Kano, Erkekler C-1 500m
- Viktor Denisov ve Igor Nagayev - Kano, Erkekler K2 500 m Kayık Çiftleri
- Viktor Denisov , Sergey Kirsanov , Aleksandr Motuzenko ve Igor Nagayev — Kano, Erkekler K4 1000 m Dörtlü Kayık
- Nikolay Kovsh — Bisiklete binme, Erkekler 1000 m Sprint (Scratch)
- Andrey Alshan , Mikhail Burtsev , Sergey Koryazhkin , Sergey Mindirgasov ve Georgy Pogosov — Eskrim, Erkekler Kılıç Takımı
- Valeri Liukin — Jimnastik, Erkekler All-Around Bireysel
- Valeri Liukin — Jimnastik, Erkekler Paralel Barlar
- Vladimir Artemov — Jimnastik, Erkekler Yer Egzersizleri
- Elena Shushunova — Jimnastik, Bayanlar Denge Aleti
- Svetlana Boginskaya — Jimnastik, Kadınlar Yer Egzersizleri
- Vladimir Shestakov - Judo, Erkekler Orta Sıklet
- Veniamin But , Nikolai Komarov , Vasily Tikhonov , Aleksandr Dumchev , Pavlo Hurkovskiy , Viktor Diduk , Viktor Omelyanovich , Andrei Vasilyev , Aleksandr Lukyanov - Kürek, Coxswain ile Erkekler Sekizlisi
- Irina Kalimbet , Svitlana Maziy , Inna Frolova , Antonina Dumcheva — Kadınların Kuzgunsuz Dörtlü Kürekleri
- Tõnu Tõniste , Toomas Tõniste — Yelken, Erkekler 470 – İki Kişilik Bot
- Nino Salukvadze - Atıcılık, Kadınlar 10m Havalı Tabanca
- Elena Dendeberova — Yüzme, Bayanlar 200m Bireysel Karışık
- Gennadi Prigoda , Yuri Bashkatov , Nikolai Evseev , Vladimir Tkashenko — Yüzme, Erkekler 4 × 100 m Serbest Bayrak Bayrak Yarışı
- Yuri Panchenko , Andrei Kuznetsov , Viacheslav Zaitsev , Igor Runov , Vladimir Shkurikhin , Yevgeni Krasilnikov , Raimundas Vilde , Valeri Losev , Yuri Sapega , Oleksandr Sorokalet , Yaroslav Antonov ve Yuri Cherednik - Voleybol, Erkekler takımı
- İsrail Militosyan — Halter, Erkekler Hafif Sıklet
- Nail Mukhamedyarov - Halter, Erkekler Orta Ağır Siklet
- Stepan Sarkisyan — Güreş, Erkekler Serbest Tüy Sıklet
- Adlan Varaev — Güreş, Erkekler Serbest Stil siklet
- Leri Khabelov - Güreş, Erkekler Serbest Stil Ağır Siklet
- Daulet Turlykhanov - Güreş, Erkekler Grekoromen Welterweight
Bronz
- Vladimir Echeev — Okçuluk, Erkekler Bireysel Müsabaka
- Rudolf Povarnitsyn - Atletizm, Erkekler Yüksek Atlama
- Grigory Yegorov - Atletizm, Erkekler Sırıkla Atlama
- Aleksandr Kovalenko - Atletizm, Erkekler üç adım atlama
- Jüri Tamm — Atletizm, Erkekler Çekiç Atma
- Olga Nazarova — Atletizm, Bayanlar 400 metre
- Tatyana Samolenko-Dorovskikh — Atletizm, Bayanlar 1500 metre
- Yelena Zhupiyeva-Vyazova — Atletizm, Bayanlar 10.000 metre
- Lyudmila Kondratyeva , Galina Malchugina , Natalya Pomoshchnikova ve Marina Zhirova — Atletizm, Kadınlar 4 × 100 m Bayrak Yarışı
- Tamara Bykova — Atletizm, Kadınlar Yüksek Atlama
- Galina Chistyakova — Atletizm, Bayanlar uzun atlama
- Olesya Barel , Olga Buryakina , Irina Gerlits , Yelena Khudashova , Aleksandra Leonova , Irina Minkh , Galina Savitskaya , Irina Sumnikova , Vitalija Tuomaite , Olga Yakovleva , Olga Yevkova ve Natalya Zasulskaya — Basketbol, Bayanlar Turnuvası
- Timofey Skryabin - Boks, Erkekler Flyweight
- Aleksandr Miroshnichenko - Boks, Erkekler Süper Ağır Siklet
- Marat Ganeyev - Bisiklete binme, Erkekler Puan Yarışı
- Laima Zilporite — Bisiklete binme, Kadınlar Bireysel Yol Yarışı
- Aleksandr Romankov - Eskrim, Erkekler Folyo Bireysel
- Andrey Shuvalov — Eskrim, Erkekler Épée Bireysel
- Pavel Kolobkov , Vladimir Resnitschenko , Andrey Shuvalov , Igor Tikhomirov ve Mikhail Tishko — Eskrim, Erkekler Épée Takımı
- Dmitri Bilozertchev — Jimnastik, Erkekler All-Around Bireysel
- Svetlana Boginskaya — Jimnastik, Bayanlar Çok Yönlü Bireysel
- Elena Shushunova — Jimnastik, Kadın Asimetrik Barları
- Alexandra Timoshenko — Jimnastik, Kadın Ritmik All-Around
- Natalya Mitryuk , Larisa Karlova , Zinayda Turchina , Marina Bazanova , Natalia Morskova , Tatyana Gorb , Elena Nemashkalo , Tatyana Diandigava , Natalya Anisimova , Natalya Lapitskaya , Svetlana Mankova , Yevgeniya Tovstogan , Olga Semenova , Natalya Rusnachenko , Elina Guseva - Hentbol, Kadınlar Takım
- Grigory Verichev - Judo, Erkekler Ağır Siklet
- Amiran Totikashvili — Judo, Erkekler -60 kg
- Georgi Tenadze - Judo, Erkekler Hafif Sıklet
- Bashir Varaev - Judo, Erkekler Yarı orta sıklet
- Vakhtang Iagorashvili — Modern Pentatlon, Erkekler Bireysel Müsabaka
- Aleksandr Marchenko , Vasil Yakusha — Kürek, Erkekler Çift Kürek
- Larisa Moskalenko , Irina Shunikovskaya — Yelken, Bayanlar 470 – İki Kişilik Bot
- Marina Dobrancheva - Atıcılık, Kadınlar 10m Havalı Tabanca
- Anna Malukhina — Atıcılık, Kadınlar 10m Havalı Tüfek
- Igor Basinski — Atıcılık, Erkekler 50m Tabanca
- Valentina Cherkasova — Atıcılık, Kadınlar 50m Tüfek 3 Pozisyon
- Kirill Ivanov — Atıcılık, Erkekler 50m Tüfek 3 Pozisyon
- Gennadi Avramenko — Atıcılık, Erkekler 50m Koşu Hedefi
- Igor Polyansky — Yüzme, Erkekler 100m Sırtüstü
- Dmitri Volkov — Yüzme, Erkekler 100m Kurbağalama
- Vadim Yaroshchuk — Yüzme, Erkekler 200m Bireysel Karışık
- Igor Polyansky , Dmitri Volkov , Vadim Yaroshchuk , Gennadi Prigoda — Yüzme, Erkekler 4 × 100 m Karışık Bayrak Yarışı
- Gennadi Prigoda — Yüzme, Erkekler 50m Serbest Stil
- Evgeni Sharonov , Nurlan Mendygaliev , Yevgeny Grishin , Aleksandr Kolotov , Sergey Naumov , Viktor Berendyuga , Sergei Kotenko , Dmitri Apanassenko , Georgi Mschvenieradze , Mikhail Ivanov , Sergey Markoch , Nikolay Smirnov , Mikhail Giorgadze - Su Topu, Erkekler Takım
- Sergei Karamchakov - Güreş, Erkekler Serbest Stil Hafif Sıklet
- Vladimir Tohuzov — Güreş, Erkekler Serbest Stil Flyweight
- Vladimir Popov — Güreş, Erkekler Grekoromen Hafif Ağır Siklet
Okçuluk
Bayanlar Bireysel Müsabaka :
- Lioudmila Arjannikova – final, 4.lük
- T. Mountain – final, 8. sıra
- N. Boutouzova – çeyrek final, 18. sıra
Erkekler Bireysel Müsabaka :
- Vladimir Echeev – final, bronz madalya
- K. Chkolny – 1/8 final, 20.lik
- Juri Leontiev – ön eleme, 29. sıra
Kadınlar turnuvası :
- Arjannikova, Dağ ve Boutouzova – final, 4.lük
Erkekler turnuvası :
- Echeev, Chkolny ve Leontiev – final, 5. sıra
Atletizm
Erkekler yarışması
Erkekler Maratonu
- Final — 2:13.49 (→ 10. sıra)
Erkekler uzun atlama
- Kalifikasyon — 7.89m
- Final — 7.89m (→ 8. sıra)
- Yeterlilik — DNF (→ ilerlemedi)
- Yeterlilik — DNS (→ ilerlemedi)
Erkekler disk atma
- Yeterlilik – 62.08m
- Final – 66.42m (→ 4.lük)
- Yeterlilik – 60.88m (→ ilerlemedi)
Erkekler gülle atma
- Yeterlilik — 20.48m
- Final — 20.36m (→ 8. sıra)
Erkekler Çekiç Fırlatma
Erkekler cirit atma
- Yeterlilik — 79.26m
- Final — 82.32m (→ 5. sıra)
- Yeterlilik — 80.26m
- Final — 79.12m (→ 7. sıra)
Erkek dekatlon
- Pavel Tarnovetsky — 8167 puan (→ 10. sıra)
- 100 metre — 11.23s
- Uzun Atlama — 7.28m
- Gülle Atma — 15,25m
- Yüksek Atlama — 1.97m
- 400 metre — 48.60s
- 110m Engelli - 14.76s
- Disk Atma — 48.02m
- Sırıkla Atlama — 5,20m
- Cirit Atma — 59.48m
- 1.500 metre — 4:52.24s
Erkekler 20 km Yürüyüş
- Final — 1:20:47 (→ 6. sıra)
- Final — 1:22:32 (→ 14. sıra)
- Final — 1:24:39 (→ 27. sıra)
Erkekler 50 km Yürüyüş
- Final — 3:41:00 (→ 4. sıra)
- Final — 3:59:23 (→ 26. sıra)
kadın yarışması
Bayanlar 4 × 400 m Bayrak Yarışı
- Isı — 3:27.14
Kadınlar Maratonu
- Final — 2:27.05 (→ 4. sıra)
- Final — 2.30.25 (→ 9. sıra)
- Final — 2:33.19 (→ 16. sıra)
Bayanlar disk atma
- Eleme – 63.26m
- Final – 68.94m (→ 5. sıra)
- Yeterlilik – 64.32m
- Final – 64.08m (→ 10. sıra)
- Yeterlilik – 62.54m
- Final – NM (→ sıralama yok)
Bayanlar cirit atma
- Yeterlilik – 63.24m
- Final – 67.00m (→ 4.lük)
- Yeterlilik – 64.44m
- Final – 64.84m (→ 6. sıra)
Kadınlar gülle atma
- Eleme – 19.40m
- Final – 20.13m (→ 7. sıra)
- Eleme – 19.06m (→ ilerlemedi)
Kadınlar Heptatlon
- Nihai Sonuç — 6540 puan (→ 4. sıra)
- Nihai Sonuç — 6456 puan (→ 5. sıra)
- Nihai Sonuç — 6232 puan (→ 10. sıra)
Basketbol
Erkekler turnuvası
- Takım kadrosu
Aşağıdaki 1988 Yaz Olimpiyatları erkekler basketbol turnuvasında Sovyetler Birliği kadrosudur.
oyuncular | Koçlar | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
- Grup oyunu
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Yugoslavya | 5 | 4 | 1 | 468 | 384 | +84 | 9 | Çeyrek finaller |
2 | Sovyetler Birliği | 5 | 4 | 1 | 460 | 393 | +67 | 9 | |
3 | Avustralya | 5 | 3 | 2 | 429 | 408 | +21 | 8 | |
4 | Porto Riko | 5 | 3 | 2 | 382 | 387 | -5 | 8 | |
5 | Orta Afrika Cumhuriyeti | 5 | 1 | 4 | 346 | 436 | -90 | 6 | 9.-12. sınıflandırma turu |
6 | Güney Kore (H) | 5 | 0 | 5 | 384 | 461 | -77 | 5 |
Sınıflandırma kuralları: 1) puan; 2) kafa kafaya puanlar; 3) kafa kafaya gol ortalaması; 4) kafa kafaya atılan puan sayısı.
(H) Ev Sahibi
Notları:
21 Eylül
|
Porto Riko | 81- 93 (OT) | Sovyetler Birliği |
Yarıya göre puanlama: 39 –37, 37– 39 Uzatma : 5– 17 |
- Çeyrek finaller
26 Eylül 1988
19:30 |
Sovyetler Birliği | 110 –105 | Brezilya |
: Yarı yarıya Puanlama 53- 58 , 57 -47 | ||
Puan : Kurtinaitis 24 Rebs : sabonis 9 Asts : sabonis , Tarakanov , Volkov 2 |
Puan: Schmidt 46 Rebs: İsrail 11 Astlar: Maury 5 |
- yarı finaller
28 Eylül 1988 12:00
|
Amerika Birleşik Devletleri | 76- 82 | Sovyetler Birliği |
Yarıya göre puanlama: 37– 47 , 39 –35 | ||
Puan : Robinson 19 Rebs : Robinson 12 Astlar : Coles 2 |
Puan: Kurtinaitis 28 Rebs: Sabonis 13 Ast : Volkov 5 |
- Altın madalya maçı
30 Eylül 1998
|
Yugoslavya | 63- 76 | Sovyetler Birliği |
Yarıya göre puanlama: 28- 31 , 35- 45 | ||
Puan : Petrović 24 Rebs : Divac 7 Astlar : Petrović 4 |
Puan: Marčiulionis 21 Rebs: Sabonis 15 Ast: Marčiulionis 6 |
kadın turnuvası
- Takım kadrosu
Aşağıdaki 1988 Yaz Olimpiyatları'nın kadın basketbol turnuvasında Sovyetler Birliği kadrosudur.
oyuncular | Koçlar | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
- Grup oyunu
konum | Takım | Pld | W | L | PF | PA | PD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Avustralya | 3 | 2 | 1 | 178 | 196 | -18 | 5 | yarı finaller |
2 | Sovyetler Birliği | 3 | 2 | 1 | 208 | 188 | +20 | 5 | |
3 | Bulgaristan | 3 | 1 | 2 | 217 | 241 | -24 | 4 | Sınıflandırma turu |
4 | Güney Kore (H) | 3 | 1 | 2 | 244 | 222 | +22 | 4 |
Sınıflandırma Kuralları: 1) puan; 2) kafa kafaya puanlar; 3) kafa kafaya gol ortalaması; 4) kafa kafaya atılan puan sayısı.
(H) Ev Sahibi
Notları:
19 Eylül 1988
11:45 |
Bulgaristan | 62- 91 | Sovyetler Birliği |
Yarıya göre puanlama: 26– 50 , 36– 41 | ||
Puan : Dermendzhieva , Staneva 17 Rebs : Staneva 6 Asts : Slavcheva 3 |
Puan: Zasulskaya 23 Rebs: Yakovleva , Zasulskaya 10 Astlar : Minkh 4 |
22 Eylül 1988
11:45 |
Güney Kore | 66- 69 | Sovyetler Birliği |
Yarıya göre puanlama: 35 –33, 31– 36 | ||
Puan : Choi 20 Rebs : Sung 14 |
Puan: Savitskaya 18 Rebs: Savitskaya 6 Astlar : Sumnikova 2 |
25 Eylül 1998 21:30
|
Avustralya | 60 –48 | Sovyetler Birliği |
: Yarı yarıya Puanlama 30-30, 30 -18 | ||
Puan : Maher 20 Rebs : Maher 8 Astlar : Maher 6 |
Puan: Yakovleva 13 Rebs: 4 oyuncu 4 Ast : Minkh 2 |
- yarı finaller
27 Eylül 1998 11:45
|
Amerika Birleşik Devletleri | 102 –88 | Sovyetler Birliği |
Yarıya göre puanlama: 50 –39, 52 –49 | ||
Puan : Cooper 27 Rebs : McClain 15 Astlar : Edwards 6 |
Puan: Zasulskaya 16 Rebs: Tuomaitė 6 Astlar : Yakovleva 2 |
- bronz madalya maçı
28 Eylül 1998 21:30
|
Avustralya | 53– 68 | Sovyetler Birliği |
Yarıya göre puanlama: 21– 32 , 32– 36 | ||
Puanlar : Maher 22 Rebs : Maher , Timms 3 Astlar : Maher 4 |
Puan: Savitskaya 16 Rebs: Yakovleva 7 Ast : Buryakina 2 |
Boks
Erkekler Hafif Flyweight (– 48 kg)
- İlk Tur - Hoşçakalın
- İkinci Tur — Mağlup Carlos Eluaiza (Arjantin), 5:0
- Üçüncü Tur — Mağlup Jesus Beltre (Dominik Cumhuriyeti), 4:1
- Çeyrek Finaller — Ivailo Marinov'a (Bulgaristan) yenildi , 0:5
Erkekler Flyweight (– 51 kg)
Erkekler Horoz Ağırlığı (– 54 kg)
Erkek Tüy Sıklet (– 57 kg)
Erkekler Hafif (– 60 kg)
Erkekler Hafif Siklet (– 63,5 kg)
Erkekler Orta Siklet (– 67 kg)
Erkekler Hafif-Orta Siklet (– 71 kg)
Erkekler Orta Siklet (– 75 kg)
Erkekler Hafif-Ağır Siklet (– 81 kg)
Erkekler Ağır Siklet (– 91 kg)
Erkekler Süper Ağır Siklet (+ 91 kg)
Kano
Bisikletçilik
1988'de Sovyetler Birliği'ni on dört erkek ve dört kadından oluşan on sekiz bisikletçi temsil etti.
- Laima Zilporytė — 2:00:52 (→ Bronz madalya )
- Valentina Yevpak — 2:00:52 (→ 5. sıra)
- Alla Jakovleva — 2:00:52 (→ 34. sıra)
Dalış
Erkekler 10m Platformu
- Ön Tur — 540.90
- Final — 585,96 (→ 4. sıra)
- Ön Tur — 570.75
- Final — 534.66 (→ 8. sıra)
Atlı
- Erkekler gösteri atlama takımı
eskrim
15 erkek ve 5 kadından oluşan 20 eskrimci, 1988'de Sovyetler Birliği'ni temsil etti.
Futbol
Jimnastik
Hentbol
Hokey
Erkekler turnuvası
- Ön Tur (Grup B)
- Sovyetler Birliği – Hindistan 1-0
- Sovyetler Birliği – Güney Kore 3-1
- Sovyetler Birliği – Kanada 0-0
- Sovyetler Birliği – Büyük Britanya 1-3
- Sovyetler Birliği – Batı Almanya 0–6
- Sınıflandırma Eşleşmeleri
- 5-8. sıra : Sovyetler Birliği – Pakistan 0-1
- 7-8. sıra : Sovyetler Birliği – Arjantin 4-1 (→ 7. sıra )
- Takım Kadrosu
- (01.) Vladimir Pleshakov (gk)
- (02.) Viktor Deputatov
- (03.) İgor Yulchiev
- (04.) Sos Hayrapetyan
- (05.) Nikolai Sankoviç
- (06.) Vladimir Antakov (kaptan)
- (07.) Vyacheslav Çeçenev
- (08.) İgor Atanov
- (09.) Sergei Chakhvorostov
- (10.) Sergei Pleshakov
- (11.) Mihail Nechipurenko
- (12.) Aleksandr Domaçev (gk)
- (13.) İgor Davydov
- (14.) Aleksandr Miasnikov
- (15.) Yevgeni Neçaev
- (16.) Mihail Bukatin
- Baş Antrenör : Leonid Pavlovski
Judo
Modern Pentatlon
Üç erkek pentatlet 1988'de Sovyetler Birliği'ni temsil etti. Vaho Iagorashvili bireysel yarışmada bronz madalya kazandı.
- Bireysel
- Takım
- Vaho Iagorashvili
- almanca Yuferov
- Anatoli Avdeyev
Ritmik jimnastik
Kürek
Sovyetler Birliği , 1988'de 14 kürek yarışının tümüne 30 erkek ve 23 kadın kürekçi kattı .
- Erkekler yarışması
- Erkeklerin tek kürekleri
- veniamin Ama
- Mykola Komarov
- Vasili Tikhonov
- Aleksandr Dumçev
- Pavlo Hurkovskiy
- Viktor Diduk
- Viktor Omelyanoviç
- Andrey Vasilyev
- Aleksandr Lukyanov (kok)
- kadın yarışması
- Kadınların tek kürekleri
- Margarita Teselko
- Marina Znak
- Nadezhda Sugako
- Sandra Brazauskaitė
- Olena Pukhaieva
- Sariya Zakyrova
- Natalya Fedorenko
- Lidiya Averyanova
- Aušra Gudeliūnaitė (cox)
yelken
Çekim
Yüzme
Erkekler 50 m Serbest Stil
- Gennadiy Prigoda
-
Vladimir Tkachenko
- Isı – 22.81
- Final – 22.88 (→ 6. sıra)
Erkekler 100 m Serbest Stil
-
Gennadiy Prigoda
- Isı – 50.13
- Final – 49.75 (→ 4. sıra)
-
Yuri Başkatov
- Isı – 50.08
- Final – 50.08 (→ 5. sıra)
Erkekler 200 m Serbest Stil
-
Alexey Kouznetsov
- Isı – 1:50.84
- B-Final – 1:51.03 (→ 12. sıra)
-
Yuri Başkatov
- Eleme – 1:52.04 (→ ilerlemedi, 22. sıra)
Erkekler 400 m Serbest Stil
-
Alexandre Bazanov
- Eleme – 3:58.74 (→ ilerlemedi, 27. sıra)
Erkekler 1500 m Serbest Stil
Erkekler 100 m Sırtüstü
- Igor Polyansky
-
Serguei Zabolotnov
- Isı – 56.13
- Final – 55.37 (→ 4.lük)
Erkekler 200 m Sırtüstü
- Igor Polyansky
-
Serguei Zabolotnov
- Isı – 2:01.27
- Final – 2:00.52 (→ 4.lük)
Erkekler 100 m Kurbağalama
- Dmitry Volkov
-
Alexey Matveev
- Isı – 1:03.25
- B-Final – 1:03.01 (→ 9. sıra)
Erkekler 200 m Kurbağalama
-
Valeri Lozik
- Isı – 2:16.31
- Final – 2:16.16 (→ 5. sıra)
-
Vadim Alekseyev
- Isı – 2:17.15
- B-Final – 2:16.70 (→ 6. sıra)
Erkekler 100 m Kelebek
-
Vadim Yaroshchuk
- Isı – 54.17
- Final – 54.60 (→ 8. sıra)
-
Konstantin Petrov
- Isı – 55.84 (→ ilerlemedi, 23. sıra)
Erkekler 200 m Kelebek
-
Vadim Yaroshchuk
- Isı – 2:01.05
- B-Final – 2:00.34 (→ 11. sıra)
Erkekler 200 m Bireysel Karışık
- Vadim Yaroshchuk
-
Mihail Zoubkov
- Isı – 2:03.79
- Final – 2:02.92 (→ 4.lük)
Erkekler 400 m Bireysel Karışık
-
Mihail Zoubkov
- Isı – 4:25.30
- B-Final – 4:25.44 (→ 13. sıra)
Erkekler 4 × 100 m Serbest Bayrak Bayrak Yarışı
-
Raimundas Mažuolis , Alexei Borislavski , Nikolai Evseev ve Vladimir Tkachenko
- Isı – 3:19.89
- Gennadiy Prigoda , Yuri Bashkatov , Nikolai Evseev ve Vladimir Tkachenko
Erkekler 4 × 200 m Serbest Bayrak Bayrak Yarışı
-
Serguei Kouriaev , Alexandre Bazanov , Nikolai Evseev ve Aleksei Kouznetsov
- Heat – DSQ (→ ilerlemedi, sıralama yok)
Erkekler 4 × 100 m Karışık Bayrak Yarışı
-
Serguei Zabolotnov , Valeri Lozik , Konstantine Petrov ve Nikolai Evseev
- Isı – 3:45.29
- Igor Polyansky , Dmitry Volkov , Vadim Yaroshchuk ve Gennadiy Prigoda
Bayanlar 50 m Serbest Stil
-
Inna Abramova
- Isı – 26.27
- B-Final – 26.48 (→ 14. sıra)
Bayanlar 100 m Serbest Stil
-
Natalya Trefilova
- Isı – 56.66
- B-Final – 56.48 (→ 9. sıra)
-
Svetlana Issakova
- Isı – 57.17
- B-Final – 57.07 (→ 15. sıra)
Bayanlar 200 m Serbest Stil
-
Natalya Trefilova
- Isı – 2:00.54
- Final – 1:59.24 (→ 5. sıra)
Bayanlar 400 m Serbest Stil
-
Natalya Trefilova
- Isı – 4:12.20
- Final – 4:13.92 (→ 8. sıra)
Bayanlar 800 m Serbest Stil
-
Natalya Trefilova
- Eleme – 8:43.19 (→ ilerlemedi, 15. sıra)
Bayanlar 100 m Kurbağalama
-
Yelena Volkova
- Isı – 1:09.86
- Final – 1:09.24 (→ 5. sıra)
-
Svetlana Kuzmina
- Isı – 1:10.83
- B-Final – 1:10.42 (→ 9. sıra)
Bayanlar 200 m Kurbağalama
-
Yulia Bogatcheva
- Isı – 2:28.94
- Final – 2:28.54 (→ 5. sıra)
-
Svetlana Kuzmina
- Isı – 2:30.93
- B-Final – 2:30.03 (→ 10. sıra)
Bayanlar 100 m Kelebek
-
Svetlana Koptchikova
- Isı – 1:01.65
- B-Final – 1:01.48 (→ 9. sıra)
Bayanlar 200 m Kelebek
-
Svetlana Koptchikova
- Isı – 2:15.26
- B-Final – 2:14.43 (→ 12. sıra)
Bayanlar 200 m Bireysel Karışık
- Yelena Dendeberova
-
Yulia Bogatcheva
- Isı – 2:19.07
- B-Final – 2:19.91 (→ 15. sıra)
Bayanlar 400 m Bireysel Karışık
-
Yelena Dendeberova
- Isı – 4:46.63
- Final – 4:40.44 (→ 4.lük)
Bayanlar 4 × 100 m Serbest Bayrak Bayrak Yarışı
-
Inna Abramova , Svetlana Issakova , Yelena Dendeberova ve Svetlana Koptchikova
- Isı – 3:46.28
-
Yelena Dendeberova , Svetlana Issakova , Natalia Trefilova ve Svetlana Koptchikova
- Final – 3:44.99 (→ 5. sıra)
Senkronize yüzme
Üç senkronize yüzücü 1988'de Sovyetler Birliği'ni temsil etti.
Masa Tenisi
Tenis
Tek Erkekler Yarışması
-
Alexander Volkov
- İlk tur — Carl-Uwe Steeb'e (Batı Almanya) yenildi 5–7 4–6 3–6
Tek Bayanlar Yarışması
-
Larisa Neiland
- Birinci Tur – Hoşçakalın
- İkinci Tur – Mağlup Sara Gomer (İngiltere) 6–7 7–6 9–7
- Üçüncü Tur – Mağlup Il-Soon Kim (Güney Kore) 6-3 7-6
- Çeyrek Finaller – Steffi Graf'a Yenildiler (Batı Almanya) 2–6 6–4 3–6
-
leyla meşhi
- Birinci Tur – Mağlup Regina Rajchrtová (Çekoslovakya) 7–5 7–5
- İkinci Tur – Steffi Graf'a Yenildiler (Batı Almanya) 5-7 1-6
-
Nataşa Zvereva
- Birinci Tur – Hoşçakalın
- İkinci Tur – Mağlup Anne Minter (Avustralya) 6–4 3–6 6–1
- Üçüncü Tur – Mağlubiyet Tine Scheuer-Larsen (Danimarka) 6-1 6-2
- Çeyrek Finaller – Gabriela Sabatini'ye (Arjantin) yenildi 4-6 3-6
Voleybol
Erkekler turnuvası
- Ön Tur (A Grubu)
- Mağlup Bulgaristan (3-0)
- Mağlup İsveç (3-0)
- Mağlup Güney Kore (3-0)
- Mağlup İtalya (3-1)
- Brezilya'ya kaybetti (2–3)
- Yarı Finaller
- Mağlup Arjantin (3-0)
- son
- Takım Kadrosu
- Baş Antrenör : Guennady Parchine
kadın turnuvası
- Ön Tur (A Grubu)
- Japonya'ya kaybetti (2–3)
- Mağlup Güney Kore (3-2)
- Mağlup Doğu Almanya (3-0)
- Yarı Finaller
- Mağlup Çin Halkla İlişkiler (3-0)
- son
- Takım Kadrosu
- Baş Antrenör : Nikolai Karpol
su topu
Erkekler turnuvası
- Ön Tur (A Grubu)
- İtalya ile berabere kaldı (9-9)
- Mağlup Avustralya (11-4)
- Mağlup Fransa (14-8)
- Mağlup Güney Kore (17-4)
- Batı Almanya'ya kaybetti (8-9)
- Yarı Finaller
- Amerika Birleşik Devletleri'ne kaybetti (7-8)
- bronz madalya maçı
- Takım Kadrosu
- Baş Antrenör : Boris Popov
Ağırlık kaldırma
Güreş
Erkekler serbest stil
atlet |
Etkinlik | İlk tur | İkinci tur | Üçüncü tur | dördüncü tur | Beşinci tur | altıncı tur | yedinci tur | son tur | Rütbe |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Muhalefet
Sonuç |
Muhalefet
Sonuç |
Muhalefet
Sonuç |
Muhalefet
Sonuç |
Muhalefet
Sonuç |
Muhalefet
Sonuç |
Muhalefet
Sonuç |
||||
- Alexander Karelin - Güreş, Ağır Siklet