Premier Kupa - Premier Trophy
Ülkeler | Sri Lanka |
---|---|
yönetici | Sri Lanka Kriket |
Biçim | Birinci sınıf kriket |
İlk baskı | 1988-89 |
Turnuva formatı | Round-robin sonra nakavt |
Takım sayısı | 14 |
Mevcut şampiyon | Colombo Kriket Kulübü (7. şampiyonluk) |
En başarılı | Singhalese Spor Kulübü (32 şampiyonluk) |
2019-20 Premier Lig Turnuvası |
Premier Trophy ana yerli olan birinci sınıf kriket rekabet Sri Lanka . 1938'de kuruldu ve bir dizi farklı isim altında varlığını sürdürdü. 1988-89 sezonundan önceki maçlar birinci sınıf sayılmaz.
1988-89'da Lakspray Trophy olarak kuruldu . 1990-91'de P.Saravanamuttu Trophy ve 1998-99'da Premier League olarak yeniden adlandırıldı.
Mevcut takımlar
Sri Lanka'daki Birinci sınıf yarışma şu anda Tier A ve Tier B turnuvalarına bölünmüştür. Aşağıdaki 14 takım 2019-20'de Tier A turnuvasında yarıştı :
- Grup A
- Burgher Dinlenme Kulübü
- Kolombo Kriket Kulübü
- Colts Kriket Kulübü
- Moors Spor Kulübü
- Negombo Kriket Kulübü
- Singhalese Spor Kulübü
- Sri Lanka Ordu Spor Kulübü
- B Grubu
Aşağıdaki 12 takım 2019-20'de Tier B turnuvasında yarıştı:
- Bloomfield Kriket ve Atletizm Kulübü
- Galle Kriket Kulübü
- Kalutara Şehir Kulübü
- Kandy Gümrük Kriket Kulübü
- Kurunegala Gençlik Kriket Kulübü
- Nugegoda Spor Refah Kulübü
- Panadura Spor Kulübü
- Polis Spor Kulübü
- Sebastianites Kriket ve Atletizm Kulübü
- Sri Lanka Hava Kuvvetleri Spor Kulübü
- Sri Lanka Deniz Kuvvetleri Spor Kulübü
- Sri Lanka Limanlar Otoritesi Kriket Kulübü
kazananların listesi
- Günlük Haber Ödülü
- 1938 Kalutara Kasabası Kulübü
- 1938–39 Singhalese Spor Kulübü
- 1939–40 Singhalese Spor Kulübü
- 1940–41 Saracens Spor Kulübü
- 1941–42 Yarışma yok
- 1942–43 Rekabet yok
- 1943–44 Singhalese Spor Kulübü
- 1944-45 Singhalese Spor Kulübü
- 1945–46 Tamil Birliği C & A Kulübü
- 1946–47 Singhalese Spor Kulübü
- 1947–48 Singhalese Spor Kulübü
- 1948–49 Singhalese Spor Kulübü
- 1949–50 Singhalese Spor Kulübü
- P Saravanamuttu Kupası
- 1950–51 Tamil Birliği C & A Kulübü
- 1951–52 Singhalese Spor Kulübü
- 1952–53 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 1953–54 Sıradan Kriket Kulübü
- 1954–55 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 1955–56 Burgher Dinlenme Kulübü
- 1956–57 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 1957–58 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 1958–59 Singhalese Spor Kulübü
- 1959-60 Singhalese Spor Kulübü
- 1960–61 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 1961–62 Singhalese Spor Kulübü
- 1962–63 Üniversite
- 1963–64 Bloomfield C & AC
- 1964-65 Yörükler Spor Kulübü
- 1965–66 Yarışma yok
- 1966-67 Singhalese Spor Kulübü
- 1967-68 Yörükler Spor Kulübü
- 1968–69 Singhalese Spor Kulübü
- 1969–70 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 1970–71 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 1971–72 Singhalese Spor Kulübü
- 1972–73 Singhalese Spor Kulübü
- 1973-74 Singhalese Spor Kulübü
- 1974–75 Singhalese Spor Kulübü
- 1975–76 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- Robert Senanayake Ödülü
- 1976–77 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 1977-78 Singhalese Spor Kulübü
- 1978–79 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 1979–80 Kolombo Kriket Kulübü
- 1980–81 Bloomfield C & AC
- 1981–82 Bloomfield C & AC
- Lakspray Kupası
- 1982–83 Bloomfield C & AC
- 1983–84 Singhalese Spor Kulübü
- 1984–85 Kolombo Kriket Kulübü
- 1985–86 Singhalese Spor Kulübü ve Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 1986-87 Singhalese Spor Kulübü
- 1987–88 Kolombo Kriket Kulübü
- 1988–89 Sıradan Kriket Kulübü ve Singhalese Spor Kulübü (birinci sınıf sezonunun açılışı)
- 1989–90 Singhalese Spor Kulübü
- 1990–91 Singhalese Spor Kulübü
- P Saravanamuttu Kupası
- 1991–92 Colts Kriket Kulübü
- 1992–93 Singhalese Spor Kulübü
- 1993–94 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 1994–95 Singhalese Spor Kulübü ve Bloomfield C & AC
- 1995–96 Kolombo Kriket Kulübü
- 1996–97 Bloomfield C & AC
- 1997–98 Singhalese Spor Kulübü
- Premier Kupa
- 1998–99 Bloomfield C & AC
- 1999–00 Colts Kriket Kulübü
- 2000–01 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 2001–02 Colts Kriket Kulübü
- 2002–03 Moors Spor Kulübü
- 2003–04 Bloomfield C & AC
- 2004-05 Colts Kriket Kulübü
- 2005-06 Singhalese Spor Kulübü
- 2006-07 Kolombo Kriket Kulübü
- 2007-08 Singhalese Spor Kulübü
- 2008-09 Colts Kriket Kulübü
- 2009-10 Chilaw Marians Kriket Kulübü
- 2010–11 Bloomfield C & AC
- 2011–12 Colts Kriket Kulübü
- 2012-13 Singhalese Spor Kulübü
- 2013–14 Sıradan Olmayan Kriket Kulübü
- 2014-15 Sri Lanka Limanlar Otoritesi Kriket Kulübü
- 2015-16 Tamil Birliği Kriket ve Atletizm Kulübü
- 2016-17 Singhalese Spor Kulübü
- 2017–18 Chilaw Marians Kriket Kulübü
- 2018-19 Kolombo Kriket Kulübü
- 2019-20 Kolombo Kriket Kulübü
Kulüplere Göre Kazanımlar
- † Soyu Tükenmiş Kulüpler * Paylaşılan unvan
Kulüp | Galibiyet | Kazanan yıllar |
---|---|---|
Singhalese Spor Kulübü | 32 | 1938–39, 1939–40, 1943–44, 1944–45, 1946–47, 1947–48, 1948–49, 1949–50, 1951–52, 1958–59, 1959–60, 1961–62, 1966– 67, 1968–69, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1974–75, 1977–78, 1983–84, 1985–86*, 1986–87, 1988–89*, 1989–90, 1990– 91, 1992–93, 1994–95*, 1997–98, 2005–06, 2007–08, 2012–13, 2016–17 |
Sıradan Kriket Kulübü | 16 | 1952–53, 1953–54, 1954–55, 1956–57, 1957–58, 1960–61, 1969–70, 1970–71, 1975–76, 1976–77, 1978–79, 1985–86, 1988– 89*, 1993–94, 2000–01, 2013-14 |
Bloomfield Kriket ve Atletizm Kulübü | 9 | 1963–64, 1980–81, 1981–82, 1982–83, 1994–95*, 1996–97, 1998–99, 2003–04, 2010–11 |
Kolombo Kriket Kulübü | 7 | 1979–80, 1984–85, 1987–88, 1995–96, 2006–07, 2018-19 , 2019-20 |
Colts Kriket Kulübü | 6 | 1991–92, 1999–00, 2001–02, 2004–05, 2008–09, 2011-12 |
Tamil Birliği Kriket ve Atletizm Kulübü | 3 | 1945–46, 1950–51, 2015-16 |
† Göçebeler Spor Kulübü | 2 | 1964–65, 1967–68 |
chilaw marians kriket kulübü | 2 | 2009-10, 2017-18 |
Kalutara Şehir Kulübü | 1 | 1938 |
Saracens Spor Kulübü | 1 | 1940–41 |
Burgher Dinlenme Kulübü | 1 | 1955–56 |
† Üniversite | 1 | 1962–63 |
Moors Spor Kulübü | 1 | 2002–03 |
Sri Lanka Limanlar Otoritesi Kriket Kulübü | 1 | 2014–15 |
Dış kaynaklar
daha fazla okuma
- Wisden Cricketers' Almanack 2006
Referanslar
- ^ Kriket Arşivi: 1988/89'da Sri Lanka'da birinci sınıf maçlar . Erişim tarihi: 11 Ekim 2009.
- ^ Kazi, Abid Ali (24 Aralık 2015). "Birinci Sınıf Kriket Tarihi |" .