Alaska'daki siyasi parti gücü - Political party strength in Alaska
Aşağıdaki tabloda da gösterildiği içinde seçilmiş yetkililerin partilerini ABD devlet arasında Alaska :
- Vali , ABD başkanı tarafından atanan ve genellikle aynı siyasi partiden olan eyalet öncesi valiler dahil ; ve
- Vali Yardımcısı
Tablo aynı zamanda tarihsel parti kompozisyonunu da gösterir:
- Bölgesel ve Eyalet Senatosu
- Bölgesel ve Eyalet Temsilciler Meclisi
- Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'na Devlet heyeti
- Eyalet öncesi seçilmiş oy hakkı olmayan delegeler de dahil olmak üzere , Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi'ne eyalet delegasyonu
Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçiminin yapıldığı yıllarda , tablo eyaletin seçim oylarını hangi partinin adaylarının aldığını gösterir.
Devlet öncesi (1884–1958)
Yıl | Yönetici ofisleri | Bölgesel Yasama | Amerika Birleşik Devletleri Kongresi | |
---|---|---|---|---|
Vali | Senato | ev | Temsilci | |
1884 | John Henry Kinkead (Sağ) | böyle bedenler yok | böyle bir ofis yok | |
1885 | Alfred P. Swineford (D) | |||
… | ||||
1888 | ||||
1889 | Lyman Enos Knapp (R) | |||
… | ||||
1892 | ||||
1893 | James Sheakley (D) | |||
… | ||||
1896 | ||||
1897 | John Green Brady (R) | |||
… | ||||
1905 | ||||
1906 | Wilford Bacon Hoggatt (Sağ) | Frank Hinman Waskey (D) | ||
1907 | Thomas Cale (I) | |||
1908 | ||||
1909 | Walter Eli Clark (R) | James Wickersham (Sağ) | ||
1910 | ||||
1911 | ||||
1912 | ||||
1913 | John Franklin Alexander Güçlü (D) | 3NP, 2B, 1I, 1IR, 1R | 10NP, 2R, 1D, 1IR, 1 PH , 1 vac. | |
1914 | ||||
1915 | 3D, 3NP, 1I, 1Prog | 7NP, 3D, 3I, 1H , 1ID, 1R | ||
1916 | ||||
1917 | 3D, 2NP, 1IR, 1Prog, 1R | 7D, 6R, 2I, 1 PD | Charles August Sulzer (D) | |
1918 | Thomas Riggs Jr. (D) | |||
1919 | 5D, 2NP, 1IR | 11D, 4R, 1I | James Wickersham (Sağ) | |
Charles August Sulzer (D) | ||||
boş | ||||
1920 | ||||
George Barnes Grigsby (D) | ||||
1921 | Scott Cordelle Kemik (Sağ) | 4D, 3R, 1IR | 11R, 2I, 1D, 1ID, 1IR | James Wickersham (Sağ) |
Daniel Sutherland (sağ) | ||||
1922 | ||||
1923 | 5R, 2I, 1D | 11R, 4I, 1D | ||
1924 | ||||
1925 | George Alexander Parkları (Sağ) | 4R, 2D, 2I | 9R, 4D, 2I, 1IR | |
1926 | ||||
1927 | 5R, 2I, 1D | 12R, 3D, 1I | ||
1928 | ||||
1929 | 5R, 2D, 1I | 9R, 3D, 3I, 1IR | ||
1930 | ||||
1931 | 4D, 4R | 11R, 4D, 1I | James Wickersham (Sağ) | |
4R, 3D, 1 boşluk. | ||||
1932 | ||||
1933 | John Weir Troy (D) | 6D, 2R | 12D, 4R | Anthony Dimond (D) |
1934 | ||||
1935 | 8D | 15D, 1R | ||
1936 | ||||
1937 | 14D, 2R | |||
1938 | ||||
1939 | 7D, 1R | 16D | ||
1940 | Ernest Gruening'in (D) | |||
1941 | 14D, 2R | |||
1942 | ||||
1943 | 16D | |||
1944 | ||||
1945 | 14D, 2R | 20D, 4R | Bob Bartlett (D) | |
1946 | ||||
1947 | 9D, 7R | 13R, 11D | ||
1948 | ||||
1949 | 19D, 5R | |||
1950 | ||||
1951 | 14D, 10R | |||
1952 | ||||
1953 | B. Frank Heintzleman (R) | 11R, 5D | 19R, 5D | |
1954 | ||||
1955 | 12D, 4R | 21D, 3R | ||
1956 | ||||
1957 | Waino Hendrickson (oyunculuk) (R) | 11D, 5R | ||
Mike Stepovich ( sağ ) | ||||
1958 | ||||
Waino Hendrickson (oyunculuk) (R) | ||||
Yıl | Vali | Senato | ev | Temsilci |
Yönetici ofisleri | Bölgesel Yasama | Amerika Birleşik Devletleri Kongresi |
1959–günümüz
Yıl | Yönetici ofisleri | Eyalet Meclisi | Amerika Birleşik Devletleri Kongresi | Seçim oyları | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vali | Teğmen Vali | Senato | ev | ABD Senatosu (Sınıf II) | ABD Senatosu (Sınıf III) | ev | ||
1959 | William A. Egan (D) | Hugh Wade (D) | 18D, 2R | 34D, 5R, 1I | Bob Bartlett (D) | Ernest Gruening'in (D) |
Ralph Julian Rivers (D) |
|
1960 |
Richard Nixon / Henry Cabot Lodge Jr. (R) |
|||||||
1961 | 13D, 7R | 20D, 19R, 1I | ||||||
1962 | ||||||||
1963 | 15D, 5R | 20D, 20R | ||||||
1964 |
Lyndon B. Johnson / Hubert Humphrey (D) |
|||||||
1965 | 17D, 3R | 30D, 10R | ||||||
1966 | ||||||||
1967 | Wally Hickel (Sağ) | Keith Harvey Miller (Sağ) | 14R, 6D | 26R, 14D |
Howard Wallace Pollock (Sağ) |
|||
1968 |
Richard Nixon / Spiro Agnew (R) |
|||||||
Ted Stevens (R) | ||||||||
1969 | 11R, 9D | 22D, 18R | Mike Çakıl (D) | |||||
Keith Harvey Miller (Sağ) | Robert W. Ward (R) | |||||||
1970 | ||||||||
1971 | William A. Egan (D) | HA Boucher (D) | 10D, 10R | 31D, 9R | Nick Begich (D) | |||
1972 | ||||||||
1973 | 11R, 9D | 20D, 19R, 1NP | Don Genç (R) | |||||
1974 | ||||||||
1975 | Jay Hammond (sağ) | Lowell Thomas Jr. (R) | 13D, 7R | 30D, 9R, 1I | ||||
1976 |
Gerald Ford / Bob Dole (R) |
|||||||
1977 | 12D, 8R | 25D, 15R | ||||||
1978 | ||||||||
1979 | Terry Miller (R) | 11R, 9D | 25D, 14R, 1L | |||||
1980 |
Ronald Reagan / George HW Bush (sağda) |
|||||||
1981 | 10D, 10R | 22D, 16R, 2L | Frank Murkowski (R) | |||||
22D, 16R, 2L | ||||||||
1982 | ||||||||
1983 | Bill Sheffield (D) | Steve McAlpine (D) | 11R, 9D | 20D, 20R | ||||
1984 | ||||||||
1985 | 11R, 9D | 21D, 18R, 1L | ||||||
1986 | ||||||||
1987 | Steve Cowper (D) | 12R, 8D | 24D, 16R | |||||
1988 |
George HW Bush / Dan Quayle (R) |
|||||||
1989 | ||||||||
1990 | ||||||||
1991 | Wally Hickel ( AKİP ) | Jack Coghill (AKİP) | 10D, 10R | 23D, 17R | ||||
1992 |
George HW Bush / Dan Quayle (R) |
|||||||
1993 | 10R, 9D, 1ID | 20D, 18R, 1AKİP, 1I | ||||||
1994 | ||||||||
Wally Hickel (Sağ) | 21D, 18R, 1I | |||||||
1995 | Tony Knowles (D) | Fran Ulmer (D) | 12R, 7D, 1ID | 22R, 17D, 1I | ||||
1996 |
Bob Dole / Jack Kemp (R) |
|||||||
1997 | 14R, 6D | 25R, 15D | ||||||
1998 | ||||||||
1999 | 15R, 5D | 26R, 14D | ||||||
2000 |
George W. Bush / Dick Cheney (sağda) |
|||||||
2001 | 14R, 6D | 27R, 13D | ||||||
2002 | ||||||||
2003 | Frank Murkowski (R) | Loren Leman (Sağ) | 12R, 8D | Lisa Murkowski (R) | ||||
2004 | ||||||||
2005 | 26R, 14D | |||||||
2006 | ||||||||
2007 | Sarah Palin (R) | Sean Parnell (R) | 11R, 9D | 23R, 17D | ||||
2008 |
John McCain / Sarah Palin ( sağda ) |
|||||||
2009 | Sean Parnell (R) | Craig Campbell (Sağ) | 10R, 10D | 22R, 18D | Mark Begich (D) | |||
2010 | ||||||||
2011 | Mead Treadwell (R) | 24R, 16D | ||||||
2012 |
Mitt Romney / Paul Ryan (sağda) |
|||||||
2013 | 13R, 7D | 26R, 14D | ||||||
2014 | ||||||||
2015 | Bill Walker (Ben) | Byron Mallott (D) | 14R, 6D | 23R, 16D, 1I | Dan Sullivan (sağ) | |||
2016 |
Donald Trump / Mike Pence ( sağda ) |
|||||||
2017 | 21R, 17D, 2I | |||||||
2018 | Valerie Davidson (D) | |||||||
2019 | Mike Dunleavy (R) | Kevin Meyer (R) | 13R, 7D | 23R, 15D, 2I | ||||
2020 |
Donald Trump / Mike Pence ( sağda ) |
|||||||
2021 | 21R, 15D, 4I | |||||||
Yıl | Vali | Teğmen Vali | Senato | ev | ABD Senatosu (Sınıf II) | ABD Senatosu (Sınıf III) | ev | Seçim oyları |
Yönetici ofisleri | Eyalet Meclisi | Amerika Birleşik Devletleri Kongresi |