Kozmonotların listesi - List of cosmonauts
Bu, etnik Ruslar ve diğer etnik kökenlerden insanlar dahil olmak üzere , Sovyet uzay programı ve Rus Federal Uzay Ajansı misyonlarında yer almış kozmonotların bir listesidir .
Rusya dışında doğan Sovyet ve Rus kozmonotlar bir yıldızla işaretlenir ve doğum yerleri ek bir listede gösterilir .
Vikipedi'deki Rus ve Sovyet kozmonotlarının tam listesi için bkz. Kategori:Rus kozmonotlar
Dört kadın kozmonot Sovyet/Rus programında uçtu: Valentina Tereshkova, Svetlana Savitskaya, Yelena Kondakova ve Yelena Serova.
Rus ve Sovyet kozmonotları
A
- Viktor Mihayloviç Afanasyev — Soyuz TM-11 , Soyuz TM-18 , Soyuz TM-29 , Soyuz TM-33 / 32
- Vladimir Aksyonov — Soyuz 22 , Soyuz T-2
- Aleksandr Pavlovich Aleksandrov — Soyuz T-9 , Soyuz TM-3
- Ivan Anikeyev (1933–1992) - Vostok programından ihraç edildi; uçuş yok.
- Anatoly Artsebarsky * — Soyuz TM-12
- Yuri Artyukhin (1930–1998) — Soyuz 14
- Oleg Atkov — Soyuz T-10 / 11
- Toktar Aubakirov * — Soyuz TM-13 / 12
- Sergei Avdeyev — Soyuz TM-15 , Soyuz TM-22
B
- Aleksandr Balandin — Soyuz TM-9
- Yuri Baturin — Soyuz TM-28 / 27 , Soyuz TM-32 / 31
- Pavel Belyayev (1925–1970) — Voskhod 2
- Georgi Beregovoi * (1921–1995) — Soyuz 3
- Anatoly Berezovoy (1942–2014) — Soyuz T-5 / 7
- Valentin Bondarenko (1937–1961) - Uçuş yok.
- Andrei Borisenko — Soyuz TMA-21
- Nikolai Budarin — STS-71 / Soyuz TM-21 , Soyuz TM-27 , STS-113 / Soyuz TMA-1
- Valery Bykovsky — (1934–2019) — Vostok 5 , Soyuz 22 , Soyuz 31 / 29
NS
- Vladimir Dezhurov — Soyuz TM-21 / STS-71
- Georgy Dobrovolsky * (1928–1971), yeniden girişte öldü. — Soyuz 11
- Lev Dyomin (1926–1998) — Soyuz 15
- Vladimir Dzhanibekov * - Soyuz 27 / 26 , Soyuz 39 , Soyuz T-12 , Soyuz T-13
F
- Konstantin Feoktistov (1926-2009) — Voskhod 1
- Valentin Filatyev (1930–1990) — Vostok programından ihraç edildi; uçuş yok.
- Anatoly Filipchenko — Soyuz 7 , Soyuz 16
G
- Yuri Gagarin (1934-1968), Uzaya çıkan ilk insan. - Vostok 1
- Yuri Gidzenko * — Soyuz TM-22 , Soyuz TM-31 / STS-102 , Soyuz TM-34 / Soyuz TM-33
- Yuri Glazkov (1939–2008) — Soyuz 24
- Viktor Gorbatko — Soyuz 7 , Soyuz 24 , Soyuz 37 / 36
- Georgi Grechko (1931-2017) - Soyuz 17 , Soyuz 26 / 27 , Soyuz T-14 / 13
- Aleksey Gubarev — Soyuz 17 , Soyuz 28
ben
- Aleksandr Ivanchenkov - Soyuz 29 / 31 , Soyuz T-6 ,
- Anatoli Ivanishin — Soyuz TMA-22 , Soyuz MS-01 , Soyuz MS-16 ,
K
- Aleksandr Kaleri * — Soyuz TM-14 , Soyuz TM-24 , Soyuz TM-30 , Soyuz TMA-3 , Soyuz TMA-01M
- Yevgeny Khrunov ( 1933–2000 ) — Soyuz 5 / 4
- Leonid Kizim * ( 1941–2010 ) — Soyuz T-3 , Soyuz T-10 / 11 , Soyuz T-15
- Pyotr Klimuk * — Soyuz 13 , Soyuz 18 , Soyuz 30
- Vladimir Komarov (1927-1967), yeniden girişte öldü. — Voskhod 1 , Soyuz 1
- Yelena V. Kondakova — Soyuz TM-20 / STS-84
- Dmitri Kondratyev — Soyuz TMA-20
- Oleg Kononenko * — Soyuz TMA-12 , Soyuz TMA-03M , Soyuz TMA-17M
- Mikhail Korniyenko — Soyuz TMA-18 , Soyuz TMA-16M
- Valery Korzun — Soyuz TM-24 , STS-111 / 113
- Oleg Kotov * — Soyuz TMA-10 , Soyuz TMA-17 , Soyuz TMA-10M
- Vladimir Kovalyonok * — Soyuz 25 , Soyuz 29 / 31 , Soyuz T-4
- Konstantin Kozeyev — Soyuz TM-33 / 32
- Sergei Krikalev — Soyuz TM-7 , Soyuz TM-12 / Soyuz TM-13 , STS-60 , STS-88 , Soyuz TM-31 / STS-102 , Soyuz TMA-6
- Valeri Kubasov — Soyuz 6 , Soyuz 19 , Soyuz 36 / 35
L
- Aleksandr Laveykin - Soyuz TM-2
- Vasili Lazarev (1928–1990) — Soyuz 12 , Soyuz 18a
- Aleksandr Lazutkin — Soyuz TM-25
- Valentin Lebedev — Soyuz 13 , Soyuz T-5 / 7
- Alexei Leonov (1934-2019) — Voskhod 2 (uzayda ilk yürüyüş), Soyuz 19
- Anatoli Levchenko * (1941–1988) — Soyuz TM-4 / 3
- Yuri Lonchakov * — STS-100 , Soyuz TMA-1 / TM-34 , Soyuz TMA-13
- Vladimir Lyakhov * — Soyuz 32 / 34 , Soyuz T-9 , Soyuz TM-6 / 5
m
- Oleg Makarov (1933-2003) - Soyuz 12 , Soyuz 18a , Soyuz 27 / 26 , Soyuz T-3
- Yuri Malenchenko * — Soyuz TM-19 , STS-106 , Soyuz TMA-2 , Soyuz TMA-11 , Soyuz TMA-05M , Soyuz TMA-19M ,
- Yuri Malyshev (1941–1999) — Soyuz T-2 , Soyuz T-11 / 10
- Gennadi Manakov — Soyuz TM-10 , Soyuz TM-16
- Musa Manarov * — Soyuz TM-4 / 6 , Soyuz TM-11
- Alexander Misurkin — Soyuz TMA-08M
- Boris Morukov (1950-2015) — STS-106
- Talgat Musabayev * — Soyuz TM-19 , Soyuz TM-27 , Soyuz TM-32 / 31
n
- Grigori Nelyubov (1934–1966) - Vostok programından ihraç edildi, uçuş yok.
- Andriyan Nikolayev (1929–2004) — Vostok 3 , Soyuz 9
- Oleg Novitski * — Soyuz TMA-06M
Ö
P
- Gennady Padalka — Soyuz TM-28 , Soyuz TMA-4 , Soyuz TMA-14 , Soyuz TMA-04M , Soyuz TMA-16M
- Viktor Patsayev * ( 1933–1971 ), Yeniden girişte öldü. — Soyuz 11
- Aleksandr Poleshchuk — Soyuz TM-16
- Valeri Polyakov — Soyuz TM-6 / 7 , Soyuz TM-18 / 20
- Leonid Popov * — Soyuz 35 / 37 , Soyuz 40 , Soyuz T-7 / 5
- Pavel Popovich * (1930–2009) — Vostok 4 , Soyuz 14
r
- Sergei Revin — Soyuz TMA-04M
- Roman Romanenko — Soyuz TMA-15 , Soyuz TMA-07M
- Yuri Romanenko - Soyuz 26 / 27 , Soyuz 38 , Soyuz TM-2 / 3
- Valery Rozhdestvensky — Soyuz 23
- Nikolai Rukavishnikov (1932–2002) — Soyuz 10 , Soyuz 16 , Soyuz 33
- Sergei Ryazanski — Soyuz TMA-10M
- Valery Ryumin - Soyuz 25 , Soyuz 32 / 34 , Soyuz 35 / 37 , STS-91
S
- Aleksandr Samokutyayev — Soyuz TMA-21 , Soyuz TMA-14M
- Gennadi Sarafanov (1942–2005) — Soyuz 15
- Viktor Savinykh — Soyuz T-4 , Soyuz T-13 / 14 , Soyuz TM-3 ,
- Svetlana Savitskaya — Soyuz T-7 / 5 , Soyuz T-12
- Aleksandr Serebrov (1944–2013) — Soyuz T-7 / 5 , Soyuz T-8 , Soyuz TM-8 , Soyuz TM-17
- Yelena Serova — Soyuz TMA-14M
- Vitali Sevastyanov (1935–2010) — Soyuz 9 , Soyuz 18
- Yuri Shargin — Soyuz TMA-5 / 4
- Salizhan Sharipov * — STS-89 , Soyuz TMA-5
- Vladimir Shatalov * — Soyuz 4 , Soyuz 8 , Soyuz 10
- Anton Shkaplerov — Soyuz TMA-22 , Soyuz TMA-15M
- Georgi Shonin * (1935–1997) — Soyuz 6
- Oleg Skripochka — Soyuz TMA- 01M
- Aleksandr Skvortsov — Soyuz TMA-18
- Anatoly Solovyev * — Soyuz TM-5 / 4 , Soyuz TM-9 , Soyuz TM-15 , STS-71 / Soyuz TM-21 , Soyuz TM-26
- Vladimir Solovyov — Soyuz T-10 / 11 , Soyuz T-15
- Gennadi Strekalov (1940–2004) — Soyuz T-3 , Soyuz T-8 , Soyuz T-11 / 10 , Soyuz TM-10 , Soyuz TM-21 / STS-71
- Maksim Surayev — Soyuz TMA-16 , Soyuz TMA-13M
T
- Yevgeni Tarelkin — Soyuz TMA-06M
- Valentina Tereshkova , Uzaya çıkan ilk kadın. - Vostok 6
- Gherman Titov (1935-2000) - Vostok 2
- Vladimir Titov — Soyuz T-8 , Soyuz TM-4 / 6 , STS-63 , STS-86
- Valeri Tokarev — STS-96 , Soyuz TMA-7
- Sergei Treshchov — STS-111 / 113
- Vasili Tsibliyev * — Soyuz TM-17 , Soyuz TM-25
- Mikhail Tyurin — STS-105 / 108 , Soyuz TMA-9 , Soyuz TMA-11M
sen
- Yuri Usachov — Soyuz TM-18 , Soyuz TM-23 , STS-101 , STS-102 / STS-105
V
- Vladimir Vasyutin * (1952–2002) — Soyuz T-14
- Ivan Vagner * Soyuz MS-16
- Aleksandr Viktorenko * — Soyuz TM-3 / 2 , Soyuz TM-8 , Soyuz TM-14 , Soyuz TM-20
- Pavel Vinogradov — Soyuz TM-26 , Soyuz TMA-8
- Igor Volk * — Soyuz T-12
- Alexander Volkov * — Soyuz T-14 , Soyuz TM-7 , Soyuz TM-13 , Soyuz TM-13
- Sergei Aleksandrovich Volkov * — Soyuz TMA-12 , Soyuz TMA-02M
- Vladislav Volkov (1935-1971), yeniden girişte öldü. — Soyuz 7 , Soyuz 11
- Boris Volynov — Soyuz 5 , Soyuz 21
- Sergei Vozovikov (1958–1993), hayatta kalma eğitim programı sırasında boğuldu - Uçuş yok.
Y
- Boris Yegorov (1937–1994) - Voskhod 1
- Aleksey Yeliseyev — Soyuz 5 / 4 , Soyuz 8 , Soyuz 10
- Fyodor Yurchikhin * — STS-112 , Soyuz TMA-10 , Soyuz TMA-19 , Soyuz TMA-09M
Z
- Dmitri Zaikin (1932–2013) - Uçuş yok.
- Sergei Zalyotin — Soyuz TM-30 , Soyuz TMA-1 / TM-34
- Vitali Zholobov * — Soyuz 21
- Vyacheslav Zudov — Soyuz 23
Doğu Bloku kozmonotları
1978-1988 yılları arasında Sovyetler Birliği, Soyuz mürettebatlı aracında SSCB ile yakın müttefik olan 10 ulustan 11 vatandaşını taşıdı. Hepsi Interkosmos programı sonucunda uçtu . Bu uzay yolcuları genellikle "kozmonotlar" olarak anılır.
- Afganistan: Abdul Ahad Mohmand — Soyuz TM-6 / 5
- Bulgaristan:
- Küba: Arnaldo Tamayo Méndez — Soyuz 38
- Çekoslovakya: Vladimir Remek — Soyuz 28
- Doğu Almanya: Sigmund Jähn — Soyuz 31 / 29
- Macaristan: Bertalan Farkas — Soyuz 36 / 35
- Moğolistan: Jügderdemidiin Gürragchaa — Soyuz 39
- Polonya: Mirosław Hermaszewski — Soyuz 30
- Romanya: Dumitru Prunariu — Soyuz 40
- Vietnam: Phạm Tuân — Soyuz 37 / 36
Diğer kozmonotlar
1982 yılında, Intercosmos programının bir uzantısı olarak Sovyetler Birliği , Fransa'dan Jean-Loup Chrétien'den başlayarak, Sovyet bloğunun parçası olmayan ülkelerin vatandaşlarını uçurmaya başladı . SSCB ve daha sonra Rusya , Uzay Maceraları sözleşmesiyle uçan yedi uzay turisti de dahil olmak üzere, genellikle ticari bir düzenlemenin parçası olarak , Soyuz aracında 18 diğer ülkeden 49 vatandaşını taşıdı . 2001'den beri Soyuz, ESA , JAXA ve NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonuna taşımak için kullanılıyor . Bu uzay yolcuları, özellikle başka bir uzay programına aitlerse, her zaman "kozmonot" olarak anılmazlar; örneğin, bir Rus aracıyla uçuyor olsalar bile, NASA çalışanları neredeyse her zaman "astronot" olarak anılır.
Afrika
- Güney Afrika: Mark Shuttleworth ( Uzay Maceraları ) — Soyuz TM-34 / 33
Amerika
- Brezilya: Marcos Pontes — Soyuz TMA-8
- Kanada:
-
Amerika Birleşik Devletleri:
- Joseph M. Acaba — Soyuz TMA-04M
- Anousheh Ansari * ( Uzay Maceraları ) — Soyuz TMA-9 / 8
- Michael R. Barratt — Soyuz TMA-14
- Ken Bowersox - Soyuz TMA-1 (sadece iniş)
- Daniel C. Burbank — Soyuz TMA-22
- Leroy Chiao — Soyuz TMA-5
- Timothy Kreması — Soyuz TMA-17
- Tracy Caldwell Dyson - Soyuz TMA-18
- Catherine Coleman — Soyuz TMA-20
- Michael Fincke — Soyuz TMA-4 , Soyuz TMA-13
- Michael Foale * — Soyuz TMA-3
- Kevin A. Ford — Soyuz TMA-06M
- Michael E. Fossum — Soyuz TMA-02M
- Ronald J. Garan, Jr. — Soyuz TMA-21
- Richard Garriott * ( Uzay Maceraları ) — Soyuz TMA-13 / 12
- Michael S. Hopkins — Soyuz TMA-10M
- Scott Kelly — Soyuz TMA-01M , Soyuz TMA-16M
- Kjell N. Lindgren — Soyuz TMA-17M
- Michael Lopez-Alegria * — Soyuz TMA-9
- Ed Lu - Soyuz TMA-2
- Thomas Marshburn — Soyuz TMA-07M
- Richard Mastracchio — Soyuz TMA-11M
- William S. McArthur — Soyuz TMA-7
- Karen Nyberg — Soyuz TMA-09M
- Gregory Olsen ( Uzay Maceraları ) — Soyuz TMA-7 / 6
- Donald Pettit — Soyuz TMA-1 (sadece iniş), Soyuz TMA-03M
- John L. Phillips — Soyuz TMA-6
- William Shepherd — Soyuz TM-31 (yalnızca lansman)
- Charles Simonyi * ( Uzay Maceraları ) — Soyuz TMA-10 / 9 , Soyuz TMA-14 / 13
- Norman Thagard — Soyuz TM-21 (yalnızca lansman)
- Dennis Tito ( Uzay Maceraları ) — Soyuz TM-32 / 31
- Terry W. Virts — Soyuz TMA-15M
- Shannon Walker - Soyuz TMA-19
- Douglas H. Wheelock — Soyuz TMA-19
- Peggy Whitson — Soyuz TMA-11
- Jeffrey Williams — Soyuz TMA-8 , Soyuz TMA-16
- Sunita Williams — Soyuz TMA-05M
- Barry E. Wilmore — Soyuz TMA-14M
- Gregory R. Wiseman — Soyuz TMA-13M
Asya
- Hindistan: Rakesh Sharma ( Intercosmos ) — Soyuz T-11 / 10
- Japonya:
- Malezya: Şeyh Muszaphar Shukor — Soyuz TMA-11 / 10
- Güney Kore: Yi So-yeon — Soyuz TMA-12 / 11
- Suriye: Muhammed Faris ( Intercosmos ) — Soyuz TM-3 / 2 ...
Avrupa
- Avusturya: Franz Viehböck — Soyuz TM-13 / 12
- Belçika: Frank De Winne , EAC — Soyuz TMA-1 / TM-34 , Soyuz TMA-15
-
Fransa:
- Jean-Loup Chrétien , CNES ( Intercosmos ) — Soyuz T-6 , Soyuz TM-7 / 6
- Leopold Eyharts , EAC — Soyuz TM-27 / 26
- Claudie André-Deshays Haigneré , EAC — Soyuz TM-24 / 23 , Soyuz TM-33 / 32
- Jean-Pierre Haigneré , EAC — Soyuz TM-17 / 16 , Soyuz TM-29
- Michel Tognini , EAC — Soyuz TM-15 / 14
-
Almanya:
- Reinhold Ewald , EAC — Soyuz TM-25 / 24
- Klaus-Dietrich Kanat — Soyuz TM-14 / 13
- Alexander Gerst — Soyuz TMA-13M
- Ulf Merbold , EAC — Soyuz TM-20 / 19
- Thomas Reiter , EAC — Soyuz TM-22
-
İtalya:
- Samantha Cristoforetti , EAC — Soyuz TMA-15M
- Roberto Vittori , EAC — Soyuz TM-34 / 33 , Soyuz TMA-6 / 5
- Paolo Nespoli , EAC — Soyuz TMA-20
- Luca Parmitano , EAC — Soyuz TMA-09M
- Hollanda: André Kuipers , EAC — Soyuz TMA-4 / 3 , Soyuz TMA-03M
- Slovakya: Ivan Bella — Soyuz TM-29 / 28
- İspanya: Pedro Duque , EAC — Soyuz TMA-3 / 2
-
Birleşik Krallık: Helen Sharman — Soyuz TM-12 / 11
- Timothy Peake , EAC — Soyuz TMA-19M
Rusya dışında doğan Sovyet ve Rus kozmonotlar
Tüm Sovyet ve RKA kozmonotları SSCB sınırları içinde doğmuştur ; bağımsız Rusya'da doğan hiçbir kozmonot henüz uçmadı. Bununla birlikte, birçok kozmonot, Rusya sınırları dışındaki Sovyet topraklarında doğdu ve çeşitli Sovyet halefi devletler tarafından bu devletlerin vatandaşları olarak iddia edilebilir. Hepsi uzay uçuşları sırasında Sovyet veya Rus vatandaşlığı iddiasında bulundu.
Azerbaycan SSR / Azerbaycan
- Musa Manarov , Bakü, Azerbaycan'da doğdu.
Beyaz Rusya SSC / Beyaz Rusya
- Pyotr Klimuk , Beyaz Rusya, Komarovka'da doğdu.
- Vladimir Kovalyonok , Beloye, Beyaz Rusya'da doğdu
- Oleg Novitski , Beyaz Rusya Chervyen'de doğdu.
Gürcü SSC / Gürcistan
- Fyodor Yurchikhin , Gürcistan, Batum'da doğdu.
Kazak SSC / Kazakistan
- Toktar Aubakirov , Kazakistan'ın Karaganda şehrinde doğdu.
- Yuri Lonchakov , Kazakistan'ın Balkaş şehrinde doğdu.
- Talgat Musabayev , Kazakistan'ın Kargalı şehrinde doğdu.
- Viktor Patsayev , Kazakistan'ın Aktyubinsk şehrinde doğdu.
- Vladimir Shatalov , Petropavlovsk, Kazakistan'da doğdu
- Aleksandr Viktorenko , Kazakistan'ın Olginka şehrinde doğdu.
Kırgızistan SSC / Kırgızistan
- Salizhan Sharipov , Kırgızistan'ın Uzgen şehrinde doğdu.
Letonya SSR / Letonya
- Aleksandr Kaleri , Letonya, Jūrmala'da doğdu.
- Anatoly Solovyev , Letonya, Riga'da doğdu.
Türkmen SSC / Türkmenistan
- Oleg Kononenko , Chardzhou, Türkmenistan'da doğdu.
Ukrayna SSR / Ukrayna
- Anatoly Artsebarsky , Ukrayna, Prosyana'da doğdu.
- Georgi Beregovoi , Ukrayna Federivka'da doğdu.
- Georgiy Dobrovolskiy , Ukrayna, Odessa'da doğdu.
- Yuri Gidzenko , Yelanets, Ukrayna'da doğdu
- Leonid Kizim , Krasnyi Lyman, Ukrayna'da doğdu.
- Oleg Kotov , Ukrayna Simferopol'de doğdu.
- Anatoli Levchenko , Ukrayna Krasnokutsk'ta doğdu.
- Vladimir Lyakhov , Ukrayna'nın Antratsyt şehrinde doğdu.
- Yuri Malenchenko , Ukrayna'nın Svitlovodsk şehrinde doğdu.
- Yuri Onufriyenko , Ukrayna'nın Ryasne şehrinde doğdu.
- Leonid Popov , Ukrayna'nın Oleksandriya kentinde doğdu.
- Pavel Popovich , Ukrayna'nın Uzyn şehrinde doğdu.
- Georgi Shonin , Ukrayna'nın Rovenky şehrinde doğdu.
- Vasili Tsibliyev , Ukrayna, Horikhivka'da doğdu.
- Vladimir Vasyutin , Ukrayna, Kharkiv'de doğdu
- Igor Volk , Zmiiv, Ukrayna'da doğdu.
- Aleksandr Volkov , Ukrayna'nın Horlivka şehrinde doğdu.
- Sergei Aleksandrovich Volkov , Ukrayna'nın Chuhuiv şehrinde doğdu.
- Vitali Zholobov , Ukrayna, Zburyivka'da doğdu.
Özbek SSR / Özbekistan
- Vladimir Dzhanibekov , İskender, Özbekistan'da doğdu
Ayrıca bakınız
- Rus havacılar listesi
- Rus kaşiflerin listesi
- Rus mucitlerin listesi
- Sovyet insanlı uzay uçuşu görevlerinin listesi
- Rus insanlı uzay uçuşu misyonlarının listesi
Referanslar