Apiaceae cinsinin listesi - List of Apiaceae genera
Bu, Germplasm Resources Information Network'e göre Apiaceae familyasına ait cinslerin tam listesidir . Bu liste 454 cins içerir ve alt taksonlara ayrılmıştır.
Bir alt aileye atanmamış
- Adenosciadium H. Wolff
- Aframmi C. Norman
- Afrosison H. Wolff
- Agasyllis Spreng.
- Angoseli Chiov.
- Apodicarpus Makino
- Asciadyum Griseb.
- Austropeucedanum Mathias ve Konstanz
- Bonannia Guss.
- Brachyscias J. M. Hart ve Henwood
- Caropsis (Rouy ve EG Camus) Rauschert
- Kafadanbacaklı Korovin
- Chaetosciadium Boiss.
- Dactylaea Fedde eski H. Wolff
- Dethawia Endl.
- Elaeoselinum W. DJ Koch eski DC.
- Ergocarpon CC Kasabaları.
- Eriosynaphe DC.
- Eritroselinum Chiov.
- Froriepia K. Koch
- Glia Sond.
- Grafia Rchb.
- Guillonea Coss.
- Gymnosciadium Hochst.
- Haplociadium Hochst.
- Homalosciadium Domin
- Horstrissea Greuter ve ark.
- Karnataka P.K. Mukh. & Konstanz
- Klotzschia Cham.
- Krasnovia Popov eski Schischk.
- Korovinia Nevski & Vved.
- Kundmannia Scop.
- Kuramosciadium Pimenov ve ark.
- Ladyginia Lipsky
- Lereschia Boiss.
- Leutea Pimenov
- Margotia Boiss.
- Mastigosciadium Rech. F. & Kuber
- Mikrosciadyum Boiss.
- Neoplatytaenia Geld.
- Neosciadium Domin
- Oliveria Vent.
- Ormosciadium Boiss.
- Palimbia Besser DC'den.
- Paraselinum H. Wolff
- Pastinacopsis Golosk.
- Pedinopetalum Urb. & H. Wolff
- Fizotrichia Hiern
- Pinacantha Gilli
- Pinda P.K. Mukh. & Konstanz
- Polyzygus Dalzell
- Portenschlagiella Tutin
- Yalancı C. Norman
- Pterygopleurum Kitag.
- Ptychotis W. DJ Koch
- Registaniella Rech. F.
- Rhopalosciadium Rech. F.
- Rouya Coincy
- Rutheopsis A. Hansen ve G. Kunkel
- Sklerokorton Boiss.
- Sklerotiaria Korovin
- Scrithacola Alava
- Sfenokarpus Korovin
- Spuriodaucus C. Norman
- Stenotaenia Boiss.
- Stewartiella Nasır
- Thamnosciadyum Hartvig
- Trachysciadium Eckl. & Zeyh.
- Trakisperm Bağlantısı
- Transkafkasya M. Hiroe
- trikolazer Gilli
- Uldinia J. M. Siyah
- Xatardia Meisn. & Zeyh.
Alt familya Apioideae
NCBI Taksonomi Tarayıcısı, Saniculeae ve Steganotaenieae kabilelerini ayrı bir alt aile olan Saniculoideae'de listeler .
- Bir kabileye atanmamış
- Acronema Falc. eski Edgew.
- Alococarpum Riedl & Kuber
- Arcuatopterus M.L.Sheh ve RHShan
- Azilia Çit ve Lamond
- Bilacunaria Pimenov ve VNTikhom
- Cachrys L.
- Senolophium W.DJKoch
- Konioselinum Hoffm.
- Konyum L.
- Crenosciadium Boiss. & Heldr.
- Diplolophium Turcz.
- Diplomatik Boiss.
- Ferulago W.DJKoch
- Halosciastrum Koidz.
- Hansenia Turcz.
- Haplosphaera El. -Mazz.
- Harrysmithia H.Wolff
- Heptaptera Margot & Reut.
- Keraymonia Farille
- Krubera Hoffm.
- Levisticum Tepesi
- Ligusticopsis Leute
- Ligusticum L.
- Lithosciadium Turcz.
- Lomatocarpa Pimenov
- Macrosciadium V.N.Tikhom. & Lavrova
- Magydaris W.DJKoch eski DC.
- Meeboldia H.Wolff
- Meum Değirmeni.
- mutellina kurt
- Neocryptodiscus Çit ve Lamond
- Opopanax W.DJKoch
- Pachypleurum Ledeb .
- Paraligusticum V.N.Tikhom.
- Paulita Sojak
- Petroedmondia Tamamsch.
- Fizospermopsis H.Wolff
- Pleurospermopsis C.Norman
- Prangos Lindl.
- Pternopetalum Franch.
- Seselopsis Schischk.
- Silaum Değirmeni.
- Sinocarum H.Wolff eski RHShan & FTPu
- Sinodielsia H.Wolff
- Sinolimprichtia H.Wolff
- Smyrniopsis Boiss.
- Stefanoffia H.Wolff
- Tilingia Regel
- Tongoloa H.Wolff
- Trochiscanthes WDJKoch
- Kabile Aciphylleae
- Aciphylla Forst
- Anizotom Kancası
- Gingidia Dawson
- Lignocarpa Dawson
- Scandia Dawson
- Kabile Annesorhizeae
- Annesorhiza Cham. & Schltdl.
- Astydamia DC.
- Chamarea Eckl. & Zeyh.
- Ezosciadium B.L.Burtt
- Itasina Raf.
- Molopospermum W.DJKoch
- Kabile Apieae
- Ammi L.
- Anethum L.
- Apium L.
- Billburttia Magee ve B.-E.van Wyk
- Deverra DC.
- Foenikulum Değirmeni.
- Naufraga Constance ve Top
- Petroselinum Tepesi
- Pseudoridolfia Reduron ve ark.
- Ridolfia Moris
- Sclerosciadium W.DJKoch, DC'den.
- Stoibrax Raf.
- Kabile Bupleureae
- Bupleurum L.
- Hohenackeria Fisch. & CAMey.
- Kabile Careae
- Aegokeras Raf.
- Aegopodium L.
- Carum L.
- Chamaele Miq.
- Chamaesciadium C.A.Mey.
- Falcaria Fabr.
- Fuernrohria K.Koch
- Gongylosciadium Rech.f.
- Grammosciadyum DC.
- Hladnikia Rchb.
- Rhabdosciadium Boiss.
- Selinopsis Coss . & Durieu eski Batt. & Trab.
- Kabile Chamaesieae
- Chamaesium H.Wolff
- Kabile Choritaenieae
- Choritaenia Benth.
- Kabile Coriandreae
- Bifora Hoffm.
- Koriandrum L.
- Kabile Echinophoreae
- Anizosciadyum DC.
- Disiklofora Boiss.
- Echinophora L.
- Mediasia Pimenov
- Nirarathamnos Balf.f.
- Pycnocycla Lindl.
- Rughidia M.F.Watson & ELBarclay , no . inval.
- Kabile Erigenieae
- Erigenia Nutt.
- Kabile Heteromorfeaları
- Andriana B.-E.van Wyk
- Anginon Raf.
- Anizopoda Fırıncı
- Cannaboides B.-E.van Wyk
- Dracosciadium Hilliard & BLBurtt
- Heteromorfa Cham. & Schltdl.
- Oreofraga M.F.Watson & ELBarclay , no . inval.
- Polemannia Eckl. & Zeyh.
- Pseudocannaboides B-E.van Wyk
- Pseudocarum C. Norman
- Tana B.E.van Wyk
- Kabile Komarovieae
- Calyptrosciadium Rech.f. & Kuber
- Changium H.Wolff
- Chuanminshen M.L.Sheh ve RHShan
- Cyclorhiza M.L.Sheh ve RHShan
- Komarovia Korovin
- Parasilaus Leute
- Sphaerosciadium Pimenov ve Kljuykov
- Kabile Lichtensteinieae
- Lihtenştayn Çam. & Schltdl.
- Kabile Marlothielleae
- Marlothiella H.Wolff
- Kabile Oenantheae
- Atrema DC.
- Berula W.DJKoch
- Cicuta L.
- Cryptotaenia DC.
- Cynosciadyum DC.
- Daucosma Engelm . & A.Gri
- harperella gülü
- Helosciadium W. DJ Koch
- Lilaeopsis Greene
- Limnosciadium Mathias ve Constance
- Neogoezia Hemsl.
- Oenanthe L.
- Oxypolis Raf.
- Perideridia Rchb.
- Ptilimnium Raf.
- Siyum L.
- Tiedemannia DC.
- Trepocarpus Nutt. eski DC.
- Kabile Phlyctidocarpeae
- Phlyctidocarpa Topu ve WLTheob.
- Kabile Pimpinelleae
- Afanopleura Boiss.
- Arafoe Pimenov ve Lavrova
- Bubon L.
- Demavendia Pimenov
- Frommia H.Wolff
- Haussknechtia Boiss.
- Nothosmyrnium Miq.
- Opsicarpium Mozaff.
- Phellolophium Fırıncı
- Pimpinella L.
- Psammogeton Edgew.
- Spuriopimpinella (H.Boissieu) Kitag.
- Zeravschania Korovin
- Kabile Pleurospermeae
- Aulakospermum Ledeb .
- Eleutherospermum K.Koch
- Eremodaucus Bunge
- Hymenidium Lindl.
- Hymenolaena DC.
- Kamelinia F.O.Khass. & IIMalzev
- Korshinskia Lipsky
- Fizospermum Küspesi
- Pleurospermum Hoffm.
- Pseudotrachydium Kljuykov ve Pimenov
- Pterocyclus Klotzsch
- Trakidyum Lindl.
- Kabile Piramidopterleri
- Ammoides Adana.
- Astomaea Rchb.
- Bünyum L.
- Critmum L.
- Siklospermum Gecikmesi.
- Elaeosticta Fenzl
- Galagania Lipsky
- Gongylotaxis Pimenov ve Kljuykov
- Hellenocarum H. Wolff
- Hyalolaena Bunge
- Indoschulzia Pimenov ve Kljuykov
- Kosopoljanskia Korovin
- Lagoecia L.
- Lipskya (Koso-Pol.) Nevski
- Moğolistan Korovin
- Muretia Boiss.
- Notiosciadium Speg .
- Oidibasis Koso-Pol.
- Oreoschimperella Rauschert
- Ormopterum Schischk.
- Postiella Kljuykov
- Piramidoptera Boiss.
- Scaligeria DC.
- Schrenkia Fisch. & CAMey.
- Schtschurowskia Regel ve Schmalh.
- Schulzia Spreng.
- sen l .
- Tamamschjanella Pimenov ve Kljuykov
- Kabile Saniculeae
- Aktinolema Fenzl
- Alepidea F. Delaroche
- Arktopus L.
- Astrantia L.
- Eryngium L.
- Hacquetia Boyun. eski DC.
- Petagnea Caruel
- Sanicula L.
- Kabile Scandiceae
- Artedia L.
- Glaucosciadium B.L.Burtt ve PHDavis
- Kabile Scandiceae subtribe Daucinae
- Agrocharis Hochst.
- Ammodaucus Coss . & Durieu
- kimyon L.
- Daucus L.
- Lazer Borkh. eski G.Gaertn. ve diğerleri
- Lazerpitium L.
- Melanoselin Hoffm.
- Monizia Lowe
- Orlaya Hoffm.
- Pachyctenium Maire ve Pamp.
- Polylophium Boiss.
- Sahte Murb.
- Thapsi L.
- Tornabenea Parl.
- Kabile Scandiceae alt kabile Ferulinae
- sonbaharalia Pimenov
- Dorema D.Don
- Ferganya Pimenov
- Ferula L.
- Kafirnigania Kamelin & Kinzik.
- Kabile Scandiceae alt kabile Scandicinae
- Anthriscus Pers.
- Athamanta L.
- Chaerophyllopsis H.Boissieu
- Chaerophyllum L.
- Conopodium W.DJKoch
- Geocaryum Coss .
- Kozlovya Lipsky
- Mür Değirmeni.
- Osmorhiza Raf.
- Scandix L.
- Sphallerocarpus Besser DC'den.
- Todaroa Parl.
- Kabile Scandiceae alt kabile Torilidinae
- Astrodaucus Drude
- Caucalis L.
- Glochidotheca Fenzl
- Lisaea Boiss.
- Szovitsia Fisch. & CAMey.
- Torilis Adana.
- Turgenia Hoffm.
- Yabea Koso-Pol.
- Kabile Selineae
- Aethusa L.
- Aletes J.M.Coult. & Gül
- Ammoselinum Torr. & A.Gri
- Angelica L.
- Apiastrum Nutt. eski Torr. & A.Gri
- Arracacia Bancr.
- Carlesia Dunn
- Cervaria Kurt
- Kimsidia Albov
- Cnidiocarpa Pimenov
- Cnidium Küspesi
- Coaxana J.M.Coult. & Gül
- Cortia DC.
- Cortiella C. Norman
- Cotopaxia Mathias ve Constance
- Coulterophytum B.L.Rob.
- Siyatoselin Benth.
- Cymopterus Raf.
- Dahliaphyllum Constance & Breedlove
- Dichoropetalum Fenzl
- Dimorfosciadyum Pimenov
- Donnellsmithia J.M.Coult. & Gül
- Distaenya Kitag.
- Enantiofilla J.M.Coult. & Gül
- Endressia J. Gay
- Eriocycla Lindl.
- Eurytaenia Torr. & A.Gri
- Exoacantha Labill.
- Ferulopsis Kitag.
- Glehnia F.Schmidt eski Miq.
- Harbouria J.M.Coult. & Gül
- Imperatorium L.
- Johrenia DC.
- Kadenia Lavrova ve VNTikhom.
- Kailashia Pimenov ve Kljuykov
- Karatavya Pimenov ve Lavrova
- Kedarnatha P.K.Mukh. & Konstanz
- Kitagawia Pimenov
- Ledebouriella H.Wolff
- Libanotis Haller eski Zinn
- Lomatium Raf.
- Lomatopodium Fisch. & CAMey.
- Magadanya Pimenov ve Lavrova
- Mathiasella Constance ve CLHitchc.
- Musineon Raf.
- Myrrhidendron J.M.Coult. & Gül
- Neonelsonia J.M.Coult. & Gül
- Neoparrya Mathias
- Niphogeton Schltdl.
- Oligokladus Chodat ve Wilczek
- Oreocome Edgew.
- Oreonana Jep'leri.
- Ormosolenia Tausch
- Orogenia S.Watson
- Ottoa Kunth
- Perissocoeleum Mathias & Constance
- Peucedanum L.
- Phlojodicarpus Turcz. eski Ledeb.
- Pilopleura Schischk.
- Podistera S.Watson
- Polytaenia DC.
- Prionosciadium S.Watson
- Rhodosciadium S.Watson
- Rumia Hoffm.
- Sajanella Soják
- Saposhnikovia Schischk.
- Selin L.
- Seseli L.
- Shoshonea Evert ve Konstanz
- Spermolepis Raf.
- Sphaenolobium Pimenov
- Sphenosciadium A.Gray
- Stenocoelium Ledeb .
- Taenidia (Torr. & A.Gray) Drude
- Tauschia Schltdl.
- Thaspium Nutt.
- Thecocarpus Boiss.
- Tommasinia Bertol.
- Trinia Hoffm.
- Vicatia DC.
- Xanthogalum Avé-Lall.
- Zizia W.DJKoch
- Kabile Smyrnieae
- Kabile Steganotaenieae
- Polemanniopsis B.L.Burtt
- Steganotaenia Hochst.
- Kabile Tordylieae
- Afroligusticum C.Norman
- Afrosciadium P.JDKış
- Capnophyllum Gaertn.
- Cymbocarpum DC. eski CAMey.
- Cynorhiza Eckl. & Zeyh.
- Dasisperm Boyun. eski Raf.
- Ducrosia Boiss.
- Lefebvrea A.Rich.
- Nanobubon Magee
- Notobubon B.-E.van Wyk
- Scaraboides Magee ve B.-E.van Wyk
- Stenosemis E.Mey. eski Sond.
- Kabile Tordylieae subtribe Tordyliinae
- Herakleum L.
- Kandaharia Alava
- Lalldhwojia Farille
- Malabaila Hoffm.
- Mandenovia Alava
- Pastinaca L.
- Semenovia Regel & Çoban
- Symphyoloma C.A.Mey.
- Tetrataenium (DC.) Manden.
- Tordyliopsis DC.
- Tordilyum L.
- Trigonosciadyum Boiss.
- Vanasushava P.K.Mukh. & Konstanz
- Zosima Hoffm.
Alt familya Azorelloideae
- Asterisium Cham. & Schltdl.
- Azorella Lam.
- Bolax Comm. eski Juss.
- Bowlesia Ruiz & Pav.
- Dichosciadium Domin
- Dickinsia Franch.
- Diplaspis Kancası. F.
- Diposis DC.
- Domeykoa Phil.
- Drusa DC.
- Eremocharis Phil.
- Gymnophyton Clos
- Hermas L.
- Homalocarpus Kancası. & Arn.
- Huanaca Kav .
- Laretia Gillies & Kanca.
- Mulinum Pers.
- Oschatzia Walp.
- Pozoa Gecikmesi.
- Schizeilema (Kanca f.) Domin
- İspanyol Jacq.
Alt familya Mackinlayoideae
- Actinotus Labill.
- Apiopetalum kefalet .
- Centella L.
- Chlaenosciadium C. Norman
- Mackinlaya F. Muell .
- Mikropleura Gecikmesi.
- Pentapeltis (Endl.) Bunge
- Platysace Bunge
- Schoenolaena Bunge
- Xanthosia Rudge