Manila'nın yasama bölgeleri - Legislative districts of Manila
Filipinler portalı |
Manila yasama semt temsilleridir yüksek kentleşmiş şehir içinde Manila içinde çeşitli ulusal yasama organları arasında Filipinler . Şehir şu anda temsil edilmektedir evin alt bölgesinin Filipin Kongresi onun sayesinde ilk , ikinci , üçüncü , dördüncü , beşinci ve altıncı kongre bölgelerine.
Semt | Barangay'lar | Alan | Nüfus (2015) |
---|---|---|---|
1 | 1–146 | 4.57 km 2 | 415.906 |
2 | 147-267 | 4.08 km 2 | 215.457 |
3 | 268-394 | 6.24 km 2 | 221.780 |
4 | 395–586 | 5,14 km 2 | 265.046 |
5 | 649-828 | 11.56 km² | 366.714 |
6 | 587-648
829–905 |
7,79 km² | 295.245 |
Tarih
Manila aslen iki bölündü temsili bölgelerinden için koltuklar zaman 1949 için 1907 den üst evin içinde Filipin Yasama 1916 ve 1935 arasındaki toprakların tabanlı bölgelerinden seçildi, şehir kurdu parçası dördüncü senato ilçesinde ikisini seçildi 24 üyeli senato.
İkinci Dünya Savaşı'nın neden olduğu aksaklıkta , Manila, 1 Ocak 1942'de Manuel Quezon'un 400 sayılı İdari Emri ile savaş zamanı acil önlemi olarak Büyük Manila Şehri'ne dahil edildi . Büyük Manila temsil etti iki delegenin de Millet Meclisi Japon destekli ait İkinci Filipin Cumhuriyeti : Bir şehir belediye başkanı (bir oldu res'en üyesi ), diğer montaj bir citywide yoluyla seçildi ise KALIBAPI sırasında üyelerin Japon işgali Filipinler .
1945'te Filipin Topluluğu'nun restorasyonu üzerine , Manila'nın savaş öncesi iki bölgeli temsili korundu; bu durum 1949'a kadar devam etti. 18 Haziran 1949'da yürürlüğe giren Gözden Geçirilmiş Manila Şehri Tüzüğü sayesinde , şehir dört kongre bölgesine ayrıldı. Şehir 2. Kongre'den 7. Kongre'ye kadar dört temsilci seçti .
Şehir temsil edildi Geçici Batasang Pambansa bir parçası olarak Bölge IV , 1978 ve 1984, ve seçilmiş altı temsilci için geniş, düzenli Batasang Pambansa içinde 1984 .
Manila, 11 Şubat 1987'de ilan edilen yeni Anayasa uyarınca altı kongre bölgesine yeniden paylaştırıldı . Aynı yıldan itibaren restore edilen Temsilciler Meclisi'ne üyeler seçti .
1. Bölge
- Bölge : Tondo (batı bölgesi)
- Barangaylar : 1–146
- Alan : 4.57 km²
- Nüfus (2020) : 441.282
Dönem | Temsilci |
---|---|
8. Kongre 1987–1992 |
Martin B.Isidro, Sr. |
9. Kongre 1992–1995 |
|
10. Kongre 1995–1998 |
|
11. Kongre 1998-2001 |
Ernesto A. Nieva |
12. Kongre 2001–2004 |
|
13. Kongre 2004–2007 |
|
14. Kongre 2007–2010 |
Benjamin DR Asilo |
15. Kongre 2010–2013 |
|
16. Kongre 2013-2016 |
|
17. Kongre 2016–2019 |
Manuel Luis "Manny" T. Lopez |
18. Kongre 2019-2022 |
1907–1949
- İlçeler : Binondo , San Nicolas , Tondo
Dönem | Temsilci |
---|---|
1 Filipin Yasama 1907-1909 |
Justo Lukban |
Dominator Gomez | |
2 Filipin Yasama 1909-1912 |
Justo Lukban |
Dominator Gomez | |
3 Filipin Yasama 1912-1916 |
Isidoro de Santos |
4 Filipin Yasama 1916-1919 |
Antonio Karadağ |
5 Filipin Yasama 1919-1922 |
Juan Nolasco |
6 Filipin Yasama 1922-1925 |
Gregorio Mükemmel |
7 Filipin Yasama 1925-1928 |
|
8 Filipin Yasama 1928-1931 |
francisco varona |
9. Filipin Yasama 1931–1934 |
|
10 Filipin Yasama 1934-1935 |
|
1. Ulusal Meclis 1935–1938 |
Gregorio Mükemmel |
2. Millet Meclisi 1938–1941 |
|
1. Commonwealth Kongresi 1945 |
Engracio Clemeña |
1. Kongre 1946–1949 |
Jose Topacio Nueno |
1949–1972
Dönem | Temsilci |
---|---|
2. Kongre 1949–1953 |
Engracio Clemeña |
3. Kongre 1953–1957 |
Angel M. Costaño |
4. Kongre 1957–1961 |
Salvador L. Mariño |
5. Kongre 1961–1965 |
Fidel S. Santiago |
6. Kongre 1965–1969 |
|
7. Kongre 1969–1972 |
Francisco G. Reyes |
2. Bölge
- Bölge : Gagalangin (doğu Tondo)
- Barangaylar : 147–267
- Alan : 4.08 km²
- Nüfus (2020) : 212.938
Dönem | Temsilci |
---|---|
8. Kongre 1987–1992 |
Jaime C.Lopez |
9. Kongre 1992–1995 |
|
10. Kongre 1995–1998 |
|
11. Kongre 1998-2001 |
Nestor C. Ponce, Jr. |
12. Kongre 2001–2004 |
Jaime C.Lopez |
13. Kongre 2004–2007 |
|
14. Kongre 2007–2010 |
|
15. Kongre 2010–2013 |
Carlo V. Lopez |
16. Kongre 2013-2016 |
|
17. Kongre 2016–2019 |
|
18. Kongre 2019-2022 |
Rolando M. Valeriano |
1907–1949
- İlçeler : Ermita , Malate , Paco , Pandacan , Quiapo , Sampaloc , San Miguel , Santa Ana , Santa Cruz
Dönem | Temsilci |
---|---|
1 Filipin Yasama 1907-1909 |
Fernando Ma. gerilla |
2 Filipin Yasama 1909-1912 |
Pablo Okampo |
3 Filipin Yasama 1912-1916 |
Luciano de la Rosa |
4 Filipin Yasama 1916-1919 |
Jose C. Generoso |
5 Filipin Yasama 1919-1922 |
|
6 Filipin Yasama 1922-1925 |
Alfonso E. Mendoza |
7 Filipin Yasama 1925-1928 |
|
8 Filipin Yasama 1928-1931 |
Pedro Gil |
9. Filipin Yasama 1931–1934 |
Prudencio A. Remigio |
10 Filipin Yasama 1934-1935 |
Alfonso E. Mendoza |
1. Ulusal Meclis 1935–1938 |
Pedro Gil |
2. Millet Meclisi 1938–1941 |
|
1. Commonwealth Kongresi 1945 |
Alfonso E. Mendoza |
1. Kongre 1946–1949 |
Hermenegildo Atienza |
1949–1972
- İlçeler : Binondo , Quiapo , San Nicolas , Santa Cruz
Dönem | Temsilci |
---|---|
2. Kongre 1949–1953 |
Arsenio H.Lacson |
3. Kongre 1953–1957 |
Joaquin R.Roces |
4. Kongre 1957–1961 |
|
5. Kongre 1961–1965 |
|
6. Kongre 1965–1969 |
|
7. Kongre 1969–1972 |
3. Bölge
- İlçeler : Binondo , Quiapo , San Nicolas , Santa Cruz
- Barangaylar : 268-394
- Alan : 6.24 km²
- Nüfus (2015) : 221.780
Dönem | Temsilci |
---|---|
8. Kongre 1987–1992 |
Leonardo B. Fugoso |
9. Kongre 1992–1995 |
|
10. Kongre 1995–1998 |
|
11. Kongre 1998-2001 |
Harry C. Angping |
12. Kongre 2001–2004 |
|
13. Kongre 2004–2007 |
Miles Andrew M. Roces |
14. Kongre 2007–2010 |
anne. Zenaida B. Angping |
15. Kongre 2010–2013 |
|
16. Kongre 2013-2016 |
|
17. Kongre 2016–2019 |
John Marvin "Yul Servo" C. Nieto |
18. Kongre 2019-2022 |
1949–1972
Dönem | Temsilci |
---|---|
2. Kongre 1949–1953 |
Arturo M. Tolentino |
3. Kongre 1953–1957 |
|
4. Kongre 1957–1961 |
Ramon D. Bagatsing Sr. |
5. Kongre 1961–1965 |
|
6. Kongre 1965–1969 |
Sergio H. Loyola |
7. Kongre 1969–1972 |
Ramon D. Bagatsing Sr. |
4. Bölge
- İlçe : Sampaloc
- Barangaylar : 395–586
- Alan : 5.14 km²
- Nüfus (2015) : 265.046
Dönem | Temsilci |
---|---|
8. Kongre 1987–1992 |
Ramon S. Bagatsing, Jr. |
9. Kongre 1992–1995 |
|
10. Kongre 1995–1998 |
|
11. Kongre 1998-2001 |
Rodolfo C. Bacani |
12. Kongre 2001–2004 |
|
13. Kongre 2004–2007 |
|
14. Kongre 2007–2010 |
anne. Theresa B. Bonoan-David |
15. Kongre 2010–2013 |
|
16. Kongre 2013-2016 |
|
17. Kongre 2016–2019 |
Edward Başkan Yardımcısı Maceda |
18. Kongre 2019-2022 |
1949–1972
- İlçeler : Ermita , Intramuros , Malate , Paco , Pandacan , Liman Bölgesi , Santa Ana
Dönem | Temsilci |
---|---|
2. Kongre 1949–1953 |
Gavino Viola Fernando |
3. Kongre 1953–1957 |
Augusto S. Francisco |
4. Kongre 1957–1961 |
|
5. Kongre 1961–1965 |
Justo Lukban Albert |
6. Kongre 1965–1969 |
Pablo V. Ocampo, Jr. |
7. Kongre 1969–1972 |
5. Bölge
- İlçeler : Ermita , Intramuros , Malate , Paco (güney bölgesi), Liman Bölgesi , San Andres Bukid ( Manila Güney Mezarlığı dahil)
- Barangaylar : 649-828
- Alan : 11.56 km²
- Nüfus (2015) : 366.714
Dönem | Temsilci |
---|---|
8. Kongre 1987–1992 |
Amado S. Bagatsing |
9. Kongre 1992–1995 |
|
10. Kongre 1995–1998 |
|
11. Kongre 1998-2001 |
Jose D. Hizon, Jr. |
12. Kongre 2001–2004 |
|
13. Kongre 2004–2007 |
|
14. Kongre 2007–2010 |
Amado S. Bagatsing |
15. Kongre 2010–2013 |
|
16. Kongre 2013-2016 |
|
17. Kongre 2016–2019 |
Amanda Christina L. Bagatsing |
18. Kongre 2019-2022 |
6. Bölge
- İlçeler : Paco (kuzey bölgesi), Pandacan , San Miguel , Santa Ana , Santa Mesa
- Barangaylar : 587–648, 829–905
- Alan : 7.79 km²
- Nüfus (2015) : 295.245
Dönem | Temsilci |
---|---|
8. Kongre 1987–1992 |
Pablo V. Ocampo, Jr. |
9. Kongre 1992–1995 |
Rosenda Ann M. Ocampo |
10. Kongre 1995–1998 |
|
11. Kongre 1998-2001 |
|
12. Kongre 2001–2004 |
Mark B. Jimenez |
boş | |
13. Kongre 2004–2007 |
Bienvenido M. Abante, Jr. |
14. Kongre 2007–2010 |
|
15. Kongre 2010–2013 |
Rosenda Ann M. Ocampo |
16. Kongre 2013-2016 |
|
17. Kongre 2016–2019 |
|
18. Kongre 2019-2022 |
Bienvenido M. Abante, Jr. |
Notlar
Genel olarak (feshedilmiş)
1898–1899
- Manila eyaletini kapsar
Dönem | Temsilciler |
---|---|
Malolos Kongresi 1898-1899 |
Teodoro Gonzales Leaño |
Felix Ferrer ve Pascual | |
Arsenio Cruz Herrera'nın fotoğrafı. | |
Mariano Limjap |
1943–1944
- Quezon City ve Rizal'den şu belediyeleri içerir : Caloocan , Makati , Mandaluyong , Parañaque , Pasay , San Juan
Dönem | Temsilciler |
---|---|
Ulusal Meclis 1943–1944 |
Leon G. Guinto (resmen) |
Alfonso E. Mendoza |
1984–1986
Dönem | Temsilciler |
---|---|
Düzenli Batasang Pambansa 1984–1986 |
Jose L. Atienza, Jr. |
Eva Estrada-Kalaw | |
Carlos C. Fernandez | |
Gemiliano C. Lopez, Jr. | |
Gonzalo G. Puyat II | |
Arturo M. Tolentino |