Larisa Lazutina - Larisa Lazutina
Larisa Lazutina | |
---|---|
Ülke | Rusya |
Ad Soyad | Larisa Yevgenyevna Lazutina |
Doğmak |
Larisa Yevgenyevna Ptitsyna
1 Haziran 1965 Kondopoga , Sovyetler Birliği |
Dünya Kupası kariyeri | |
mevsimler | 1984 – 1987 , 1989 – 1990 , 1992 – 2002 |
Bireysel galibiyet | 21 |
Takım kazanır | 33 |
Bireysel podyumlar | 62 |
Takım podyumları | 41 |
Bireysel başlar | 165 |
Takım başlar | 44 |
Genel başlıklar | 2 – ( 1990 , 1998 ) |
disiplin unvanları | 2 – (2 LD ) |
madalya rekoru |
Larisa Yevgenyevna Lazutina ( Rusça : Лариса Евгеньевна Лазутина ; née Ptitsyna, 1 Haziran 1965 doğumlu) Rus eski profesyonel kros kayakçısı .
Kariyer
Lazutina, 1998'de Holmenkollen madalyasıyla ödüllendirildi ( Fred Børre Lundberg , Alexey Prokurorov ve Harri Kirvesniemi ile paylaşıldı ). In 1998 Kış Olimpiyatları içinde Nagano , Japonya üç: o beş madalya kazandı altın , bir gümüş ve bir bronz madalya. 1998 Kış Olimpiyatları'nın en başarılı sporcusuydu. Olimpiyatlardan sonra, Boris Yeltsin ona Rusya Federasyonu Kahramanı unvanını verdi .
Lazutina, FIS İskandinav Dünya Kayak Şampiyonasında birkaç madalya kazandı . On bir altın, üç gümüş ve iki bronz madalya olmak üzere toplam on altı madalya kazandı. Aynı zamanda Holmenkollen kayak festivalinde (1995, 1998 ve 2001) kadınlar 30 km etkinliğinin ilk üç galibi oldu .
Lazutina nedeniyle olumlu iki yıllık bir süre için rekabet men edildi uyuşturucu testi sırasında sonucunda 2002 Kış Olimpiyatları'nda yer Salt Lake City .
Kros kayağı sonuçları
Tüm sonuçlar Uluslararası Kayak Federasyonu'ndan (FIS) alınmıştır .
Olimpiyat Oyunları
- 7 madalya – (5 altın, 1 gümüş, 1 bronz)
Yıl | Yaş | 5 km | 10 km | 15 km | Kovalama | 30 km | sürat koşusu | 4 × 5 km röle |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1992 | 26 | 7 | Yok | - | 8 | 5 | Yok | Altın |
1994 | 28 | 6 | Yok | 5 | 4 | - | Yok | Altın |
1998 | 32 | Altın | Yok | Gümüş | Altın | Bronz | Yok | Altın |
2002 | 36 | Yok | DSQ | DSQ | DSQ | DSQ | - | DNS |
Dünya Şampiyonası
- 16 madalya – (11 altın, 3 gümüş, 2 bronz)
Yıl | Yaş | 5 km | 10 km klasik |
10 km serbest stil |
15 km | Kovalama | 20 km | 30 km | sürat koşusu | 4 × 5 km röle |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1987 | 21 | - | 7 | Yok | Yok | Yok | Bronz | Yok | Yok | Altın |
1989 | 23 | Yok | - | 8 | 9 | Yok | Yok | Gümüş | Yok | Gümüş |
1993 | 27 | Altın | Yok | Yok | 4 | Gümüş | Yok | 4 | Yok | Altın |
1995 | 29 | Altın | Yok | Yok | Altın | Altın | Yok | 5 | Yok | Altın |
1997 | 31 | 4 | Yok | Yok | 10 | 6 | Yok | 4 | Yok | Altın |
1999 | 33 | - | Yok | Yok | 8 | - | Yok | Altın | Yok | Altın |
2001 | 35 | Yok | Bronz | Yok | 7 | Gümüş | Yok | CNX | - | Altın |
- a. 1 Aşırı soğuk hava nedeniyle iptal edildi.
Dünya Kupası
Sezon başlıkları
- 4 şampiyonluk – (2 genel, 2 uzun mesafe)
Mevsim | |
Disiplin | |
1990 | Etraflı |
1998 | Etraflı |
Uzun mesafe | |
2000 | Uzun mesafe |
Sezon puan durumu
Mevsim | Yaş | ||||
---|---|---|---|---|---|
Etraflı | Uzun mesafe | Orta uzaklık | sürat koşusu | ||
1984 | 18 | 49 | Yok | Yok | Yok |
1986 | 20 | 25 | Yok | Yok | Yok |
1987 | 21 | 13 | Yok | Yok | Yok |
1989 | 23 | 5 | Yok | Yok | Yok |
1990 | 24 | Yok | Yok | Yok | |
1992 | 26 | 11 | Yok | Yok | Yok |
1993 | 27 | 4 | Yok | Yok | Yok |
1994 | 28 | 5 | Yok | Yok | Yok |
1995 | 29 | Yok | Yok | Yok | |
1996 | 30 | Yok | Yok | Yok | |
1997 | 31 | 8 | 6 | Yok | 10 |
1998 | 32 | Yok | |||
1999 | 33 | 5 | Yok | 6 | |
2000 | 34 | 3 | 15 | ||
2001 | 35 | Yok | Yok | 15 | |
2002 | 36 | 54 | Yok | Yok | Kuzey Kore |
Bireysel podyumlar
- 21 zafer
- 62 podyum
Numara. | Mevsim | Tarih | Konum | Yarış | Seviye | Yer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1986–87 | 20 Şubat 1987 | Oberstdorf , Batı Almanya | 20 km Bireysel F | Dünya Şampiyonası | 3 üncü |
2 | 1988–89 | 14 Aralık 1988 | Campra , İsviçre | 15 km Bireysel F | Dünya Kupası | 3 üncü |
3 | 25 Şubat 1989 | Lahti , Finlandiya | 30 km Bireysel F | Dünya Şampiyonası | 2. | |
4 | 1989–90 | 14 Aralık 1988 | Soldier Hollow , Amerika Birleşik Devletleri | 15 km Bireysel F | Dünya Kupası | 2. |
5 | 15 Aralık 1989 | Thunder Bay , Kanada | 15 km Bireysel C | Dünya Kupası | 1 inci | |
6 | 14 Ocak 1990 | Moskova , Sovyetler Birliği | 7,5 km Bireysel C | Dünya Kupası | 3 üncü | |
7 | 18 Şubat 1990 | Pontresina , İsviçre | 15 km Bireysel F | Dünya Kupası | 3 üncü | |
8 | 2 Mart 1990 | Lahti , Finlandiya | 5 km Bireysel F | Dünya Kupası | 3 üncü | |
9 | 10 Mart 1990 | Örnsköldsvik , İsveç | 10 km Bireysel C | Dünya Kupası | 3 üncü | |
10 | 17 Mart 1990 | Vang , Norveç | 10 km + 10 km Takip C/F | Dünya Kupası | 2. | |
11 | 1992–93 | 12 Aralık 1992 | Ramsau , Avusturya | 5 km Bireysel C | Dünya Kupası | 3 üncü |
12 | 18 Aralık 1992 | Val di Fiemme , İtalya | 15 km Bireysel F | Dünya Kupası | 2. | |
13 | 21 Şubat 1993 | Falun , İsveç | 5 km Bireysel C | Dünya Şampiyonası | 1 inci | |
14 | 23 Şubat 1993 | Falun , İsveç | 10 km Takip F | Dünya Şampiyonası | 2. | |
15 | 1993–94 | 19 Mart 1994 | Thunder Bay , Kanada | 5 km Bireysel C | Dünya Kupası | 1 inci |
16 | 20 Mart 1994 | Thunder Bay , Kanada | 10 km Takip F | Dünya Kupası | 2. | |
17 | 1992–93 | 14 Ocak 1995 | Nové Město , Çek Cumhuriyeti | 15 km Bireysel C | Dünya Kupası | 2. |
18 | 28 Ocak 1995 | Lahti , Finlandiya | 10 km Bireysel C | Dünya Kupası | 3 üncü | |
19 | 4 Şubat 1995 | Falun , İsveç | 10 km Bireysel C | Dünya Kupası | 3 üncü | |
20 | 5 Şubat 1995 | Falun , İsveç | 10 km Takip F | Dünya Kupası | 3 üncü | |
21 | 11 Şubat 1995 | Oslo , Norveç | 30 km Bireysel C | Dünya Kupası | 1 inci | |
22 | 10 Mart 1995 | Thunder Bay , Kanada | 15 km Bireysel C | Dünya Şampiyonası | 1 inci | |
23 | 12 Mart 1995 | Thunder Bay , Kanada | 5 km Bireysel C | Dünya Şampiyonası | 1 inci | |
24 | 14 Mart 1995 | Thunder Bay , Kanada | 10 km Takip F | Dünya Şampiyonası | 1 inci | |
25 | 25 Mart 1995 | Sapporo , Japonya | 15 km Bireysel F | Dünya Kupası | 2. | |
26 | 1995–96 | 10 Aralık 1995 | Davos , İsviçre | 10 km Bireysel C | Dünya Kupası | 3 üncü |
27 | 17 Aralık 1995 | Santa Caterina , İtalya | 10 km Bireysel C | Dünya Kupası | 1 inci | |
28 | 13 Ocak 1996 | Nové Město , Çek Cumhuriyeti | 10 km Bireysel C | Dünya Kupası | 3 üncü | |
29 | 11 Şubat 1996 | Kavgolovo , Rusya | 10 km Bireysel C | Dünya Kupası | 2. | |
30 | 24 Şubat 1996 | Trondheim , Norveç | 5 km Bireysel C | Dünya Kupası | 3 üncü | |
31 | 16 Mart 1996 | Oslo , Norveç | 30 km Bireysel C | Dünya Kupası | 2. | |
32 | 1996–97 | 5 Ocak 1997 | Kavgolovo , Rusya | 15 km Bireysel F | Dünya Kupası | 2. |
33 | 1997–98 | 22 Kasım 1997 | Beitostølen , Norveç | 5 km Bireysel C | Dünya Kupası | 1 inci |
34 | 13 Aralık 1997 | Val di Fiemme , İtalya | 5 km Bireysel C | Dünya Kupası | 3 üncü | |
35 | 16 Aralık 1997 | Val di Fiemme , İtalya | 15 km Bireysel F | Dünya Kupası | 1 inci | |
36 | 4 Ocak 1998 | Kavgolovo , Rusya | 10 km Bireysel F | Dünya Kupası | 3 üncü | |
37 | 9 Ocak 1998 | Ramsau , Avusturya | 5 km Bireysel C | Dünya Kupası | 2. | |
38 | 11 Ocak 1998 | Ramsau , Avusturya | 10 km Takip F | Dünya Kupası | 2. | |
39 | 7 Mart 1998 | Lahti , Finlandiya | 15 km Bireysel F | Dünya Kupası | 2. | |
40 | 11 Mart 1998 | Falun , İsveç | 5 km Bireysel F | Dünya Kupası | 1 inci | |
41 | 14 Mart 1998 | Oslo , Norveç | 30 km Bireysel C | Dünya Kupası | 1 inci | |
42 | 1998–99 | 19 Aralık 1998 | Davos , İsviçre | 15 km Bireysel C | Dünya Kupası | 3 üncü |
43 | 27 Şubat 1999 | Ramsau , Avusturya | 30 km Bireysel C | Dünya Şampiyonası | 1 inci | |
44 | 7 Mart 1999 | Lahti , Finlandiya | 10 km Bireysel C | Dünya Kupası | 1 inci | |
45 | 13 Mart 1999 | Falun , İsveç | 15 km Bireysel C | Dünya Kupası | 1 inci | |
46 | 1999–00 | 10 Aralık 1999 | Sappada , İtalya | 10 km Bireysel F | Dünya Kupası | 2. |
47 | 12 Aralık 1999 | Sappada , İtalya | 5 km + 7,5 km Skiathlon C/F | Dünya Kupası | 1 inci | |
48 | 18 Aralık 1999 | Davos , İsviçre | 15 km Bireysel C | Dünya Kupası | 2. | |
49 | 12 Ocak 2000 | Nové Město , Çek Cumhuriyeti | 10 km Bireysel C | Dünya Kupası | 1 inci | |
50 | 2 Şubat 2000 | Lillehammer , Norveç | 5 km + 5 km Skiathlon C/F | Dünya Kupası | 1 inci | |
51 | 20 Şubat 2000 | Transjurassienne , Fransa | 44 km Toplu Başlangıç F | Dünya Kupası | 3 üncü | |
52 | 26 Şubat 2000 | Falun , İsveç | 10 km Bireysel F | Dünya Kupası | 3 üncü | |
53 | 5 Mart 2000 | Lahti , Finlandiya | 15 km Toplu Başlangıç C | Dünya Kupası | 1 inci | |
54 | 11 Mart 2000 | Oslo , Norveç | 30 km Bireysel C | Dünya Kupası | 2. | |
55 | 2000–01 | 8 Aralık 2000 | Santa Caterina , İtalya | 10 km Bireysel F | Dünya Kupası | 3 üncü |
56 | 16 Aralık 2000 | Brusson , İtalya | 10 km Bireysel F | Dünya Kupası | 3 üncü | |
57 | 4 Mart 2001 | Kavgolovo , Rusya | 15 km Bireysel F | Dünya Kupası | 2. | |
58 | 10 Mart 2001 | Oslo , Norveç | 30 km Bireysel C | Dünya Kupası | 1 inci | |
59 | 14 Mart 2001 | Borlänge , İsveç | 5 km Bireysel F | Dünya Kupası | 3 üncü | |
60 | 17 Mart 2001 | Falun , İsveç | 10 km Bireysel F | Dünya Kupası | 2. | |
61 | 18 Mart 2001 | Falun , İsveç | 10 km Bireysel C | Dünya Kupası | 1 inci | |
62 | 24 Mart 2001 | Kuopio , Finlandiya | 40 km Toplu Başlangıç F | Dünya Kupası | 3 üncü |
Takım podyumları
- 33 zafer
- 41 podyum
Numara. | Mevsim | Tarih | Konum | Yarış | Seviye | Yer | Takım arkadaşları |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1986–87 | 20 Şubat 1987 | Oberstdorf , Batı Almanya | 4 × 5 km Röle F | Dünya Şampiyonası | 1 inci | Ordina / Gavrylyuk / Reztsova |
2 | 1 Mart 1987 | Lahti , Finlandiya | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 1 inci | Ordina / Välbe / Reztsova | |
3 | 1988–89 | 12 Mart 1989 | Falun , İsveç | 4 × 5 km Bayrak C | Dünya Kupası | 2. | Smetanina / Tikhonova / Valbe |
4 | 1989–90 | 4 Mart 1990 | Lahti , Finlandiya | 4 × 5 km Röle F | Dünya Kupası | 2. | Nageykina / Smetanina / Yegorova |
5 | 11 Mart 1990 | Örnsköldsvik , İsveç | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 1 inci | Yegorova / Tikhonova / Valbe | |
6 | 1991–92 | 18 Şubat 1992 | Albertville , Fransa | 4 × 5 km Röle C/F | Olimpiyat Oyunları | 1 inci | Valbe / Smetanina / Yegorova |
7 | 8 Mart 1992 | Funäsdalen , İsveç | 4 × 5 km Bayrak C | Dünya Kupası | 2. | Valbe / Nageykina / Yegorova | |
8 | 1992–93 | 26 Şubat 1993 | Falun , İsveç | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Şampiyonası | 1 inci | Välbe / Gavrylyuk / Yegorova |
9 | 1993–94 | 22 Şubat 1994 | Lillehammer , Norveç | 4 × 5 km Röle C/F | Olimpiyat Oyunları | 1 inci | Välbe / Gavrylyuk / Yegorova |
10 | 4 Mart 1994 | Lahti , Finlandiya | 4 × 5 km Bayrak C | Dünya Kupası | 2. | Nageykina / Gavrylyuk / Valbe | |
11 | 13 Mart 1994 | Falun , İsveç | 4 × 5 km Röle F | Dünya Kupası | 1 inci | Nageykina / Gavrylyuk / Valbe | |
12 | 1994–95 | 15 Ocak 1995 | Nové Město , Çek Cumhuriyeti | 4 × 5 km Bayrak C | Dünya Kupası | 1 inci | Danilova / Gavrylyuk / Valbe |
13 | 29 Ocak 1995 | Lahti , Finlandiya | 4 × 5 km Röle F | Dünya Kupası | 1 inci | Zavyalova / Gavrylyuk / Valbe | |
14 | 7 Şubat 1995 | Hamar , Norveç | 4 × 3 km Röle F | Dünya Kupası | 1 inci | Danilova / Gavrylyuk / Valbe | |
15 | 12 Şubat 1995 | Oslo , Norveç | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 1 inci | Danilova / Gavrylyuk / Valbe | |
16 | 17 Mart 1995 | Thunder Bay , Kanada | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Şampiyonası | 1 inci | Danilova / Välbe / Gavrylyuk | |
17 | 26 Mart 1995 | Sapporo , Japonya | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 1 inci | Gavrylyuk / Martynova / Valbe | |
18 | 1995–96 | 17 Aralık 1995 | Santa Caterina , İtalya | 4 × 5 km Bayrak C | Dünya Kupası | 1 inci | Gavrylyuk / Yegorova / Valbe |
19 | 14 Ocak 1996 | Nové Město , Çek Cumhuriyeti | 4 × 5 km Bayrak C | Dünya Kupası | 1 inci | Nageykina / Gavrylyuk / Valbe | |
20 | 10 Mart 1996 | Falun , İsveç | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 1 inci | Gavrylyuk / Yegorova / Valbe | |
21 | 17 Mart 1996 | Oslo , Norveç | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 1 inci | Nageykina / Zavyalova / Gavrylyuk | |
22 | 1996–97 | 24 Kasım 1996 | Kiruna , İsveç | 4 × 5 km Bayrak C | Dünya Kupası | 1 inci | Gavrylyuk / Yegorova / Valbe |
23 | 8 Aralık 1996 | Davos , İsviçre | 4 × 5 km Bayrak C | Dünya Kupası | 2. | Gavrylyuk / Yegorova / Valbe | |
24 | 15 Aralık 1996 | Brusson , İtalya | 4 × 5 km Röle F | Dünya Kupası | 2. | Zavyalova / Nageykina / Chepalova | |
25 | 28 Şubat 1997 | Trondheim , Norveç | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Şampiyonası | 1 inci | Danilova / Gavrylyuk / Valbe | |
26 | 9 Mart 1997 | Falun , İsveç | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 1 inci | Danilova / Gavrylyuk / Valbe | |
27 | 1997–98 | 23 Kasım 1997 | Beitostølen , Norveç | 4 × 5 km Bayrak C | Dünya Kupası | 1 inci | Baranova-Masalkina / Danilova / Gavrylyuk |
28 | 7 Aralık 1997 | Santa Caterina , İtalya | 4 × 5 km Röle F | Dünya Kupası | 1 inci | Valbe / Chepalova / Danilova | |
29 | 14 Aralık 1997 | Val di Fiemme , İtalya | 4 × 5 km Röle F | Dünya Kupası | 1 inci | Nageykina / Välbe / Danilova | |
30 | 6 Mart 1998 | Lahti , Finlandiya | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 1 inci | Danilova / Gavrylyuk / Chepalova | |
31 | 1998–99 | 29 Kasım 1998 | Muonio , Finlandiya | 4 × 5 km Röle F | Dünya Kupası | 1 inci | Danilova / Reztsova / Gavrylyuk |
32 | 20 Aralık 1998 | Davos , İsviçre | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 1 inci | Danilova / Nageykina / Gavrylyuk | |
33 | 26 Şubat 1999 | Ramsau , Avusturya | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Şampiyonası | 1 inci | Danilova / Reztsova / Gavrylyuk | |
34 | 14 Mart 1999 | Falun , İsveç | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 1 inci | Nageykina / Baranova-Masalkina / Chepalova | |
35 | 21 Mart 1999 | Oslo , Norveç | 4 × 5 km Bayrak C | Dünya Kupası | 1 inci | Nageykina / Gavrylyuk / Chepalova | |
36 | 1999–00 | 28 Kasım 1999 | Kiruna , İsveç | 4 × 5 km Röle F | Dünya Kupası | 2. | Nageykina / Danilova / Gavrylyuk |
37 | 19 Aralık 1999 | Davos , İsviçre | 4 × 5 km Bayrak C | Dünya Kupası | 1 inci | Nageykina / Gavrylyuk / Danilova | |
38 | 13 Ocak 2000 | Nové Město , Çek Cumhuriyeti | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 1 inci | Danilova / Nageykina / Yegorova | |
39 | 27 Şubat 2000 | Falun , İsveç | 4 × 5 km Röle F | Dünya Kupası | 1 inci | Danilova / Zavyalova / Chepalova | |
40 | 2000–01 | 26 Kasım 2000 | Beitostølen , Norveç | 4 × 5 km Röle C/F | Dünya Kupası | 2. | Danilova / Yegorova / Chepalova |
41 | 9 Aralık 2000 | Santa Caterina , İtalya | 4 × 3 km Bayrak CF | Dünya Kupası | 1 inci | Gavrylyuk / Zavyalova / Chepalova |
Not: 1 kadar 1999 Dünya Şampiyonası ve 1994 Olimpiyatları , Dünya Şampiyonası ve Olimpiyat yarışlarında Dünya Kupası puanlama sistemine dahil edildi.
Kişisel hayat
Kros kayakçısı Gennady Lazutin ile evlidir .
Ayrıca bakınız
- Doping suçundan cezalandırılan sporcuların listesi
- Birden çok Olimpiyat altın madalyalı listesi
- Tek bir etkinlikte birden fazla Olimpiyat altın madalyalı listesi
Referanslar
Dış bağlantılar
- Larisa Lazutina de Uluslararası Kayak Federasyonu
- Holmenkollen madalya kazananlar – indirilebilir pdf dosyası için Holmenkollmedaljen'e tıklayın (Norveççe)
- 1892'den beri Holmenkollen kazananları - indirilebilir pdf dosyası için Vinnere'ye tıklayın (Norveççe)
- Pravda Çevrimiçi
- IOC, Larissa Lazutina'nın 2002 Salt Lake City Kış Olimpiyat Oyunları Sonuçlarının İptal Edildiğini Açıkladı ve Sonuçları Buna Göre Değiştirdi