2004 Yaz Olimpiyatları'nda Futbol – Kadınlar Turnuvası – Football at the 2004 Summer Olympics – Women's tournament
Turnuva detayları | |
---|---|
Ev sahibi ülke | Yunanistan |
Tarih | 11–26 Ağustos |
Takımlar | 10 (6 konfederasyondan) |
Mekan(lar) | 5 (5 ev sahibi şehirde) |
Son pozisyonlar | |
Şampiyonlar | Amerika Birleşik Devletleri (2. şampiyonluk) |
ikinciler | Brezilya |
Üçüncü sıra | Almanya |
dördüncü yer | İsveç |
Turnuva istatistikleri | |
oynanan maçlar | 20 |
Atılan goller | 55 (maç başına 2.75) |
katılım | 208.637 (maç başına 10,432) |
En çok gol atan oyuncu(lar) | Cristiane Birgit Prinz (her biri 5 gol) |
adil oyun ödülü |
Japonya İsveç |
Futbol en 2004 Yaz Olimpiyatları | ||
---|---|---|
Vasıf | ||
erkekler | Kadınlar | |
Turnuva | ||
erkekler | Kadınlar | |
Kadrolar | ||
erkekler | Kadınlar | |
Kadınlar Olimpik Futbol turnuvası , 2004 Yaz Olimpiyatları'nda üçüncü kez düzenlendi . Turnuvaya altı kıta konfederasyonundan 10 kadın milli takımı katıldı. 10 takım, üçerli iki gruba ve dörtlü bir gruba çekildi ve her grup bir eleme usulü turnuva oynadı . Grup aşamasının sonunda, her gruptan en iyi takımlar, çeyrek finalle başlayan ve 26 Ağustos 2004'te Karaiskakis Stadyumu'ndaki altın madalya maçıyla sonuçlanan eleme aşamasına yükseldi .
Vasıf
Katılan ülkeleri belirlemek için çeşitli eleme turnuvaları düzenlendi.
Mekanlar
Turnuva beş şehirde beş mekanda gerçekleştirildi:
- Karaiskakis Stadyumu , Atina
- Pankritio Stadyumu , Kandiye
- Pampeloponnisiako Stadyumu , Patras
- Kaftanzoglio Stadyumu , Selanik
- Panthessaliko Stadyumu , Volos
tohumlama
Başlangıçta, turnuvanın grup aşamasında beş takımdan oluşan iki grup oluşturması ve ardından dört takımla (her grupta en iyi iki takım) bir eleme aşaması oynaması planlandı. Format daha sonra değiştirildi: turnuva, grup aşamasında üç veya dört takımdan oluşan üç grup oluşturacak, ardından sekiz takımlı bir eleme aşaması oynayacak (her grupta en iyi iki takım ve üç gruptan en iyi iki üçüncü takım).
Pot 1: Avrupa | 2. Kap: Amerika | Pot 3: Dünyanın Geri Kalanı |
---|---|---|
|
Kadrolar
Maç görevlileri
|
|
Grup aşaması
Yarışan ülkeler üç gruba ayrıldı: ikisi üç takımlı (E ve F grupları) ve biri dört takımlı (G grubu). Her grupta Takımlar bir birbirlerini oynadığı round-robin . Her grubun ilk iki takımı, dört takımlı gruptan (G grubu) üçüncü olan takım ve üç takımlı gruplardan (E ve F grupları) daha iyi derecedeki üçüncü olan takımla birlikte eleme aşamasına yükseldi. ).
Anahtar :
- Yeşil renkle gösterilen takımlar eleme turlarına geçti.
E Grubu
konum | Takım | Pld | W | NS | L | kız arkadaş | GA | GD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İsveç | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | Çeyrek final için Kalifiye |
2 | Nijerya | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | |
3 | Japonya | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 |
F Grubu
konum | Takım | Pld | W | NS | L | kız arkadaş | GA | GD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Almanya | 2 | 2 | 0 | 0 | 10 | 0 | +10 | 6 | Çeyrek final için Kalifiye |
2 | Meksika | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | |
3 | Çin | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 9 | -8 | 1 |
Almanya | 8-0 | Çin Halkla İlişkiler |
---|---|---|
Prinz 13 ' , 21 ' , 73 ' , 88 ' Wunderlich 65 ' Lingor 76 ' ( kalem. ) Pohlers 82 ' Müller 90 ' |
Rapor |
Çin Halkla İlişkiler | 1–1 | Meksika |
---|---|---|
Ji 34 ' | Rapor | Dominguez 11 ' |
G Grubu
konum | Takım | Pld | W | NS | L | kız arkadaş | GA | GD | puan | Vasıf |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Birleşik Devletleri | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 | Çeyrek final için Kalifiye |
2 | Brezilya | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 2 | +6 | 6 | |
3 | Avustralya | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
4 | Yunanistan | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 11 | -11 | 0 |
Yunanistan | 0–3 | Amerika Birleşik Devletleri |
---|---|---|
Rapor |
Boxx 14 ' Wambach 30 ' Hamm 82 ' |
Brezilya | 1-0 | Avustralya |
---|---|---|
Marta 36 ' | Rapor |
Yunanistan | 0-1 | Avustralya |
---|---|---|
Rapor | Garriock 27 ' |
Yunanistan | 0–7 | Brezilya |
---|---|---|
Rapor |
Pretinha 21 ' Cristiane 46 ' , 55 ' , 77 ' Grazielle 49 ' Marta 70 ' Daniela 72 ' |
Amerika Birleşik Devletleri | 1–1 | Avustralya |
---|---|---|
Lilly 19 ' | Rapor | Peters 82 ' |
Üçlü gruplarda üçüncü olan takımların sıralaması
Takım | Pld | W | NS | L | kız arkadaş | GA | GD | puan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Japonya | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 |
Çin Halkla İlişkiler | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 9 | -8 | 1 |
nakavt aşaması
Çeyrek finaller | yarı final | son | ||||||||
20 Ağustos – Patra | ||||||||||
Almanya | 2 | |||||||||
23 Ağustos – Kandiye | ||||||||||
Nijerya | 1 | |||||||||
Almanya | 1 | |||||||||
20 Ağustos – Selanik | ||||||||||
Amerika Birleşik Devletleri | 2 | |||||||||
Amerika Birleşik Devletleri | 2 | |||||||||
26 Ağustos – Atina | ||||||||||
Japonya | 1 | |||||||||
Amerika Birleşik Devletleri | 2 | |||||||||
20 Ağustos – Kandiye | ||||||||||
Brezilya | 1 | |||||||||
Meksika | 0 | |||||||||
23 Ağustos – Patra | ||||||||||
Brezilya | 5 | |||||||||
İsveç | 0 | |||||||||
20 Ağustos – Volos | ||||||||||
Brezilya | 1 | bronz madalya maçı | ||||||||
İsveç | 2 | |||||||||
26 Ağustos – Atina | ||||||||||
Avustralya | 1 | |||||||||
Almanya | 1 | |||||||||
İsveç | 0 | |||||||||
Çeyrek finaller
yarı final
bronz madalya maçı
Altın madalya maçı
İstatistik
Golcüler
20 maçta 55 gol atıldı, maç başına ortalama 2.75 gol. Brezilyalı Cristiane ve Alman Birgit Prinz , her biri beşer golle turnuvanın en golcü isimleri oldular.
5 gol
4 gol
3 gol
2 gol
1 gol
- Lisa De Vanna
- Heather Garrick
- Joanne Peters
- Daniela
- Grazielle
- Ji Ting
- Isabell Bachor
- Steffi Jones
- Martina Müller
- Petra Wimbersky
- Pia Wunderlich
- Eriko Arakawa
- Emi Yamamoto
- Maribel Dominguez
- Vera Okolo
- sara larsson
- Hanna Ljungberg
- Hanna Marklund
- Malin Moström
- Shannon Kutu
- Heather O'Reilly
- Lindsay Tarpley
Kaynak: FIFA
asist
3 asist
2 asist
1 asist
Kaynak: FIFA
FIFA Fair Play Ödülü
Japonya ve İsveç , turnuva boyunca en iyi adil oyun rekoruna sahip takıma verilen FIFA Fair Play Ödülü'nü kazandı. Turnuvadaki her maç dikkate alındı, ancak yalnızca en az üç maç oynayan takımlar ödülü kazanmaya hak kazandı.
konum | Takım | puan |
---|---|---|
1 | Japonya | 857 |
İsveç | 857 | |
3 | Avustralya | 843 |
4 | Çin Halkla İlişkiler | 815 |
5 | Almanya | 811 |
6 | Nijerya | 781 |
7 | Brezilya | 772 |
8 | Amerika Birleşik Devletleri | 762 |
9 | Yunanistan | 752 |
10 | Meksika | 686 |
Turnuva sıralaması
Futbolda istatistik kurallarına göre, uzatmalarda karar verilen maçlar galibiyet ve mağlubiyet olarak sayılırken, penaltı atışları ile karar verilen maçlar beraberlik olarak sayılır.
konum | grp | Takım | Pld | W | NS | L | kız arkadaş | GA | GD | puan | Son sonuç |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | G | Amerika Birleşik Devletleri | 6 | 5 | 1 | 0 | 12 | 4 | +8 | 16 | Altın madalya |
2 | G | Brezilya | 6 | 4 | 0 | 2 | 15 | 4 | +11 | 12 | Gümüş madalya |
3 | F | Almanya | 5 | 4 | 0 | 1 | 14 | 3 | +11 | 12 | Bronz madalya |
4 | E | İsveç | 5 | 2 | 0 | 3 | 4 | 5 | -1 | 6 | dördüncü yer |
5 | G | Avustralya | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | -1 | 4 | Çeyrek finalde elendi |
6 | E | Nijerya | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | |
7 | E | Japonya | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 | |
8 | F | Meksika | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 8 | -7 | 1 | |
9 | F | Çin Halkla İlişkiler | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 9 | -8 | 1 | Grup aşamasında elendi |
10 | G | Yunanistan (H) | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 11 | -11 | 0 |
(H) Sunucu