FIDE Dünya Satranç Şampiyonası 1998 - FIDE World Chess Championship 1998
savunma şampiyonu | meydan okuyucu |
Anatoli Karpov | Viswanathan Anand |
3 (2) | 3 (0) |
23 Mayıs 1951 45 yaşında doğdu |
11 Aralık 1969 doğumlu 28 yaşında |
1996 FIDE Dünya Satranç Şampiyonası'nın galibi | Adaylar Turnuvası 1997 Birincisi |
Derecelendirme : 2735 ( Dünya No. 6 ) | Derecelendirme : 2770 ( Dünya No. 3 ) |
← 1996 | 1999 → |
FIDE Dünya Satranç Şampiyonası 1998 arasında oynanan itiraz geldi FIDE Dünya Şampiyonu Anatoly Karpov ve rakibi Viswanathan Anand . Maç 2 Ocak - 9 Ocak 1998 tarihleri arasında İsviçre'nin Lozan kentinde oynandı. 9 Aralık - 30 Aralık 1997 tarihleri arasında Hollanda'nın Groningen kentinde düzenlenen bir turnuvada yarışmacı belirlendi. Şampiyonluk maçının berabere bitmesinin ardından Karpov hızlı playoff'u kazandı ve 1998 FIDE Dünya Satranç Şampiyonu oldu.
Yeni Dünya Şampiyonası formatı
Arka plan
1948'den 1993'e kadar dünya satranç şampiyonası , uluslararası satranç federasyonu FIDE tarafından yönetiliyordu . 1993 yılında Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov ayrılan FIDE ve rakip örgüt kurdu Profesyonel satranç Derneği . FIDE, Kasparov'un unvanını elinden aldı, yani artık iki rakip şampiyonluk vardı: Anatoly Karpov'un elindeki FIDE unvanı ve Kasparov'un elindeki PCA unvanı. Karpov ve Kasparov, sırasıyla FIDE Dünya Satranç Şampiyonası 1996 ve PCA Dünya Satranç Şampiyonası 1995'te unvanlarını başarıyla korudular .
1948'den 1996'ya kadar, Dünya Satranç Şampiyonaları benzer bir yol izlemişti: Bir yıldan fazla bir süre boyunca bir dizi eleme turnuvası ve maç yapıldı ve Adaylar Turnuvası ile sonuçlandı . Adaylar turnuvasının galibi, dünya şampiyonluğu için resmi meydan okuyucuydu ve bir dünya şampiyonluğu maçında görevdeki şampiyonu oynayacaktı. (1996 döngüsü bir istisnaydı. Görevdeki dünya şampiyonu Adaylar turnuvasına seribaşı yarı finalist olarak katıldı.)
1997'de FIDE başkanı Kirsan Ilyumzhinov tamamen yeni bir yapı önerdi: iki oyunlu maçlardan (son turlarda biraz daha uzun) oluşan ve hızlı satranç ve gerektiğinde yıldırım satrancı kullanan maç tie-break'lerinden oluşan bir eleme turnuvası . Bu format daha önce Tilburg 1992-94 gibi turnuvalarda yapılmıştı , ancak asla dünya şampiyonası seviyesinde değildi.
Yeni formata ek olarak, Ilyumzhinov tarafından iki rakip dünya unvanını birleştirmenin bir yolu olarak önerildi. Bunu yapmak için FIDE şampiyonu Anatoly Karpov ve PCA şampiyonu Garry Kasparov yarı finale yükseldi.
Kasparov bu şartlar altında unvanını savunmak istemedi ve davetini reddetti. Format daha sonra FIDE şampiyonu Karpov'un doğrudan finale çıkması için değiştirildi.
tartışmalar
Yeni biçimin avantajları şunlardı:
- Uzun bir döngüden kaçındı ve yaklaşık bir ay içinde her şey bitti. Bunların hepsi tek bir mekanda yapılabilirdi, daha önceki bazı dünya şampiyonası döngülerini saran zamanlama sorunları olmazdı. Her tur 3 gün içinde oynanabilir (her normal zaman kontrol oyunu için bir gün ve beraberlik molaları için bir gün).
- Daha fazla oyuncu (128'e kadar) dahil edilebilir.
- Görevdeki şampiyon veya seribaşı oyuncular için hiçbir özel ayrıcalık yoktu (bazıları daha önceki şampiyonalarda korunmuş olsa da, bunlar daha sonra tamamen ortadan kaldırıldı).
Muhalifler, formatın dezavantajlarına dikkat çekti:
- Kısa maçlar (önceki turlarda sadece iki oyun) şansa çok fazla şey bıraktı - daha güçlü oyuncu bir oyunda hata yapabilir ve kötü bir başlangıçtan sonra toparlanması zor olurdu. (Birçok dünya şampiyonluğu ve Adaylık maçı, erken bir kayıptan kurtulan oyuncu tarafından kazanılmıştı).
- Hızlı playoffların da şansa çok fazla bırakıldığı görüldü: hızlı satrançtaki güç, normal zaman kontrolleri olan satrançtaki güçle aynı değildir.
- Rakipler, birlikte ele alındığında bu ilk iki düşüncenin, en iyi oyuncunun kazanamayacağı, hatta tamamen dışarıdan birinin kazanabileceği ihtimalinin çok yüksek olduğu anlamına geliyordu.
- Bazı insanlar, yeni bir şampiyonun ancak eski şampiyonu yenerek şampiyon olabilmesi için finale ekilen şampiyon geleneğinin korunması gerektiğini düşündü.
- Ancak maçın takvimi, yarışmanın adilliği konusunda büyük tartışmalara neden oldu: Anand, Groningen'deki yorucu performansından sadece üç gün sonra taze ve hazırlıklı bir Karpov oynamak zorunda kaldı.
Tanınmış katılımcı olmayanlar
- Kasparov bu şartlar altında unvanını savunmak istemedi ve davetini reddetti.
- Vladimir Kramnik , Karpov'un finale kalmasını protesto etmek için oynamayı reddetti.
Katılımcılar
Aksi belirtilmedikçe tüm oyuncular büyükustadır .
- Vladimir Kramnik 1 ( RUS ) , 2770
- Viswanathan Anand ( IND ) , 2765
- Anatoly Karpov ( RUS ) , 2745
- Veselin Topalov ( BUL ) , 2745
- Vasiliy İvançuk ( UKR ) , 2725
- Alexander Beliavsky ( TİG ) , 2710
- Alexei Shirov ( ESP ) , 2700
- Boris Gelfand ( BLR ) , 2695
- Michael Adams ( İng ) , 2680
- Valery Salov ( RUS ) , 2680
- Yevgeny Bareev ( RUS ) , 2670
- Kiril Georgiev ( BUL ) , 2670
- Judit Polgar ( HUN ) , 2670
- Matthew Sadler ( İng ) , 2665
- Vladimir Akopyan ( KOL ) , 2660
- Aleksej Alexandrov ( BLR ) , 2660
- Joël Lautier ( FRA ) , 2660
- Nigel Kısa ( ENG ) , 2660
- Peter Svidler ( RUS ) , 2660
- Alexander Khalifman ( RUS ) , 2655
- Loek van Wely ( NED ) , 2655
- Zurab Azmaiparashvili ( GEO ) , 2650
- Sergei Rublevsky ( RUS ) , 2650
- Alex Yermolinsky ( ABD ) , 2650
- Michal Krasenkov ( POL ) , 2645
- Lembit Oll ( EST ) , 2645
- Eduardas Rozentalis ( LTU ) , 2645
- Ulf Andersson ( SWE ) , 2640
- Alexander Chernin ( HUN ) , 2640
- Alexey Dreev ( RUS ) , 2640
- Rafael Vaganyan ( KOL ) , 2640
- Arthur Yussupov ( GER ) , 2640
- Peter Leko ( HUN ) , 2635
- Vadim Milov ( SUI ) , 2635
- Ivan Sokolov ( BH ) , 2635
- Vadim Zvjaginsev ( RUS ) , 2635
- Predrag Nikolić ( BH ) , 2630
- Jeroen Piket ( NED ) , 2630
- Yaser Seirawan ( ABD ) , 2630
- Giorgy Giorgadze ( GEO ) , 2625
- Julio Granda ( PER ) , 2625
- Jan Timman ( NED ) , 2625
- Zoltán Almasi ( HUN ) , 2615
- Boris Alterman ( ISR ) , 2615
- Vladimir Malaniuk ( UKR ) , 2615
- Vladislav Tkachiev ( KAZ ) , 2615
- Utut Adianto ( INA ) , 2610
- Jaan Ehlvest ( EST ) , 2610
- Viktor Korchnoi ( SUI ) , 2610
- Lajos Portisch ( HUN ) , 2610
- Jóhann Hjartarson ( ISL ) , 2605
- Zbyněk Hráček ( ÇZE ) , 2605
- Friso Nijboer ( NED ) , 2605
- Curt Hansen ( DEN ) , 2600
- Grigory Kaidanov ( ABD ) , 2600
- Ivan Moroviç ( CHI ) , 2600
- Gilberto Milos ( SUTYEN ) , 2590
- Alexander Morozevich ( RUS ) , 2590
- Emil Sutovsky ( ISR ) , 2590
- Sergei Tiviakov ( RUS ) , 2590
- Viktor Bologan ( MDA ) , 2585
- Miguel Illescas ( ESP ) , 2585
- Vasilios Kotronias ( GRE ) , 2585
- Alexander Nenashev ( UZB ) , 2585
- Andrei Sokolov ( RUS ) , 2585
- Joel Benjamin ( ABD ) , 2580
- Boris Gulko ( ABD ) , 2580
- Kevin Spraggett ( CAN ) , 2575
- Vladimir Epishin ( RUS ) , 2570
- Stefan Kindermann ( GER ) , 2570
- Konstantin Lerner ( UKR ) , 2560
- Margeir Petursson ( ISL ) , 2555
- Paul van der Sterren ( NED ) , 2555
- Larry Christiansen ( ABD ) , 2550
- Andrei Istrățescu ( ROM ) , 2550
- Roman Slobodjan ( GER ) , 2550
- Aşot Anastasyan ( KOL ) , 2545
- Étienne Bacrot ( FRA ) , 2545
- Bojan Kurajica ( BH ) , 2545
- Alexander Fominyh ( RUS ) , 2535
- Hichem Hamdouchi ( MAR ) , 2535
- Peng Xiaomin ( CHN ) , 2530
- Peter Wells ( ENG ) , 2530
- Gilberto Hernandez ( MEX ) , 2525
- Thomas Luther ( ALMAN ) , 2525
- John van der Wiel ( NED ) , 2525
- Wang Zili ( CHN ) , 2520
- Dibyendu Barua ( IND ) , 2515
- Sarunas Sulskis ( LTU ) , 2510
- Igor Glek ( RUS ) , 2505
- İgor Miladinoviç ( GRE ) , 2500
- Tal Shaked ( ABD ) , 2500, IM
- Niaz Murshed ( BAN ) , 2490
- Gildardo Garcia ( COL ) , 2480
- Vasiliy Smyslov ( RUS ) , 2480
- Helgi Gretarsson ( ISL ) , 2475
- Essam Muhammed 2 ( EGY ) , 2460, IM
- Hendrik Hoeksema ( NED ) , 2400, IM
- Watu Kobese ( RSA ) , 2315, IM
- Alexander Umgaev ( RUS ) , derecelendirilmemiş, unvan yok
1 Kramnik (dünyada 2. sırada), Karpov'un finale doğrudan girişinin kabul edilemez olduğu gerekçesiyle katılımı reddetti.
2 Muhammed ortaya çıkmadı.
Garry Kasparov (dünyada 1. sırada), Gata Kamsky (7. sırada) ve Zsuzsa Polgar (Kadınlar dünya şampiyonu) katılımı önceden reddetti.
FIDE şampiyonunu savunan Karpov, doğrudan şampiyonluk maçına ekildi. Kalan 97 katılımcıdan 68'i ilk turda, 28'i ikinci turda ve 1'i (önceki Interzonal'ın galibi Gelfand) üçüncü turda turnuvaya katıldı.
Sonuçlar, 1-4. turlar
Bölüm 1
İlk tur | İkinci tur | Üçüncü tur | dördüncü tur | ||||||||||||||||
9 | Michael Adams | 2 | |||||||||||||||||
40 | Giorgy Giorgadze | 0 | |||||||||||||||||
40 | Giorgy Giorgadze | 4 | |||||||||||||||||
78 | Étienne Bacrot | 3 | |||||||||||||||||
9 | Michael Adams | 1½ | |||||||||||||||||
60 | Sergey Tiviakov | ½ | |||||||||||||||||
27 | Eduardas Rozentalis | 1½ | |||||||||||||||||
71 | Konstantin Lerner | ½ | |||||||||||||||||
27 | Eduardas Rozentalis | ½ | |||||||||||||||||
60 | Sergey Tiviakov | 1½ | |||||||||||||||||
9 | Michael Adams | 4 | |||||||||||||||||
19 | Peter Svidler | 2 | |||||||||||||||||
19 | Peter Svidler | 1½ | |||||||||||||||||
47 | Utut Adianto | ½ | |||||||||||||||||
47 | Utut Adianto | 2 | |||||||||||||||||
87 | Wang Zili | 0 | |||||||||||||||||
19 | Peter Svidler | 1½ | |||||||||||||||||
69 | Vladimir Epişin | ½ | |||||||||||||||||
35 | İvan Sokolov | 1½ | |||||||||||||||||
69 | Vladimir Epişin | 2½ |
Bölüm 2
İlk tur | İkinci tur | Üçüncü tur | dördüncü tur | ||||||||||||||||
4 | Veselin Topalov | ½ | |||||||||||||||||
38 | Jeroen Piket | 1½ | |||||||||||||||||
38 | Jeroen Piket | 2½ | |||||||||||||||||
21 | Loek van Wely | 3½ | |||||||||||||||||
21 | Loek van Wely | 1½ | |||||||||||||||||
91 | İgor Miladinoviç | ½ | |||||||||||||||||
54 | Curt Hansen | 1½ | |||||||||||||||||
91 | İgor Miladinoviç | 2½ | |||||||||||||||||
21 | Loek van Wely | 1½ | |||||||||||||||||
12 | Kiril Georgiev | ½ | |||||||||||||||||
12 | Kiril Georgiev | 2½ | |||||||||||||||||
44 | Boris Alterman | 1½ | |||||||||||||||||
44 | Boris Alterman | 1½ | |||||||||||||||||
83 | Peter Wells | ½ | |||||||||||||||||
12 | Kiril Georgiev | 1½ | |||||||||||||||||
34 | Vadim Milov | ½ | |||||||||||||||||
74 | Larry Christiansen | 4 | |||||||||||||||||
28 | Ulf Andersson | 5 | |||||||||||||||||
28 | Ulf Andersson | 3 | |||||||||||||||||
34 | Vadim Milov | 4 | |||||||||||||||||
63 | Vasilios Kotronias | 1½ | |||||||||||||||||
34 | Vadim Milov | 2½ |
3. Bölüm
İlk tur | İkinci tur | Üçüncü tur | dördüncü tur | ||||||||||||||||
6 | Alexander Belyavsky | 1½ | |||||||||||||||||
42 | Jan Timman | ½ | |||||||||||||||||
6 | Alexander Belyavsky | 2½ | |||||||||||||||||
23 | Sergey Rublevski | 1½ | |||||||||||||||||
23 | Sergey Rublevski | 2 | |||||||||||||||||
68 | Kevin Spraggett | 0 | |||||||||||||||||
23 | Sergey Rublevski | 1½ | |||||||||||||||||
92 | Tal Sarsılmış | ½ | |||||||||||||||||
92 | Tal Sarsılmış | 3 | |||||||||||||||||
56 | İvan Moroviç | 2 | |||||||||||||||||
6 | Alexander Belyavsky | 1 | |||||||||||||||||
18 | Nigel Kısa | 3 | |||||||||||||||||
18 | Nigel Kısa | 3½ | |||||||||||||||||
49 | Viktor Korchnoi | 2½ | |||||||||||||||||
49 | Viktor Korchnoi | 1½ | |||||||||||||||||
84 | Gilberto Hernandez | ½ | |||||||||||||||||
18 | Nigel Kısa | 2 | |||||||||||||||||
65 | Andrey Sokolov | 0 | |||||||||||||||||
29 | Alexander Chernin | 2 | |||||||||||||||||
75 | Andrei Istrățescu | 3 | |||||||||||||||||
75 | Andrei Istrățescu | 0 | |||||||||||||||||
65 | Andrey Sokolov | 2 | |||||||||||||||||
65 | Andrey Sokolov | 1½ | |||||||||||||||||
99 | Watu Kobese | ½ |
Bölüm 4
İlk tur | İkinci tur | Üçüncü tur | dördüncü tur | ||||||||||||||||
22 | Zurab Azmaiparashvili | 2½ | |||||||||||||||||
76 | Roma Slobocan | 1½ | |||||||||||||||||
76 | Roma Slobocan | 1½ | |||||||||||||||||
33 | Peter Leko | ½ | |||||||||||||||||
22 | Zurab Azmaiparashvili | 1½ | |||||||||||||||||
16 | Aleksej Aleksandrov | ½ | |||||||||||||||||
16 | Aleksej Aleksandrov | 3 | |||||||||||||||||
67 | Boris Gülko | 2 | |||||||||||||||||
16 | Aleksej Aleksandrov | 2½ | |||||||||||||||||
51 | Jóhann Hjartarson | 1½ | |||||||||||||||||
51 | Jóhann Hjartarson | 2½ | |||||||||||||||||
89 | Sarunas Sulski | 1½ | |||||||||||||||||
22 | Zurab Azmaiparashvili | 3 | |||||||||||||||||
25 | Michal Krasenkov | 4 | |||||||||||||||||
11 | Yevgeni Bareev | 2 | |||||||||||||||||
45 | Vladimir Malaniuk | 0 | |||||||||||||||||
45 | Vladimir Malaniuk | 2 | |||||||||||||||||
81 | Hichem Hamdouchi | 0 | |||||||||||||||||
11 | Yevgeni Bareev | ½ | |||||||||||||||||
25 | Michal Krasenkov | 1½ | |||||||||||||||||
25 | Michal Krasenkov | 1½ | |||||||||||||||||
73 | Paul van der Sterren | ½ | |||||||||||||||||
25 | Michal Krasenkov | 1½ | |||||||||||||||||
94 | Gildardo Garcia | ½ | |||||||||||||||||
59 | Emil Sutovsky | ½ | |||||||||||||||||
94 | Gildardo Garcia | 1½ |
5. Bölüm
İlk tur | İkinci tur | Üçüncü tur | dördüncü tur | ||||||||||||||||
95 | Vasili Smyslov | 0 | |||||||||||||||||
58 | Alexander Morozevich | 2 | |||||||||||||||||
58 | Alexander Morozevich | ½ | |||||||||||||||||
26 | Lembit Oll | 1½ | |||||||||||||||||
72 | Margeir Petursson | ½ | |||||||||||||||||
26 | Lembit Oll | 1½ | |||||||||||||||||
26 | Lembit Oll | 1½ | |||||||||||||||||
46 | Vladislav Tkaçyev | 2½ | |||||||||||||||||
80 | Alexander Fominyh | ½ | |||||||||||||||||
46 | Vladislav Tkaçyev | 1½ | |||||||||||||||||
46 | Vladislav Tkaçyev | 3 | |||||||||||||||||
10 | Valery Salov | 1 | |||||||||||||||||
46 | Vladislav Tkaçyev | 2½ | |||||||||||||||||
8 | Boris Gelfand | 3½ | |||||||||||||||||
88 | Dibyendu Barua | 2 | |||||||||||||||||
52 | Zbyněk Hráček | 3 | |||||||||||||||||
52 | Zbyněk Hráček | ½ | |||||||||||||||||
17 | Joël Lautier | 1½ | |||||||||||||||||
17 | Joël Lautier | 2 | |||||||||||||||||
8 | Boris Gelfand | 4 | |||||||||||||||||
6. Bölüm
İlk tur | İkinci tur | Üçüncü tur | dördüncü tur | ||||||||||||||||
98 | Hendrik Hoeksema | ½ | |||||||||||||||||
64 | Alexander Nenashev | 1½ | |||||||||||||||||
64 | Alexander Nenashev | ½ | |||||||||||||||||
30 | Alexey Dreev | 1½ | |||||||||||||||||
30 | Alexey Dreev | 1½ | |||||||||||||||||
14 | Matta Sadler | ½ | |||||||||||||||||
86 | John van der Wiel | ½ | |||||||||||||||||
48 | jaan ehlvest | 1½ | |||||||||||||||||
48 | jaan ehlvest | 2 | |||||||||||||||||
14 | Matta Sadler | 4 | |||||||||||||||||
30 | Alexey Dreev | 3 | |||||||||||||||||
36 | Vadim Zvjaginsev | 1 | |||||||||||||||||
55 | Grigori Kaydanov | 2 | |||||||||||||||||
36 | Vadim Zvjaginsev | 4 | |||||||||||||||||
66 | Joel Benjamin | 2 | |||||||||||||||||
36 | Vadim Zvjaginsev | 3 | |||||||||||||||||
36 | Vadim Zvjaginsev | 2½ | |||||||||||||||||
39 | Yaser Seirawan | 1½ | |||||||||||||||||
39 | Yaser Seirawan | 3 | |||||||||||||||||
77 | Aşot Anastasyan | 1 | |||||||||||||||||
39 | Yaser Seirawan | 1½ | |||||||||||||||||
5 | Vasili İvançuk | ½ |
Bölüm 7
İlk tur | İkinci tur | Üçüncü tur | dördüncü tur | ||||||||||||||||
96 | Helgi Gretarson | 1½ | |||||||||||||||||
62 | Miguel Illescas | ½ | |||||||||||||||||
96 | Helgi Gretarson | ½ | |||||||||||||||||
32 | Artur Yusupov | 1½ | |||||||||||||||||
32 | Artur Yusupov | ½ | |||||||||||||||||
43 | Zoltán Almasi | 1½ | |||||||||||||||||
82 | Peng Xiaomin | ½ | |||||||||||||||||
43 | Zoltán Almasi | 1½ | |||||||||||||||||
43 | Zoltán Almasi | 1½ | |||||||||||||||||
13 | Judit Polgar | ½ | |||||||||||||||||
43 | Zoltán Almasi | 0 | |||||||||||||||||
2 | Viswanathan Anand | 2 | |||||||||||||||||
90 | Igor Glek | 1½ | |||||||||||||||||
53 | Friso Nijboer | 2½ | |||||||||||||||||
53 | Friso Nijboer | 0 | |||||||||||||||||
20 | İskender Halife | 2 | |||||||||||||||||
20 | İskender Halife | 2½ | |||||||||||||||||
2 | Viswanathan Anand | 3½ | |||||||||||||||||
37 | Predrag Nikolić | 0 | |||||||||||||||||
2 | Viswanathan Anand | 2 |
Bölüm 8
İlk tur | İkinci tur | Üçüncü tur | dördüncü tur | ||||||||||||||||
100 | Alexander Umgaev | 0 | |||||||||||||||||
61 | Viktor Bolonya | 2 | |||||||||||||||||
61 | Viktor Bolonya | 0 | |||||||||||||||||
31 | Rafael Vaganyan | 2 | |||||||||||||||||
31 | Rafael Vaganyan | 3 | |||||||||||||||||
15 | Vladimir Akopyan | 4 | |||||||||||||||||
85 | Thomas Luther | 3½ | |||||||||||||||||
50 | Lajos Portisch | 2½ | |||||||||||||||||
85 | Thomas Luther | ½ | |||||||||||||||||
15 | Vladimir Akopyan | 1½ | |||||||||||||||||
15 | Vladimir Akopyan | ½ | |||||||||||||||||
7 | Alexey Shirov | 1½ | |||||||||||||||||
57 | Gilberto Milos | 2 | |||||||||||||||||
93 | Niaz Mürshed | 0 | |||||||||||||||||
57 | Gilberto Milos | 2 | |||||||||||||||||
70 | Stefan Kindermann | 0 | |||||||||||||||||
70 | Stefan Kindermann | 3 | |||||||||||||||||
24 | Alex Yermolinski | 2 | |||||||||||||||||
57 | Gilberto Milos | 1½ | |||||||||||||||||
7 | Alexey Shirov | 2½ | |||||||||||||||||
79 | Bojan Kurajica | 1½ | |||||||||||||||||
41 | Julio Granda | 2½ | |||||||||||||||||
41 | Julio Granda | ½ | |||||||||||||||||
7 | Alexey Shirov | 1½ |
Sonuçlar, turlar 5-7
Çeyrek finaller | yarı finaller | son | ||||||||||||
9 | Michael Adams | 2½ | ||||||||||||
21 | Loek van Wely | 1½ | ||||||||||||
9 | Michael Adams | 4 | ||||||||||||
18 | Nigel Kısa | 3 | ||||||||||||
18 | Nigel Kısa | 2 | ||||||||||||
25 | Michal Krasenkov | 0 | ||||||||||||
9 | Michael Adams | 4 | ||||||||||||
2 | Viswanathan Anand | 5 | ||||||||||||
8 | Boris Gelfand | 2½ | ||||||||||||
30 | Alexey Dreev | 1½ | ||||||||||||
8 | Boris Gelfand | ½ | ||||||||||||
2 | Viswanathan Anand | 1½ | ||||||||||||
2 | Viswanathan Anand | 1½ | ||||||||||||
7 | Alexey Shirov | ½ |
şampiyonluk maçı
İsviçre'nin Lozan kentinde 2-3-4 ve 6-7-8 Ocak tarihlerinde oynanan karşılaşma 6 maç üzerinden oynandı ve 3-3 berabere sona erdi. Ardından 9 Ocak'ta iki hızlı oyun oynandı. Karpov, FIDE unvanını koruyarak ikisini de kazandı.
Dünya Satranç Şampiyonası Maçı 1998 Değerlendirme 1 2 3 4 5 6 R1 R2 Puan Anatoly Karpov ( Rusya ) 2735 1 0 ½ 1 ½ 0 1 1 5 Viswanathan Anand ( Hindistan ) 2770 0 1 ½ 0 ½ 1 0 0 3
Referanslar
Dış bağlantılar
- Mark Weeks: Groningen Lozan
- Brezilya üssü