Adaylar Turnuvası - Candidates Tournament
Adaylar Turnuvası (veya bazı dönemler halinde Adaylar maçlar ) bir olan satranç düzenlediği turnuva FIDE için meydan belirlemek için son yarışma olarak, 1950 yılından bu yana, satranç uluslararası yönetim organı, Dünya Satranç Şampiyonası . Adayların galibi, görevdeki Dünya Şampiyonuna karşı Dünya Şampiyonası için bir maç yapma hakkını kazanır.
1993'ten önce üç yılda bir yapılan bir turnuva olarak itiraz edildi; neredeyse her zaman 1950'den 1992'ye kadar her üç yılda bir yapılır. 1990'ların başında Dünya Şampiyonası'nın bölünmesinden sonra, 2006'da unvanların yeniden birleştirilmesinden sonra bile döngüler kesintiye uğradı. 2013'ten beri 2 yıllık bir döngüye yerleşti: Tek sayılı yılda Adaylar için kalifikasyon, Adaylar oynadı çift numaralı yılın başlarında ve Dünya Şampiyonası maçı çift numaralı yılda geç oynandı. Mart 2018'de gerçekleşen FIDE Dünya Satranç Adayları turnuvasının ardından, bir sonraki 17 Mart 2020'de Rusya'nın Yekaterinburg kentinde başladı , ancak rauntların yarısı oynandıktan sonra COVID-19 salgını nedeniyle askıya alındı . Turnuvanın ikinci yarısı 19-28 Nisan 2021 tarihleri arasında yine Yekaterinburg'da oynandı. 28 Nisan 2021'de FIDE Genel Müdürü Emil Sutovsky, Twitter'da yeni Adaylar turnuvasının 2022'de gerçekleşeceğini duyurdu.
öncüler
1950'den önce, bir dizi turnuva fiili aday turnuvaları olarak hareket etti:
- Londra 1883 satranç turnuvası kurdu Johannes Zukertort ve Wilhelm Steinitz dünyanın en iyi iki oyuncu olarak ve yol açan önemli olaylardan biriydi ilk resmi dünya şampiyonluğu maçında 1886 yılında, ikisi arasında.
- Petersburg 1895-1896 satranç turnuvası dünya şampiyonu olan, Emanuel Lasker bir için Steinitz kazanıyor destek sağlamıştır birincilikle tamamlayan Steinitz ikinci sırada tamamladı, 1897 rövanş Lasker kazandı.
- AVRO 1938 satranç turnuvası için bir meydan seçmek için kısmen gerçekleşti Alexander Alekhine . Paul Keres tie- breaklerde kazandı, ancak II. Dünya Savaşı maçın gerçekleşmesini engelledi.
organizasyon
Turnuvadaki oyuncu sayısı yıllar içinde sekiz ila on beş oyuncu arasında değişiyordu. Bunların çoğu Interzonal turnuvalarından kalifiye oldu , ancak bazıları Interzonal oynamak zorunda kalmadan doğrudan giriş kazandı.
İlk Interzonal/Candidates Dünya Şampiyonası döngüsü 1948'de başladı. 1965'ten önce, turnuva bir round-robin formatında düzenlendi. 1965'ten itibaren, turnuva birkaç aya yayılan eleme maçları olarak oynandı . 1995-1996'da, son FIDE şampiyonu ( Anatoly Karpov ) da yarı finalde Adaylar arasına girdi, böylece kazanan FIDE dünya şampiyonu oldu.
FIDE'den 1993 ile 2006 arasındaki ayrımı sırasında, "Klasik" Dünya Şampiyonası ayrıca her seferinde farklı bir sponsor ve farklı bir format altında üç Aday Turnuvası (1994–1995, 1998 ve 2002) düzenledi. Bu vakalardan birinde ( 1998'de Alexei Shirov ), tartışmalı koşullar altında hiçbir unvan maçı gerçekleşmedi (bkz. Klasik Dünya Satranç Şampiyonası 2000 ).
2006'da unvanların yeniden birleştirilmesinden sonra , FIDE , 2013'ten itibaren 8 oyunculu, double round robin Adaylar turnuvasına karar vermeden önce 2007 , 2009 ve 2011'de farklı Aday formatlarını denedi .
Adaylar Turnuvalarının Sonuçları
Aşağıdaki tablolar tüm bölgeler arası, Adaylar ve dünya şampiyonası turnuvalarının elemelerini ve sonuçlarını göstermektedir.
- İtalik harflerle gösterilen oyuncular ( Bondarevsky, Euwe, Fine ve Reshevsky 1950'de, Botvinnik 1965'te, Fischer 1977'de, Carlsen 2011'de ve Radjabov 2020'de) Adaylara katılmaya hak kazandılar veya Adaylar'da yer aldılar, ancak oynamadılar.
- Yıldız işaretiyle italik olarak gösterilen oyuncular ( 1962'de Stein* ve 1965'te ve Bronstein* 1965'te), bir ülkeden oyuncu sayısını sınırlayan bir kuralla Adaylardan çıkarıldı.
- İtalik olarak oyunculardan sonra sıralanan oyuncular (1950'de Flohr, 1962'de Benko, 1965'te Geller, Ivkov ve Portisch, 1977'de Spassky, 2011'de Grischuk ve 2020'de Vachier-Lagrave) sadece turnuvaya katılmamaları (çekilmeleri) nedeniyle kalifiye oldular. parantez içindeki oyuncular veya yıldız işareti olan oyuncular.
"Finale Ekildi" sütunu genellikle görevdeki şampiyona atıfta bulunur, ancak bu, beş oyuncunun şampiyonluk turnuvasına eklendiği 1948 Dünya Satranç Şampiyonası , iki oyuncunun sıralandığı Klasik Dünya Satranç Şampiyonası 2000 için farklı bir anlama sahiptir. elemeleri içine, FIDE Dünya Satranç Şampiyonası 2005 sekiz oyuncu nihai şampiyonluk turnuvası içine ekilmiş edildiği ve FIDE Dünya Satranç Şampiyonası 2007 , hangi dört oyuncu nihai şampiyonluk turnuvası ekilmiştir.
Interzonal ve Adaylar turnuvaları (1948–1996)
yıllar | Bölgelerarası Biçim | Bölgeler Arası Niteleyiciler | Adaylara Ekildi | Aday Formatı | Adaylar Kazanan(lar) | Finalde Ekildi | Şampiyonluk Finali |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1948 | Hiçbiri | 1946-1947'de FIDE, altı oyuncunun bir turnuvaya katılmasına karar verdi. FIDE , şampiyonluk için Adaylar turnuvası olarak kabul edilen AVRO 1938 satranç turnuvasının kazananları olarak Keres ve Fine'ı seçti . Reshevsky ABD'nin çoklu şampiyonu, Botvinnik Sovyet şampiyonu, Euwe eski dünya şampiyonu ve Smyslov da birkaç Sovyet büyükustasından biri olduğu için seçildi. İnce 1948 turnuvasından çekildi. |
5 oyuncu, Botvinnik , Smyslov , Keres , Reshevsky , Euwe |
Lahey / Moskova 1948 beşli yuvarlak robin, 1. Botvinnik 14 / 20 2. Smyslov 11 3.-4. Keres, Reshevsky 10½ 5. Euwe 4 |
|||
1948–51 |
Saltsjöbaden ( Stockholm ) 1948 20 oyuncu, tek turda, 8 kalifiye |
1. Bronstein , 2. Szabo , 3. Boleslavsky , 4. Kotov , 5. Lilienthal , 6.-9. Najdorf , Ståhlberg , ( Bondarevsky ), Flohr |
Smyslov, Keres ( Euwe , Güzel , Reshevsky ) |
Budapeşte 1950 10 oyuncu, çift raund 1.-2. Boleslavsky, Bronstein 3. Smyslov; 4. Keres |
Bronstein ( Boleslavsky'ye karşı playoff maçı kazandı ) |
Botvinnik (1948 şampiyonu) | Moskova 1951 24 maç 12-12 berabere kaldı, Botvinnik unvanını korudu |
1952–54 | Saltsjöbaden (Stockholm) 1952 21 oyuncu, tek turda, 8 kalifiye |
1. Kotov, 2.-3. Taimanov , Petrosyan , 4. Geller , 5.-8. Averbakh , Ståhlberg, Szabo, Gligorić |
Bronstein, Boleslavsky , Smyslov, Keres, Reshevsky, Najdorf , Euwe |
Zürih 1953 15 oyuncu, çift tur robin 1. Smyslov 2.-4. Bronstein, Keres, Reshevsky |
Smyslov | Botvinnik (1951 şampiyonu) | Moskova 1954 24 maç berabere 12-12 maç , Botvinnik unvanını korudu |
1955–57 |
Göteborg 1955 21 oyuncu, tek turda, 9 kalifiye |
1. Bronstein, 2. Keres , 3. Panno , 4. Petrosyan, 5.-6. Geller, Szabo, 7-9. Filip , Pilnik , Spassky | Smyslov |
Amsterdam 1956 10 oyuncu, çift tur robin 1. Smyslov 2. Keres |
Smyslov | Botvinnik (1954 şampiyonu) | Moskova 1957 Smyslov 12½-9½ kazandı |
1958 | Rövanş | Botvinnik, Smyslov | Moskova 1958 Botvinnik 12½–10½ kazandı |
||||
1958–60 |
Portorož 1958 21 oyuncu, tek turda, 6 kalifiye |
1. Tal , 2. Gligorić, 3.-4. Petrosyan, Benko , 5.-6. Olafsson , Fischer |
Smyslov, Keres |
Yugoslavya 1959 8 oyuncu, dörtlü robin 1. Tal; 2. Keres; 3. Petrozya; 4. Smyslov |
uzun | Botvinnik (1958 şampiyonu) | Moskova 1960 Tal 12½-8½ kazandı |
1961 | Rövanş | Botvinnik, Tal | Moskova 1961 Botvinnik 13-8 kazandı |
||||
1962–63 |
Stockholm 1962 23 oyuncu, tek turda, 6 eleme |
1. Fischer, 2.-3. Geller, Petrosyan, 4-5 . Korchnoi , Filip, 6.-8. Stein * , Benko |
Tal, Keres |
Curaçao 1962 8 oyuncu, dörtlü robin 1. Petrosian; 2. Keres; 3. Geller; 4. Fischer |
Petrosyen | Botvinnik (1961 şampiyonu) | Moskova 1963 Petrosian 12½–9½ kazandı |
1964–66 |
Amsterdam 1964 24 oyuncu, tek tur robin, 6 kalifiye |
1.-4. Smyslov, Larsen , Spassky, Tal, 5. Stein *, 6. Bronstein *, 7. Ivkov , 8.-9. portiş |
Keres, ( Botvinnik ), Geller | 1965: 8 oyuncu, maçlar Yarı finaller: Spassky Geller Tal'ı yendi Larsen'i yendi |
Spassky finalde Tal'i yendi |
Petrosyan (1963 şampiyonu) | Moskova 1966 Petrosian 12½–11½ kazandı |
1967–69 |
Sousse 1967 23 oyuncu, tek turda, 6 kalifiye |
1. Larsen, 2.-4. Korchnoi, Geller, Gligorić, 5. Portisch, 6.-8. Reshevski |
Spassky , Tal | 1968: 8 oyuncu, maçlar Yarı finaller: Korchnoi Tal Spassky'yi yendi Larsen'i yendi |
Spassky finalde Korchnoi'yi yendi |
Petrosyan (1966 şampiyonu) | Moskova 1969 Spassky 12½–10½ kazandı |
1970–72 |
Palma de Mallorca 1970 24 oyuncu, tek turda, 6 kalifiye |
1. Fischer, 2.-4. Larsen, Geller, Hübner , 5.-6. Taimanov, Uhlmann |
Petrosyan , Korchnoi | 1971: 8 oyuncu, maçlar Yarı finaller: Petrosian, Korchnoi Fischer'ı yendi Larsen'i yendi |
Fischer, finalde Petrosian'ı mağlup etti |
Spassky (1969 şampiyonu) |
Reykjavik 1972 Fischer 12½-8½ kazandı |
1973–75 | 1973: İki 18 oyuncu, tek turlu robin Interzonals; Her birinden 3 nitelikli |
Leningrad 1973: 1.-2. Korchnoi, Karpov , 3. Byrne ; |
Spassky, Petrosyan | 1974: 8 oyuncu, maçlar Yarı final: Korchnoi Petrosian Karpov'u yendi Spassky'yi yendi |
Karpov finalde Korchnoi'yi yendi |
Fischer (1972 şampiyonu) | 1975: Karpov hükmen mağlup oldu |
Petropolis 1973: 1. Mecking , 2.-4.: Portisch, Polugaevsky |
|||||||
1976–78 | 1976: İki 20 oyuncu, tek turlu robin Interzonals; Her birinden 3 nitelikli |
Biel 1976: 1. Larsen, 2.-4. Petrosyan, Portisch |
Korchnoi, ( Fischer ), Spassky | 1977-78: 8 oyuncu, maçlar Yarı finaller: Korchnoi Polugaevsky'yi yendi Spassky, Portisch'i yendi |
Korchnoi finalde Spassky'yi yendi (1977–78) |
Karpov (1975 şampiyonu) |
Baguio 1978 Karpov 32 maçtan sonra 6-5 kazandı (beraberlik sayılmaz) |
Manila 1976: 1. Mecking, 2.-3. Polugaevsky, Hort |
|||||||
1979–81 | 1979: İki 18 oyuncu, tek turlu robin Interzonals; Her birinden 3 nitelikli |
Riga 1979: 1.-2. Tal, Polugaevsky, 3.-4. Adorjan ; |
Korchnoi, Spassky | 1980: 8 oyuncu, maçlar Yarı finaller: Korchnoi Polugaevsky'yi yendi Hübner, Portisch'i yendi |
Korchnoi finalde Hübner'i yendi |
Karpov (1978 şampiyonu) |
Meran 1981 Karpov 18 maçın ardından 6-2 kazandı (beraberlik sayılmaz) |
Rio de Janeiro 1979: 1.-3. Portisch, Petrosyan, Hübner |
|||||||
1982–85 | 1982: Üç 14 oyuncu, tek rauntluk robin Interzonals; her birinden 2 nitelikli |
Las Palmas 1982: 1. Ribli , 2. Smyslov ; |
Korchnoi, Hübner | 1983-84: 8 oyuncu, maçlar Yarı finaller: Kasparov Korchnoi'yi yendi Smyslov, Ribli'yi yendi |
Kasparov finalde Smyslov'u yendi (1984) |
Karpov (1981 şampiyonu) | Moskova 1984-85 Sınırsız maç, Karpov'un 5-3 önde olduğu 48 maçın ardından iptal edildi (beraberlik sayılmaz) |
Toluca 1982: 1.-2. Portisch, Torre |
|||||||
Moskova 1982: 1. Kasparov , 2. Beliavsky ; |
|||||||
1985 | tekrar oynat | Karpov, Kasparov | Moskova 1985 24 maç Kasparov 13-11 kazandı |
||||
1986 | Rövanş | Karpov, Kasparov |
Londra/ Leningrad 1986 Kasparov 12½–11½ kazandı |
||||
1985–87 | 1985: Üç 16-18 oyuncu, tek turlu robin Interzonals; her birinden 4 nitelikli |
Biel 1985: 1. Vaganyan , 2. Seirawan , 3. Sokolov , 4.-6. Kısa ; |
Korchnoi, Ribli , Smyslov , Spassky (turnuvada seribaşı) Karpov (1987 finalinde seribaşı) |
Montpellier 1985: 16 oyuncu, tek turlu robin turnuvası, 1.-3. Yusupov, Sokolov, Vaganyan, 4-5 . Timman |
Linares 1987: Karpov, finalde kazananı ( Sokolov ) yendi . |
Kasparov (1985 şampiyonu) |
Sevilla 1987 24 maç 12-12 berabere kaldı, Kasparov unvanını korudu |
Taxco 1985: 1. Timman , 2. Nogueiras , 3. Tal, 4. Spraggett ; |
|||||||
Tunus 1985: 1. Yusupov , 2. Beliavsky, 3. Portisch, 4.-5. Chernin |
1986: 4 oyuncu iki tur maç oynadı: Yusupov Timman'ı yendi; Sokolov, Vaganian ve Yusupov'u yendi. | ||||||
1987–90 | 1987: Üç 17-18 oyuncu, tek raunt denemeli Interzonals; Her birinden 3 nitelikli |
Subotica 1987: 1.-3. Sax , Short, Speelman ; |
Sokolov , Timman , Vaganian , Yusupov, Spraggett Karpov (ikinci turda ekildi) |
1988: 14 oyuncu bir tur maç oynadı, 1989: Karpov çeyrek finalde kazananlara katıldı Yarı final (1989): Karpov Yusupov'u yendi Timman Speelman'ı yendi |
Karpov , Timman'ı finalde yendi (1990) |
Kasparov (1987 şampiyonu) |
New York / Lyon 1990 Kasparov 12½–11½ kazandı |
Szirak 1987: 1.-2. Salov , Hjartarson , 3.-4. portiş; |
|||||||
Zagreb 1987: 1. Korchnoi, 2.-3. Seirawan, Ehlvest |
|||||||
1990–93 |
Manila 1990 64 oyuncu İsviçreli , 11 kalifiye |
1.-2. Gelfand , Ivanchuk , 3.-4. Anand , Kısa, 5.-11. Sax, Korchnoi, Hübner, Nikolić , Yudasin , Dolmatov , Dreev |
Timman, Yusupov, Speelman Karpov (ikinci turda ekildi) |
1991: 14 oyuncu, bir tur maç oynadı, 1991: Karpov çeyrek finalde kazananlara katıldı Yarı final (1992): Kısa vuruş Karpov Timman, Yusupov'u yendi |
Finalde kısa vuruş Timman (1993) |
Kasparov (1990 şampiyonu) | Londra Eylül-Ekim 1993: Kasparov himayesinde Kısa 13-8 mağlup PCA ; |
Hollanda / Jakarta Eylül-Kasım 1993: Karpov , FIDE'nin himayesinde Timman'ı 12½–8½ yendi | |||||||
1993–95 (PCA) |
Groningen Aralık 1993 54 oyuncu İsviçreli, 7 kalifiye |
1.-2. Adams , Anand, 3.-7. Kamsky , Kramnik , Tiviakov , Gulko , Romanishin |
Kısa boylu | 1994-95: 8 oyuncu, maçlar Yarı finaller: Kamsky Short Anand'ı yendi Adams'ı yendi |
Anand , Kamsky'yi finalde yendi (1995) |
Kasparov (1993 PCA şampiyonu) |
New York Eylül-Ekim 1995 20 maç Kasparov 10½–7½ kazandı |
1993–96 (FIDE) |
Biel Temmuz 1993 73 oyuncu İsviçreli, 10 kalifiye |
1. Gelfand, 2.-9. Van der Sterren , Kamsky , Khalifman , Adams, Yudasin, Salov, Lautier , Kramnik, 10.-15. anand |
Timman, Yusupov | 1994: 12 oyuncu iki tur maç oynadı. | Yarı finaller (Şubat 1995): Karpov Gelfand'ı yendi, Kamsky Salov'u yendi |
Elista 1996 20 maç Karpov 10½–7½ kazandı |
|
Karpov (yarı finale yükseldi) | 1995: Karpov, yarı finalde kazananlara (Gelfand, Kamsky, Salov) katıldı. |
Bölünmüş başlıklar (1997–2006)
1996'dan sonra bölgeler arası turnuvalar sona erdi, ancak FIDE eleme bölge turnuvaları düzenlemeye devam etti.
Klasik şampiyonalar (1998-2004) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
yıllar | aday formatı | Adaylara Ekildi | Adaylar Kazanan(lar) | Finalde Ekildi | Şampiyonluk Finali | ||
1998 (Klasik) |
Cazorla , Mayıs-Haziran 1998 10 maçlık maç |
Kramnik, Shirov (derecelendirmede) |
Shirov 5½–3½ kazandı |
Kasparov (1995 şampiyonu) |
Maç hiç olmadı | ||
2000 (Klasik) | Hiçbiri | Finale kalan iki oyuncu: Kasparov (1995 şampiyonu); Kramnik (derecelendirmede) |
Londra: Ekim- Kasım 2000 16 maçlık Kramnik maçı 8½–6½ kazandı |
||||
2002–2004 (Klasik) |
Dortmund Temmuz 2002 ön elemeleri: iki dört oyunculu ikili rauntlar; Yarı finaller: Her gruptan birinci, diğer gruptan ikinci ile mini maçlarda bir araya geldi |
Ön Bilgiler: Grup 1: 1. Shirov, 2. Topalov , 3. Gelfand , 4. Lutz grup 2: 1. Bareev , 2. Leko , 3.Adams, 4. Morozevich'in Yarı finaller: Leko Shirov'u yendi ve Topalov Bareev'i yendi. |
Leko (Finalde Topalov'u yendi) |
Kramnik (2000 klasik şampiyon) |
Brissago : Eylül-Ekim 2004 14 maçlık maç 7-7 berabere kaldı, Kramnik unvanını korudu |
||
FIDE şampiyonaları (1997-2005) | |||||||
yıllar | aday formatı | Adaylara Ekildi | Finalistler | Şampiyonluk Finali | |||
1997–1998 (FIDE) |
Groningen Aralık 1997, 7 tur, mini maç, eleme turnuvası |
100 oyuncu, Çeyrek finalistler: Adams, Van Wely, Short, Krasenkov, Gelfand, Dreev, Anand ve Shirov. |
Anand ( Adaylar finalinde Adams'ı yendi ) Karpov (1996 FIDE şampiyonu) |
Lozan : Ocak 1998 6 maçlık maç 3-3 berabere; Karpov hızlı playoff 2-0 kazandı |
|||
1999 (FIDE) |
Las Vegas Temmuz-Ağustos 1999, 7 tur, mini maç, eleme turnuvası |
100 oyuncu, Çeyrek finalistler: Kramnik, Adams, Movsesian, Akopian, Shirov, Nisipeanu , Khalifman ve J. Polgar |
Yarı Final: Khalifman yendi Nisipeanu , Akopian Adams yenmek |
Las Vegas 1999 6 oyun maçı Khalifman 3½–2½ kazandı |
|||
2000 (FIDE) |
Yeni Delhi (6 raunt)/final Tahran'da Kasım-Aralık 2000 7 raunt, mini maç, final maçı Tahran'da oynanan eleme turnuvası |
100 oyuncu, Çeyrek finalistler: Anand, Khalifman, Adams, Topalov, Tkachiev, Grischuk, Shirov ve Bareev |
Yarı finaller: Anand Adams'ı yendi, Shirov Grischuk'u yendi |
Tahran Aralık 2000 6 maçlık maç Anand 3½–½ kazandı |
|||
2001–2002 (FIDE) | Moskova Kasım-Aralık 2001 nispeten hızlı zaman kontrolleri ile 7 tur, mini maç, eleme turnuvası |
128 oyuncu, Çeyrek finalistler: Anand, Shirov, Ivanchuk, Lautier, Svidler, Gelfand, Ponomariov ve Bareev |
Yarı Final: Ponomariov yendi Svidler , Ivanchuk Anand yenmek |
Moskova Ocak 2002 8 maçlık maç Ponomariov 4½–2½ kazandı |
|||
2004 (FIDE) |
Trablus Haziran-Temmuz 2004 nispeten hızlı zaman kontrolleri ile 7 tur, mini maç, eleme turnuvası |
128 oyuncu, Çeyrek finalistler: Topalov, Kharlov, Kasimdzhanov, Grischuk, Radjabov , Dominguez, Adams, Akopian |
Yarı Final: Adams Radjabov yendi Kasimdzhanov yendi Topalov |
Trablus Temmuz 2004 6 maçlık maç 3-3 berabere; Kasımdzhanov 1½-½ hızlı playoff kazandı |
|||
2005 (FIDE) | Hiçbiri | 8 oyuncu finale kaldı: Kasımdzhanov (FIDE şampiyonu); Adams (FIDE 2004 finalisti olarak); Anand, Morozevich, Topalov (reytingde), Leko (klasik 2004 finalisti), J. Polgár ve Svidler (reytingde) |
San Luis : 8 oyuncu, çift tur robin, Eylül–Ekim 2005 1. Topalov : 10/14 2.-3. Anand ve Svidler : 8½/14 4.Morozevich: 7/14 |
||||
yeniden birleşme | |||||||
2006 | yeniden birleşme maçı | Topalov (FIDE şampiyonu), Kramnik (klasik şampiyon) |
Elista Ekim 2006 12 maçlık maç 6–6 berabere kaldı, Kramnik hızlı playoff'u 2½–1½ kazandı |
Yeniden birleştirilmiş başlık (2007'den beri)
FIDE ve "klasik" unvanların yeniden birleştirilmesinden sonra, Satranç Dünya Kupası ve FIDE Grand Prix serileri Adaylar Turnuvası'na kalifikasyon olarak tanıtıldı. Swiss-sistem FIDE Grand Swiss 2020 Adayları Turnuva için başka nitelik yolu olarak görev yapan 2019 ikinci yarısında tanıtıldı.
yıllar | Yeterlilik formatı | Niteleyiciler | Adaylara Ekildi | Aday Formatı | Adaylar Kazanan(lar) | Finalde Ekildi | Şampiyonluk Finali |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2005–2007 |
Satranç Dünya Kupası 2005 Khanty-Mansiysk Kasım-Aralık 2005 128 oyuncu, 7 tur, mini maç, eleme turnuvası; + 1'den 16'ya kadar olan yerleri belirlemek için mini maçlar. ilk 10 eleme |
1.Ponomariov, 2. Aronian , (3. Bacrot ,) 4. Grischuk , 5.Bareev, 6.Gelfand, 7. Rublevsky , 8. Gurevich , 9. Kamsky , 10. Carlsen , 11. Malakhov |
Kasımdzhanov, Leko, Adams, J. Polgár (2005 şampiyonasının 5-8.), Shirov, Bacrot (reytinge göre) |
Adaylar Maçlar 2007 Elista : Mayıs-Haziran 2007 16 oyuncu, iki tur maç, 4 oyuncu şampiyonluk turnuvasına katılmaya hak kazanır |
Aronian, Gelfand, Grischuk, Leko |
Anand, Svidler, Morozevich (2005'te 2.–4.); Kramnik (2006 Şampiyonu) |
Mexico City : Eylül 2007 8 oyuncu, çift tur robin 1. Anand 9/14 2.-3. Kramnik ve Gelfand: 8/14 |
2008 | Rövanş | Kramnik, Anand |
Bonn Ekim 2008 12 maçlık maç Anand 6½-4½ kazandı ve unvanını korudu. |
||||
2007–2010 |
Satranç Dünya Kupası 2007 Khanty-Mansiysk Kasım-Aralık 2007 128 oyuncu, 7 tur, mini maç, eleme turnuvası |
Kamsky finalde A. Shirov'u 2½-1½ yendi. |
Topalov (2005 FIDE şampiyonu) |
Adaylar Maçı 2009 Sofya Şubat 2009, 8 maçlık maç |
Topalov 4½-2½ kazandı | Anand (2008 şampiyonu) |
Sofya Nisan-Mayıs 2010 12 maçlık maç Anand unvanını korumak için 6½-5½ kazandı. |
2008–2012 |
FIDE Grand Prix 2008–2010 2 kalifiye |
Aronyan, Radjabov | ( Reytingde Carlsen ) Grischuk (Carlsen'in yerine geçti) Kramnik ( reytingde ), Kamsky, Topalov, Mamedyarov (joker karakter) |
Adaylar Turnuvası 2011 Kazan , Mayıs 2011, 8 oyuncu, maçlar Yarı Finaller: Gelfand, Kamsky'yi yendi; Grischuk, Kramnik'i yendi. |
Gelfand, son 3½–2½'de Grischuk'u mağlup etti. | Anand (2010 şampiyonu) |
Moskova Mayıs 2012 12 maçlık maç 6-6 berabere kaldı, Anand |
2009 Satranç Dünya Kupası Khanty-Mansiysk Kasım-Aralık 2009 128 oyuncu, 7 tur, mini maç, eleme turnuvası (1. elemeler) |
Gelfand (finalde Ponomariov'u yendi) | ||||||
2011–2013 |
Satranç Dünya Kupası 2011 Khanty-Mansiysk Ağustos-Eylül 2011 128 oyuncu, 7 tur, mini maç, eleme turnuvası (ilk üç hak kazanır) |
Svidler, Grischuk, Ivanchuk | Gelfand Carlsen, Aronian, Kramnik (reytingler) Radjabov (joker karakter) |
Adaylar Turnuvası 2013 Londra Mart 2013 8 oyunculu çift devreli turnuva |
Carlsen (Adaylar Turnuvasını beraberlik molalarında kazandı) |
Anand (2012 şampiyonu) |
Chennai , Kasım 2013 12 maçlık maç Carlsen 6½–3½ kazandı |
2012–2014 |
FIDE Grand Prix 2012-2013 2 kalifiye |
Topalov, Mamedyarov | Anand Aronian, Karjakin (reytingler) Svidler (joker karakter) |
Adaylar Turnuvası 2014 Khanty-Mansiysk , Mart 2014 8 oyunculu double round-robin turnuvası |
anand | Carlsen (2013 şampiyonu) |
Sochi , Kasım 2014 12 maçlık Carlsen maçı 6½-4½ kazandı ve unvanını korudu |
Satranç Dünya Kupası 2013 Tromsø Ağustos-Eylül 2013 128 oyuncu, 7 raunt, mini maç, eleme turnuvası (ilk iki hak kazanan) |
Kramnik, Andreikin | ||||||
2014–2016 |
FIDE Grand Prix 2014–15 2 kalifiye |
Caruana , Nakamura | Anand Topalov, Giri (reytingler) Aronian (joker karakter) |
Adaylar Turnuvası 2016 Moskova , Mart 2016 8 oyunculu çift devreli turnuva |
Karjakin | Carlsen (2014 şampiyonu) |
New York , Kasım 2016 12 maçlık maç 6-6 berabere bitti Carlsen hızlı playoff'u 3-1 kazanarak unvanını korudu |
Satranç Dünya Kupası 2015 Bakü Ekim 2015 128 oyuncu, 7 raunt, mini maç, eleme turnuvası (ilk iki hak kazanan) |
Svidler, Karjakin | ||||||
2017–2018 |
FIDE Grand Prix 2017 İki kişi kalifiye oldu |
Mamedyarov, Grischuk | Karjakin Caruana, So (reytingler) Kramnik (joker karakter) |
Adaylar Turnuvası 2018 Berlin , Mart 2018 8 oyunculu double round-robin turnuvası |
karavana | Carlsen (2016 şampiyonu) |
Londra , Kasım 2018 12 maçlık maç 6-6 berabere bitti Carlsen hızlı playoff'u 3-0 kazanarak unvanını korudu |
Satranç Dünya Kupası 2017 Tiflis Eylül 2017 128 oyuncu, 7 tur, mini maç, eleme turnuvası (ilk iki hak kazanan) |
Aronian, Ding | ||||||
2019–2021 |
FIDE Grand Prix 2019 İkilisi kalifiye oldu |
Grischuk, Nepomniachtchi | Caruana'nın Giri (derecelendirme) Alekseenko (joker) Vachier-Lagrave (Radjabov için yedek) |
Adaylar Turnuvası 2020-21 Yekaterinburg , Mart-Nisan 2020, Nisan 2021 8 oyunculu double round-robin turnuvası |
Nepomniachtchi | Carlsen (2018 Şampiyonu) |
Dubai , Kasım-Aralık 2021 14 maç maçı |
Satranç Dünya Kupası 2019 Khanty-Mansiysk Eylül–Ekim 2019 128 oyuncu, 7 tur, mini maç, eleme turnuvası (ilk iki hak kazanır) |
( Radjabov ), Ding | ||||||
FIDE Grand Swiss Tournament 2019 Isle of Man , Ekim 2019 İsviçre turnuvası (en iyi oyuncu hak kazanır) |
Wang | ||||||
2021–2022 |
FIDE Grand Prix 2022 İlk iki hak kazandı |
2021 Dünya Şampiyonası maçının kaybedeni Radjabov (joker karakter) |
Adaylar Turnuvası 2022 8 oyunculu çift devreli turnuva |
(2021 Şampiyonu) | 14 maçlık maç | ||
Satranç Dünya Kupası 2021 Sochi Temmuz-Ağustos 2021 206 oyuncu, 8 raunt, mini maç, eleme turnuvası (ilk iki hak kazanan) |
Duda , Karjakin | ||||||
FIDE Grand Swiss Tournament 2021 Riga , Ekim-Kasım 2021 114 oyunculu İsviçre turnuvası (ilk iki hak kazanan) |
|||||||
yıllar | Yeterlilik formatı | Niteleyiciler | Adaylara Ekildi | Aday Formatı | Adaylar Kazanan(lar) | Finalde Ekildi | Şampiyonluk Finali |
Ayrıca bakınız
Notlar
Referanslar
- FIDE Dünya Şampiyonası etkinlikleri 1948-1990 , Mark Weeks'in satranç sayfaları
- 1991'den günümüze Dünya Şampiyonası etkinlikleri , Mark Weeks'in satranç sayfaları
- Dünya Şampiyonası sayfaları , Rybka Chess Community Forum