2010 Kış Olimpiyatları'nda Kanada - Canada at the 2010 Winter Olympics
2010 Kış Olimpiyatları'nda Kanada | |
---|---|
IOC kodu | YAPABİLMEK |
NOC | Kanada Olimpiyat Komitesi |
İnternet sitesi |
www |
içinde Vancouver | |
yarışmacılar | 15 sporda 206 |
Bayrak taşıyıcıları |
Clara Hughes (açılış töreni) Joannie Rochette (kapanış töreni) |
Madalyalar 1. Sırada |
|
Kış Olimpiyatları görünümleri ( genel bakış ) | |
Kanada barındırılan ve katılan 2010 Kış Olimpiyatları içinde Vancouver , British Columbia . Kanada önceden bulunan 1976 Yaz Olimpiyatları yılında Montreal ve 1988 Kış Olimpiyatları içinde Calgary . Kanada, 15 sporun tümünde katılımcılar da dahil olmak üzere 206 sporcudan (116 erkek, 90 kadın) oluşan bir ekip gönderdi ve 2006 Kışında bir önceki en iyi madalya performansını geride bırakarak 14 altın madalya ve toplamda 26 (sırasıyla 1. ve 3. sırada) tamamladı. Olimpiyatlar . 14 altın madalya aynı zamanda tek bir Kış Olimpiyatları'nda en çok altın madalya için tüm zamanların rekorunu kırdı; bu, eski Sovyetler Birliği'nin 1976'da ve Norveç'in 2002'de kırdığı 13'lük rekordan bir fazlası . Kanada, 1952 Kış Olimpiyatları'nda Norveç'ten bu yana bir Kış Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan ilk ev sahibi ülke oldu .
Brian McKeever , Olimpiyat Oyunlarında yarışmamasına rağmen hem Paralimpik hem de Olimpiyat takımlarına atanan ilk Kanadalı atlet oldu .
madalyalılar
Hazırlık
Mayıs 2009'da, Kanada Olimpiyat takımının üniformalarına mühür derisi giymesi için bir hareket Kanada parlamentosunda itiraz edilmedi. Önerge şöyleydi: "Meclis'in görüşüne göre, hükümet, özellikle bu ürünlerin Kanada Olimpiyat Oyunları'nda kullanılması olasılığını inceleyerek, mühür ürünlerini tanıtmak için 2010 Vancouver Olimpiyat Oyunları tarafından sağlanan fırsattan yararlanmalıdır. Giyim." Önerge, Québécois Bloku'ndan Raynald Blais tarafından Avrupa Parlamentosu'nun mühürlü ürünlerin ithalatını yasaklayan bir yasa tasarısını protesto etmek için önerildi . Kanada Olimpiyat Komitesi CEO'su Chris Rudge, "Bizim için uygun olmaz ve sporcuları toplumumuzun diğer unsurlarına tahakkuk eden sorunlar için bir ses olarak kullanmanın uygunsuz olacağını düşünüyorum" diyerek fikri hızla reddetti.
Podyum programına sahip olun
Kanadalı sporcular, Kanada'nın ev sahibi olduğu 1976 veya 1988 Olimpiyatlarında altın madalya alamadıktan sonra, Kanada Olimpiyat Komitesi , Kanada'yı 2010'da en çok madalya kazanan ülke yapma sözü verdi. Podyuma Sahip Ol programını ve Kanada hükümetini başlattılar. yatırım $ programa 120 milyon.
Hokey üniforması tartışması
1994'ten beri, Kanada milli hokey takımı oyuncuları, Kanada'daki sporun yönetim organı olan Hokey Kanada'nın logosunu taşıyan üniformalar giydiler . Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ulusal federasyon logoları kullanımına izin vermez, ama kesinlikle kadar kural uygulamak vermedi 2008 Yaz Olimpiyatları . Kanada hokey takımları, 1998 , 2002 ve 2006 Kış Olimpiyatları'nda Hokey Kanada logosunu kullandılar , çünkü IOC, ülkenin Ulusal Olimpiyat Komitesi onaylarsa bir muafiyete izin veriyor . Kanadalı Olimpiyat Komitesi (COC) muafiyet desteklemek için tercih etti. COC'lerin CEO'su Chris Rudge, "[Hokey Kanada] hoşnutsuzluğu, [onlar] için bir muafiyet için fazladan yol katetmememizden kaynaklanıyor... ama bu bizim kavgamız değil, IOC'nin kuralı, ve Hokey Kanada bunun geleceğini biliyordu [...] İki yıl önce yazlık formalarla ilgili direktif aldık ve o zaman kış sporları ile paylaştık, o zaman kış sporları direktifimiz olmadığını söyledik. , ama geleceğini bilmeleri gerekiyordu. … Eskisinden daha zor bir konu olacağını onlara bildirdik." Hokey Kanada yöneticileri, hazır giyim satışları yoluyla para kaybedeceklerinden endişe duyarak kararı protesto ettiler. Hokey Kanada başkanı Bob Nicholson , "COC'nin Kanada'yı Olimpiyatlara götürmesi gerekiyordu ve umarım COC'nin önümüzdeki 13 ay boyunca bize liderlik edeceği yol bu değildir. [...] Keşke onlar da IOC düzeyinde bizi destekleyecekti ve bunu yapmadılar ve bu tür takım arkadaşlarından hoşlanmıyorum." 17 Ağustos 2009'da yeni bir tasarım ortaya çıktı. Nicholson'a göre, yeni formalar sadece 2010 turnuvasında kullanılacak ve oyuncular eski versiyonu diğer uluslararası turnuvalarda kullanacak.
Alplerde kayak
Kanada Alp disiplini takımına, orijinal 22'den (bir NOC'nin girebileceği maksimum sayı) düşen 14 sporcu garantilidir. Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) genel alp kayakçılar sayısı 320 ile sınırlı olacağını açıkladı ve garantili noktalar bazı küçük ulusların gideceğini, bu nedenle daha fazla uluslararası alan olacağını. Kanada başlangıçta 14 kayakçıya garanti verildi, ancak sayı daha sonra 18'e çıkarıldı ve diğer sporcular yeterlilik standartlarını karşılarsa yine de 22 kişilik tam bir takıma girebilir. Alpine Canada başkanı Gary Allan , televizyon yayını ve kalabalık alımının daha iyi olacağını savunarak Kanada'ya 22 izin verilmesi gerektiğini düşündü. Kanada'ya 27 Ocak 2010'da ilan edilen 19 kayakçıdan oluşan bir takıma izin verildi. Daha sonra diğer ülkeler kotalarını dolduramayınca bu sayı 22'ye çıkarıldı.
Takımın açıklanmasından önce, 2009 dünya yokuş aşağı şampiyonu John Kucera , Kelly VanderBeek , François Bourque ve Jean-Philippe Roy da dahil olmak üzere, madalya adayı olduğu düşünülen birkaç sporcu, onları Olimpiyatlardan uzak tutacak kadar ciddi şekilde yaralandı .
- erkekler
atlet | Etkinlik | 1'i çalıştırın (DH) | 2'yi çalıştırın (Sl) | Final/Toplam | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Fark | Rütbe | Zaman | Fark | Rütbe | Zaman | Fark | Rütbe | ||
Patrick Biggs | Dev slalom | 1:21.71 | +4.44 | 44 | 1:23.12 | +2.97 | 32 | 2:44.83 | +7.00 | 35 |
Julien Kuzeni | Slalom | 49.59 | +1.80 | 19 | 51.07 | +0.34 | 2 | 1:40.66 | +1.34 | 8 |
Robbie Dixon | süper-G | DNF | ||||||||
Yokuş aşağı | DNF | |||||||||
Dev slalom | 1:19.20 | +1.93 | 28 | 1:21.78 | +1.63 | 22 | 2:40.98 | +3.15 | 24 | |
Jeffrey Frisch | ||||||||||
Erik Guay | süper-G | 1:30.68 | +0.34 | 5 | ||||||
Yokuş aşağı | 1:54.64 | +0.33 | 5 | |||||||
Dev slalom | 1:19.38 | +2.11 | 29 | 1:20.55 | +0.10 | 2 | 2:39.63 | +1.80 | 16 | |
Louis-Pierre Hélie | süper kombine | 1:56.58 | +3.43 | 31 | 55.00 | +4.24 | 30 | 2:51.58 | +6.66 | 30 |
Jan Hudec | süper-G | 1:32.09 | +1.75 | T23 | ||||||
Yokuş aşağı | 1:56.19 | +1.88 | 25 | |||||||
Michael Janyk | süper kombine | 1:59.75 | +6.60 | 43 | 55.00 | +4.24 | 30 | 2:51.58 | +6.66 | 30 |
Slalom | 49.18 | +1.39 | 11 | 51.91 | +1.18 | 11 | 1:41.09 | +1.77 | 13 | |
Tyler Nella | süper kombine | 1:56.60 | +3.45 | 32 | 56.05 | +5.29 | 33 | 2:52.65 | +7.73 | 32 |
Manuel Osborne-Paradis | süper-G | DNF | ||||||||
Yokuş aşağı | 1:55.44 | +1.13 | 17 | |||||||
Ryan Semple | süper kombine | 1:56.13 | +2.98 | 26 | 52.13 | +1.37 | 16 | 2:48.26 | +3.34 | 15 |
Brad Spence | Dev slalom | 1:20.61 | +3.34 | 37 | 1:25.63 | +5.48 | 47 | 2:46.24 | +8.41 | 42 |
Slalom | DNF | ilerlemedi | ||||||||
Trevor Beyaz | Slalom | 49.53 | +1.74 | 17 | 57.64 | +6.91 | 37 | 1:47.17 | +7.85 | 31 |
- Kadınlar
atlet | Etkinlik | 1'i çalıştırın (DH) | 2'yi çalıştırın (Sl) | Final/Toplam | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Fark | Rütbe | Zaman | Fark | Rütbe | Zaman | Fark | Rütbe | ||
Brigitte Acton | Slalom | 52.11 | +1.36 | 11 | 53.82 | +1.90 | 21 | 1:45.93 | +3.04 | 17 |
Emily Brydon | Yokuş aşağı | 1:47.88 | +3.69 | 16 | ||||||
süper kombine | 1:26.49 | +1.33 | 15 | 46.27 | +2.58 | 17 | 2:12.76 | +3.62 | 14 | |
süper-G | DNF | |||||||||
Marie-Michèle Gagnon | Slalom | 55.64 | +4.89 | 42 | 53.87 | +1.95 | 23 | 1:49.51 | +6.62 | 31 |
Dev slalom | 1:17.41 | +2.29 | 23 | 1:11.48 | +0.33 | 5 | 2:28.89 | +1.78 | 21 | |
Anna Goodman | Slalom | 53.01 | +2.26 | 22 | 53.03 | +1.11 | 11 | 1:46.04 | +3.15 | 19 |
Britt Janyk | Yokuş aşağı | 1:46.21 | +2.02 | 6 | ||||||
süper-G | 1:22.89 | +2.75 | 17 | |||||||
Dev slalom | 1:18.13 | +3.01 | 29 | 1:11.66 | +0.51 | 8 | 2:29.79 | +2.68 | 25 | |
Erin Mielzynski | Slalom | 52.60 | +1.85 | 19 | 53.49 | +1.57 | 18 | 1:46.09 | +3.20 | 20 |
Marie-Pier Prefontaine | Dev slalom | 1:18.01 | +2.89 | 27 | 1:12.50 | +1.35 | 23 | 2:30.51 | +3.40 | 29 |
Şona Rubens | Yokuş aşağı | 1:48.53 | +4.34 | 21 | ||||||
süper kombine | 1:26.90 | +2.74 | 17 | 45.68 | +1.99 | 13 | 2:12.58 | +3.44 | 12 | |
süper-G | DNF | |||||||||
Dev slalom | 1:17.38 | +2.26 | 22 | 1:12.87 | +1.72 | 26 | 2:30.25 | +3.14 | 28 | |
Georgia Simmerling | Yokuş aşağı | DNS | ||||||||
süper kombine | DNS | |||||||||
süper-G | 1:25.21 | +5.07 | 27 |
Biatlon
Kanada, Vancouver'a sekiz biatloncu gönderdi. Kanada'nın kadın yarışmalarında dört bireysel girişi vardı, ancak erkekler etkinliklerinde sadece bir bireysel giriş vardı. Ancak, ev sahibi ülke olarak Kanada'nın bir erkek bayrak takımı göndermesine izin verildi. Erkeklerde ise Jean Philippe Leguellec , Marc-André Bédard , Brendan Green ve Robin Clegg yer aldı . Kadın takımı ise Zina Kocher , Megan Imrie , Megan Tandy ve Rosanna Crawford'dan oluşuyordu .
atlet | Etkinlik | son | ||
---|---|---|---|---|
Zaman | özlüyor | Rütbe | ||
Jean Philippe Leguellec | Erkekler bireysel | 50:47.1 | 2 | 13 |
Erkekler sürat koşusu | 24:57.6 | 2 | 6 | |
erkek peşinde | 34:51.9 | 2 | 11 | |
Erkekler kitle başlangıç | 39:18.5 | 7 | 30 | |
Robin Clegg Marc-André Bédard Brendan Yeşil Jean-Philippe Leguellec |
Erkekler bayrak yarışı | 1:24:50.7 | 0+7 | 10 |
Rosanna Crawford | Kadın bireysel | 49:22.1 | 4 | 76 |
kadın koşusu | 23:04,6 | 0 | 72 | |
Megan Imrie | Kadın bireysel | 47:05.8 | 4 | 62 |
kadın koşusu | 23:17.0 | 3 | 76 | |
Zina Koçer | Kadın bireysel | 48:19.3 | 6 | 72 |
kadın koşusu | 22:35.8 | 3 | 65 | |
megan tandy | Kadın bireysel | 46:04.3 | 3 | 50 |
kadın koşusu | 22:07.7 | 0 | 46 | |
kadın peşinde | 34:02,2 | 1 | 36 | |
Megan Imrie Zina Kocher Rosanna Crawford Megan Tandy |
Kadın rölesi | 1:14:25.5 | 1+12 | 15 |
yarış kızağı
Ev sahibi ülke olarak, Kanada'nın her üç yarışmaya da (iki erkek, iki kadın ve dört erkek) katılımı garanti edildi. Kanada'nın tam 12 sporcu takımı 27 Ocak 2010'da açıklandı.
atlet | Etkinlik | 1'i çalıştır | 2'yi çalıştır | 3'ü çalıştır | 4'ü çalıştır | Toplam | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | ||
Pierre Lueders Jesse Lumsden |
İki adam | 51.94 | 7 | 52.12 | 5 | 51.87 | 4 | 51.94 | 5 | 3:27.87 | 5 |
Lyndon Rush Lascelles Kahverengi |
İki adam | 51.67 | 3 | 54.70 | 23 | 51.93 | 6 | 52.16 | 8 | 3:30.46 | 15 |
Kaillie Humphries Heather Moyse |
iki kadın | 53.19 | 1 | 53.01 | 1 | 52.85 | 1 | 53.23 | 2 | 3:32.28 | |
Helen Upperton Shelley-Ann Brown |
iki kadın | 53.50 | 5 | 53.12 | 3 | 53.34 | 3 | 53.17 | 1 | 3:33.13 | |
Lyndon Rush Lascelles Kahverengi Chris Le Bihan David Bissett |
dört kişilik | 51.12 | 2 | 51.03 | 2 | 51.24 | 2 | 51.46 | 2 | 3:24.85 | |
Pierre Lueders Justin Kripps Jesse Lumsden Neville Wright |
dört kişilik | 51.27 | 6 | 51.29 | 6 | 51.50 | 5 | 51.54 | 4 | 3:25.60 | 5 |
Kros kayağı
11 sporcu takımı 22 Ocak 2010'da açıklandı. Takım, Ivan Babikov , George Gray , Alex Harvey , Devon Kershaw , Stefan Kuhn , Brian McKeever , 2006 altın madalyalı Chandra Crawford , Daria Gaiazova , Perianne Jones , 2006 gümüş madalyalı Sara Renner'dan oluşuyordu. ve Madeleine Williams . Yasal olarak kör olan Brian McKeever, 2002 ve 2006 Kış Paralimpiklerinde hem kros kayağı hem de biatlonda yarıştı . Kros kayağında dört altın madalya (her Oyunda iki tane), biatlonda bir gümüş ve bir bronz madalya kazandı. Paralimpiklere katıldıktan sonra Olimpiyat tarihinde Kış Olimpiyatları'nda yarışan ilk atlet olacaktı. 27 Ocak 2010'da dört kros kayakçısı daha açıklandı: Drew Goldsack , Brent McMurtry , Gordon Jewett ve Brittany Webster .
- erkekler
atlet | Etkinlik | Vasıf | Çeyrek finaller | yarı finaller | son | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | ||
İvan Babikov | 15 km serbest stil | 34:300.0 | 8 | ||||||
30 km takip | 1:15:20.5 | 5 | |||||||
50 km klasik | 2:10:50.2 | 33 | |||||||
Drew Altın Çuval | sürat koşusu | 3:44.28 | 40 | Kalifiye olmadı | 40 | ||||
George Gri | 15 km serbest stil | 35:13.0 | 29 | ||||||
30 km takip | 1:15:32.0 | 8 | |||||||
50 km klasik | 2:06:18.1 | 18 | |||||||
Alex Harvey | 15 km serbest stil | 34:55.6 | 21 | ||||||
30 km takip | 1:15:43.0 | 9 | |||||||
50 km klasik | 2:10:49.9 | 32 | |||||||
Gordon Jewett | 15 km serbest stil | 36:17.9 | 52 | ||||||
Devon Kershaw | sürat koşusu | 3:40.50 | 24 S | 3:39.9 | 5 | Kalifiye olmadı | 23 | ||
30 km takip | 1:16:23.6 | 16 | |||||||
50 km klasik | 2:05:37.1 | 5 | |||||||
Stefan Kuhn | sürat koşusu | 3:38.35 | 10 S | 3:37.4 | 3 | Kalifiye olmadı | 15 | ||
Brian McKeever | |||||||||
Brent McMurtry | sürat koşusu | 3:45.02 | 41 | Kalifiye olmadı | 41 | ||||
Devon Kershaw , Alex Harvey |
Takım sürat koşusu | 18:49.2 | 4 LL | 19:07.3 | 4 | ||||
Devon Kershaw , Alex Harvey , Ivan Babikov , George Gray |
4 x 10 km röle | 1:47:03.2 | 7 |
- Kadınlar
atlet | Etkinlik | Vasıf | Çeyrek finaller | yarı finaller | son | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | ||
Chandra Crawford | sürat koşusu | 3:47.25 | 18 S | 3:50.0 | 6 | Kalifiye olmadı | 26 | ||
Darya Gaiazova | sürat koşusu | 3:46.97 | 17 S | 3:44.4 | 5 | Kalifiye olmadı | 22 | ||
15 km takip | 44:35.9 | 47 | |||||||
Perianne Jones | sürat koşusu | 3:54.27 | 41 | Kalifiye olmadı | 41 | ||||
15 km takip | 45:48.7 | 57 | |||||||
Sara Renner | sürat koşusu | 3:51.79 | 34 | Kalifiye olmadı | 34 | ||||
15 km takip | 41:37.9 | 10 | |||||||
30 km klasik | 1:34:04.2 | 16 | |||||||
Brittany Webster | |||||||||
Madeleine Williams | 10 km serbest stil | 27:43.6 | 51 | ||||||
15 km takip | 44:11.2 | 41 | |||||||
30 km klasik | 1:42:33.7 | 46 | |||||||
Daria Gaiazova , Sara Renner |
Takım sürat koşusu | 18:54.9 | 4 LL | 18:51.8 | 7 | ||||
Daria Gaiazova , Perianne Jones , Chandra Crawford , Madeleine Williams |
4 x 5 km röle | 1:00:05.0 | 15 |
kıvırma
Kanada hem erkek hem de kadın takımına hak kazandı. Temsilciler, 6-13 Aralık 2009'da Edmonton'da düzenlenen 2009 Kanada Olimpiyat Curling Denemelerinde kararlaştırıldı . 2006 erkekler turnuvasında altın madalya kazanan Brad Gushue ve ekibi, denemelere katılmaya hak kazanamadı ve altın madalyalarını savunma şansı bulamadı. Erkekler turnuvasında Kanada'yı Kevin Martin , John Morris , Marc Kennedy ve Ben Hebert'ten oluşan ekip temsil etti . Bu, 2002 Kış Olimpiyatları'nda gümüş madalya kazanan Martin için ikinci Olimpiyat turnuvasıydı . Bayanlar turnuvasına Cheryl Bernard , Susan O'Connor , Carolyn Darbyshire ve Cori Bartel'den oluşan ekip katıldı.
- Özet
Takım | Etkinlik | Grup Aşaması | bağ bozan | Yarı final | Final / BM | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Muhalefet Puanı |
Muhalefet Puanı |
Muhalefet Puanı |
Muhalefet Puanı |
Muhalefet Puanı |
Muhalefet Puanı |
Muhalefet Puanı |
Muhalefet Puanı |
Muhalefet Puanı |
Rütbe | Muhalefet Puanı |
Muhalefet Puanı |
Muhalefet Puanı |
Rütbe | ||
Ben Hebert Marc Kennedy Kevin Martin John Morris Adam Enright |
Erkekler turnuvası |
NOR W 7-6 |
GER W 9-4 |
SWE W 7-3 |
FRA W 12–5 |
DEN W 10-3 |
GBR W 7-6 |
SUI W 6–4 |
ABD W 7-2 |
CHN W 10-3 |
1 S | HOŞÇAKAL |
SWE W 6-3 |
NOR W 6-3 |
|
Cori Bartel Cheryl Bernard Carolyn Darbyshire Susan O'Connor Kristie Moore |
kadın turnuvası |
SUI W 5-4 |
JPN W 7-6 |
GER W 6-5 |
DEN W 5-4 |
ABD W 9-2 |
CHN L 5-6 |
SWE W 6-2 |
GBR W 6-5 |
RUS W 7-3 |
1 S | Yok |
SUI W 6–5 |
SWE L 6–7 |
Erkekler turnuvası
- Puan Durumu
Nihai yuvarlak robin sıralamaları
Anahtar | |
---|---|
Playoff'a kalan takımlar | |
Beraberliği bozacak takımlar |
Atlamak | W | L | PF | PA | Kazanılan biter |
Kayıp biter |
Boş uçlar |
çalıntı biter |
Vuruş % | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kanada | Kevin Martin | 9 | 0 | 75 | 36 | 36 | 28 | 14 | 2 | %85 |
Norveç | Thomas Ulsrud | 7 | 2 | 64 | 43 | 40 | 32 | 15 | 7 | %84 |
İsviçre | Ralph Stöckli | 6 | 3 | 53 | 45 | 35 | 33 | 20 | 8 | %81 |
İsveç | Niklas Edin | 5 | 4 | 50 | 52 | 34 | 36 | 20 | 6 | %82 |
Büyük Britanya | David Murdoch | 5 | 4 | 57 | 44 | 35 | 29 | 20 | 9 | %81 |
Almanya | Andy Kapp | 4 | 5 | 48 | 60 | 35 | 38 | 11 | 9 | %75 |
Fransa | Thomas Dufour | 3 | 6 | 31 | 58 | 22 | 34 | 16 | 7 | %73 |
Çin | Wang Fengchun | 2 | 7 | 52 | 60 | 37 | 37 | 9 | 7 | %77 |
Danimarka | Ulrik Schmidt | 2 | 7 | 40 | 57 | 31 | 29 | 12 | 6 | %78 |
Amerika Birleşik Devletleri | John Shuster | 2 | 7 | 43 | 59 | 32 | 41 | 18 | 9 | %76 |
- Round-robin
Kanada 3, 7 ve 11. berabere kaldı.
16 Şubat Salı, 09:00
16 Şubat Salı, 19:00
18 Şubat Perşembe, 09:00
18 Şubat Perşembe, 19:00
19 Şubat Cuma, 14:00
|
20 Şubat Cumartesi, 19:00
21 Şubat Pazar, 14:00
22 Şubat Pazartesi, 09:00
23 Şubat Salı, 14:00
|
- Yarı final
25 Şubat Perşembe, 14:00
B Sayfası | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | son |
İsveç ( Edin ) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | x | 3 |
Kanada ( Martin ) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | x | 6 |
- Altın madalya oyunu
27 Şubat Cumartesi, 15:00
Çarşaf | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | son |
Kanada ( Martin ) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | x | 6 |
Norveç ( Ulsrud ) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | x | 3 |
kadın turnuvası
- Puan Durumu
Nihai yuvarlak robin sıralamaları
Anahtar | |
---|---|
Playoff'a kalan takımlar |
Atlamak | W | L | PF | PA | Kazanılan biter |
Kayıp biter |
Boş uçlar |
çalıntı biter |
Vuruş % | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kanada | cheryl bernard | 8 | 1 | 56 | 37 | 40 | 29 | 20 | 13 | %81 |
İsveç | Anette Norberg | 7 | 2 | 56 | 52 | 36 | 36 | 13 | 5 | %79 |
Çin | Wang Bingyu | 6 | 3 | 61 | 47 | 39 | 37 | 12 | 7 | %74 |
İsviçre | Mirjam Ott | 6 | 3 | 67 | 48 | 40 | 36 | 7 | 12 | %76 |
Danimarka | Angelina Jensen | 4 | 5 | 49 | 61 | 31 | 40 | 15 | 5 | %74 |
Almanya | Andrea Schöpp | 3 | 6 | 52 | 56 | 35 | 40 | 15 | 4 | %75 |
Büyük Britanya | Havva Muirhead | 3 | 6 | 54 | 59 | 36 | 41 | 11 | 10 | %75 |
Japonya | Moe Meguro | 3 | 6 | 64 | 70 | 36 | 37 | 13 | 5 | %73 |
Rusya | Liudmila Privivkova | 3 | 6 | 53 | 60 | 36 | 40 | 14 | 13 | %77 |
Amerika Birleşik Devletleri | Debbie McCormick | 2 | 7 | 43 | 65 | 36 | 36 | 12 | 12 | %77 |
- Round-robin
Kanada 3, 5 ve 7 berabere kaldı.
16 Şubat Salı, 14:00
17 Şubat Çarşamba, 09:00
18 Şubat Perşembe, 14:00
19 Şubat Cuma, 19:00
21 Şubat Pazar, 09:00
|
21 Şubat Pazar, 19:00
22 Şubat Pazartesi, 14:00
23 Şubat Salı, 09:00
23 Şubat Salı, 19:00
|
- Yarı final
25 Şubat Perşembe, 09:00
Çarşaf | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | son |
Kanada ( Bernard ) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
İsviçre ( Ott ) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
- Altın madalya oyunu
26 Şubat Cuma, 15:00
C Sayfası | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | son |
Kanada ( Bernard ) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
İsveç ( Norberg ) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Serbest stil kayak
Tam 18 atlet serbest stil kayak takımı 24 Ocak 2010'da açıklandı. Dave Duncan başlangıçta erkekler kayaklı kros takımına seçildi, ancak Olimpiyatlarda bir antrenman koşusu sırasında köprücük kemiğini kırdı ve rekabet edemedi. Yerine Brady Leman seçildi. Ancak Leman , 2009 yılında yaşadığı kırık kaval kemiğini ağırlaştırdı ve rekabet etmedi. İkisinin de yerini Davey Barr aldı .
- Moğollar ve antenler
atlet | Etkinlik | eleme | son | ||
---|---|---|---|---|---|
Puan | Rütbe | Puan | Rütbe | ||
Kyle Nissen | Erkek antenleri | 233.71 | 9 S | 239.31 | 5 |
Steve Omischl | Erkek antenleri | 233.88 | 8 S | 233.66 | 8 |
Warren Omuz | Erkek antenleri | 235,93 | 6 S | 223.30 | 10 |
Alexandre Bilodeau | erkek patronlar | 25.48 | 2 S | 26.75 | |
Vincent Marki | erkek patronlar | 23.71 | 13 S | 25.88 | 4 |
Pierre-Alexandre Rousseau | erkek patronlar | 24.36 | 7 S | 25.83 | 5 |
Maxime Gingras | erkek patronlar | 24.37 | 6 S | 24.13 | 10 |
Veronika Bauer | Kadın antenleri | 160.46 | 15 | DNQ | 15 |
Jennifer Heil | kadın moğolları | 25.50 | 2 S | 25.69 | |
Kristi Richards | kadın moğolları | 24.63 | 4 S | 4.36 | 20 |
Chloé Dufour-Lapointe | kadın moğolları | 23.74 | 9 S | 23.87 | 5 |
- Kayak haçı
atlet | Etkinlik | eleme | 1/8 final | Çeyrek finaller | yarı finaller | Finaller | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Rütbe | Konum | Konum | Konum | Konum | Rütbe | ||
Davey Barr | Erkekler kayaklı çapraz | 1:14.98 | 25 S | 2 S | 2 S | 3 |
Küçük Final 2 |
6 |
Christopher Del Bosco | Erkekler kayaklı çapraz | 1:12.89 | 2 S | 1 S | 1 S | 2 S | 4 | 4 |
stanley hayer | Erkekler kayaklı çapraz | 1:13.74 | 10 S | 2 S | 4 | DNQ | 10 | |
Ashleigh McIvor | Kadın kayaklı çapraz | 1:17.17 | 2 S | 1 S | 1 S | 2 S | 1 | |
Julia Murray | Kadın kayaklı çapraz | 1:19.54 | 14 S | 2 S | 4 | DNQ | 12 | |
Danielle Poleschuk | Kadın kayaklı çapraz | 1:19.02 | 10 S | 3 | DNQ | 19 | ||
Kelsey Serwa | Kadın kayaklı çapraz | 1:17.94 | 4 S | 1 S | 1 S | 3 |
Küçük Final 1 |
5 |
Artistik patinaj
Kanada, toplam 12 sporcu için dört etkinliğin her birinde iki sporcu veya çifti hak etti. Katılımcılar 2010 Kanada Artistik Patinaj Şampiyonasında belirlendi .
Sporcu(lar) | Etkinlik | CD | SP / OD | FS / FD | Toplam | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puan | Rütbe | Puan | Rütbe | Puan | Rütbe | Puan | Rütbe | ||
Patrick Chan | Erkeklerin |
|
|
|
|
|
|
||
Vaughn Chipeur | Erkeklerin |
|
|
|
|
|
|
||
Joannie Rochette | Hanımlar' |
|
|
|
|
|
|
||
Cynthia Phaneuf | Hanımlar' |
|
|
|
|
|
|
||
Jessica Dubé ve Bryce Davison | çiftler |
|
|
|
|
|
|
||
Anabelle Langlois ve Cody Hay | çiftler |
|
|
|
|
|
|
||
Tessa Fazilet ve Scott Moir | buz dansı |
|
|
|
|
|
|
|
|
Vanessa Crone ve Paul Poirier | buz dansı |
|
|
|
|
|
|
|
|
Buz Hokeyi
Milli takımlar Hokey Kanada tarafından koordine edilir ve oyuncular takımın yönetim kadrosu tarafından seçilir. Erkek ve kadın milli takımları 2010 Kış Olimpiyatları'na katılmaya hak kazandı.
Vancouver ev sahipliği ile Canucks , 2010 Kış Olimpiyatları bir gerçekleşecek ilk edildi NHL lig oyuncularına oyunlar yarışma izni başladığından beri piyasada 1998 yılında Nagano, Japonya .
Erkekler turnuvası
Ağustos 2009'da yaklaşık 45 oyuncudan oluşan bir grup oryantasyon kampına davet edildi (ancak davet edilmeyen oyuncular da takıma alınabilirdi) ve son 23 kişilik kadro 30 Aralık 2009'da açıklandı. Takımın koçluğunu Mike Babcock ve yardımcı antrenörler Ken Hitchcock , Lindy Ruff ve Jacques Lemaire dahil .
- kadro
Aşağıdaki 2010 Kış Olimpiyatları erkekler buz hokeyi turnuvasında Kanadalı kadrosudur.
Numara. | konum | İsim | Boy uzunluğu | Ağırlık | Doğum günü | doğum yeri | 2009-10 takımı |
---|---|---|---|---|---|---|---|
30 | G | Martin Brodeur | 188 cm (6 ft 2 inç) | 98 kg (216 lb) | 6 Mayıs 1972 | Montreal, Kalite Kontrol | New Jersey Şeytanları ( NHL ) |
29 | G | Marc-André Fleury | 188 cm (6 ft 2 inç) | 82 kg (181 lb) | 28 Kasım 1984 | Sorel-Tracy, QC | Pittsburgh Penguenleri ( NHL ) |
1 | G | Roberto Luongo | 191 cm (6 ft 3 inç) | 93 kg (205 lb) | 4 Nisan 1979 | Montreal, Kalite Kontrol | Vancouver Canucks ( NHL ) |
22 | NS | Dan Boyle | 180 cm (5 ft 11 inç) | 86 kg (190 lb) | 12 Temmuz 1976 | Ottawa, AÇIK | San Jose Köpekbalıkları ( NHL ) |
8 | NS | Drew Doughty | 185 cm (6 ft 1 inç) | 92 kg (203 lb) | 8 Aralık 1989 | Londra, AÇIK | Los Angeles Kings ( NHL ) |
2 | NS | Duncan Keith | 183 cm (6 ft 0 inç) | 85 kg (187 lb) | 16 Temmuz 1983 | Vinnipeg, MB | Chicago Blackhawks ( NHL ) |
27 | NS | Scott Niedermayer -C | 185 cm (6 ft 1 inç) | 91 kg (201 lb) | 31 Ağustos 1973 | Cranbrook, M.Ö. | Anaheim Ördekleri ( NHL ) |
20 | NS | Chris Pronger -Bir | 198 cm (6 ft 6 inç) | 101 kg (223 lb) | 10 Ekim 1974 | Dryden, AÇIK | Philadelphia Flyers ( NHL ) |
7 | NS | Brent Seabrook | 191 cm (6 ft 3 inç) | 100 kg (220 lb) | 20 Nisan 1985 | Richmond, M.Ö. | Chicago Blackhawks ( NHL ) |
6 | NS | Shea Weber | 193 cm (6 ft 4 inç) | 103 kg (227 lb) | 14 Ağustos 1985 | Sicamous, M.Ö. | Nashville Avcıları ( NHL ) |
37 | F | patrice bergeron | 188 cm (6 ft 2 inç) | 88 kg (194 lb) | 24 Temmuz 1985 | L'Ancienne-Lorette, QC | Boston Bruins ( NHL ) |
87 | F | Sidney Crosby -Bir | 180 cm (5 ft 11 inç) | 90 kg (200 lb) | 7 Ağustos 1987 | Cole Limanı, Kuzey Amerika | Pittsburgh Penguenleri ( NHL ) |
51 | F | Ryan Getzlaf | 193 cm (6 ft 4 inç) | 100 kg (220 lb) | 10 Mayıs 1985 | Regina, SK | Anaheim Ördekleri ( NHL ) |
15 | F | Dany Heatley | 191 cm (6 ft 3 inç) | 100 kg (220 lb) | 21 Ocak 1981 | Freiburg im Breisgau , Batı Almanya | San Jose Köpekbalıkları ( NHL ) |
12 | F | Jarome Iginla –A | 185 cm (6 ft 1 inç) | 95 kg (209 lb) | 1 Temmuz 1977 | Edmonton, AB | Calgary Alevleri ( NHL ) |
11 | F | Patrick Marleau | 188 cm (6 ft 2 inç) | 100 kg (220 lb) | 15 Eylül 1979 | Hızlı Akım, SK | San Jose Köpekbalıkları ( NHL ) |
10 | F | Brenden Yarın | 180 cm (5 ft 11 inç) | 95 kg (209 lb) | 16 Ocak 1979 | Carlyle, SK | Dallas Yıldızları ( NHL ) |
61 | F | Rick Nash | 193 cm (6 ft 4 inç) | 99 kg (218 lb) | 16 Haziran 1984 | Brampton, AÇIK | Columbus Mavi Ceketler ( NHL ) |
18 | F | Mike Richards | 180 cm (5 ft 11 inç) | 91 kg (201 lb) | 11 Şubat 1985 | Kenora, AÇIK | Philadelphia Flyers ( NHL ) |
24 | F | Corey Perry | 191 cm (6 ft 3 inç) | 95 kg (209 lb) | 16 Mayıs 1985 | Peterborough, AÇIK | Anaheim Ördekleri ( NHL ) |
21 | F | Eric Staal | 193 cm (6 ft 4 inç) | 93 kg (205 lb) | 29 Ekim 1984 | Thunder Bay, AÇIK | Carolina Hurricanes ( NHL ) |
19 | F | Joe Thornton | 193 cm (6 ft 4 inç) | 107 kg (236 lb) | 2 Temmuz 1979 | Londra, AÇIK | San Jose Köpekbalıkları ( NHL ) |
16 | F | jonathan ayak | 188 cm (6 ft 2 inç) | 96 kg (212 lb) | 29 Nisan 1988 | Vinnipeg, MB | Chicago Blackhawks ( NHL ) |
Savunmacılar Jay Bouwmeester ve Stéphane Robidas , ileriye Jeff Carter , Steven Stamkos ve Martin Louis ve goaltender Chris Mason turnuvası sırasında yaralanma durumunda rezerv olarak seçilmiştir.
Grup oyunu
Kanada A Grubu'nda oynadı.
- Round-robin
Tüm saatler yereldir ( UTC-8 ).
16 Şubat 2010 16:30 |
Kanada |
8–0 (0–0, 3–0, 5–0) |
Norveç |
Kanada Hokey Yeri , Vancouver Katılım: 16.652 |
Oyun referansı | ||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Roberto Luongo | kaleciler | Pål Grotnes (dışarı 44:29) / André Lysenstøen (44:29'da) |
Hakemler: Jyri Rönn Chris Rooney Yan hakemler: Stefan Fonselius Tim Nowak |
|||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||
10 dk | cezalar | 12 dakika | ||||||||||||||||||||||||
42 | çekim | 15 |
18 Şubat 2010 16:30 |
İsviçre |
2–3 ( SO ) (0–1, 2–1, 0–0, 0–0, 0–1) |
Kanada |
Kanada Hokey Yeri , Vancouver Katılım: 17.019 |
Oyun referansı | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jonas Hiller | kaleciler | Martin Brodeur |
Hakemler: Dennis LaRue Marcus Vinnerborg Yan hakemler: Peter Feola Tim Nowak |
|||||||||||
| ||||||||||||||
H. Domenichelli R. Lemm R. Wick M. Plüss |
çatışma |
S. Crosby J. Toews R. Getzlaf S. Crosby |
||||||||||||
14 dakika | cezalar | 2 dakika | ||||||||||||
23 | çekim | 47 |
21 Şubat 2010
16:40 |
Kanada |
3-5 (1-2, 1-1, 1-2) |
Amerika Birleşik Devletleri |
Kanada Hokey Yeri , Vancouver Katılım: 16,910 |
Oyun referansı | ||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Martin Brodeur | kaleciler | Ryan Miller |
Hakemler: Chris Rooney Brad Watson Yan hakemler: Thor Nelson Jay Sharrers |
|||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||
8 dakika | cezalar | 6 dakika | ||||||||||||||||||||||||
45 | çekim | 23 |
- Puan Durumu
doktor | W | OTW | OTL | L | kız arkadaş | GA | GD | puan | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Amerika Birleşik Devletleri | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 14 | 5 | +9 | 9 |
Kanada | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 14 | 7 | +7 | 5 |
İsviçre | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 8 | 10 | -2 | 3 |
Norveç | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | 19 | -14 | 1 |
Son turlar
- Eleme playoff
23 Şubat 2010 16:30 |
Kanada |
8–2 (1–0, 3–1, 4–1) |
Almanya |
Kanada Hokey Yeri , Vancouver Katılım: 17,723 |
Oyun referansı | ||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Roberto Luongo | kaleciler | Thomas Greis |
Hakemler: Jyri Rönn Chris Rooney Yan hakemler: Stefan Fonselius Brian Murphy |
|||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
6 dakika | cezalar | 4 dakika | ||||||||||||||||||||||||||||||
39 | çekim | 23 |
- Çeyrek final
24 Şubat 2010 16:30 |
Rusya |
3–7 (1–4, 2–3, 0–0) |
Kanada |
Kanada Hokey Yeri , Vancouver Katılım: 17,740 |
Oyun referansı | ||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Evgeni Nabokov (24:07 dışarı) / Ilya Bryzgalov (24:07'de) | kaleciler | Roberto Luongo |
Hakemler: Dennis LaRue Marcus Vinnerborg Yan hakemler: Thor Nelson Milan Novak |
|||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
10 dk | cezalar | 10 dk | ||||||||||||||||||||||||||||||
28 | çekim | 42 |
- Yarı final
26 Şubat 2010 18:30 |
Kanada |
3–2 (2–0, 1–0, 0–2) |
Slovakya |
Kanada Hokey Yeri , Vancouver Katılım: 17,799 |
Oyun referansı | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Roberto Luongo | kaleciler | Jaroslav Halak |
Hakemler: Dennis LaRue Jyri Rönn Yan hakemler: Stefan Fonselius Thor Nelson |
||||||||||||||
| |||||||||||||||||
2 dakika | cezalar | 4 dakika | |||||||||||||||
28 | çekim | 21 |
- Altın madalya oyunu
28 Şubat 2010
12:15 |
Amerika Birleşik Devletleri |
2–3 ( OT ) (0–1, 1–1, 1–0, 0–1) |
Kanada |
Kanada Hokey Yeri , Vancouver Katılım: 17,748 |
Oyun referansı | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ryan Miller | kaleciler | Roberto Luongo |
Hakemler: Bill McCreary Dan O'Halloran Yan hakemler: Stefan Fonselius Jean Morin |
||||||||||||||
| |||||||||||||||||
4 dakika | cezalar | 4 dakika | |||||||||||||||
36 | çekim | 39 |
kadın turnuvası
Mart 2009'da, milli takım personeli 2009 Dünya Şampiyonası takımına 22 oyuncu ve ayrıca 2009'da yarışmayacak ancak potansiyel olarak Olimpiyat kadrosuna dahil edilebilecek dört ek oyuncu seçti. 21 oyuncunun son kadrosu 21 Aralık 2009'da açıklandı. Brianne Jenner, Jocelyne Larocque, Delaney Collins, Jennifer Wakefield ve Gillian Ferrari , merkezi kadroya dahil edildi, ancak Olimpiyatlardan önce kesildi. 14 Olimpiyat gazisi ve Olimpiyatlara ilk kez katılan yedi oyuncudan oluşan takımın koçluğunu Melody Davidson yapıyor .
- kadro
Aşağıdaki 2010 Kış Olimpiyatları bayanlar buz hokeyi turnuvasında Kanadalı kadrosudur.
Konum | İsim | Yükseklik (cm) | Ağırlık (kg) | Doğum günü | doğum yeri | 2009-10 takımı |
---|---|---|---|---|---|---|
G | Charline Labonte | 175 | 78 | 15 Ekim 1982 | Boisbriand, Quebec | McGill Martlets |
G | Kim St-Pierre | 175 | 70 | 14 Aralık 1978 | Châteauguay , Quebec | Montreal Yıldızları |
G | Shannon Szabados | 172 | 66 | 6 Ağustos 1986 | Edmonton , Alberta | MacEwan Griffins'i bağışlayın |
NS | Tessa Bonhomme | 170 | 63 | 23 Temmuz 1985 | Sudbury , Ontario | Calgary Oval X-Treme |
NS | Carla MacLeod | 162 | 60 | 16 Haziran 1982 | Ladin Korusu , Alberta | Calgary Oval X-Treme |
NS | becky kellar | 170 | 70 | 1 Ocak 1975 | Hagersville, Ontario | Burlington Barracudalar |
NS | Colleen Sostorics | 162 | 78 | 17 Aralık 1979 | Kennedy, Saskatchewan | Calgary Oval X-Treme |
NS | Meaghan Mikkelson | 175 | 74 | 4 Ocak 1985 | Regina, Saskatchewan | Edmonton Kimoları |
NS | Catherine Ward | 167 | 61 | 27 Şubat 1987 | Montreal , Quebec | McGill Martlets |
F | Meghan Agosta | 167 | 66 | 12 Şubat 1987 | Ruthven, Ontario | Mercyhurst Lakers |
F | Gillian Uygulamaları | 182 | 78 | 2 Kasım 1983 | Toronto , Ontario | Brampton Gök Gürültüsü |
F | Jennifer Botterill | 175 | 69 | 1 Mayıs 1979 | Winnipeg , Manitoba | Mississauga Şefleri |
F | Jayna Hefford -A | 165 | 63 | 14 Mayıs 1977 | Kingston, Ontario | Brampton Gök Gürültüsü |
F | Haley Irwin | 170 | 74 | 6 Haziran 1988 | Thunder Bay , Ontario | Minnesota-Duluth Bulldogları |
F | Rebecca Johnston | 170 | 61 | 24 Eylül 1989 | Sudbury , Ontario | Cornell Büyük Kırmızı |
F | Gina Kingsbury | 172 | 62 | 26 Kasım 1981 | Uranyum Şehri, Saskatchewan | Calgary Oval X-Treme |
F | Caroline Ouellette -Bir | 180 | 78 | 25 Mayıs 1979 | Montreal , Quebec | Montreal Yıldızları |
F | tatlı kavalcı | 167 | 75 | 29 Haziran 1981 | Toronto , Ontario | Calgary Oval X-Treme |
F | Marie-Philip Poulin | 167 | 73 | 28 Mart 1991 | Beauceville, Quebec | Dawson Blues |
F | Sarah Vaillancourt | 167 | 63 | 8 Mayıs 1985 | Sherbrooke , Quebec | harvard kızıl |
F | Hayley Wickenheiser -C | 177 | 77 | 12 Ağustos 1978 | Shaunavon, Saskatchewan | Eskilstuna Ihlamur |
Grup oyunu
Kanada A Grubu'nda oynadı.
- Round-robin
Tüm saatler yereldir ( UTC-8 ).
13 Şubat 2010 17:00 |
Kanada |
18–0 (7–0, 6–0, 5–0) |
Slovakya |
Kanada Hokey Yeri , Vancouver Katılım: 16.496 |
Oyun referansı | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kim St-Pierre | kaleciler | Zuzana Tomčíková |
Hakem: Joy Tottman |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 dk | cezalar | 12 dakika | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
67 | çekim | 9 |
15 Şubat 2010 14:30 |
İsviçre |
1–10 (0–2, 1–3, 0–5) |
Kanada |
UBC Kış Sporları Merkezi , Vancouver Katılım: 5.413 |
Oyun referansı | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Florence Schelling (51:55'ten) Dominique Slongo (51:55'ten) |
kaleciler | Shannon Szabados |
Hakem: Nicole Hertrich |
||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 dakika | cezalar | 10 dk | |||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | çekim | 62 |
17 Şubat 2010 14:30 |
Kanada |
13–1 (5–0, 7–0, 1–1) |
İsveç |
UBC Kış Sporları Merkezi , Vancouver Katılım: 5.483 |
Oyun referansı | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kim St-Pierre (40:00'da) / Charline Labonté (40:00'da) | kaleciler | Kim Martin (28:47'de) / Sara Grahn (28:47'de) |
Hakem: Leah Wrazidlo |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 dakika | cezalar | 16 dakika | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | çekim | 13 |
- Puan Durumu
doktor | W | OTW | OTL | L | kız arkadaş | GA | GD | puan | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kanada | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 41 | 2 | 39 | 9 |
İsveç | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 10 | 15 | -5 | 6 |
İsviçre | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 6 | 15 | -9 | 3 |
Slovakya | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 29 | -25 | 0 |
Son turlar
- Yarı final
22 Şubat 2010 17:00 |
Finlandiya |
0–5 (0–2, 0–1, 0–2) |
Kanada |
Kanada Hokey Yeri , Vancouver Katılım: 16.324 |
Oyun referansı | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Noora Räty | kaleciler | Shannon Szabados |
Hakem: Nicole Hertrich |
||||||||||||||
| |||||||||||||||||
12 dakika | cezalar | 10 dk | |||||||||||||||
11 | çekim | 50 |
- Altın madalya oyunu
25 Şubat 2010
15:30 |
Kanada |
2–0 (2–0, 0–0, 0–0) |
Amerika Birleşik Devletleri |
Kanada Hokey Yeri , Vancouver Katılım: 16,805 |
Oyun referansı | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Shannon Szabados | kaleciler | Jessie Vetter |
Hakem: Aina Høve |
|||||
| ||||||||
12 dakika | cezalar | 10 dk | ||||||
18 | çekim | 21 |
kızak
Kanada'nın 19 Aralık 2009'da Whistler, British Columbia'da ilan edilen Olimpik kızak takımı on sporcudan oluşuyordu: altı bireysel yarışmacı ve çiftler etkinliği için iki takım. Bayanlar takımı Alex Gough , Regan Lauscher ve Meaghan Simister'dan oluşuyordu . Tek erkekler takımı Sam Edney , Jeff Christie ve Ian Cockerline'dan oluşacak . Çift erkekler yarışmasına iki takım katıldı: Chris & Mike Moffat ; ve Tristan Walker ve Justin Snith . Takımın isim sponsoru Fast Track Group, altın madalya kazanan herhangi bir sporcuya 1 milyon dolar (atlet ve Kanada Kızak Federasyonu arasında bölünecek) vereceklerini açıkladı . Şirket ayrıca bir gümüş için 50.000 dolar ve bir bronz için 5.000 dolar teklif etti.
Sporcu(lar) | Etkinlik | 1'i çalıştır | 2'yi çalıştır | 3'ü çalıştır | 4'ü çalıştır | Toplam | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Zaman | Zaman | Zaman | Zaman | Rütbe | ||
Sam Edney | Erkeklerin | 48.754 | 48.793 | 48.920 | 48.373 | 3:14.840 | 7 |
Jeff Christie | Erkeklerin | 48.881 | 48.904 | 49.308 | 48.370 | 3:15,823 | 14 |
Ian Cockerline | Erkeklerin | 49.033 | 49.132 | 49.297 | 48.781 | 3:16.243 | 20 |
Alex Gough | Bayanlar | 42.275 | 42.411 | 42.346 | 42.359 | 2:49.391 | 18 |
Regan Lauscher | Bayanlar | 42.368 | 42.289 | 42.211 | 42.153 | 2:49.021 | 15 |
meaghan simister | Bayanlar | 42.524 | 42.497 | 42.787 | 42.662 | 2:50.470 | 25 |
Chris Moffat ve Mike Moffat | Çiftler | 41.675 | 41.723 | 1:23.398 | 7 | ||
Tristan Walker ve Justin Snith | Çiftler | 42.100 | 42.120 | 1:24.220 | 15 |
İskandinav kombine
Kanada, tek bir atlet olan Jason Myslicki'yi İskandinav kombinesinde yarışmak için gönderdi .
atlet | Etkinlik | Kayak atlayışı | Memleket boyunca | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puan | Rütbe | açık | Zaman | Rütbe | |||||
Jason Myslicki | Büyük tepe/10 km | 69.3 | 42 | 3:51 | 27:02.4 | 44 | |||
Normal yokuş/10 km | 93.0 | 43 | 2:50 | 30:10.7 | 45 |
Not: 'Açık', bir yarışmacının etkinliğin kros kısmına başladığı liderin gerisindeki süreyi ifade eder. İtalik sayılar, kazananın bitirme zamanındaki son açığı gösterir.
Kısa pist Sürat Pateni
Ev sahibi ülke olarak Kanada, kısa pist sürat pateni için beş erkek ve beş kadından oluşan tam bir takım gönderebilir. Charles Hamelin 2009 Dünya Kısa Pist Sürat Pateni Şampiyonası'nda genel klasmanda üçüncü oldu ve Kanada Sürat Pateni tarafından 2010 takımında yer almayı garantiledi . Kanada kısa mesafeli sürat pateni denemelerinde Jessica Gregg , Marianne St-Gelais , Kalyna Roberge ve Tania Vicen bayanlar takımında, Olivier Jean ve Guillaume Bastille ise performanslarıyla erkekler takımında puan kazandılar. Valérie Maltais ve François Hamelin , koçlar tarafından sırasıyla kadın ve erkek takımlarına isteğe bağlı olarak eklendi. François-Louis Tremblay ayak bileği yaralanması nedeniyle denemelere katılamadı, ancak veda edildi ve takıma seçildi. Her etkinliğe katılacak patenci sayısı, takımın 2009-10 sezonunun ilk üç Dünya Kupası etkinliğindeki performansına göre belirlenecek.
- erkekler
atlet | Etkinlik | Sıcaklık | Çeyrek final | Yarı final | son | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | ||
François Hamelin | 1000m | 1:25.714 | 1 S | 1:25.037 | 2 S | 1:45.324 | 3 ADV | 1:25.206 | 5 |
Charles Hamelin | 500m | 41.463 | 1 S | 40.770 | 1 S | 40.964 | 1 S | 40.981 | |
1000m | 1:25.256 | 1 S | 1:25.300 | 1 S | 1:25.062 | 2 S | 1:24.329 | 4 | |
1500m | 2::16.153 | 2 S | 2:11.225 | 3 q |
Final B 2:11.225 |
7 | |||
François-Louis Tremblay | 500m | 41.397 | 1 S | 41.326 | 1 S | 41.515 | 2 S | 46.366 | |
olivier jean | 500m | 41.737 | 2 S | 41.275 | 2 S | DQ | ilerlemedi | 9 | |
1500m | 2::14.279 | 1 S | 2:32.358 | 5 ADV | 2::14.279 | 4 | |||
Guillaume Bastille | 1500m | DQ | ilerlemedi | T34 | |||||
Charles Hamelin François Hamelin François-Louis Tremblay Olivier Jean Guillaume Bastille |
5000m röle | 6:43.610 | 2 S | 6:44.224 |
- Kadınlar
atlet | Etkinlik | Sıcaklık | Çeyrek final | Yarı final | son | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | ||
Jessica Gregg | 500m | 44.009 | 2 S | 43.956 | 2 S | 43.854 | 1 S | 44.204 | 4 |
1000m | 1:32.565 | 1 S | 1:30.207 | 2 S | 1:33.139 | 4 q |
Nihai B 1:32.333 |
5 | |
Marianne St Gelais | 500m | 44.708 | 1 S | 44.316 | 1 S | 43.241 | 2 S | 43.707 | |
Valerie Maltalılar | 1500m | 2:30.321 | 3 S | 2:23.722 | 5 | ilerlemedi | 14 | ||
kalina roberge | 500m | 44.254 | 2 S | 44.143 | 2 S | 43.633 | 3 q |
Nihai B 43.633 |
6 |
1000m | 1:31.033 | 1 S | 1:31.479 | 2 S | 1:30.736 | 3 q |
Nihai B 1:32.122 |
6 | |
1500m | 2:23.619 | 2 S | 2:47.998 | 5 | ilerlemedi | 13 | |||
Tania Vicente | 1000m | 1:37.561 | 2 S | DQ | ilerlemedi | 17 | |||
1500m | 2:24.100 | 2 S | 2:24,742 | 2 S | 2:23.035 | 8 | |||
Kalyna Roberge Marianne St-Gelais Jessica Gregg Tania Vicente |
3000m röle | 4:11.476 | 2 S | 4:09.137 |
iskelet
Kanada'nın tam altı sporcu takımı 27 Ocak 2010'da açıklandı.
Sporcu(lar) | Etkinlik | 1'i çalıştır | 2'yi çalıştır | 3'ü çalıştır | 4'ü çalıştır | Toplam | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | ||
Jon Montgomery | Erkeklerin | 52.60 | 2 | 52.57 | 2 | 52.20 | 1 | 52.36 | 1 | 3:29.73 | |
Jeff Ağrı | Erkeklerin | 53.03 | 9 | 53.18 | 10 | 53.00 | 11 | 52.65 | 3 | 3:31.86 | 9 |
Michael Douglas | Erkeklerin | 52.83 | 5 | 53.04 | 7 | diskalifiye | |||||
Amy Gough | Bayanlar | 54.14 | 2 | 54.78 | 7 | 53.92 | 6 | 54.17 | 7 | 3:37.01 | 7 |
Mellisa Hollingsworth | Bayanlar | 54.18 | 5 | 54.17 | 3 | 53.81 | 2 | 54.44 | 11 | 3:36.60 | 5 |
Michelle Kelly | Bayanlar | 54.73 | 12 | 55.49 | 13 | 55.56 | 18 | 55.01 | 14 | 3:40.79 | 13 |
Kayak atlayışı
Kanada'nın kayakla atlama takımı Stefan Read , Mackenzie Boyd-Clowes , Trevor Morrice ve Eric Mitchell'den oluşuyordu . Hiçbiri finale çıkmadı.
atlet | Etkinlik | eleme | İlk tur | son | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puan | Rütbe | Puan | Rütbe | Puan | Toplam | Rütbe | ||
Mackenzie Boyd-Clowes | Normal tepe | 105.0 | 44 | DNQ | 53 | |||
Büyük tepe | 111.0 | 45 | DNQ | 55 | ||||
Eric Mitchell | Normal tepe | 98.5 | 49 | DNQ | 58 | |||
Büyük tepe | 93.0 | 51 | DNQ | 61 | ||||
Trevor Morrice | Normal tepe | 103.5 | 46 | DNQ | 55 | |||
Büyük tepe | 106.0 | 49 | DNQ | 59 | ||||
Stefan Oku | Normal tepe | 103.0 | 47 | DNQ | 56 | |||
Büyük tepe | 120,5 | 36 S | 71.6 | 46 | DNQ | 46 | ||
Mackenzie Boyd-Clowes Eric Mitchell Trevor Morrice Stefan Oku |
Takım | 294.6 | 12 | DNQ | 12 |
Snowboard
Jasey-Jay Anderson , 2009 FIS Snowboard Dünya Şampiyonasında etkinliği kazanarak Paralel Dev Slalomda Olimpiyat rıhtımını garantiledi. Tam 18 sporcu takımı 25 Ocak 2010'da açıklandı.
- Yarım boru
atlet | Etkinlik | eleme | Yarı final | son | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1'i çalıştır | 2'yi çalıştır | Rütbe | 1'i çalıştır | 2'yi çalıştır | Rütbe | 1'i çalıştır | 2'yi çalıştır | Rütbe | ||
Jeff Batchelor | Erkek yarım boru | 14.9 | 18.5 | 17 | ilerlemedi | 32 | ||||
Justin Lamoureux | Erkek yarım boru | 12.6 | 35.4 | 9 QS | 36.2 | 20.2 | 6 QF | 33.8 | 35.9 | 7 |
Brad Martin | Erkek yarım boru | 11.2 | 27.5 | 13 | ilerlemedi | 23 | ||||
Sarah Conrad | Kadın yarım boru | 14.4 | 31.2 | 15 QS | 17.8 | 21.4 | 12 | ilerlemedi | 18 | |
Mercedes Nicoll | Kadın yarım boru | 31.1 | 34.6 | 10 QS | 40.1 | 28,5 | 3 QF | 34.3 | 2.9 | 6 |
Palmer Taylor | Kadın yarım boru | 12.9 | 13.7 | 26 | ilerlemedi | 26 |
- paralel GS
atlet | Etkinlik | Vasıf | son 16 | Çeyrek finaller | yarı finaller | Finaller | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Rütbe | muhalefet zamanı |
muhalefet zamanı |
muhalefet zamanı |
muhalefet zamanı |
Rütbe | ||
Jasey Jay Anderson | Erkekler paralel dev slalom | 1:17.97 | 10 S |
Tyler Jewell ( ABD ) (7) B -1.18 |
Rok Flander ( SLO ) (15) Beyaz -7,02 |
Stanislav Detkov ( RUS ) (11) G -1.72 |
Benjamin Karl ( AUT ) (4) B -0.35 |
|
Michael Lambert | Erkekler paralel dev slalom | 1:17.81 | 6 S |
Stanislav Detkov ( RUS ) (11) L +12.05 |
ilerlemedi | 12 | ||
Matta Morison | Erkekler paralel dev slalom | 1:17.69 | 5 S |
Han Koşir ( TİG ) (12) L +0,25 |
ilerlemedi | 11 | ||
Caroline Calve | Kadınlar paralel dev slalom | 1:26.38 | 20 | ilerlemedi | 20 | |||
Alexa Tuvaleti | Kadınlar paralel dev slalom | 1:24.22 | 9 S |
Ankes Karstens ( GER ) (8) L +0.01 |
ilerlemedi | 12 | ||
Kimiko Zakreski | Kadınlar paralel dev slalom | DNF | 29 | ilerlemedi | 29 |
Anahtar: '+ Zaman' bir açığı temsil eder; parantezler her çalışmanın sonuçlarını gösterir.
- Snowboard çapraz
atlet | Etkinlik | eleme | 1/8 final | Çeyrek finaller | yarı finaller | Finaller | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Rütbe | Konum | Konum | Konum | Konum | Rütbe | ||
François Boivin | Erkekler snowboard çapraz | 1:32.72 | 15 S | 1 S | 4 | ilerlemedi | 12 | |
Robert Fagan | Erkekler snowboard çapraz | 1:23.06 | 10 S | 1 S | 1 S | 3 q |
Küçük Final 1 |
5 |
Drew Neilson | Erkekler snowboard çapraz | 1:22.01 | 11 S | 2 S | 4 | ilerlemedi | 11 | |
Mike Robertson | Erkekler snowboard çapraz | 1:20.15 | 3 S | 1 S | 1 S | 1 S | 2 | |
Dominik Maltalılar | Kadın snowboard çapraz | 1:45.56 | 20 | ilerlemedi | 20 | |||
Maëlle Ricker | Kadın snowboard çapraz | 1:25.45 | 3 S | 1 S | 1 S | 1 |
Hız Pateni
Kanada'nın sürat pateni takımı sekiz erkek ve sekiz kadından oluşuyordu. Kanadalı sürat patencileri, erkekler 10.000 m hariç her etkinliğe katıldı. Takım, 11 Ocak 2010'da seçildi.
- erkekler
atlet | Etkinlik | 1. yarış | 2. yarış | son | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | ||
Mathieu Giroux | 1500 m | 1:47.62 | 14 | ||||
Jamie Gregg | 500 m | 35.142 | 9 | 35.126 | 8 | 70.26 | 8 |
Mike İrlanda | 500 m | 35.38 | 17 | 35.253 | 13 | 70.63 | 16 |
Lucas Makowsky | 1500 m | 1:48.61 | 19 | ||||
5000 m | 6:28.71 | 13 | |||||
Denny Morrison | 1000 m | 1:10.30 | 13 | ||||
1500 m | 1:46.93 | 9 | |||||
5000 m | 6:33.78 | 18 | |||||
Kyle Papağan | 500 m | 35.57 | 21 | 35.767 | 23 | 71.344 | 21 |
1000 m | 1:10.89 | 24 | |||||
1500 m | 1:52.67 | 37 | |||||
François-Olivier Roberge | 1000 m | 1:10.75 | 20 | ||||
Jeremy Wotherspoon | 500 m | 35.09 | 5 | 35.188 | 12 | 70.282 | 9 |
1000 m | 1:10.35 | 14 |
- Kadınlar
atlet | Etkinlik | 1. yarış | 2. yarış | son | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | Zaman | Rütbe | ||
Anastasia Bucsis | 500 m | 39.879 | 34 | 39.876 | 35 | 79.755 | 34 |
kristina koruları | 1000 m | 1:16.78 | 4 | ||||
1500 m | 1:57.14 | ||||||
3000 m | 4:04.84 | ||||||
5000 m | 7:04.57 | 6 | |||||
Clara Hughes | 3000 m | 4:06.01 | 5 | ||||
5000 m | 6:55.73 | ||||||
Cindy Klassen | 1500 m | 2:00.67 | 21 | ||||
3000 m | 4:15.53 | 14 | |||||
5000 m | 7:22.09 | 12 | |||||
Christine Nesbitt | 500 m | 38.881 | 13 | 38.694 | 8 | 77.57 | 10 |
1000 m | 1:16.56 | ||||||
1500 m | 1:58.33 | 6 | |||||
Tamara Oudenaarden | 500 m | DNS | |||||
Shannon Rempel | 500 m | 39.351 | 22 | 39.473 | 29 | 78.82 | 27 |
1000 m | 1:18.174 | 21 | |||||
Brittany Schussler | 1000 m | 1:18.31 | 25 | ||||
1500 m | 2:04.17 | 35 |
- Takım takibi
atlet | Etkinlik | Çeyrek final | Yarı final | son | |
---|---|---|---|---|---|
muhalefet zamanı |
muhalefet zamanı |
muhalefet zamanı |
Rütbe | ||
Mathieu Giroux , Lucas Makowsky , Denny Morrison |
Erkekler takım peşinde |
İtalya W -3,97 |
Norveç W -1,22 |
Amerika Birleşik Devletleri W -0,21 |
|
Kristina Groves , Christine Nesbitt , Brittany Schussler |
Kadın takım peşinde |
Amerika Birleşik Devletleri L +0.05 |
ilerlemedi |
Finali C Hollanda W 0,63 |
5 |
Ayrıca bakınız
Referanslar
Dış bağlantılar
- CTV Olimpiyatları – Medya yayıncısı
- 2010 Kış Olimpiyatları Olympic.ca'da