ARD Uluslararası Müzik Yarışması - ARD International Music Competition
ARD Uluslararası Müzik Yarışması (Almanca: ARD der Internationaler Musikwettbewerb ) Almanya'nın en büyük uluslararası klasik müzik yarışmasıdır. Bayerischer Rundfunk tarafından organize edilir ve Münih'te yılda bir kez yapılır .
1952'deki kuruluşundan bu yana, en prestijli klasik müzik yarışmalarından biri haline geldi. Genellikle Eylül ayında gerçekleşir. 1957'de Dünya Uluslararası Müzik Yarışmaları Federasyonu'nun kurucu üyelerinden biri oldu . Bu uluslararası yarışmada alınan bir ödül, daha sonraki bir kariyer için bir sıçrama tahtası görevi gördü. Önemli geçmiş kazananlar şunlardır: Jessye Norman , Sharon Isbin , Francisco Araiza , Natalia Gutman , Christoph Eschenbach , Anna Malikova , Nobuko Imai , Mitsuko Uchida , Thomas Quasthoff , Yuri Bashmet , Christian Tetzlaff , Sharon Kam , Heinz Holliger , Isabelle Moretti , Reinhold Friedrich , Peter Sadlo ve Maurice André .
Tarih
1947-1950 yılları arasında Frankfurt Radyosu bir "Genç Solist Yarışması" düzenledi. En eski yarışma, yakında uluslararası yetenekliler arasında yer alacak iki kadın vokal keşfetti: Christa Ludwig ve Erika Köth . Enstrümantalistler arasında flütçü Karlheinz Zöller ve piyanist Robert-Alexander Bohnke vardı . Yeni kurulan ARD , tüm dünyadan yetenekli genç müzisyenleri bir araya getirme konseptini sürdürdü.
Yarışma kategorileri, solo enstrümanların yanı sıra ses ve oda topluluklarını içerecek şekilde yıldan yıla değişmektedir. Modern müziğin dahil edilmesinin önemi çok belirgindi; 2001 yılından bu yana çağdaş besteciler bu Yarışma için düzenli olarak yeni eserler yazmakla görevlendirilmektedir. Yarışma sadece birçok müzisyen arasında rekabeti teşvik etmekle kalmamakta, aynı zamanda müzisyenlerin buluşabileceği bir merkez olarak müzik vatandaşlarına hizmet vermektedir.
Her yıl 350 ila 450 genç müzisyen yarışmak için başvuruyor. 35 ila 40 ülkeden gelen yaklaşık 200 aday ön elemeyi geçmeyi başardı. Rakiplerin büyük bir yüzdesi Almanya dışındaki ülkelerden geliyor (%86'ya kadar).
2020 baskısı, Almanya'daki COVID-19 salgını arasında iptal edildi .
Kategoriler
- 2000: Flüt, Şan, Piyano ikilisi, Viyola, Yaylı çalgılar dörtlüsü
- 2001: Keman, Çello, Rüzgar beşlisi, Perküsyon, Saksafon
- 2002: Piyano, Obua, Fagot, Piyano üçlüsü
- 2003: Ses, Klarnet, Trompet, Kontrbas,
- 2004: Flüt, Viyola, Yaylı çalgılar dörtlüsü, Arp
- 2005: Keman, Piyano ikilisi, Korna, Çello
- 2006: Piyano, Şan (Opera), Şan (Konser/Lied), Rüzgar beşlisi
- 2007: Obua, Trombon, Piyano üçlüsü, Perküsyon
- 2008: Fagot, Klarnet, Viyola, Yaylı çalgılar dörtlüsü
- 2009: Keman, Şan, Kontrbas, Arp
- 2010: Flüt, Piyano ikilisi, Korna, Çello
- 2011: Piyano, Obua, Piyano ikilisi, Trompet, Org
- 2012: Ses, Klarnet, Yaylı çalgılar dörtlüsü
- 2013: Keman, Fagot, Viyola, Piyano üçlüsü
- 2014: Piyano, Çello, Rüzgar beşlisi, Perküsyon
- 2015: Flüt, Şan, Piyano ikilisi, Trombon
- 2016: Korna, Kontrbas, Yaylı çalgılar dörtlüsü, Arp
- 2017: Piyano, Keman, Obua, Gitar
- 2018: Ses, Trompet, Viyola, Piyano üçlüsü
- 2019: Fagot, Klarnet, Çello, Perküsyon
Piyano yarışması 1952'den 1973'e kadar 1955 ve 1964 yılları dışında neredeyse kesintisiz olarak yapılmıştı. Daha sonra 1981'e kadar iki yılda bir, 1981'den 1983'e kadar art arda, daha sonra 1999'a kadar iki yılda bir yapıldı. 1953'te, üç kategori eklendi: keman, flüt, keman-piyano ikilisi. Keman yarışması 1966'dan 1984'e kadar 3 yılda bir yapılırdı.
1954'te dört kategori eklendi: ses, obua, fagot, klarnet. Ses yarışması 1954'ten 1972'ye kadar her yıl yapıldı. Daha sonra 2000 yılına kadar iki yılda bir yapıldı. 1976'dan 1996'ya kadar beş yılda bir obua yarışması yapıldı. 20. yüzyılda fagot yarışması altı kez yapıldı.
Daha sonraki yıllarda yarışmaya piyano ikilisi (1955), korno (1956), çello (1957), org (1957) eklenerek kategoriler genişlemeye devam etti. 1958'deki yeni kategoriler çello-piyano ikilisi, trompet ve klavsendi ve bunların yalnızca üç ek baskısı olacaktı. Yaylı çalgılar dörtlüsü yarışması 1959'da açıldı.
1960'lar piyano üçlüsünün (1961), viyola (1962), trombon (1965), rüzgar beşlisinin (1966) ilk baskısını gördü. Kısaca iki kategori ortaya çıktı: yaylı üçlü (1961, 1969) ve piyano deşifresi (1963, 1965). 1970'lerde dört kategori prömiyer yaptı: gitar (1976), perküsyon (1977), kontrbas (1979) ve şimdiye kadar sadece iki kez düzenlenen kaydedici (1978, 1988). İlk arp yarışması, 20. yüzyıldaki tek baskısı olarak 1983'te yapıldı.
Yönetmek
Kaynak Organizasyon
Sanat Yönetmenleri : Oswald Beaujean ve Meret Forster
Genel Müdür : Elisabeth Kozik
Proje Yönetimi : Anja Krainz
Halkla İlişkiler : Ruth Wischmann
Ödül parası
Kategori başına para ödülü
- 1. Ödül 10.000 €
- 2. Ödül €7,500
- 3. Ödül 5.000 €
kazananlar
Kazananların tam listesi yarışmanın web sitesinden alınabilir.
2000'ler
- 2000
Ses (kadın)
- Birincilik Ödülü: Zoryana Kushpler , Ukrayna
- 3. Ödüller (paylaşılan): Stefanie Krahnenfeld , Almanya; Christa Mayer , Almanya
Ses (erkek)
- Birincilik Ödülü: Konrad Jarnot , Büyük Britanya
- 2.lik Ödülü: Nathaniel Webster , ABD
- Üçüncülük Ödülü: Friedemann Röhlig , Almanya
Viyola
- 2.lik Ödülü: Danuta Waskiewicz , Almanya
Flüt
- 2. Ödüller (paylaşılan): Rozàlia Szabó , Macaristan; Henrik Wiese , Almanya
- Üçüncülük Ödülü: Kersten McCall , Almanya
piyano ikilisi
- Birincilik Ödülü: Mati Mikalai / Kai Ratassepp , Estonya
- 2.lik Ödülü: Duo d'Accord, Tayvan/Almanya
Yaylı Dörtlüsü
- 2.lik Ödülü: Avalon String Quartett, Fransa/Kanada/ABD
- Üçüncülük Ödülü: Quartetto Prometeo, İtalya
- 2001
Keman
- 2.lik Ödülü: Annette von Hehn , Almanya
- 3. Ödüller (paylaşılan): Min Jung Kang , Kore; Yamei Yu, Almanya
Çello
- Birincilik Ödülü: Danjulo Ishizaka , Almanya
- 2. Ödüller (paylaşılan): Julie Albers , ABD; Monika Leskovar, Hırvatistan
- Üçüncülük Ödülü: Thomas Carroll, Büyük Britanya
saksafon
- 2.lik Ödülü: Alexandre Doisy , Fransa
- 3. Ödüller (paylaşılan): Lutz Koppetsch , Almanya; Julien Petit , Fransa
perküsyon
- Birincilik Ödülü: Marta Klimasara, Polonya
- 2.lik Ödülü: Eirik Raude, Norveç
- Üçüncülük Ödülü: Christophe Roldan , Fransa
Rüzgar Beşlisi
- Birincilik Ödülü: Miró Ensemble, İspanya
- 2.lik Ödülü: Orsolino Quintett, Almanya/Avusturya
- Üçüncülük Ödülü: St. Petersburg Nefesli Beşlisi, Rusya
- 2002
Fagot
- 2.lik Ödülü: Matthias Rácz , Almanya
- 3. Ödüller (paylaşılan): Jaakko Luoma, Finlandiya; Lyndon Watts , Avustralya
Obua
- 3. Ödüller (paylaşılan): Nora Cismondi , Fransa; Alexandre Gattet , Fransa; Keiko Inoue, Japonya
Piyano
- Birincilik Ödülü: Denys Proshayev, Ukrayna
- 2.lik Ödülü: Ferenc Vizi , Romanya
- Üçüncülük Ödülü: Chiao-Ying Chang, Tayvan
piyano üçlüsü
- 2. Ödüller (paylaşılan): Trio con Brio , Danimarka/Kore; Trio Ondine, İsveç/Danimarka/Norveç
- 2003
Ses (kadın)
- Birincilik Ödülü: Marina Prudenskaja , Rusya
- 2. Ödüller (paylaşılan): Andrea Lauren Brown , ABD; Measha Brueggergosman , Kanada
- Üçüncülük Ödülü: Julia Sukmanova , Rusya
Ses (erkek)
- Birincilik Ödülü: Gérard Kim , Kore
- 3. Ödüller (paylaşılan): Tyler Duncan , Kanada; Günter Papendell , Almanya
Kontrbas
- Birincilik Ödülü: Nabil Shehata , Almanya
- 2.lik Ödülü: Roman Patkoló , Slovakya
- Üçüncülük Ödülü: Ödön Rácz , Macaristan
Klarnet
- 2.lik Ödülü: Olivier Patey , Fransa
- Üçüncülük Ödülü: Florent Pujuila , Fransa
Trompet
- Birincilik Ödülü: David Guerrier , Fransa
- 2.lik Ödülü: Giuliano Sommerhalder, İsviçre
- 3. Ödüller (paylaşılan): Gabor Richter, Macaristan; Guillaume Couloumy , Fransa
- 2004
Viyola
- Birincilik Ödülü: Antoine Tamestit , Fransa
- 2.lik Ödülü: Ryszard Groblewski , Polonya
- Üçüncülük Ödülü: Tomoko Akasaka , Japonya
Flüt
- Birincilik Ödülü: Magali Mosnier , Fransa
- 2.lik Ödülü: Pirmin Grehl , Almanya
- Üçüncülük Ödülü: Andrea Oliva, İtalya
Yaylı Dörtlüsü
- Birincilik Ödülü: Ébène Quartet , Fransa
- 2.lik Ödülü: Faust Quartett, Almanya
- Üçüncülük Ödülü: Quatuor Benaïm, İsrail/Fransa
arp
- Birincilik Ödülü: Anton Sie , Hollanda
- 2.lik Ödülü: Nabila Chajai , Fransa
- Üçüncülük Ödülü: Mirjam Schroder , Almanya
- 2005
Keman
- Birincilik Ödülü: Keisuke Okasaki , Japonya
- 2.lik Ödülü: Akiko Yamada , Japonya
- Üçüncülük Ödülü: Katja Lämmermann , Almanya
Çello
- Birincilik Ödülü: Jing Zhao, Çin
- 2.lik Ödülü: Alexander Bouzlov , Rusya
- Üçüncülük Ödülü: Alexander Chaushian , Ermenistan/Büyük Britanya
korna
- Birincilik Ödülü: Szabolcs Zempléní , Macaristan
- 2. Ödüller (paylaşılan): Louis-Philippe Marsolais, Kanada; Renate Hupka , Almanya
- Üçüncülük Ödülü: Christoph Eß, Almanya
piyano ikilisi
- 2. Ödüller (paylaşılan): Victor y Luis del Valle, İspanya; Piyano İkili Poskute – Daukantas, Litvanya
- Üçüncülük Ödülü: Silivanova – Puryzhinskiy, Rusya
- 2006
Ses/Opera
- Birincilik Ödülü: Jun Mo Yang, Kore
- 2.lik Ödülü: Joshua Hopkins, Kanada
- 3. Ödüller (paylaşılan): Ilse Eerens, Belçika; Anna Kasyan , Ermenistan
Ses/Yalan
- 2. Ödüller (paylaşılan): Roxana Constantinescu, Romanya; Carolina Ullrich, Şili/Almanya
- 3. Ödüller (paylaşılan): Colin Balzer, Kanada; Peter Schöne, Almanya
Piyano
- Birincilik Ödülü: Benjamin Kim , ABD
- 2. Ödüller (paylaşılan): Hisako Kawamura, Japonya; Marianna Shirinyan , Ermenistan
Rüzgar Beşlisi
- Birincilik Ödülü: Quintette Aquilon, Fransa
- İkincilik Ödülü: Quintett Chantily, Almanya/Macaristan/Rusya/Finlandiya
- Üçüncülük Ödülü: Weimarer Bläserquintett, Almanya
- 2007
Obua
- Birincilik Ödülü: Ramón Ortega Quero, İspanya
- 2.lik Ödülü: Ivan Podyomov , Rusya
- Üçüncülük Ödülü: Maria Sournatcheva , Rusya
Trombon
- Birincilik Ödülü: Fabrice Millischer , Fransa
- 2.lik Ödülü: Frederic Belli , Almanya
- Üçüncülük Ödülü: Juan Carlos Matamoros , İspanya
perküsyon
- Birincilik Ödülü: Johannes Fischer, Almanya
- 2.lik Ödülü: Vassilena Serafimova, Bulgaristan
piyano üçlüsü
- Birincilik Ödülü: Tecchler Trio, İsviçre/Almanya
- 2.lik Ödülü: Morgenstern Trio, Almanya/Fransa
- Üçüncülük Ödülü: Trio Cérès, Fransa
- 2008
Viyola
- 2.lik Ödülü: Wen Xiao Zheng , Çin
- Üçüncülük Ödülü: Teng Li , Çin
Klarnet
- Birincilik Ödülü: Sebastian Manz , Almanya
- 3. Ödüller (paylaşılan): Shelly Ezra , İsrail; Taira Kaneko, Japonya
Fagot
- Birincilik Ödülü: Marc Trénel , Fransa
- 2. Ödüller (paylaşılan): Christian Kunert , Almanya; Philipp Tutzer, İtalya
- Üçüncülük Ödülü: Václav Vonášek , Çek Cumhuriyeti
Yaylı Dörtlüsü
- Birincilik Ödülü: Apollon Musagete Quartett, Polonya
- 2.lik Ödülü: Afiara Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Kanada
- 3. Ödüller (paylaşılan): Gémeaux Quartet, Almanya/İsviçre; Verus Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Japonya
- 2009
Keman
- Birincilik Ödülü: Hyeyoon Park, Kore
- 2.lik Ödülü: Kei Shirai , Japonya
- Üçüncülük Ödülü: Lily Francis , ABD
Kontrbas
- Birincilik Ödülü: Gunars Upatnieks , Letonya
- 2.lik Ödülü: Stanislau Anishchanka , Beyaz Rusya
- 3. Ödüller (paylaşılan): Olivier Thiery , Fransa; Ivan Zavgorodniy , Ukrayna
Ses
- Birincilik Ödülü: Anita Watson , Avustralya
- 2. Ödül: Sunyoung Seo , Kore; Wilhelm Schwinghammer, Almanya
- Üçüncülük Ödülü: Hye Jung Lee, Kore; Falko Hönisch, Almanya
2010'lar
- 2010
Flüt
- Birincilik Ödülü: Loïc Schneider , Fransa
- 2.lik Ödülü: Daniela Koch , Avusturya
- Üçüncülük Ödülü: Sooyun Kim , Güney Kore/ABD
- BR Klassik Ödülü: Ivannay Ternay , Ukrayna
Çello
- Birincilik Ödülü: Julian Steckel , Almanya
- 2.lik Ödülü: Gen Yokosawa , Japonya
- Üçüncülük Ödülü: Tristan Cornut , Fransa
korna
- Birincilik Ödülü: Přemsyl Vojta , Çek Cumhuriyeti
- 2. Ödüller (paylaşılan): Dániel Ember , Macaristan; Paolo Mendes, Almanya
piyano ikilisi
- 2.lik Ödülü: Hyun Joo & Hee Jin June – Remnant Piano Duo, Güney Kore
- Üçüncülük Ödülü: Susan & Sarah Wang – DoubleWang Duo, ABD
- Özel Ödül: Pianoduo Groebner & Trisko, Avusturya
- 2011
Obua
- 2. Ödüller (paylaşılan): Philippe Tondre , Fransa, Halk Ödülü ile; Ivan Podyomov, Rusya
- Üçüncülük Ödülü: Cristina Gómez Godoy, İspanya; Marc Lachat, Fransa
Organ
- Birincilik Ödülü: Schöch, Avusturya
- 2.lik Ödülü: Anna-Victoria Baltrusch, Almanca
- Üçüncülük Ödülü: Lukas Stollhof, Hollandalı
Trompet
- Birincilik Ödülü: Manuel Blanco Gómez-Limón, İspanya
- 2.lik Ödülü: Alexandre Baty , Fransa
- Üçüncülük Ödülü: Ferenc Mausz , Macaristan, Halk Ödülü ile
Piyano
- Birincilik Ödülü: Alexej Gorlatch , Ukrayna, Halk Ödülü ile
- 2.lik Ödülü: Tori Huang ( Claire Huangci ), ABD
- Üçüncülük Ödülü: Da Sol Kim, Güney Kore
- Özel Ödüller: EunAe Lee, Güney Kore
- 2012
Ses (erkek)
- 2. Ödüller (paylaşılan): Dashon Burton, ABD; Hansung Yoo, Güney Kore, Halk Ödülü ile
- Üçüncülük Ödülü: Kyubong Lee, Güney Kore
Ses (kadın)
- Birincilik Ödülü: Olena Tokar , Ukrayna
- 2. Ödüller (paylaşılan): Sumi Hwang , Güney Kore; Anna Sohn, Güney Kore
- Üçüncülük Ödülü: Sophia Christine Brommer , Almanya, Halk Ödülü ile
Klarnet
- 2. Ödüller (paylaşılan): Sergey Eletskiy, Rusya; Stojan Krkuleski, Sırbistan, Halk Ödülü ile; Annelien Van Wauwe , Belçika
Yaylı Dörtlüsü
- Birincilik Ödülü: Armida Quartet , Almanya, Halk Ödülü ile
- 2.lik Ödülü: Novus Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Güney Kore
- Üçüncülük Ödülü: Calidore Yaylı Çalgılar Dörtlüsü , ABD/Kanada
- 2013
Keman
- 2. Ödüller (paylaşılan): Bomsori Kim , Güney Kore; Christel Lee , ABD, Halk Ödülü ile
- Münih Oda Orkestrası Özel Ödülü: Diana Tishchenko , Ukrayna
Viyola
- Birincilik Ödülü: Yura Lee , Güney Kore
- 2. Ödül: Kyoungmin Park , Güney Kore, Halk Ödülü ile
- Üçüncülük Ödülü: Katarzyna Budnik-Gałązka , Polonya
- Görevlendirilen İşin En İyi Yorumu Ödülü: Adrien Boisseau , Fransa
- Henning Tögel Yetenek Vakfı Üstün Yetenekler Özel Ödülü: Lydia Rinecker , Almanya
Fagot
- 2. Ödüller (paylaşılan): Sophie Dervaux , Fransa, Halk Ödülü ile; Rie Koyama , Japonya, Görevlendirilen İşin En İyi Yorumu Ödülü ile
- Üçüncülük Ödülü: María José Rielo Blanco , İspanya, BR-Klassik Online-Preis ile
piyano üçlüsü
- 2. Ödüller (paylaşılan): Van Baerle Trio, Hollanda, Halk Ödülü ile; Trio Karénine, Fransa, Görevlendirilen İşin En İyi Yorumu Ödülü ile
- 2014
perküsyon
- 1. Ödül: Simone Rubino (İtalya), Halk Ödülü, Brüder Busch Ödülü
- 2. Ödül: Alexej Gerassimez (Almanya), Görevlendirilen Çalışmanın En İyi Yorumu Özel Ödülü
- 3. Ödül: Christoph Sietzen (Lüksemburg )
- Özel Ödül U21: Vivi Vassileva (Almanya), Yarı Final
- Mozart Gesellschaft München Özel Ödülü: Vivi Vassileva (Almanya), Yarı Final
Viyolonsel
- 1. Ödül: István Várdai (Macaristan)
- 2. Ödül: Andrei Ioniță (Romanya), Görevlendirilen Çalışmanın En İyi Yorumu Özel Ödülü, Özel Ödül Premiertone-Website
- 3. Ödül: Bruno Philippe (Fransa), Halk Ödülü
- Solo Viyolonsel için G. Ligeti Sonatı'nın mükemmel yorumu için Alice-Rosner-Ödülü: Pablo Ferrández (İspanya), Yarı Final
- Bärenreiter-Urtext-Ödülü: Alexey Zhilin, 2. Tur
Rüzgar Beşlisi
- 2. Ödül: Azahar Topluluğu (İspanya), Halk Ödülü, ifp-Musikpreis
- 3. Ödül: Acelga Quintett (Almanya/Lüksemburg)
- 3. Ödül: Quintette Klarthe (Fransa), BR-KLASSIK Onlineprize, Özel Ödül Palazzetto Bru Zane
- Görevlendirilen İşin En İyi Yorumu Özel Ödülü: Canorusquintett (Almanya), Yarı Final
- Jeunesses Musicales Almanya Ödülü: Canorusquintett (Almanya), Yarı Final
- Bärenreiter-Urtext-Ödülü: Arcadia Wind Quintet (Venezuela), 1. Tur
Piyano
- 2. Ödül: Chi Ho Han (Güney Kore), Publik Ödülü, Görevlendirilen İşin En İyi Yorumu için Spezial Ödülü
- 3. Ödül: Kang-Un Kim (Güney Kore), Osnabrücker Musikpreis
- 3. Ödül: Florian Mitrea (Rumanya), Özel Ödül Münchener Kammerorchester
- Bärenreiter-Urtext-Ödülü: Nadjezda Pisareva (Rusya), 2. Tur
- 2015
Ses
- 1. Ödül: Emalie Savoy (ABD), Özel Ödül “Orpheus”, Özel Ödül GENUIN klasikleri
- 2. Ödül: Sooyeon Lee (Güney Kore), Halk Ödülü
- 3. Ödül: Marion Lebegue (Fransa), Görevlendirilen Eserin En İyi Yorumu Özel Ödülü
- Bärenreiter-Urtext-Ödülü: Jae Eun Park (Güney Kore)
Trombon
- 1. Ödül: Michael Buchanan (Büyük Britanya), Halk Ödülü
- 2. Ödül: Jonathan Reith, (Fransa)
- 3. Ödül: Guilhem Kusnierek (Fransa)
- Mozart Gesellschaft München Özel Ödülü: Juan González Moreno (İspanya), Yarı Final
- Görevlendirilen İşin En İyi Yorumu Özel Ödülü: José Milton Vieira Leite Filho (Brezilya)
piyano ikilisi
- 1. Ödül: Alina Shalamova & Nikolay Shalamov (Bulgaristan/Rusya), Kamu Ödülü, Görevlendirilen İşin En İyi Yorumu Özel Ödülü, ifp-Musikpreis
- 2. Ödül: Duo Ani und Nia Sulkhanishvili (Gürcistan)
- 2. Ödül: Duo ShinPark (Güney Kore)
- 3. Ödül: Piyano İkilisi Lok Ping ve Lok Ting Chau (Hong Kong)
- Bärenreiter-Urtext-Ödülü: Piano Duo Chen – Armand (Fransa/Güney Kore), Yarı Final
- Özel Ödül U21: Piyano İkilisi Chen – Armand (Fransa/Güney Kore), Yarı Final
Flüt
- 1. Ödül: Sébastian Jacot (İsviçre ), Münchener Kammerorchester Özel Ödülü, Brüder-Busch-Prize, Osnabrücker Musikpreis
- 2. Ödül: Francisco López Martín (İspanya), Halk Ödülü, Görevlendirilen İşin En İyi Yorumu Özel Ödülü, BR-KLASSIK Online-Ödülü
- 3. Ödül: Eduardo Belmar (İspanya)
- Bärenreiter-Urtext-Ödülü: Othonas Gkogkas (Yunanistan)
- Alice-Rosner-Ödülü: Heinz Holliger Sonate (in)solit(air)e'nin mükemmel bir yorumu için: Mayuko Akimoto (Japonya)
- 2016
arp
- 1. Ödül: Agnès Clément (Fransa), Publik Ödülü, Görevlendirilen Eserin En İyi Yorumu Özel Ödülü
- 2. Ödül: Anaïs Gaudemard (Fransa), Münchener Kammerorchester Özel Ödülü
- 3. Ödül: Rino Kageyama (Japonya)
- Mozart-Gesellschaft München Özel Ödülü: Magdalena Hoffmann (Almanya), Yarı Final
- Özel Ödül U21: Magdalena Hoffmann (Almanya), Yarı Final
- Bärenreiter-Urtext-Ödülü: Marika Cecilia Riedl (Almanya)
korna
- 2. Ödül: Marc Gruber (Almanya), Publik Ödülü, Brüder-Busch-Prize
- 2. Ödül: Kateřina Javůrková (Çek Cumhuriyeti), BR-KLASSIK Online-Preis
- 3. Ödül: Félix Dervaux (Fransa), Görevlendirilen Çalışmanın En İyi Yorumu Özel Ödülü
- 3. Ödül: Nicolas Ramez (Fransa)
- Bärenreiter-Urtext-Ödülü: Nicolás Gómez Naval (İspanya)
Kontrbas
- 1. Ödül: Wies de Boevé (Belçika), Publik Ödülü, ifp-Musikpreis
- 2. Ödül: Michael Karg (Almanya)
- 3. Ödül: Dominik Wagner (Almanya/Avusturya), Andreas-Wilfer-Meisterwerkstatt binası Çello ve kontrbas Özel Ödülü
- Görevlendirilen İşin En İyi Yorumu Özel Ödülü: Michail-Pavlos Semsis (Yunanistan)
- Bärenreiter-Urtext-Ödülü: Marek Romanowski (Polonya)
Yaylı Dörtlüsü
- 1. Ödül: Quatuor Arod (Fransa), IDAGIO -Onlinepreis
- 2. Ödül: Aris Quartett (Almanya), Publik Ödülü, Özel Ödül GENUIN klasikleri, Özel Ödül ProQuartet, Osnabrücker Musikpreis
- 3. Ödül: Quartet Amabile (Japonya), Görevlendirilen Çalışmanın En İyi Yorumu Özel Ödülü
- Bärenreiter-Urtext-Ödülü: Quatuor Hanson (Fransa/Büyük Britanya)
- Alice-Rosner-Preis: Streichquartett nr.'nin mükemmel bir yorumu için. 1 György Ligeti'den: Quatuor Arod (Fransa)
- Jeunesses Musicales Almanya Ödülü: Giocoso Streichquartett Viyana
- Karl-Klingler-Stiftung Ödülü: Goldmund Quartett (Almanya)
- 2017
Keman
- 2. Ödül: Sarah Christian, Almanya, Halk Ödülü, Münchener Kammerorchesters Özel Ödülü, Henle-Urtextpreis
- 2. Ödül: Andrea Obiso, İtalya, Görevlendirilen Çalışmanın En İyi Yorumu Özel Ödülü, Henle-Urtextpreis
- 3. Ödül: Kristīne Balanas , Letonya, Henle-Urtextpreis
Piyano
- 1. Ödül: JeungBeum Sohn, Güney Kore, Henle-Urtextpreis
- 2. Ödül: Fabian Müller, Almanya, Halk Ödülü, Brüder-Busch-Ödülü, Henle-Urtextpreis, Özel Ödül GENUIN klasikleri
- 3. Ödül: Wataru Hisasue, Japonya, Görevlendirilen İşin En İyi Yorumu Özel Ödülü, Henle-Urtextpreis
Gitar
- 2. Ödül: Junhong Kuang, Çin, Halk Ödülü, ifp-Musikpreis
- 2. Ödül: Davide Giovanni Tomasi, İtalya/İsviçre
- 3. Ödül: Andrey Lebedev, Avustralya, Görevlendirilen Çalışmanın En İyi Yorumu Özel Ödülü
Obua
- 2. Ödül: Kyeong Ham, Güney Kore, BR-KLASSIK Online-Preis
- 2. Ödül: Thomas Hutchinson, Yeni Zelanda, Görevlendirilen Çalışmanın En İyi Yorumu Özel Ödülü
- 2. Ödül: Juliana Koch, Almanya, Halk Ödülü, Osnabrücker Musikpreis
- 2018
Ses
- Birincilik Ödülü: Natalya Boeva, Rusya
- 2.lik Ödülü: Milan Siljanov, İsviçre
- Üçüncülük Ödülü: Mingjie Lei, Çin
- Üçüncülük Ödülü: Ylva Sofia Stenberg, İsveç
Trompet
- Birincilik Ödülü Selina Ott, Avusturya
- 2.lik Ödülü: Célestin Guérin, Fransa
- 2.lik Ödülü: Mihály Könyves-Tóth, Macaristan
- Üçüncülük Ödülü: (verilmedi)
piyano üçlüsü
- Birincilik Ödülü: Aoi Trio, Japonya
- 2.lik Ödülü: (verilmedi)
- Üçüncülük Ödülü: Trio Marvin, Kazakistan / Rusya / Almanya
- Üçüncülük Ödülü: Lux Trio, Kore
Viyola
- Birincilik Ödülü: Diyang Mei, Çin
- 2.lik Ödülü: Yucheng Shi, Çin
- Üçüncülük Ödülü: Takehiro Konoe, Japonya
- 2019
Viyolonsel
- Birincilik Ödülü: Haruma Sato, Japonya
- 2.lik Ödülü: Friedrich Thiele, Almanya
- Üçüncülük Ödülü: Sihao He, Çin
Fagot
- 2.lik Ödülü: Andrea Cellacchi, İtalya
- 2.lik Ödülü: Mathis Stier, Almanya
- Üçüncülük Ödülü: Theo Plath, Almanya
Klarnet
- Birincilik Ödülü: Joë Christophe, Fransa
- 2.lik Ödülü: Carlos Alexandre Brito Ferreira, Portekiz
- 2. Ödül: Han Kim, Güney Kore
perküsyon
- Birincilik Ödülü: Kai Strobel, Almanya
- 2.lik Ödülü: Aurélien Gignoux, Fransa/İsviçre
- Üçüncülük Ödülü: Weiqi Bai, Çin
2000 öncesi
Piyano
- 1952 Alberto Kolombo İtalya
- 1952 Laurence Davis Avustralya
- 1952 Peter Wallfisch İsrail
- 1954 Ingrid Haebler Avusturya
- 1954 Fernande Kaeser İsviçre
- 1956 Robert-Alexander Bohnke FRG
- 1957 1. Ödül Thérèse Dussaut Fransa
- 1957 2. Ödül Sumiko Inouchi Japonya
- 1958 1. Ödül Hans Eckart Besch FRG
- 1958 2. Ödül Michael Ponti ABD
- 1958 2. Ödül Dieter Weber Avusturya
- 1959 1. Ödül Friedrich Wilhelm Schnurr FRG
- 1959 2. Ödül Gernot Kahl FRG
- 1959 2. Ödül Norman Shetler ABD
- 1961 2. Ödül Pavica Gvozdić Yugoslavya
- 1961 3. Ödül Alexandra Ablewicz Polonya
- 1962 2. Ödül Christoph Eschenbach FRG
- 1962 3. Ödül Milena Mollova Bulgaristan
- 1963 2. Ödül Edith Fischer İsviçre
- 1965 1. Ödül Judith Burganger ABD
- 1965 3. Ödül Dag Achatz İsveç
- 1966 1. Ödül Claude Savard Fransa
- 1966 3. Ödül Mitsuko Uchida Japonya
- 1967 3. Ödül Anthony Goldstone İngiltere
- 1967 3. Ödül Valery Kastelsky SSCB
- 1968 1. Ödül Anne Queffélec Fransa
- 1969 2. Ödül Erika Lux Macaristan
- 1969 3. Ödül Piotr Paleczny Polonya
- 1970 2. Ödül André De Groote Belçika
- 1971 2. Ödül Marian Migdal Polonya
- 1971 2. Ödül Martino Tirimo İngiltere
- 1972 1. Ödül Chen Pi-hsien Tayvan
- 1972 3. Ödül Roland Keller FRG
- 1973 1. Ödül James Tocco ABD
- 1973 2. Ödül Myung-whun Chung Kore
- 1975 1. Ödül Diane Walsh ABD
- 1975 2. Ödül Natasha Tadson İsrail
- 1975 3. Ödül Nina Tichman ABD
- 1979 1. Ödül Hans-Christian Wille FRG
- 1979 2. Ödül Marioara Trifan ABD
- 1981 3. Ödül Rolf Plagge FRG
- 1983 1. Ödül Kei Itoh Japonya
- 1983 3. Ödül Andrei Nikolsky SSCB
- 1983 3. Ödül Hai-Kyung Suh Kore
- 1985 1. Ödül Kalle Randalu SSCB
- 1985 2. Ödül Daniel Gortler İsrail
- 1987 2. Ödül Ricardo Castro Brezilya
- 1987 2. Ödül Bernd Glemser FRG
- 1987 3. Ödül Thomas Duis FRG
- 1989 1. Ödül Susanne Grützmann GDR
- 1989 2. Ödül Alexandre Tharaud Fransa
- 1989 3. Ödül Kyoko Tabe Japonya
- 1991 2. Ödül Momo Kodama Japonya
- 1993 1. Ödül Anna Malikova Rusya
- 1995 3. Ödül Claire-Marie Le Guay Fransa
- 1997 3. Ödül Etsuko Hirose Japonya
- 1999 2. Ödül Severin von Eckardstein Almanya
piyano ikilisi
- 1955 Kurt Bauer / Heidi Bung Batı Almanya
- 1955 Aloys ve Alfons Kontarsky Batı Almanya
- 1964 2. Ödül Marie-José Billard / Julien Azaïs Fransa
- 1964 2. Ödül Joanne ve Joyce Weintraub ABD
- 1974 1. Ödül Anthony & Joseph Paratore ABD
- 1974 2. Ödül Elif ve Bedii Aran Türkiye
- 1974 3. Ödül Marina Horak / Håkon Austbø Yugoslavya/Norveç
- 1980 2. Ödül Alexander ve Natalia Bagdasarov SSCB
- 1980 2. Ödül Cameron Grant / James Winn ABD
- 1980 3. Ödül Carlos Duarte / Varda Shamban Venezuela/İsrail
- 1986 3. Ödül Zsuzsanna Kollar / Gabriella Lang Macaristan
- 1986 3. Ödül Stenzl Pianoduo Batı Almanya
- 1992 2. Ödül Thomas Hecht / Sandra Shapiro ABD
- 1992 3. Ödül Silke-Thora Matthies / Christian Köhn Almanya
- 1996 2. Ödül Irene Alexeytchuk / Yuri Kot Ukrayna
- 1996 2. Ödül Genova & Dimitrov Bulgaristan
Organ
- 1957 1. Ödül Franz Lehrndorfer Batı Almanya
- 1957 2. Ödül Viktor Lukas Batı Almanya
- 1959 1. Ödül Hedwig Bilgram Batı Almanya
- 1959 2. Ödül Lionel Rogg İsviçre
- 1962 1. Ödül Wolfgang Sebastian Meyer Batı Almanya
- 1962 2. Ödül François Desbaillet İsviçre
- 1962 3. Ödül Mireille Lagacé Kanada
- 1966 2. Ödül Kiraz Rhodes ABD
- 1966 3. Ödül Daniel Roth Fransa
- 1966 3. Ödül Günther Kaunzinger Batı Almanya
- 1971 1. Ödül Edgar Krapp Batı Almanya
- 1971 3. Ödül Charles Benbow ABD
- 1971 3. Ödül Gerhard Weinberger Batı Almanya
- 1975 2. Ödül Klemens Schnorr Batı Almanya
- 1975 3. Ödül Martin Lücker Batı Almanya
- 1979 2. Ödül Ludger Lohmann Batı Almanya
- 1979 3. Ödül Karol Gołębiowski Polonya
- 1987 2. Ödül Heidi Emmert Batı Almanya
- 1987 2. Ödül Martin Sander Batı Almanya
- 1987 3. Ödül Stefan Palm Batı Almanya
- 1994 2. Ödül Ariane Metz Almanya
- 1994 3. Ödül Leonhard Amselgruber Almanya
- 1999 2. Ödül Martin Kaleschke Almanya
klavsen
- 1958 1. Ödül Vera Schwarz Avusturya
- 1964 2. Ödül William ABD'yi Oku
- 1964 3. Ödül Gottfried Bach Batı Almanya
- 1964 3. Ödül Jörg Ewald Dähler İsviçre
- 1970 2. Ödül Martha Brickman Kanada
- 1984 1. Ödül Władysław Marek Kłosiewicz Polonya
Ses
- 1954 Margit Kobeck FRG
- 1955 Johannes Wilbrink Hollanda
- 1957 1. Ödül Jadwiga Románska Polonya
- 1958 2. Ödül Demeter Marczis Macaristan
- 1958 2. Ödül Jacques Villisech Fransa
- 1960 1. Ödül Ivan Rebroff FRG
- 1960 2. Ödül Annabelle Bernard ABD
- 1960 2. Ödül Raymond Michalski ABD
- 1960 3. Ödül Teresa Żylis-Gara Polonya
- 1960 4. Ödül Thomas Carey ABD
- 1961 1. Ödül George Fortune ABD
- 1961 3. Ödül Benjamin Luxon İngiltere
- 1962 1. Ödül Delfina Ambroziak Polonya
- 1962 1. Ödül Kenneth John Bowen İngiltere
- 1962 2. Ödül Franco Bordoni İtalya
- 1963 1. Ödül Jules Bastin Belçika
- 1963 1. Ödül Veronica Tyler ABD
- 1964 3. Ödül Ljiljana Molnar Yugoslavya
- 1964 Konser Ödülü Max van Egmond Hollanda
- 1964 Yalan Ödülü Bruce Abel ABD
- 1965 1. Ödül Althea Köprüleri Avustralya
- 1965 2. Ödül Teresa Wojtaszek-Kubiak Polonya
- 1966 1. Ödül Ileana Cotrubaș Romanya
- 1966 1. Ödül Denis Korolev SSCB
- 1966 2. Ödül Siegmund Nimsgern FRG
- 1967 1. Ödül Knut Skram Norveç
- 1967 3. Ödül Joan Carden Avustralya
- 1968 1. Ödül Jessye Norman ABD
- 1968 1. Ödül Michael Schopper FRG
- 1970 3. Ödül Victor von Halem FRG
- 1971 2. Ödül Anita Terzian ABD
- 1972 1. Ödül Robert Holl Hollanda
- 1972 3. Ödül Otoniel Gonzaga Filipinler
- 1972 3. Ödül Edith Guillaume Danimarka
- 1974 1. Ödül Margaret Anne Marshall Birleşik Krallık
- 1974 2. Ödül Hanns-Friedrich Kunz FRG
- 1974 3. Ödül Francisco Araiza Meksika
- 1976 2. Ödül Mitsuko Shirai Japonya
- 1978 2. Ödül Zehava Gal İsrail
- 1980 1. Ödül Yoshie Tanaka Japonya
- 1980 2. Ödül Edith Wiens Kanada
- 1980 3. Ödül Pamela Coburn ABD
- 1982 1. Ödül Kaaren Erickson ABD
- 1982 2. Ödül Anne Sofie von Otter İsveç
- 1986 1. Ödül Barbara Kilduff ABD
- 1986 1. Ödül Derek Lee Ragin ABD
- 1986 2. Ödül Masako Saida Japonya
- 1988 1. Ödül Thomas Quasthoff FRG
- 1988 2. Ödül Lívia Ághová ČSSR
- 1990 1. Ödül Andrzej Dobber Polonya
- 1990 1. Ödül Elena Moşuc Romanya
- 1990 2. Ödül Oliver Widmer İsviçre
- 1990 3. Ödül Bodil Arnesen Norveç
- 1992 2. Ödül Melinda Paulsen ABD
- 1994 1. Ödül Urszula Kryger Polonya
- 1994 2. Ödül Christian Elsner Almanya
- 1996 2. Ödül Anna Korondi Macaristan
- 1996 2. Ödül Hanno Müller-Brachmann Almanya
Keman
- 1953 İgor Ozim Yugoslavya
- 1956 Edith Peinemann Batı Almanya
- 1958 2. Ödül Oscar Yatco Filipinler
- 1961 2. Ödül Yossi Zivoni İsrail
- 1961 3. Ödül Gerhard Hetzel Batı Almanya
- 1966 1. Ödül Konstanty Kulka Polonya
- 1966 2. Ödül Isabella Petrosian SSCB
- 1966 3. Ödül Yuri Mazurkevich SSCB
- 1969 2. Ödül Cristiano Rossi İtalya
- 1969 2. Ödül Masako Yanagita Japonya
- 1969 3. Ödül Emmy Verhey Hollanda
- 1972 2. Ödül Nilla Pierrou İsveç
- 1972 3. Ödül Ernst Kovačič Avusturya
- 1975 2. Ödül Dora Schwarzberg İsrail
- 1975 3. Ödül Kaja Danczowska Polonya
- 1975 3. Ödül Eugen Sârbu Romanya
- 1978 3. Ödül Olivier Charlier Fransa
- 1978 3. Ödül Irina Tseitlin vatansız
- 1981 2. Ödül Gwen Hoebig Kanada
- 1981 3. Ödül Florian Sonnleitner Batı Almanya
- 1984 1. Ödül Takumi Kubota Japonya
- 1984 2. Ödül Christian Tetzlaff Batı Almanya
- 1984 3. Ödül Peter Matzka ABD
- 1988 2. Ödül Mi-kyung Lee Kore
- 1988 3. Ödül Sonig Tchakerian İtalya
- 1992 2. Ödül Erez Ofer İsrail
- 1992 3. Ödül Pavel Šporcl ČSSR
- 1992 3. Ödül Scott St. John Kanada
- 1995 1. Ödül Piotr Pławner Polonya
- 1995 2. Ödül Bettina Gradinger Avusturya
- 1999 2. Ödül Bin Huang Çin
- 1999 3. Ödül Andrei Bielov Ukrayna
- 1999 3. Ödül Francesco Manara İtalya
keman ikilisi
- 1953 Ronald Woodcock / Lamar Crowson Avustralya/ABD
- 1955 Renato Giangrandi / Arlette Eggmann İtalya
- 1956 Alan Grishman / Joel Ryce ABD
- 1957 1. Ödül György Pauk / Peter Frankl Macaristan
- 1957 2. Ödül Thomas Brandis / Robert Henry Batı Almanya/ABD
- 1960 2. Ödül Albert Kocsis / Zsuzsanna Szabó Macaristan
- 1960 3. Ödül Joseph ve Arlene Pach Kanada
- 1963 1. Ödül Clara Bonaldi / Sylvaine Billier Fransa
- 1963 2. Ödül Gerhard Hetzel / Ramón Walter Batı Almanya/İsviçre
- 1963 3. Ödül Andrew Dawes / Marylou Kolbinson Kanada
- 1968 2. Ödül Rolf Schulte/ Taoko Ouchi Batı Almanya/Japonya
- 1968 2. Ödül Donald Weilerstein / Susan Halligan ABD
- 1968 3. Ödül Takahiro Muroya / Naoyuki Inoue Japonya
- 1971 1. Ödül Levon Chilingirian / Clifford Benson İngiltere
- 1971 2. Ödül Isidora Schwarzberg / Boris Petrushansky SSCB
- 1971 3. Ödül Ildikó Bán / Katalin Váradi Macaristan
- 1974 3. Ödül Mirosław Ławrynowicz / Krystyna Makowska Polonya
- 1974 3. Ödül John ve Dorothee Snow Birleşik Krallık
- 1979 2. Ödül Pavel Vernikov / Konstantin Bogino SSCB
- 1979 3. Ödül Peter ve Gabriel Rosenberg Batı Almanya
- 1983 2. Ödül Peter Matzka / Teresa Turner-Jones ABD
- 1983 3. Ödül Kazuki ve Emiko Sawa Japonya
- 1990 1. Ödül Hagai Shaham / Arnon Erez İsrail
- 1990 2. Ödül Mayumi Seiler / Tünde Kurucz Avusturya/Macaristan
- 1998 2. Ödül Ariadne Daskalakis / Miri Yampolsky ABD/İsrail
- 1998 3. Ödül Akiko Tanaka / Evgeny Sinaiski Japonya/Rusya
- 1998 3. Ödül Marco Rogliano / Maurizio Paciariello İtalya
Viyola
- 1962 3. Ödül Hermann Voss Batı Almanya
- 1967 2. Ödül Nobuko Imai Japonya
- 1971 1. Ödül Vladimir Stopitschev SSCB
- 1971 2. Ödül Rainer Moog Batı Almanya
- 1971 3. Ödül Uri Mayer İsrail
- 1976 1. Ödül Yuri Bashmet SSCB
- 1976 2. Ödül Wolfram Christ Batı Almanya
- 1980 2. Ödül Johannes Flieder Avusturya
- 1980 3. Ödül Kim Kashkashian ABD
- 1983 2. Ödül Barbara Westphal Batı Almanya
- 1989 2. Ödül Hideko Kobayashi Japonya
- 1989 3. Ödül Roberto Díaz Şili
- 1993 2. Ödül Hsin-Yun Huang Tayvan
- 1993 3. Ödül Gilad Karni İsrail
- 1997 1. Ödül Naoko Shimizu Japonya
- 1997 2. Ödül Cathy Basrak ABD
Çello
- 1957 1. Ödül Georg Donderer Batı Almanya
- 1957 2. Ödül Leslie Parnas ABD
- 1963 2. Ödül Tsuyoshi Tsutsumi Japonya
- 1963 3. Ödül Raphael Sommer İsrail
- 1968 2. Ödül Valentin Erben Avusturya
- 1968 3. Ödül Geneviève Teulières Fransa
- 1973 2. Ödül Denis Brott Kanada
- 1973 2. Ödül Jean Deplace Fransa
- 1973 3. Ödül Frans Helmerson İsveç
- 1977 1. Ödül Antônio Meneses Brezilya
- 1977 3. Ödül Georg Faust Batı Almanya
- 1982 2. Ödül Alexander Baillie Birleşik Krallık
- 1982 2. Ödül Young-Chang Cho Kore
- 1986 2. Ödül Michal Kaňka ČSSR
- 1986 2. Ödül Gustav Rivinius Batı Almanya
- 1986 3. Ödül Jean-Guihen Queyras Fransa
- 1990 2. Ödül Alban Gerhardt Batı Almanya
- 1990 2. Ödül Michael Sanderling GDR
- 1990 3. Ödül Ludwig Quandt Batı Almanya
- 1994 1. Ödül Jens Peter Maintz Almanya
- 1994 2. Ödül Tatjana Vassiljeva Rusya
- 1994 3. Ödül Tanja Tetzlaff Almanya
- 1998 2. Ödül Niklas Eppinger Almanya
- 1998 3. Ödül Sol Gabetta Arjantin
Bas
- 1979 2. Ödül Michinori Bunya Japonya
- 1979 3. Ödül Jiři Hudec ČSSR
- 1979 3. Ödül Josef Niederhammer Austra
- 1985 2. Ödül Esko Laine Finlandiya
- 1985 2. Ödül Dorin Marc Romenia
- 1985 3. Ödül Håkan Ehren Norveç
- 1991 2. Ödül Giuseppe Ettore İtalya
- 1991 3. Ödül Janne Saksala Finlandiya
Flüt
- 1953 Peter-Lukas Graf İsviçre
- 1953 Konrad Hampe Batı Almanya
- 1960 1. Ödül Paul Meisen Batı Almanya
- 1960 2. Ödül Michel Debost Fransa
- 1960 2. Ödül Hirohiko Kato Japonya
- 1964 2. Ödül Michel Debost Fransa
- 1964 2. Ödül Paula Robison (kızlık soyadı Sylvester) ABD
- 1964 3. Ödül Sylvia Navarro Uruguay
- 1970 2. Ödül Valentin Zverev SSCB
- 1970 3. Ödül Gunther Pohl Batı Almanya
- 1974 2. Ödül Abbie de Quant Hollanda
- 1974 2. Ödül Roswitha Staege Batı Almanya
- 1974 3. Ödül Irena Grafenauer Yugoslavya
- 1979 2. Ödül Irena Grafenauer Yugoslavya
- 1979 3. Ödül Shigenori Kudō Japonya
- 1985 3. Ödül Gaby Pas-Van Riet Hollanda
- 1990 1. Ödül Petri Alanko Finlandiya
- 1990 2. Ödül Michael Martin Kofler Avusturya
- 1995 2. Ödül Davide Formisano İtalya
- 1995 2. Ödül Sabine Kittel Almanya
Obua
- 1954 Gaston Maugras Fransa
- 1961 1. Ödül Heinz Holliger İsviçre
- 1961 2. Ödül André Lardrot Fransa
- 1961 3. Ödül Maurice Bourgue Fransa
- 1967 1. Ödül Maurice Bourgue Fransa
- 1967 3. Ödül Anatoly Lyubimov SSCB
- 1972 2. Ödül Hansjörg Schellenberger Batı Almanya
- 1976 3. Ödül Thomas Indermühle İsviçre
- 1981 2. Ödül Klaus Becker Batı Almanya
- 1981 3. Ödül David Walter Fransa
- 1986 2. Ödül Volkmar Schöller Batı Almanya
- 1986 3. Ödül Nicholas Daniel İngiltere
- 1986 3. Ödül Fabian Menzel Batı Almanya
- 1991 2. Ödül François Leleux Fransa
- 1991 3. Ödül Washington Barella Brezilya
- 1996 2. Ödül Stefan Schilli Almanya
- 1996 3. Ödül Clara Dent Avusturya
- 1996 3. Ödül Dominik Wollenweber Almanya
Fagot
- 1954 André Rabot Fransa
- 1958 2. Ödül Gábor Janota Macaristan
- 1965 3. Ödül Klaus Thunemann Batı Almanya
- 1975 2. Ödül Jiři Seidl ČSSR
- 1975 3. Ödül Gilbert Audin Fransa
- 1984 2. Ödül Dag Jensen Norveç
- 1984 3. Ödül Holger Straube GDR
- 1990 2. Ödül Sergio Azzolini İtalya
- 1990 2. Ödül Dag Jensen Norveç
Klarnet
- 1954 Norbert Bourdon Fransa
- 1957 1. Ödül Edmond Boulanger Fransa
- 1957 2. Ödül Karl Leister Batı Almanya
- 1962 2. Ödül Karl Leister Batı Almanya
- 1968 1. Ödül Franklin Cohen ABD
- 1968 3. Ödül Kurt Weber İsviçre
- 1973 3. Ödül Rainer Schumacher Batı Almanya
- 1977 3. Ödül Claude Faucomprez Fransa
- 1977 3. Ödül David Shifrin ABD
- 1982 2. Ödül Philippe Cuper Fransa
- 1982 2. Ödül Charles Neidich ABD
- 1982 3. Ödül John Bruce Yeh ABD
- 1987 2. Ödül Anna-Maija Korsimaa Finlandiya
- 1987 3. Ödül Fabrizio Meloni İtalya
- 1987 3. Ödül Richard Rimbert Fransa
- 1992 2. Ödül Sharon Kam İsrail
- 1992 3. Ödül Alessandro Carbonare İtalya
- 1998 3. Ödül Nicolas Baldeyrou Fransa
Trompet
- 1958 2. Ödül Werner Roelstraete Belçika
- 1963 1. Ödül Maurice Jean André Fransa
- 1963 3. Ödül Francis Marcel Hardy Fransa
- 1971 2. Ödül Janis Marshelle Coffman ABD
- 1971 2. Ödül Guy Michel Touvron Fransa
- 1980 2. Ödül Richard Steuart Kanada
- 1980 3. Ödül Ketil Christensen Danimarka
- 1986 2. Ödül Reinhold Friedrich Batı Almanya
- 1986 3. Ödül Urban Agnas İsveç
- 1986 3. Ödül George Vosburgh ABD
- 1993 2. Ödül Wolfgang Bauer Almanya
- 1993 3. Ödül Jens Lindemann Kanada
- 1997 3. Ödül Gábor Boldoczki Macaristan
- 1997 3. Ödül Olivier Theurillat Fransa
korna
- 1956 Gerd Seifert Batı Almanya
- 1960 2. Ödül Josef Brazda ČSSR
- 1960 2. Ödül Peter Damm GDR
- 1960 3. Ödül Jaroslav Kotulan ČSSR
- 1960 3. Ödül Hans Hefried Richter Batı Almanya
- 1964 1. Ödül Hermann Baumann Batı Almanya
- 1964 2. Ödül Ferenc Tarjáni Macaristan
- 1964 3. Ödül Jaroslav Kotulan ČSSR
- 1969 1. Ödül Norbert Hauptmann Batı Almanya
- 1969 2. Ödül Zdeněk Tylšar ČSSR
- 1969 3. Ödül Pavel Jevstignejev SSCB
- 1973 2. Ödül Johannes Ritzkowsky Batı Almanya
- 1973 3. Ödül Vladimíra Bouchalová ČSSR
- 1973 3. Ödül Vladislav Grigorov Bulgaristan
- 1978 2. Ödül John MacDonald Kanada
- 1978 3. Ödül Zdeněk Divoký ČSSR
- 1978 3. Ödül James Ross ABD
- 1983 1. Ödül Radovan Vlatković Yugoslavya
- 1983 3. Ödül Marie-Luise Neunecker Batı Almanya
- 1983 3. Ödül Corbin Wagner ABD
- 1988 2. Ödül Jindřich Petráš ČSSR
- 1988 2. Ödül James Sommerville Kanada
- 1988 3. Ödül Geoffrey Bain Kış ABD
- 1994 1. Ödül Radek Baborák ČSSR
- 1994 2. Ödül Markus L. Frank Almanya
- 1994 3. Ödül Markus Maskunitty Finlandiya
- 1999 2. Ödül Alessio Allegrini İtalya
- 1999 2. Ödül László Seemann Macaristan
- 1999 3. Ödül Sibylle Mahni İsviçre
Trombon
- 1965 2. Ödül Jean-Pierre Mathieu Fransa
- 1965 2. Ödül Zdeněk Pulec ČSSR
- 1974 2. Ödül Ronald Barron ABD
- 1974 2. Ödül Branimir Slokar Yugoslavya
- 1974 3. Ödül Michel Becquet Fransa
- 1981 2. Ödül Michel Becquet Fransa
- 1981 2. Ödül Michael Mulcahy Avustralya
- 1981 3. Ödül Gilles Millière Fransa
- 1989 2. Ödül Jonas Krister Bylund İsveç
- 1989 3. Ödül Heather Buchman ABD
- 1989 3. Ödül Thomas Horch Batı Almanya
- 1995 3. Ödül András Fejér Macaristan
- 1995 3. Ödül Jean Raffard Fransa
yaylı çalgılar dörtlüsü
- 1959 2. Ödül Weller Quartett Avusturya
- 1965 1. Ödül Dimov Dörtlüsü Bulgaristan
- 1965 2. Ödül Bernède Dörtlüsü Fransa
- 1970 1. Ödül Tokyo Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Japonya
- 1973 3. Ödül Wilanów Dörtlüsü Polonya
- 1977 2. Ödül Éder Quartett Macaristan
- 1982 2. Ödül Havlák Quartett ČSSR
- 1982 3. Ödül Auryn Quartet Batı Almanya
- 1987 2. Ödül Parisii Dörtlüsü Fransa
- 1987 2. Ödül Petersen Dörtlüsü GDR
- 1991 2. Ödül Mandelring Quartett Almanya
- 1991 2. Ödül Neues Leipziger Streichquartett Almanya
- 1996 1. Ödül Artemis Quartet Almanya/Rusya
- 1996 3. Ödül Quatuor Castagneri Fransa/Romanya
piyano üçlüsü
- 1961 1. Ödül Junges Wiener Trio Austra
- 1969 1. Ödül Derevjanko Üçlüsü SSCB
- 1969 2. Ödül Bondurjanskij Üçlüsü SSCB
- 1969 3. Ödül Stuttgarter Klaviertrio Batı Almanya
- 1976 3. Ödül Oslo Üçlü Norveç
- 1981 2. Ödül Zingara Trio İngiltere
- 1981 3. Ödül Apollo Trio Kore/ABD
- 1981 3. Ödül Grüneburg Trio Batı Almanya
- 1988 2. Ödül Üçlü Gezgin Fransa
- 1995 1. Ödül Trio Bartholdy Fransa
- 1995 2. Ödül Trio di Parma İtalya
- 1998 2. Ödül Clemente Trio Almanya
- 1998 2. Ödül Trio di Parma İtalya
rüzgar beşlisi
- 1966 1. Ödül Bläserquintett des Akademischen Kirov Tiyatroları SSCB
- 1966 2. Ödül Akademisches Bläserquintett Prag ČSSR
- 1966 3. Ödül Bläserquintett der Deutschen Oper Berlin Batı Almanya
- 1975 2. Ödül Syrinx Quintett Batı Almanya
- 1975 3. Ödül Bläserquintett der Jeunesses Musicales Budapeşte Macaristan
- 1980 2. Ödül Chalumeau Quintett Batı Almanya
- 1980 2. Ödül Nielsen Quintett Fransa
- 1985 2. Ödül Berliner Bläserquintett GDR
- 1985 3. Ödül Albert Schweitzer Quintett Batı Almanya
- 1985 3. Ödül İngiliz Nefesli Beşlisi Birleşik Krallık
- 1989 1. Ödül Ma'alot Quintett Batı Almanya
- 1989 2. Ödül Arcis Quintett Batı Almanya
- 1989 3. Ödül Kammervereinigung Berlin GDR
- 1993 2. Ödül Quintetto Bibiena İtalya
- 1993 2. Ödül Quintette Debussy Fransa
- 1993 3. Ödül Kammervereinigung Berlin Almanya
- 1997 1. Ödül Afflatus Quintett ČSSR
- 1997 2. Ödül Quintette Nocturne Fransa
- 1997 3. Ödül Orsolino Quintett Almanya/Avusturya
perküsyon
- 1977 2. Ödül Sumire Yoshihara Japonya
- 1977 3. Ödül Midori Takada Japonya
- 1985 1. Ödül Peter Sadlo Batı Almanya
- 1997 2. Ödül Markus Leoson İsveç
arp
- 1983 2. Ödül Isabelle Moretti Fransa
Gitar
- 1976 2. Ödül Sharon Isbin ABD
- 1976 3. Ödül Ricardo Fernández-Iznaola Venezuela
- 1982 2. Ödül Stefano Grondona İtalya
- 1982 2. Ödül Timo Korhonen Finlandiya
- 1982 3. Ödül Thomas Müller-Pering Batı Almanya
- 1989 1. Ödül Luis Orlandini Şili
- 1989 3. Ödül Miguel Charosky Arjantin
- 1989 3. Ödül Alexander Sweet Avusturya
- 1993 2. Ödül Joaquín de Jesús Clerch Diaz Cuba
- 1993 2. Ödül Pablo Márquez Arjantin
Ses kayıt cihazı
- 1978 3. Ödül Shigeharu Hirao-Yamaoka Japonya
- 1978 3. Ödül Michael Schneider Batı Almanya
- 1988 2. Ödül Robert Ehrlich İngiltere
- 1988 2. Ödül Carin van Heerden Güney Afrika
- 1988 3. Ödül Dan Laurin İsveç
Sayfadan piyano çalmak
- 1963 1. ödül Karl Bergemann Batı Almanya
- 1963 2. ödül Solange Robin-Chiapparin Fransa
- 1963 3. ödül Sylvaine Billier Fransa
- 1965 2. ödül Frank Maus Batı Almanya
- 1965 2. ödül Lucia Negro İtalya
- 1965 3. ödül Waldemar Strecke Batı Almanya