1990 Davis Kupası - 1990 Davis Cup
Ayrıntılar | |
---|---|
Süre | 2 Şubat – 2 Aralık |
Baskı | 79. |
Takımlar | 84 |
Şampiyon | |
Kazanan Ulus | Amerika Birleşik Devletleri |
← 1989
1991 →
|
1990 Davis Kupası (olarak da bilinir tarafından 1990 Davis Cup NEC sponsorluk amaçlı) 79. baskısı oldu Davis Cup , erkekler tenis milli takımları arasında en önemli turnuvası. Dünya Grubunda 16, Amerika Bölgesinde 19, Asya/Okyanusya Bölgesinde 19 ve Avrupa/Afrika Bölgesinde 31 olmak üzere 85 takım yarışmaya katılacak. Barbados , Kosta Rika , Guatemala , Togo , Trinidad ve Tobago ve Zambiya turnuvada ilk kez yer aldı.
Amerika Birleşik Devletleri mağlup Avustralya düzenlenen finalde Florida Suncoast Dome içinde St. Petersburg, Florida , ABD genel onların 29 başlık kazanmak için, 30 Kasım-2 Aralık günü,.
Dünya Grubu
katılan takımlar | |||
---|---|---|---|
Arjantin |
Avustralya |
Avusturya |
Çekoslovakya |
Fransa |
İsrail |
İtalya |
Meksika |
Hollanda |
Yeni Zelanda |
ispanya |
İsveç |
İsviçre |
Amerika Birleşik Devletleri |
Batı Almanya |
Yugoslavya |
Çizmek
son
Amerika Birleşik Devletleri - Avustralya
Amerika Birleşik Devletleri 3 |
Florida Suncoast Dome , St. Petersburg, FL , Amerika Birleşik Devletleri 30 Kasım–2 Aralık 1990 Kil (iç mekan) |
Avustralya 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Dünya Grubu Eleme Turu
Tarih: 21–23 Eylül
Dünya Grubu ilk tur beraberliklerinde kaybeden sekiz takım ve Bölgesel Grup I son tur beraberliklerinde kazanan sekiz takım 1991 Dünya Grubunda yer almak için Dünya Grubu Eleme Turunda yarıştı .
Ev sahibi takım | Puan | ziyaret ekibi | yer | mekan | Kapı | Yüzey |
---|---|---|---|---|---|---|
Belçika | 4-1 | Güney Kore | Brüksel | Kraliyet Leopold Kulübü | Dış mekan | kil |
İsrail | 5-0 | Çin | Ramat HaSharon | Kanada Stadyumu | Dış mekan | Zor |
Kanada | 3-2 | Hollanda | Toronto | Ulusal Tenis Merkezi | Dış mekan | Zor |
Sovyetler Birliği | 1-4 | ispanya | Moskova | Lenin Merkez Stadı | Kapalı | Halı |
İsveç | 5-0 | Finlandiya | Vasterås | Rocklundahallen | Kapalı | Halı |
Büyük Britanya | 0-5 | Fransa | Londra | Kraliçe'nin Kulübü | Dış mekan | çim |
Meksika | 5-0 | Uruguay | Meksika şehri | Club Alemán de México | Dış mekan | Zor |
Yugoslavya | 3-2 | İsviçre | Bölünmüş | Športski centar Gripe | Kapalı | kil |
- Fransa , İsrail , Meksika , İspanya , İsveç ve Yugoslavya 1991'de Dünya Grubu'nda kaldı .
- Belçika ve Kanada 1991'de Dünya Grubu'na terfi etti .
- Çin , Finlandiya , Büyük Britanya , Güney Kore , Sovyetler Birliği ve Uruguay 1991'de Bölge I Grubu'nda kaldı .
- Hollanda ve İsviçre 1991'de Bölge I. Grup'a düştü .
Amerika Bölgesi
Grup I
Birinci Tur 2-4 Şubat |
İkinci Tur 30 Mart–1 Nisan |
|||||||
Paraguay | ||||||||
Asunción , Paraguay (kil) | ||||||||
Hoşçakal | ||||||||
Paraguay | 0 | |||||||
Vancouver , Kanada (kapalı halı) | ||||||||
Kanada | 5 | |||||||
Kanada | 4 | |||||||
Brezilya | 1 | |||||||
Montevideo , Uruguay (kil) | ||||||||
Uruguay | 3 | |||||||
Montevideo , Uruguay (kil) | ||||||||
Şili | 2 | |||||||
Uruguay | 4 | |||||||
Peru | 1 | |||||||
Hoşçakal | ||||||||
Peru |
Küme Düşme Play-off'u 30 Mart–1 Nisan |
|||||
Brasília , Brezilya (iç mekan sert) | |||||
Brezilya | 4 | ||||
Şili | 1 |
Grup II
Birinci Tur 2-4 Şubat |
İkinci Tur 30 Mart–1 Nisan |
Üçüncü Tur 15-17 Haziran |
Dördüncü Tur 20-22 Temmuz |
|||||||||||||||
Ekvador | ||||||||||||||||||
Port-au-Prince , Haiti (kil) | ||||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Ekvador | 3 | |||||||||||||||||
İspanya Limanı , Trinidad ve Tobago (zor) | ||||||||||||||||||
Haiti | 2 | |||||||||||||||||
Haiti | 5 | |||||||||||||||||
Havana , Küba (sert) | ||||||||||||||||||
Trinidad ve Tobago | 0 | |||||||||||||||||
Ekvador | 1 | |||||||||||||||||
Küba | 4 | |||||||||||||||||
Küba | ||||||||||||||||||
Havana , Küba (sert) | ||||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Küba | 4 | |||||||||||||||||
Karakas , Venezuela (kil) | ||||||||||||||||||
Venezuela | 1 | |||||||||||||||||
Jamaika | 0 | |||||||||||||||||
Havana , Küba (sert) | ||||||||||||||||||
Venezuela | 5 | |||||||||||||||||
Küba | 3 | |||||||||||||||||
Cali , Kolombiya (kil) | ||||||||||||||||||
Kolombiya | 2 | |||||||||||||||||
Kolombiya | 4 | |||||||||||||||||
Santo Domingo , Dominik Cumhuriyeti (kil) | ||||||||||||||||||
Guatemala | 1 | |||||||||||||||||
Kolombiya | 4 | |||||||||||||||||
Santo Domingo , Dominik Cumhuriyeti (kil) | ||||||||||||||||||
Dominik Cumhuriyeti | 1 | |||||||||||||||||
Kosta Rika | 2 | |||||||||||||||||
Aziz Peter , Barbados (zor) | ||||||||||||||||||
Dominik Cumhuriyeti | 3 | |||||||||||||||||
Kolombiya | 4 | |||||||||||||||||
Aziz Michael , Barbados (kil) | ||||||||||||||||||
Barbados | 1 | |||||||||||||||||
Barbados | 3 | |||||||||||||||||
Aziz Michael , Barbados (kil) | ||||||||||||||||||
Bolivya | 2 | |||||||||||||||||
Barbados | 4 | |||||||||||||||||
Bahamalar | 1 | |||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Bahamalar |
Asya/Okyanusya Bölgesi
Grup I
Ön Eleme Turu 2-4 Şubat |
|||||
Guangzhou , Çin (iç mekan sert) | |||||
Çin | 5 | ||||
Pakistan | 0 |
Birinci Tur 30 Mart–1 Nisan |
İkinci Tur 4–6 Mayıs |
|||||||
Endonezya | ||||||||
Pekin , Çin (zor) | ||||||||
Hoşçakal | ||||||||
Endonezya | 1 | |||||||
Şanghay , Çin (kil) | ||||||||
Çin | 4 | |||||||
Çin | 5 | |||||||
Filipinler | 0 | |||||||
Chandigarh , Hindistan (çim) | ||||||||
Japonya | 1 | |||||||
Seul , Güney Kore (kil) | ||||||||
Hindistan | 4 | |||||||
Hindistan | 0 | |||||||
Güney Kore | 5 | |||||||
Hoşçakal | ||||||||
Güney Kore |
- Çin ve Güney Kore , Dünya Grubu Eleme Turu'na yükseldi.
Grup II
Birinci Tur 2-4 Şubat |
İkinci Tur 30 Mart–1 Nisan |
Üçüncü Tur 15-17 Haziran |
Dördüncü Tur 20-22 Temmuz |
|||||||||||||||
Hong Kong | ||||||||||||||||||
Kuala Lumpur , Malezya (iç mekan sert) | ||||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Hong Kong | 4 | |||||||||||||||||
Amman , Ürdün (iç mekan sert) | ||||||||||||||||||
Malezya | 1 | |||||||||||||||||
Ürdün | 0 | |||||||||||||||||
Kowloon , Hong Kong (zor) | ||||||||||||||||||
Malezya | 5 | |||||||||||||||||
Hong Kong | 4 | |||||||||||||||||
Çin Taypesi | 1 | |||||||||||||||||
Bangladeş | ||||||||||||||||||
Dakka , Bangladeş (zor) | ||||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Bangladeş | 0 | |||||||||||||||||
Singapur (çim) | ||||||||||||||||||
Çin Taypesi | 5 | |||||||||||||||||
Singapur | 0 | |||||||||||||||||
Bangkok , Tayland (zor) | ||||||||||||||||||
Çin Taypesi | 5 | |||||||||||||||||
Hong Kong | 2 | |||||||||||||||||
Manama , Bahreyn (zor) | ||||||||||||||||||
Tayland | 3 | |||||||||||||||||
Irak | 2 | |||||||||||||||||
Colombo , Sri Lanka (kil) | ||||||||||||||||||
Bahreyn | 3 | |||||||||||||||||
Bahreyn | 1 | |||||||||||||||||
Sri Lanka | 4 | |||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Colombo , Sri Lanka (kil) | ||||||||||||||||||
Sri Lanka | ||||||||||||||||||
Sri Lanka | 1 | |||||||||||||||||
Kuveyt Şehri , Kuveyt (sert) | ||||||||||||||||||
Tayland | 4 | |||||||||||||||||
Kuveyt | 4 | |||||||||||||||||
Kuveyt Şehri , Kuveyt (sert) | ||||||||||||||||||
Suriye | 1 | |||||||||||||||||
Kuveyt | 0 | |||||||||||||||||
Tayland | 5 | |||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Tayland |
Avrupa/Afrika Bölgesi
Grup I
Birinci Tur 2-4 Şubat |
İkinci Tur 4–6 Mayıs |
|||||||
Sovyetler Birliği | ||||||||
Kiev , Sovyetler Birliği (kapalı kil) | ||||||||
Hoşçakal | ||||||||
Sovyetler Birliği | 4 | |||||||
Akra , Gana (zor) | ||||||||
Portekiz | 1 | |||||||
Portekiz | 5 | |||||||
Gana | 0 | |||||||
Dublin , İrlanda (kapalı halı) | ||||||||
İrlanda | 2 | |||||||
Bükreş , Romanya (kil) | ||||||||
Romanya | 3 | |||||||
Romanya | 2 | |||||||
Büyük Britanya | 3 | |||||||
Hoşçakal | ||||||||
Büyük Britanya | ||||||||
Macaristan | ||||||||
Brüksel , Belçika (kil) | ||||||||
Hoşçakal | ||||||||
Macaristan | 1 | |||||||
Belçika | 4 | |||||||
Hoşçakal | ||||||||
Belçika | ||||||||
Lagos , Nijerya (zor) | ||||||||
Finlandiya | 4 | |||||||
Aarhus , Danimarka (kapalı halı) | ||||||||
Nijerya | 1 | |||||||
Finlandiya | 3 | |||||||
Danimarka | 2 | |||||||
Hoşçakal | ||||||||
Danimarka |
- Sovyetler Birliği , Büyük Britanya , Belçika ve Finlandiya , Dünya Grubu Eleme Turu'na yükseldi.
Düşme Play-off 5-7 Mayıs |
|||||
Akra , Gana (zor) | |||||
Gana | 2 | ||||
İrlanda | 3 |
Grup II Avrupa
Birinci Tur 30 Mart–1 Nisan |
İkinci Tur 4–6 Mayıs |
Üçüncü Tur 15-17 Haziran |
Dördüncü Tur 20-22 Temmuz |
|||||||||||||||
Yunanistan | ||||||||||||||||||
Sofya , Bulgaristan (kil) | ||||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Yunanistan | 0 | |||||||||||||||||
Lefkoşa , Kıbrıs (kil) | ||||||||||||||||||
Bulgaristan | 5 | |||||||||||||||||
Bulgaristan | 5 | |||||||||||||||||
Varşova , Polonya (kil) | ||||||||||||||||||
Kıbrıs | 0 | |||||||||||||||||
Bulgaristan | 1 | |||||||||||||||||
Polonya | 4 | |||||||||||||||||
Lüksemburg | ||||||||||||||||||
Lüksemburg Şehri , Lüksemburg (iç mekan sert) | ||||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Lüksemburg | 1 | |||||||||||||||||
Polonya | 4 | |||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Varşova , Polonya (kil) | ||||||||||||||||||
Polonya | ||||||||||||||||||
Polonya | 4 | |||||||||||||||||
Norveç | 1 | |||||||||||||||||
Malta | ||||||||||||||||||
İzmir , Türkiye (kil) | ||||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Malta | 2 | |||||||||||||||||
Türkiye | 3 | |||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
İzmir , Türkiye (kil) | ||||||||||||||||||
Türkiye | ||||||||||||||||||
Türkiye | 2 | |||||||||||||||||
Norveç | 3 | |||||||||||||||||
Norveç | ||||||||||||||||||
Monte Carlo , Monako (kil) | ||||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Norveç | 4 | |||||||||||||||||
Monako | 1 | |||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Monako |
Grup II Afrika
Birinci Tur 1-4 Şubat |
İkinci Tur 23 Mart–1 Nisan |
Üçüncü Tur 15-17 Haziran |
Dördüncü Tur 20-22 Temmuz |
|||||||||||||||
Senegal | ||||||||||||||||||
Lome , Togo (zor) | ||||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Senegal | 0 | |||||||||||||||||
Gitmek | 5 | |||||||||||||||||
Gitmek | olmadan | |||||||||||||||||
Kazablanka , Fas (kil) | ||||||||||||||||||
Libya | ||||||||||||||||||
Gitmek | 0 | |||||||||||||||||
Fas | 5 | |||||||||||||||||
Fas | ||||||||||||||||||
Kahire , Mısır (kil) | ||||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Fas | 5 | |||||||||||||||||
Cezayir , Cezayir (kil) | ||||||||||||||||||
Mısır | 0 | |||||||||||||||||
Cezayir | 1 | |||||||||||||||||
Kazablanka , Fas (kil) | ||||||||||||||||||
Mısır | 4 | |||||||||||||||||
Fas | 4 | |||||||||||||||||
Abidjan , Fildişi Sahili (zor) | ||||||||||||||||||
Zimbabve | 1 | |||||||||||||||||
Kenya | 1 | |||||||||||||||||
Abidjan , Fildişi Sahili (zor) | ||||||||||||||||||
Fildişi Sahili | 4 | |||||||||||||||||
Fildişi Sahili | 5 | |||||||||||||||||
Kamerun | 0 | |||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Harare , Zimbabve (iç mekan sert) | ||||||||||||||||||
Kamerun | ||||||||||||||||||
Fildişi Sahili | 0 | |||||||||||||||||
Zimbabve | 5 | |||||||||||||||||
Zambiya | ||||||||||||||||||
Lusaka , Zambiya (zor) | ||||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Zambiya | 1 | |||||||||||||||||
Zimbabve | 4 | |||||||||||||||||
Hoşçakal | ||||||||||||||||||
Zimbabve |
Referanslar
- Genel
- "Dünya Grubu 1990" . DavisCup.com . 11 Haziran 2020 alındı .
- Özel