1985 NCAA Division I Erkekler Basketbol Turnuvası - 1985 NCAA Division I Men's Basketball Tournament
Mevsim | 1984–85 | ||||
---|---|---|---|---|---|
Takımlar | 64 | ||||
Finaller sitesi |
Rupp Arena Lexington, Kentucky |
||||
Şampiyonlar |
Villanova Wildcats (1. şampiyonluk, 1. şampiyonluk maçı, 2. Final Four) |
||||
İkinci |
Georgetown Hoyas (3. şampiyonluk maçı, 4. Final Four) |
||||
yarı finalistler | |||||
kazanan koç | Rollie Massimino (1. şampiyonluk) | ||||
paspas | Ed Pinckney (Villanova) | ||||
katılım | 422.519 | ||||
En iyi derece |
Chris Mullin St. John's (110 puan) |
||||
|
1985 NCAA Division I Erkekler Basketbol Turnuvası oynayan 64 okulları dahil tek eleme erkek milli şampiyonunu belirlemek için oyun NCAA Division I kolej basketbolu . Bu, önceki yılki turnuvada 53 takımdan 64 takıma genişletilen ilk yıldı. 14 Mart 1985'te başladı ve 1 Nisan'da Lexington, Kentucky'deki şampiyonluk maçıyla sona erdi . Toplam 63 maç oynandı.
Rollie Massimino'nun çalıştırdığı sekizinci tohum Villanova , John Thompson tarafından çalıştırılan Georgetown'a karşı oynanan final maçında 66-64'lük bir galibiyetle ilk ulusal şampiyonluğunu kazandı . Villanova'dan Ed Pinckney , turnuvanın En Üstün Oyuncusu seçildi . Genellikle "Mükemmel Oyun" olarak anılan oyun, kolej basketbolu tarihindeki en büyük üzüntüler arasında kabul edilir ve Şampiyona Oyunu tarihindeki en büyük ikinci puan dağılımıdır. Bu Villanova takımı, turnuvayı kazanan en düşük seribaşı takım olmaya devam ediyor. Wildcats, aynı zamanda , unvanını aldığı sırada üniversite futboluna sponsor olmayan bir okulu temsil eden son Division I erkekler ulusal şampiyonu olarak da dikkate değerdir (Villanova , 1980 sezonundan sonra futbolu bırakmış ve 1985 sezonuna kadar sporu eski haline getirmemiştir). , şampiyonluk maçından sonraki ilk). Oyun, şut saati olmadan oynanan son oyun olarak da dikkat çekiyor .
Bu yılki Final Four'a, Büyük Doğu üyeleri Villanova ve Georgetown ile St. John's ile aynı konferanstan eşi görülmemiş ve eşsiz bir üç takım katıldı . Büyük Doğu partisindeki tek "müdahaleci" , daha sonra Metro Konferansı'nın Memphis Eyaleti'ydi . (Memphis State'in 1985 Final Four'u, 1982-1986 arasındaki tüm turnuva maçlarında olduğu gibi, uygun olmayan oyuncuların kullanılması nedeniyle boşaldı.)
Bu aynı zamanda bölge yarışmacılarından birinin "Ortadoğu" yerine "Güneydoğu" adının verildiği ilk yıldı. Bu isim, bölgenin adının "Güney" olarak değiştirildiği 1998 yılına kadar kullanıldı . Bu aynı zamanda 2010 yılına kadar iki özel okulun unvan oyununda yer aldığı son turnuvaydı. Bu turnuva aynı zamanda 2012'ye kadar Dağ veya Pasifik Saat Dilimlerinden Tatlı 16'da hiçbir takıma yer vermeyen son turnuvaydı.
Bu turnuvanın Doğu Bölgesi, NCAA Turnuvası tarihinde en yüksek serideki takımın her maçı kazandığı tek bölgedir.
Program ve mekanlar
1985 turnuvasının her turuna ev sahipliği yapmak için seçilen siteler şunlardır:
Birinci ve İkinci Turlar
- 14 ve 16 Mart
- Doğu Bölgesi
- Ortabatı Bölgesi
- Güneydoğu Bölgesi
- Batı Bölgesi
- 15 ve 17 Mart
- Doğu Bölgesi
- Ortabatı Bölgesi
- Güneydoğu Bölgesi
- Batı Bölgesi
Bölgesel Yarı Finaller ve Finaller (Sweet Onaltı ve Elite Eight)
- 21 ve 23 Mart
- Doğu Bölgesi , Providence Civic Center , Providence, Rhode Island
- Midwest Regional , Reunion Arena , Dallas, Teksas
- 22 ve 24 Mart
- Güneydoğu Bölgesi , BJCC Coliseum , Birmingham, Alabama
- West Regional , McNichols Sports Arena , Denver, Colorado
Ulusal Yarı Finaller ve Şampiyona (Final Four ve Şampiyona)
- 30 Mart ve 1 Nisan
Lexington Final Four için 21. ev sahibi şehir ve Rupp Arena 23. ev sahibi şehir oldu. Lexington, Final Four'a ev sahipliği yapacak en küçük metropol bölgesidir ve kubbeli futbol stadyumlarının kullanılması nedeniyle, Rupp Arena'nın boyutuna rağmen tekrar bir Final Four'a ev sahipliği yapması pek olası değildir. 1985 turnuvası, birincil kiracısı bir kolej takımı olan kampüs dışı bir arenanın (veya herhangi bir arenanın) bir turnuva için kullanıldığı son turnuvaydı. ( Continental Airlines Arena (1996'da) Seton Hall'un ana arenasıydı , ancak birincil kiracılar değildi.) Bu turnuva aynı zamanda kubbeli bir stadyumun herhangi bir turnuva maçı için kullanılmadığı son zamanı da işaret ediyor; 1985'ten önce, önceki dört turnuva ve 1971 turnuvası, bunları içeren tek turnuvaydı. Bunun bir diğer anlamı, 1984 ve 1993 yılları arasında bir NFL stadyumuna sahip olmayan tek turnuva olmasıydı. Denver, 1985'te tek yeni şehir veya mekana ev sahipliği yapan oyundu. O zamanlar, şehir bir NCAA Division I kurumuna ev sahipliği yapmıyordu, bu da onu tüm zamanların bir avuç ev sahibi şehirden biri haline getiriyordu. 1985, Providence Civic Center'ın bölgesel turlara ev sahipliği yapacağı son zaman olacaktı; sonraki tüm turnuvalar erken tur olacaktır. Turnuva aynı zamanda University of Tulsa'nın Mabee Merkezi'nin oyunlara ev sahipliği yapacağı son sefer olacak; turnuva, BOK Center'ın ev sahipliği yaptığı 2011 yılına kadar şehre geri dönmeyecekti .
Takımlar
bölge | Tohum | Takım | Koç | bitmiş | Son Rakip | Puan |
---|---|---|---|---|---|---|
Doğu | ||||||
Doğu | 1 | Georgetown | John Thompson | İkinci | 8 Villanova | 66-64 |
Doğu | 2 | Gürcistan Teknolojisi | Bobby Kremler | Bölge İkinciliği | 1 Georgetown | 60–54 |
Doğu | 3 | Illinois | Lou Henson | Tatlı Onaltı | 2 Gürcistan Teknolojisi | 61–53 |
Doğu | 4 | Loyola-Şikago | gen sullivan | Tatlı Onaltı | 1 Georgetown | 65–53 |
Doğu | 5 | SMU | Dave Bliss | 32 raunt | 4 Loyola-Şikago | 70-57 |
Doğu | 6 | Gürcistan | Hugh Durham | 32 raunt | 3 İllinois | 74-58 |
Doğu | 7 | Siraküza | Jim Boeheim | 32 raunt | 2 Gürcistan Teknolojisi | 70–53 |
Doğu | 8 | tapınak şakak .. mabet | John Chaney | 32 raunt | 1 Georgetown | 63–46 |
Doğu | 9 | Virginia Teknolojisi | Charles Moir | 64'lük Tur | 8 Tapınak | 60–57 |
Doğu | 10 | DePaul | Joey Meyer | 64'lük Tur | 7 Siraküza | 70-65 |
Doğu | 11 | Viçita Eyaleti | Gene Smithson | 64'lük Tur | 6 Gürcistan | 67-59 |
Doğu | 12 | Eski Hakimiyet | Paul Webb | 64'lük Tur | 5 SMU | 85-68 |
Doğu | 13 | İona | Pat Kennedy | 64'lük Tur | 4 Loyola-Şikago | 59-58 |
Doğu | 14 | Kuzeydoğu | Jim Calhoun | 64'lük Tur | 3 İllinois | 76-57 |
Doğu | 15 | merser | Bill Bibb | 64'lük Tur | 2 Gürcistan Teknolojisi | 65-58 |
Doğu | 16 | Lehigh | Tom Schneider | 64'lük Tur | 1 Georgetown | 68-43 |
Ortabatı | ||||||
Ortabatı | 1 | Oklahoma | Billy Tubbs | Bölge İkinciliği | 2 Memphis Eyaleti | 63–61 |
Ortabatı | 2 | Memphis Eyaleti | Dana Kirk | Ulusal Yarı Finaller | 8 Villanova | 52–45 |
Ortabatı | 3 | Dük | Mike Krzyzewski | 32 raunt | 11 Boston Koleji | 74-73 |
Ortabatı | 4 | Ohio eyaleti | Eldon Miller | 32 raunt | 5 Louisiana Teknolojisi | 79-67 |
Ortabatı | 5 | Louisiana Teknolojisi | Andy Russo | Tatlı Onaltı | 1 Oklahoma | 86-84 |
Ortabatı | 6 | Teksas Teknolojisi | Gerald Myers | 64'lük Tur | 11 Boston Koleji | 55–53 |
Ortabatı | 7 | UAB | Gen Bartow | 32 raunt | 2 Memphis Eyaleti | 67-66 |
Ortabatı | 8 | USC | Stan Morrison | 64'lük Tur | 9 Illinois Eyaleti | 58-55 |
Ortabatı | 9 | Illinois Eyaleti | Bob Donewald | 32 raunt | 1 Oklahoma | 75–69 |
Ortabatı | 10 | Michigan Eyaleti | Jud Heathcote | 64'lük Tur | 7 UAB | 70–68 |
Ortabatı | 11 | Boston Koleji | Gary Williams | Tatlı Onaltı | 2 Memphis Eyaleti | 59-57 |
Ortabatı | 12 | Pittsburgh | Roy Chipman | 64'lük Tur | 5 Louisiana Teknolojisi | 78-54 |
Ortabatı | 13 | Iowa Eyaleti | Johnny Orr | 64'lük Tur | 4 Ohio Eyaleti | 75-64 |
Ortabatı | 14 | karabiber | Jim Harrick | 64'lük Tur | 3 Dük | 75–62 |
Ortabatı | 15 | Penn | Craig Küçük Sayfa | 64'lük Tur | 2 Memphis Eyaleti | 67-55 |
Ortabatı | 16 | Kuzey Karolina A&T | Don Corbett | 64'lük Tur | 1 Oklahoma | L96-83 |
Güneydoğu | ||||||
Güneydoğu | 1 | Michigan | Bill Frieder | 32 raunt | 8 Villanova | 59-55 |
Güneydoğu | 2 | kuzey Carolina | Dean Smith | Bölge İkinciliği | 8 Villanova | 56–44 |
Güneydoğu | 3 | kansas | Larry Brown | 32 raunt | 11 Kumral | 66-64 |
Güneydoğu | 4 | LSU | Dale Brown | 64'lük Tur | 13 Donanma | 78-55 |
Güneydoğu | 5 | Maryland | solak kuruyemiş | Tatlı Onaltı | 8 Villanova | 46–43 |
Güneydoğu | 6 | Purdue | Gen Keady | 64'lük Tur | 11 Kumral | 59-58 |
Güneydoğu | 7 | Notre Dame | kazıcı Phelps | 32 raunt | 2 Kuzey Karolina | 60–58 |
Güneydoğu | 8 | Villanova | Rollie Massimino | Şampiyon | 1 Georgetown | B 66-64 |
Güneydoğu | 9 | Dayton | Don Donoher | 64'lük Tur | 8 Villanova | 51–49 |
Güneydoğu | 10 | Oregon Eyaleti | Ralph Miller | 64'lük Tur | 7 Notre Dame | 79–70 |
Güneydoğu | 11 | kumral | sonny smith | Tatlı Onaltı | 2 Kuzey Karolina | 62-56 |
Güneydoğu | 12 | Miami (OH) | Jerry Peirson | 64'lük Tur | 5 Maryland | 69-68 |
Güneydoğu | 13 | Donanma | Paul Evans | 32 raunt | 5 Maryland | 64-59 |
Güneydoğu | 14 | Ohio | Danny Nee | 64'lük Tur | 3 Kansas | 49–38 |
Güneydoğu | 15 | Orta Tennessee Eyaleti | bruce stewart | 64'lük Tur | 2 Kuzey Karolina | 76-57 |
Güneydoğu | 16 | Fairleigh Dickinson | Tom Yeşil | 64'lük Tur | 1 Michigan | 59-55 |
Batı | ||||||
Batı | 1 | Aziz John | Lou Carnesecca | Ulusal Yarı Finaller | 1 Georgetown | 77-59 |
Batı | 2 | VCU | JD Barnett | 32 raunt | 7 Alabama | 63-59 |
Batı | 3 | Kuzey Amerika Eyaleti | Jim Valvano | Bölge İkinciliği | 1 Aziz John | 69-60 |
Batı | 4 | UNLV | Jerry Tarkanyan | 32 raunt | 12 Kentucky | 64-61 |
Batı | 5 | Washington | Merve Harshman | 64'lük Tur | 12 Kentucky | 66-58 |
Batı | 6 | Tuzla | Nolan Richardson | 64'lük Tur | 11 UTEP | 79-75 |
Batı | 7 | Alabama | Wimp Sanderson | Tatlı Onaltı | 3 NC Eyaleti | 61-55 |
Batı | 8 | Iowa | George Raveling | 64'lük Tur | 9 Arkansas | 63–54 |
Batı | 9 | Arkansas | Eddie Sutton | 32 raunt | 1 Aziz John | 68-65 |
Batı | 10 | arizona | Lute Olson | 64'lük Tur | 7 Alabama | L50–41 |
Batı | 11 | UTEP | Don Haskins | 32 raunt | 3 NC Eyaleti | 86-73 |
Batı | 12 | Kentucky | Joe B. Salon | Tatlı Onaltı | 1 Aziz John | 86-70 |
Batı | 13 | San Diego Eyaleti | dumanlı kazançlar | 64'lük Tur | 4 UNLV | 85-80 |
Batı | 14 | Nevada | sonny allen | 64'lük Tur | 3 NC Eyaleti | 65-56 |
Batı | 15 | Marshall | Rick Huckabay | 64'lük Tur | 2 VCU | 81-65 |
Batı | 16 | Güney | Robert Hopkins | 64'lük Tur | 1 Aziz John | 83-59 |
braket
* – Fazla mesai süresini belirtir
Doğu Bölgesi - Providence, Rhode Island
İlk tur | İkinci tur | Bölgesel Yarı Finaller | Bölgesel Finaller | ||||||||||||||||
1 | Georgetown | 68 | |||||||||||||||||
16 | Lehigh | 43 | |||||||||||||||||
1 | Georgetown | 63 | |||||||||||||||||
Hartford | |||||||||||||||||||
8 | tapınak şakak .. mabet | 46 | |||||||||||||||||
8 | tapınak şakak .. mabet | 60 | |||||||||||||||||
9 | Virginia Teknolojisi | 57 | |||||||||||||||||
1 | Georgetown | 65 | |||||||||||||||||
4 | Loyola-Şikago | 53 | |||||||||||||||||
5 | SMU | 85 | |||||||||||||||||
12 | Eski Hakimiyet | 68 | |||||||||||||||||
5 | SMU | 57 | |||||||||||||||||
Hartford | |||||||||||||||||||
4 | Loyola-Şikago | 70 | |||||||||||||||||
4 | Loyola-Şikago | 59 | |||||||||||||||||
13 | İona | 58 | |||||||||||||||||
1 | Georgetown | 60 | |||||||||||||||||
2 | Gürcistan Teknolojisi | 54 | |||||||||||||||||
6 | Gürcistan | 67 | |||||||||||||||||
11 | Viçita Eyaleti | 59 | |||||||||||||||||
6 | Gürcistan | 58 | |||||||||||||||||
Atlanta | |||||||||||||||||||
3 | Illinois | 74 | |||||||||||||||||
3 | Illinois | 76 | |||||||||||||||||
14 | Kuzeydoğu | 57 | |||||||||||||||||
3 | Illinois | 53 | |||||||||||||||||
2 | Gürcistan Teknolojisi | 61 | |||||||||||||||||
7 | Siraküza | 70 | |||||||||||||||||
10 | DePaul | 65 | |||||||||||||||||
7 | Siraküza | 53 | |||||||||||||||||
Atlanta | |||||||||||||||||||
2 | Gürcistan Teknolojisi | 70 | |||||||||||||||||
2 | Gürcistan Teknolojisi | 65 | |||||||||||||||||
15 | merser | 58 |
Bölgesel Final Özeti
CBS
|
23 Mart Cumartesi
|
#1 Georgetown Hoyas 60 , #2 Georgia Tech Sarı Ceketler 54 | ||
Puan : P. Ewing – 14 Rebs : R. Dalton – 6 Asist : M. Jackson – 5 |
Puan: J. Salley – 15 Rebs: J. Salley – 5 Ast: S. Petway – 4 İlk Yarı Skoru: 29-29 |
Providence Civic Center – Providence, Rhode Island
|
Batı Bölgesel – Denver, Colorado
İlk tur | İkinci tur | Bölgesel Yarı Finaller | Bölgesel Finaller | ||||||||||||||||
1 | Aziz John | 83 | |||||||||||||||||
16 | Güney | 59 | |||||||||||||||||
1 | Aziz John | 68 | |||||||||||||||||
Tuz Gölü şehri | |||||||||||||||||||
9 | Arkansas | 65 | |||||||||||||||||
8 | Iowa | 54 | |||||||||||||||||
9 | Arkansas | 63 | |||||||||||||||||
1 | Aziz John | 86 | |||||||||||||||||
12 | Kentucky | 70 | |||||||||||||||||
5 | Washington | 58 | |||||||||||||||||
12 | Kentucky | 66 | |||||||||||||||||
12 | Kentucky | 64 | |||||||||||||||||
Tuz Gölü şehri | |||||||||||||||||||
4 | UNLV | 61 | |||||||||||||||||
4 | UNLV | 85 | |||||||||||||||||
13 | San Diego Eyaleti | 80 | |||||||||||||||||
1 | Aziz John | 69 | |||||||||||||||||
3 | Kuzey Amerika Eyaleti | 60 | |||||||||||||||||
6 | Tuzla | 75 | |||||||||||||||||
11 | UTEP | 79 | |||||||||||||||||
11 | UTEP | 73 | |||||||||||||||||
Albuquerque | |||||||||||||||||||
3 | Kuzey Amerika Eyaleti | 86 | |||||||||||||||||
3 | Kuzey Amerika Eyaleti | 65 | |||||||||||||||||
14 | Nevada | 56 | |||||||||||||||||
3 | Kuzey Amerika Eyaleti | 61 | |||||||||||||||||
7 | Alabama | 55 | |||||||||||||||||
7 | Alabama | 50 | |||||||||||||||||
10 | arizona | 41 | |||||||||||||||||
7 | Alabama | 63 | |||||||||||||||||
Albuquerque | |||||||||||||||||||
2 | VCU | 59 | |||||||||||||||||
2 | VCU | 81 | |||||||||||||||||
15 | Marshall | 65 |
Birinci Tur Özeti
NCAA Productions
ESPN |
14 Mart Perşembe
12:07 MST/02:07 EST |
#1 St. John's Redmen 83 , #16 Güney Jaguarları 59 | ||
Puan : W. Berry – 24 Rebs : W. Berry – 13 Asist : C. Mullin – 6 |
İlk Yarı Skoru: St. John's, 34-18 |
Özel Etkinlikler Merkezi – Salt Lake City, Utah
Katılım: 6.928 |
İkinci Tur Özeti
CBS
|
16 Mart Cumartesi
14:30 MST/4:30 EST |
#1 St. John's Redmen 68 , #9 Arkansas Razorbacks 65 |
Özel Etkinlikler Merkezi – Salt Lake City, Utah
Katılım: 9,226 |
Bölgesel Yarı Final Özeti
CBS
|
22 Mart Cuma
20:09 MST/10:09 EST |
#1 St. John's Redmen 86 , #12 Kentucky Wildcats 70 | ||
Puan : C. Mullin – 30 Rebs : W. Berry – 7 Asist : C. Mullin – 7 |
Puan: K. Walker – 23 Rebs: K. Walker – 8 Ast: R. Harden – 7 İlk Yarı Skoru: St. John's, 39–38 |
McNichols Sports Arena - Denver, Colorado
Seyirci Sayısı: 17022 Hakemler: John Clougherty Bobby Dibler Willis McJunkin |
Bölgesel Final Özeti
CBS
|
24 Mart Pazar
14:03 MST/04:03 EST |
#1 St. John's Redmen 69 , #3 NC State Wolfpack 60 | ||
Puan : C. Mullin – 25 Rebs : B. Wennington – 10 Asist : M. Moses, M. Jackson – 5 |
Puan: L. Charles – 15 Rebs: L. Charles , C. McQueen – 11 Ast: S. Webb – 9 İlk Yarı Skoru: St. John's, 30-29 |
McNichols Sports Arena - Denver, Colorado
Seyirci Sayısı: 17022 Hakemler: John Clougherty Bobby Dibler Willis McJunkin |
Güneydoğu Bölgesi – Birmingham, Alabama
İlk tur | İkinci tur | Bölgesel Yarı Finaller | Bölgesel Finaller | ||||||||||||||||
1 | Michigan | 59 | |||||||||||||||||
16 | Fairleigh Dickinson | 55 | |||||||||||||||||
1 | Michigan | 55 | |||||||||||||||||
Dayton | |||||||||||||||||||
8 | Villanova | 59 | |||||||||||||||||
8 | Villanova | 51 | |||||||||||||||||
9 | Dayton | 49 | |||||||||||||||||
8 | Villanova | 46 | |||||||||||||||||
5 | Maryland | 43 | |||||||||||||||||
5 | Maryland | 69 | |||||||||||||||||
12 | Miami (OH) | 68* | |||||||||||||||||
5 | Maryland | 64 | |||||||||||||||||
Dayton | |||||||||||||||||||
13 | Donanma | 59 | |||||||||||||||||
4 | LSU | 55 | |||||||||||||||||
13 | Donanma | 78 | |||||||||||||||||
8 | Villanova | 56 | |||||||||||||||||
2 | kuzey Carolina | 44 | |||||||||||||||||
6 | Purdue | 58 | |||||||||||||||||
11 | kumral | 59 | |||||||||||||||||
11 | kumral | 66 | |||||||||||||||||
Güney Bendi | |||||||||||||||||||
3 | kansas | 64 | |||||||||||||||||
3 | kansas | 49 | |||||||||||||||||
14 | Ohio | 38 | |||||||||||||||||
11 | kumral | 56 | |||||||||||||||||
2 | kuzey Carolina | 62 | |||||||||||||||||
7 | Notre Dame | 79 | |||||||||||||||||
10 | Oregon Eyaleti | 70 | |||||||||||||||||
7 | Notre Dame | 58 | |||||||||||||||||
Güney Bendi | |||||||||||||||||||
2 | kuzey Carolina | 60 | |||||||||||||||||
2 | kuzey Carolina | 76 | |||||||||||||||||
15 | Orta Tennessee Eyaleti | 57 |
Bölgesel Final Özeti
CBS
|
24 Mart Pazar
|
#8 Villanova Wildcats 56 , #2 Kuzey Karolina Katran Topukları 44 | ||
Puan : H. Pressley – 15 Rebs : E. Pinckney – 7 Asist : E. Pinckney , H. Jensen – 3 |
Puan: B. Daugherty – 17 Rebs: B. Daugherty – 12 Ast: J. Wolf , K. Smith – 5 İlk Yarı Skoru: Kuzey Carolina, 22-17 |
BJCC Coliseum – Birmingham, Alabama
|
Midwest Regional – Dallas, Teksas
İlk tur | İkinci tur | Bölgesel Yarı Finaller | Bölgesel Finaller | ||||||||||||||||
1 | Oklahoma | 96 | |||||||||||||||||
16 | Kuzey Karolina A&T | 83 | |||||||||||||||||
1 | Oklahoma | 75 | |||||||||||||||||
Tuzla | |||||||||||||||||||
9 | Illinois Eyaleti | 69 | |||||||||||||||||
8 | Güney Kaliforniya | 55 | |||||||||||||||||
9 | Illinois Eyaleti | 58 | |||||||||||||||||
1 | Oklahoma | 86 | |||||||||||||||||
5 | Louisiana Teknolojisi | 84* | |||||||||||||||||
5 | Louisiana Teknolojisi | 78 | |||||||||||||||||
12 | Pittsburgh | 54 | |||||||||||||||||
5 | Louisiana Teknolojisi | 79 | |||||||||||||||||
Tuzla | |||||||||||||||||||
4 | Ohio eyaleti | 67 | |||||||||||||||||
4 | Ohio eyaleti | 75 | |||||||||||||||||
13 | Iowa Eyaleti | 64 | |||||||||||||||||
1 | Oklahoma | 61 | |||||||||||||||||
2 | Memphis Eyaleti | 63 | |||||||||||||||||
6 | Teksas Teknolojisi | 53 | |||||||||||||||||
11 | Boston Koleji | 55 | |||||||||||||||||
11 | Boston Koleji | 74 | |||||||||||||||||
Houston | |||||||||||||||||||
3 | Dük | 73 | |||||||||||||||||
3 | Dük | 75 | |||||||||||||||||
14 | karabiber | 62 | |||||||||||||||||
11 | Boston Koleji | 57 | |||||||||||||||||
2 | Memphis Eyaleti | 59 | |||||||||||||||||
7 | UAB | 70 | |||||||||||||||||
10 | Michigan Eyaleti | 68 | |||||||||||||||||
7 | UAB | 66* | |||||||||||||||||
Houston | |||||||||||||||||||
2 | Memphis Eyaleti | 67 | |||||||||||||||||
2 | Memphis Eyaleti | 67 | |||||||||||||||||
15 | Penn | 55 |
Bölgesel Final Özeti
CBS
|
23 Mart Cumartesi
|
#2 Memphis State Tigers 63 , #1 Oklahoma Sooners 61 | ||
Puan : D. Kennedy - 16 Rebs : W. Tisdale - 12 Asts : T. McCalister , A. Bowie - 5 |
Puan: K. Lee – 23 Rebs: K. Lee – 11 Asist: A. Turner – 12 İlk Yarı Skoru: 33–33 |
Reunion Arena - Dallas, Teksas
|
Final Four – Lexington, Kentucky
Ulusal Yarı Finaller | Ulusal Şampiyonluk Oyunu | ||||||||
E1 | Georgetown | 77 | |||||||
W1 | Aziz John | 59 | |||||||
E1 | Georgetown | 64 | |||||||
S8 | Villanova | 66 | |||||||
S8 | Villanova | 52 | |||||||
M2 | Memphis Eyaleti | 45 |
Oyun Özetleri
CBS
|
30 Mart Cumartesi
|
#8 Villanova Yaban Kedileri 52 , #2 Memphis Eyalet Kaplanları 45 | ||
Puan : D. McClain - 19 Rebs : E. Pinckney - 9 Asts : M. Plansky, G. McLain , D. McClain - 2 |
Puan: A. Turner – 11 Rebs: Vincent Askew , W. Bedford , K. Lee – 7 Asist: V. Askew – 7 İlk Yarı Skoru: 23–23 |
Rupp Arena - Lexington, Kentucky
|
CBS
|
30 Mart Cumartesi
|
#1 Georgetown Hoyas 77 , #1 St. John's Redmen 59 | ||
Puan : R. Williams – 20 Rebs : D. Wingate – 6 Asist : M. Jackson – 11 |
Puan: W. Glass – 13 Rebs: W. Berry – 6 Ast: M. Jackson – 5 İlk Yarı Skoru: Georgetown, 32-28 |
Rupp Arena - Lexington, Kentucky
|
Ulusal şampiyona
CBS
|
1 Nisan Pazartesi
|
#8 Villanova Yaban Kedileri 66 , #1 Georgetown Hoyas 64 | ||
Puan : D. McClain – 17 Rebs : E. Pinckney – 6 Asist : E. Pinckney – 5 |
Puan: D. Wingate – 16 Rebs: B. Martin , P. Ewing – 5 Asist: M. Jackson – 9 İlk Yarı Skoru: Villanova, 29-28 |
Rupp Arena - Lexington, Kentucky
|
spikerler
Televizyon
- Brent Musburger First Round (Kentucky–Washington), (Arizona–Alabama), Second Round & Dick Stockton Regional, Final Four stüdyo sunuculuğu yaptı ve Bill Raftery Regional, Final Four stüdyo analisti olarak görev yaptı.
- Dick Stockton / Brent Musburger ve Billy Packer – Stockton/Packer, Birinci Tur (Kentucky–Washington), İkinci Tur Salt Lake City, Utah & Houston, Teksas; Musburger/Packer, Providence, Rhode Island'da Doğu Bölge Yarışması, Birmingham, Alabama'da Güneydoğu Bölge Finalleri, Lexington, Kentucky'de Final Four
- Gary Bender ve Doug Collins – South Bend, Indiana & Dayton, Ohio'da İkinci Tur, Denver, Colorado'da West Regionals
- Frank Glieber ve James Brown - Hartford, Connecticut'ta İkinci Tur, Dallas, Texas'ta Midwest Regionals
- Pat Summerall / Verne Lundquist ve Larry Conley – Summerall/Conley, İkinci Tur, Atlanta, Georgia; Lundquist/Conley, Güneydoğu Bölgesel Yarı Finalleri (Auburn-Kuzey Carolina) Birmingham, Alabama'da
- Verne Lundquist ve Steve Grote – Albuquerque, New Mexico'da Birinci Tur (Arizona–Alabama) ve İkinci Tur
- Tim Ryan ve Bill Raftery – Tulsa, Oklahoma'da İkinci Tur
ESPN ve NCAA Productions
- Bob Ley (Bugün NCAA Turnuvası / Bu Gece NCAA Turnuvası) stüdyo sunucusu olarak görev yaptı ve Dick Vitale stüdyo analisti olarak görev yaptı.
- – Hartford, Connecticut'ta Birinci Tur (Lehigh–Georgetown) & (Old Dominion–SMU)
- – Hartford, Connecticut'ta Birinci Tur (Virginia Tech–Temple) & (Iona–Loyola-Chicago)
- Mike Patrick ve Larry Conley – Atlanta, Georgia'da Birinci Tur (Kuzeydoğu–Illinois) & (Mercer–Georgia Tech)
- – Birinci Tur (Wichita Eyaleti–Gürcistan) & (DePaul–Syracuse) Atlanta, Georgia'da
- – Birinci Tur (Iowa Eyaleti–Ohio Eyaleti) & (Illinois Eyaleti–Güney Kaliforniya) Tulsa, Oklahoma'da
- – Birinci Tur (Pittsburgh–Louisiana Tech) & (Kuzey Carolina A&T–Oklahoma) Tulsa, Oklahoma'da
- – Birinci Tur (Penn–Memphis Eyaleti) & (Pepperdine–Duke) Houston, Teksas'ta
- – Birinci Tur (Michigan State–UAB) & (Boston College–Texas Tech) Houston, Texas'ta
- – Birinci Tur (Donanma–Louisiana Eyaleti) & (Dayton–Villanova) Dayton, Ohio'da
- Frank Herzog / Ralph Hacker ve Joe Dean – Birinci Tur (Miami (OH)–Maryland) & (Fairleigh Dickinson–Michigan) Dayton, Ohio'da
- – South Bend, Indiana'da Birinci Tur (Ohio–Kansas) & (Oregon State–Notre Dame)
- Tom Hammond ve Jack Givens – South Bend, Indiana'da Birinci Tur (Auburn–Purdue) & (Middle Tennessee–North Carolina)
- – Utah, Salt Lake City'de Birinci Tur (Güney–St. John's)
- – İlk Tur (Arkansas–Iowa) & (San Diego Eyaleti–UNLV) Salt Lake City, Utah
- Larry Zimmer ve Ted Owens – Albuquerque, New Mexico'da Birinci Tur (Nevada-NC Eyaleti)
- – Birinci Tur (UTEP–Tulsa) & (Marshall–VCU) Albuquerque, New Mexico'da
- Frank Fallon ve Gary Thompson - Midwest Bölgesel Yarı Finalleri (Louisiana Tech–Oklahoma) Dallas, Texas'ta
- Mike Patrick ve Larry Conley – Güneydoğu Bölgesel Yarı Finalleri (Villanova–Maryland) Birmingham, Alabama'da
Radyo
Bölge Yarışması
- – Providence, Rhode Island'daki Doğu Bölge Yarışması
- – Midwest Regionals, Dallas, Texas
- – Birmingham, Alabama'da Güneydoğu Bölge Yarışması
- – Denver, Colorado'da Batı Bölge Yarışması
Son dört
- – Lexington, Kentucky'de
daha fazla okuma
- Pinckney, Ed ; Gordon, Robert (2004). Ed Pinckney'in Villanova Hardwood'dan Masalları: 1985 NCAA şampiyonlarının Hikayesi . Champaign: Spor Yayıncılığı. ISBN'si 1-58261-809-7.
Ayrıca bakınız
- 1985 NCAA Division II Erkekler Basketbol Turnuvası
- 1985 NCAA Division III Erkekler Basketbol Turnuvası
- 1985 NCAA Division I Kadınlar Basketbol Turnuvası
- 1985 NCAA Division II Kadınlar Basketbol Turnuvası
- 1985 NCAA Division III Kadınlar Basketbol Turnuvası
- 1985 Ulusal Davet Turnuvası
- 1985 Ulusal Bayan Davet Turnuvası
- 1985 NAIA Division I Erkekler Basketbol Turnuvası
- 1985 NAIA Division I Bayanlar Basketbol Turnuvası