Etkinlik listesi
Aşağıdakiler, 1924'te Avustralya'da meydana gelen olayları listeler .
görevliler
Eyalet başbakanları
eyalet valileri
Olaylar
26 Ocak 1924, Sidney, Victoria Kışlası'ndaki bir tenis partisinde konuk Japon deniz subaylarını eğlendirmek
- 1 Ocak - Avustralya Otomobil Birliği , federal yol finansmanı ve ulusal trafik kodu için lobi yapmak üzere kuruldu.
- 26 Ocak - 3AR , Victoria ilk radyo istasyonu , yayın başlar.
- 30 Ocak - İlk Kabine toplantısı Canberra'da yapıldı . Bakanlar , daha sonra Genel Vali'nin ikametgahı olan Yarralumla Evi'nde bir araya geldi ve konakladı .
- 1 Şubat - Avustralya Kredi Konseyi ilk kez toplanır.
- 12 Nisan - HMAS Australia , Sydney Heads'den ayrıldı .
- 28 Nisan - Victoria Parlamentosu'nda Milliyetçi Parti ile Ülke Partisi arasındaki koalisyon bozulur. Premier Harry Lawson arka sıraya çekildi ve Sir Alexander Peacock Premier olarak yemin etti.
- 12 Mayıs - Kraliyet onayı , kadınların Victoria'da parlamentoya girmesine izin veren 1924 Parlamento Seçimleri (Kadın Adaylar) Yasasına verildi .
- 26 Haziran – Victoria'da genel seçim yapılır .
- 18 Temmuz - Victoria eyalet seçimlerinden sonra, Ülke Partisi bir azınlık İşçi hükümetini desteklemeyi kabul etti ve George Prendergast Victoria Başbakanı olarak yemin etti .
- 29 Temmuz - 1924 NSWRFL sezonu , Balmain'in finalde South Sydney'e karşı kazandığı zaferle sona erdi.
- 10 Ekim - 1918 tarihli Commonwealth Seçim Yasası federal seçimlerde oylamayı zorunlu hale getirerek yürürlüğe girdi (bir sonraki federal seçim 14 Kasım 1925'te yapılacaktı).
- 13 Ekim – Daha İyi Tarım Treni , Gippsland , Victoria turuna başladı .
- 18 Kasım - Ülke Partisi Milliyetçi Parti ile arasındaki farkları çözdü ve Victoria Yasama Meclisi'nde Premier George Prendergast'ı yenmek için oy kullandı . Ülke Partisi lideri John Allan onun yerine Victoria Başbakanı oldu .
-
Mosman Golf Kulübü kuruldu.
Sanat ve edebiyat
Spor
doğumlar
- 1 Ocak - Elizabeth McKinnon , Olimpiyat sprinter (öldü 1981)
- 24 Ocak - Catherine Hamlin , kadın doğum uzmanı ve jinekolog (2020'de öldü)
- 29 Şubat - David Beattie , Yeni Zelanda Genel Valisi ( ö. 2001)
- 2 Nisan - Milton Morris , Yeni Güney Galler politikacısı (ö. 2019)
- 11 Nisan - Frank Wilson , aktör (2005 öldü)
- 17 Nisan - Kenneth Norman Jones , kamu görevlisi
- 25 Nisan - Peter Abeles , işadamı ( ö. 1999)
- 25 Nisan - Eric D'Arcy , Hobart Katolik Başpiskoposu (2005 öldü)
- 3 Mayıs - Ken Kearney , ragbi ligi oyuncusu (2006 öldü)
- 5 Mayıs - Gordon Jackson , işadamı (öldü 1991)
- 31 Mayıs - Patsy Adam-Smith , yazar ve tarihçi (öldü 2001 )
- 3 Haziran - Eric Neal , Güney Avustralya Valisi (1996-2001)
- 24 Haziran - Brian Bevan , ragbi ligi oyuncusu (öldü 1991)
- 29 Haziran - Eric Worrell , RAAF pilotu (öldü 1993)
- 5 Temmuz – Edward Cassidy , Katolik kardinal (ö. 2021)
- 7 Temmuz - Graham Dunscombe , Avustralyalı futbolcu ( ö. 2020)
- 15 Temmuz - Hugh Stretton , tarihçi (2015 öldü)
- 19 Temmuz - Raymond Specht , botanikçi ( ö. 2021)
- 3 Ağustos - Max Oldmeadow , politikacı (2013'te öldü)
- 23 Ağustos - David Boyd , sanatçı (öldü 2011)
- 5 Eylül - Frank Armitage , Disney sanatçısı (2016'da öldü)
- 13 Eylül - Harold Blair , tenor ve Aborijin aktivist ( ö. 1976)
- 27 Eylül - Charlotte MacGibbon , ciritçi (2009'da öldü)
- 1 Ekim - Leonie Kramer , akademik ve eğitimci (2016'da öldü)
- 5 Ekim - Kenneth Jack , sanatçı (2006'da öldü)
- 25 Ekim - Paul Rigby , karikatürist ( ö. 2006)
- 26 Ekim - Reg Withers , Batı Avustralya Senatörü (2014'te öldü)
- 10 Kasım - Bobby Limb , şovmen ( ö. 1999)
- 21 Kasım - David Thomson , politikacı (2013'te öldü)
- 22 Kasım - Les Johnson , politikacı (2015 öldü)
- 28 Kasım - Harry Bath , ragbi ligi futbolcusu ve teknik direktörü (2008 öldü)
- 3 Aralık - John Winter , Olimpiyat yüksek atlamacı (2007 öldü)
- 15 Aralık – Noel Hush , kimyager ( ö. 2019)
- 17 Aralık - Clifton Pugh , sanatçı ( ö. 1990)
Ölümler
- 23 Ocak - Chas Brownlow (1861 doğumlu), Avustralya futbolu yöneticisi
- 20 Ocak - Henry "Ivo" Crapp (1872 doğumlu), VFL hakemi
- 3 Mart - John Ramsay (1841 doğumlu), işadamı
- 12 Mart - Henry Deane (1847 doğumlu), mühendis ve botanikçi
- 25 Mart - John Reedman (1865 doğumlu), kriket oyuncusu ve Avustralyalı futbolcu
- 1 Nisan - Stan Rowley (1876 doğumlu), Olimpiyat sprinter
- 9 Mayıs - Edward Henry Embley (1861 doğumlu), doktor
- 2 Haziran - Anselm Bourke (1835 doğumlu), Katolik rahibi
- 19 Temmuz - Kingsley Fairbridge (1885 doğumlu), çocuk göçünün öncüsü
- 30 Ağustos - Gerald Sharp (1865 doğumlu), Anglikan din adamı
- 19 Eylül - Alick Bannerman (1854 doğumlu), kriket oyuncusu
- 19 Eylül - Henry George Smith (1852 doğumlu), kimyager
- 22 Ekim - Sir William Loton (1839 doğumlu), Batı Avustralya politikacı
- 29 Ekim - John Marden (1855 doğumlu), öğretmen ve müdür
Ayrıca bakınız
Referanslar