14. Satranç Olimpiyatı - 14th Chess Olympiad
14 Satranç Olimpiyatı , düzenlediği FIDE ve açık takım turnuvası yanı sıra oyununu tanıtmak üzere tasarlanmış diğer bazı olayları kapsayan satranç , içinde, 26 Ekim ve 9 Kasım 1960 tarihleri arasında gerçekleştirildi Leipzig , Doğu Almanya .
Dünya şampiyonu Mikhail Tal liderliğindeki altı büyükusta ile Sovyet takımı beklentileri karşıladı ve beşinci art arda altın madalyalarını, sırasıyla gümüş ve bronz madalya ile ABD ve Yugoslavya kazandı. Doğu Alman ev sahibi takım, önceki Olimpiyatlardan gelen servetini tersine çevirerek rakipleri Batı Almanya'nın hemen arkasında 9. oldu. Ancak geçen seferin aksine, ikisi arasındaki maç 2-2 berabere biten sıkı bir ilişkiydi.
Sonuçlar
Ön bilgiler
Yarışmaya toplam 40 takım girdi ve her biri 10 takımdan oluşan dört ön gruba ayrıldı. Her gruptan ilk üçü Final A'ya yükseldi, takımlar 4. – 6. oldular Final B'ye ve geri kalanlar Final C'ye geldi. Tüm ön grupların yanı sıra Final A ve B round-robin turnuvaları olarak oynandı , Final C ise 11 turluk İsviçre sistem turnuvası olarak 16 takım oynandı .
1. Grubu, Yugoslavya ve ev sahibi ülke önünde Bulgaristan kazandı. Norveç, Finlandiya ve İsrail 4-6. Sıralarda yer alırken, Endonezya, Fransa, Arnavutluk ve Malta grubun sonunda yer aldı.
Sovyetler Birliği 2. grupta Arjantin ve Hollanda'nın çok önünde birinci oldu. Polonya, Avusturya ve Hindistan grubun orta kısmını oluştururken, Portekiz, Filipinler, İtalya ve Monako dibe yerleşmek zorunda kaldı.
3. Grubu İngiltere, Çekoslovakya ve Macaristan'ın önünde kazandı. Üç İskandinav ülkesi İsveç, Danimarka ve İzlanda Final B'ye razı olmak zorunda kaldı. Bu arada Moğolistan, Tunus, Yunanistan ve Bolivya grubun en altında yer aldı.
ABD, Batı Almanya ve Romanya'nın önünde 4. grubu perçinledi. İspanya, Şili ve Küba grubun orta bölümünü oluştururken, Belçika, Ekvador, İrlanda ve Lübnan sahayı tamamladı.
- Grup 1 :
Final | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
«A» | Bulgaristan | - | 2 | 2 | 3 | 3½ | 2½ | 3 | 3½ | 4 | 3½ | 7 | 0 | 2 | 27 | |
«A» | Yugoslavya | 2 | - | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 4 | 4 | 4 | 5 | 0 | 4 | 26 | |
«A» | Doğu Almanya | 2 | 2 | - | 2½ | 3½ | 3 | 2 | 3 | 4 | 3 | 6 | 0 | 3 | 25 | |
«B» | Norveç | 1 | 2 | 1½ | - | 1 | 2 | 2 | 4 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 20½ | |
«B» | Finlandiya | ½ | 1 | ½ | 3 | - | 2½ | 2½ | 3 | 2½ | 4 | 6 | 3 | 0 | 19½ | |
«B» | İsrail | 1½ | 2 | 1 | 2 | 1½ | - | 1½ | 2½ | 3 | 4 | 3 | 4 | 2 | 19 | |
«C» | Endonezya | 1 | 1 | 2 | 2 | 1½ | 2½ | - | 1½ | 3 | 4 | 3 | 4 | 2 | 18½ | |
«C» | Fransa | ½ | 0 | 1 | 0 | 1 | 1½ | 2½ | - | 1 | 3½ | 2 | 7 | 0 | 11 | |
«C» | Arnavutluk | 0 | 0 | 0 | 1 | 1½ | 1 | 1 | 3 | - | 3 | 2 | 7 | 0 | 10½ | |
«C» | Malta | ½ | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | ½ | 1 | - | 0 | 9 | 0 | 3 |
- Grup 2 :
Final | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
«A» | Sovyetler Birliği | - | 3½ | 3 | 3½ | 3½ | 4 | 3½ | 3 | 4 | 4 | 9 | 0 | 0 | 32 | |
«A» | Arjantin | ½ | - | 3½ | 3 | 1½ | 2 | 3½ | 3 | 4 | 4 | 6 | 2 | 1 | 25 | |
«A» | Hollanda | 1 | ½ | - | 1½ | 3½ | 2½ | 3½ | 3½ | 3½ | 4 | 6 | 3 | 0 | 23½ | |
«B» | Polonya | ½ | 1 | 2½ | - | 2½ | 3½ | 3 | 3 | 2 | 3½ | 6 | 2 | 1 | 21½ | |
«B» | Avusturya | ½ | 2½ | ½ | 1½ | - | 3½ | 2 | 1 | 3½ | 4 | 4 | 4 | 1 | 19 | |
«B» | Hindistan | 0 | 2 | 1½ | ½ | ½ | - | 2½ | 2½ | 2 | 4 | 3 | 4 | 2 | 15½ | |
«C» | Portekiz | ½ | ½ | ½ | 1 | 2 | 1½ | - | 3 | 2 | 3½ | 2 | 5 | 2 | 14½ | |
«C» | Filipinler | 1 | 1 | ½ | 1 | 3 | 1½ | 1 | - | 2½ | 2 | 2 | 6 | 1 | 13½ | |
«C» | İtalya | 0 | 0 | ½ | 2 | ½ | 2 | 2 | 1½ | - | 3½ | 1 | 5 | 3 | 12 | |
«C» | Monako | 0 | 0 | 0 | ½ | 0 | 0 | ½ | 2 | ½ | - | 0 | 8 | 1 | 3½ |
- 3. Grup :
Final | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
«A» | İngiltere | - | 2½ | 1½ | 2 | 3½ | 3½ | 3 | 4 | 4 | 4 | 7 | 1 | 1 | 28 | |
«A» | Çekoslovakya | 1½ | - | 2 | 4 | 3½ | 3½ | 2½ | 3½ | 3½ | 4 | 7 | 1 | 1 | 28 | |
«A» | Macaristan | 2½ | 2 | - | 3 | 2½ | 3½ | 3 | 3 | 3½ | 4 | 8 | 0 | 1 | 27 | |
«B» | İsveç | 2 | 0 | 1 | - | 2 | 3½ | 3½ | 4 | 3 | 4 | 5 | 2 | 2 | 23 | |
«B» | Danimarka | ½ | ½ | 1½ | 2 | - | 1½ | 3½ | 0 | 3 | 4 | 3 | 5 | 1 | 16½ | |
«B» | İzlanda | ½ | ½ | ½ | ½ | 2½ | - | 2½ | 3 | 3 | 3 | 5 | 4 | 0 | 16 | |
«C» | Moğolistan | 1 | 1½ | 1 | ½ | ½ | 1½ | - | 3 | 3½ | 3 | 3 | 6 | 0 | 15½ | |
«C» | Tunus | 0 | ½ | 1 | 0 | 4 | 1 | 1 | - | 2½ | 4 | 3 | 6 | 0 | 14 | |
«C» | Yunanistan | 0 | ½ | ½ | 1 | 1 | 1 | ½ | 1½ | - | 1 | 0 | 0 | 9 | 7 | |
«C» | Bolivya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | - | 1 | 8 | 0 | 5 |
- Grup 4 :
Final | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
«A» | Amerika Birleşik Devletleri | - | 2½ | 3 | 2½ | 4 | 3 | 3½ | 2½ | 4 | 4 | 9 | 0 | 0 | 29 | |
«A» | Batı Almanya | 1½ | - | 1½ | 2 | 3 | 3 | 2½ | 4 | 4 | 4 | 6 | 2 | 1 | 25½ | |
«A» | Romanya | 1 | 2½ | - | 2 | 1 | 3 | 2½ | 4 | 4 | 4 | 6 | 2 | 1 | 24 | |
«B» | ispanya | 1½ | 2 | 2 | - | 2 | 3 | 2 | 4 | 3½ | 3½ | 4 | 1 | 4 | 23½ | |
«B» | Şili | 0 | 1 | 3 | 2 | - | 2½ | 2½ | 3½ | 3½ | 4 | 6 | 2 | 1 | 22 | |
«B» | Küba | 1 | 1 | 1 | 1 | 1½ | - | 3 | 2½ | 4 | 4 | 4 | 5 | 0 | 19 | |
«C» | Belçika | ½ | 1½ | 1½ | 2 | 1½ | 1 | - | 2 | 3 | 4 | 2 | 5 | 2 | 17 | |
«C» | Ekvador | 1½ | 0 | 0 | 0 | ½ | 1½ | 2 | - | 3½ | 3 | 2 | 6 | 1 | 12 | |
«C» | İrlanda | 0 | 0 | 0 | ½ | ½ | 0 | 1 | ½ | - | 3½ | 1 | 8 | 0 | 6 | |
«C» | Lübnan | 0 | 0 | 0 | ½ | 0 | 0 | 0 | 1 | ½ | - | 0 | 9 | 0 | 2 |
Final
Final A # Ülke Oyuncular Puanlar MP 1 Sovyetler Birliği Tal , Botvinnik , Keres , Korchnoi , Smyslov , Petrosian 34 2 Amerika Birleşik Devletleri Fischer , Lombardiya , Byrne , Bisguier , Rossolimo , Weinstein 29 3 Yugoslavya Gligorić , Matanović , Ivkov , Bertok , Damjanović , Vukčević 27 4 Macaristan Szabó , Portisch , Barcza , Bilek , Lengyel , Kluger , 22½ 5 Çekoslovakya Pachman , Filip , Fichtl , Hort , Kozma , Ujtelky 21½ 6 Bulgaristan Bobotsov , Padevsky , Neikirch , Kolarov , Minev , Milev 21 7 Arjantin Najdorf , Eliskases , Wexler , Bazán , Schweber , Foguelman 20½ 8 Batı Almanya Unzicker , Schmid , Darga , Lehmann , Bialas , Pfeiffer 19½ 9 Doğu Almanya Uhlmann , Pietzsch , Malich , Dittmann , Fuchs , Golz 19 10 Hollanda Euwe , Donner , Bouwmeester , Prins , Kramer , Langeweg 17 11 Romanya Ghițescu , Drimer , Radovici , Mititelu , Troianescu , Szabó 16½ 7 12 İngiltere Penrose , Golombek , Clarke , Haygarth , Barden , Wade 16½ 4
Final B # Ülke Oyuncular Puanlar MP HTH 13 İsveç Ståhlberg , Lundin , Johansson , Nilsson , Sköld , Buskenström 27½ 14 İsrail Porat , Czerniak , Aloni , Persitz , Kraidman , Guthi 26½ 15 Avusturya Robatsch , Beni , Lokvenc , Janetschek , Kaliwoda , Groiss 24½ 16 Danimarka Nielsen , Kølvig , Holm , Blom , Jensen , Gönderen 23½ 13 3 17 Finlandiya Ojanen , Böök , Rantanen , Räisä , Fred , Niemelä 23½ 13 1 18 Küba Jiménez , Cobo , Gonzales , García , De Cardenas 23 11 19 Norveç Johannessen , de Lange , Lindblom , Hoen , Svenneby , Myhre 23 10 20 ispanya Pérez , Pomar , Torán , Mallofré , del Corral , Pulido 22½ 21 Polonya Śliwa , Plater , Tarnowski , Doda , Kostro , Filipowicz 22 22 Şili Letelier , Cadaiz , Hausman , Romo , Rojas 19½ 23 İzlanda Thorbergsson , Gudmundsson , Gunnarsson , Magnússon , Sólmundarson , Lárusson 16½ 24 Hindistan Aaron , Sapre , Wahi , Seth 12
Final A
№ | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sovyetler Birliği | - | 2½ | 2½ | 3½ | 3 | 4 | 3½ | 3½ | 3 | 2½ | 3 | 3 | 11 | 0 | 0 | 34 | |
2 | Amerika Birleşik Devletleri | 1½ | - | 2½ | 2½ | 1½ | 3½ | 2½ | 2½ | 3½ | 3½ | 3½ | 2 | 8 | 2 | 1 | 29 | |
3 | Yugoslavya | 1½ | 1½ | - | 2½ | 3 | 2½ | 2½ | 2½ | 2 | 3 | 3½ | 2½ | 8 | 2 | 1 | 27 | |
4 | Macaristan | ½ | 1½ | 1½ | - | 1½ | 2 | 2 | 3½ | 2½ | 2½ | 2½ | 2½ | 5 | 4 | 2 | 22½ | |
5 | Çekoslovakya | 1 | 2½ | 1 | 2½ | - | 2 | 2 | 2½ | 2 | 2 | 1½ | 2½ | 4 | 3 | 4 | 21½ | |
6 | Bulgaristan | 0 | ½ | 1½ | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 | 2 | 2 | 3 | 6 | 21 | |
7 | Arjantin | ½ | 1½ | 1½ | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2½ | 2 | 2½ | 2 | 3 | 6 | 20½ | |
8 | Batı Almanya | ½ | 1½ | 1½ | ½ | 1½ | 2 | 2 | - | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 5 | 4 | 19½ | |
9 | Doğu Almanya | 1 | ½ | 2 | 1½ | 2 | 2 | 2 | 2 | - | 1½ | 1 | 3½ | 1 | 5 | 5 | 19 | |
10 | Hollanda | 1½ | ½ | 1 | 1½ | 2 | 1 | 1½ | 1 | 2½ | - | 2½ | 2 | 2 | 7 | 2 | 17 | |
11 | Romanya | 1 | ½ | ½ | 1½ | 2½ | 0 | 2 | 2 | 3 | 1½ | - | 2 | 2 | 6 | 3 | 16½ | |
12 | İngiltere | 1 | 2 | 1½ | 1½ | 1½ | 2 | 1½ | 1 | ½ | 2 | 2 | - | 0 | 7 | 4 | 16½ |
Final B
№ | Ülke | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 | İsveç | - | 2 | 2½ | 2 | 3 | 2½ | 2½ | 2 | 2½ | 3 | 3 | 2½ | 8 | 0 | 3 | 27½ | |
14 | İsrail | 2 | - | 1½ | 2 | 1½ | 2 | 2 | 2½ | 2½ | 3½ | 3 | 4 | 5 | 2 | 4 | 26½ | |
15 | Avusturya | 1½ | 2½ | - | 2½ | 3 | 2 | 1 | 2½ | 3 | 3 | 1½ | 2 | 6 | 3 | 2 | 24½ | |
16 | Danimarka | 2 | 2 | 1½ | - | 3 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2½ | 2½ | 3 | 4 | 2 | 5 | 23½ | |
17 | Finlandiya | 1 | 2½ | 1 | 1 | - | 2½ | 3 | 3 | 1½ | 2 | 3 | 3 | 6 | 4 | 1 | 23½ | |
18 | Küba | 1½ | 2 | 2 | 2 | 1½ | - | 2½ | 2 | 2 | 2 | 2 | 3½ | 2 | 2 | 7 | 23 | |
19 | Norveç | 1½ | 2 | 3 | 2 | 1 | 1½ | - | 1½ | 1½ | 2½ | 2½ | 4 | 4 | 5 | 2 | 23 | |
20 | ispanya | 2 | 1½ | 1½ | 3 | 1 | 2 | 2½ | - | 1½ | 2 | 2½ | 3 | 4 | 4 | 3 | 22½ | |
21 | Polonya | 1½ | 1½ | 1 | 2 | 2½ | 2 | 2½ | 2½ | - | 1 | 3 | 2½ | 5 | 4 | 2 | 22 | |
22 | Şili | 1 | ½ | 1 | 1½ | 2 | 2 | 1½ | 2 | 3 | - | 1½ | 3½ | 2 | 6 | 3 | 19½ | |
23 | İzlanda | 1 | 1 | 2½ | 1½ | 1 | 2 | 1½ | 1½ | 1 | 2½ | - | 1 | 2 | 8 | 1 | 16½ | |
24 | Hindistan | 1½ | 0 | 2 | 1 | 1 | ½ | 0 | 1 | 1½ | ½ | 3 | - | 1 | 9 | 1 | 12 |
Final C
№ | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 | Filipinler | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 2½ | 3 | 3 | 2 | 1 | 4 | 7 | 1 | 3 | 28½ | |
31 | 27 | 30 | 34 | 26 | 28 | 32 | 35 | 29 | 33 | 38 | |||||||
26 | Endonezya | 2½ | 2 | 3½ | 3½ | 1 | 2½ | 2½ | 2 | 3½ | 2½ | 2 | 7 | 1 | 3 | 27½ | |
33 | 29 | 28 | 30 | 25 | 32 | 31 | 27 | 35 | 34 | 36 | |||||||
27 | Moğolistan | 3½ | 1 | 2 | 2½ | 2 | 1½ | 3 | 2 | 3 | 4 | 3 | 6 | 2 | 3 | 27½ | |
40 | 25 | 34 | 31 | 29 | 30 | 33 | 26 | 28 | 36 | 35 | |||||||
28 | Arnavutluk | 2½ | 2 | ½ | 3½ | 3 | 1½ | 3½ | 2½ | 1 | 4 | 2½ | 7 | 3 | 1 | 26½ | |
32 | 35 | 26 | 39 | 33 | 25 | 30 | 31 | 27 | 38 | 34 | |||||||
29 | Ekvador | 3 | 2 | 2 | 1½ | 2 | 2 | 2½ | 2½ | 2 | 4 | 2½ | 5 | 1 | 5 | 26 | |
34 | 26 | 33 | 32 | 27 | 35 | 38 | 37 | 25 | 40 | 39 | |||||||
30 | Portekiz | 3 | 3 | 2 | ½ | 2½ | 2½ | ½ | 1½ | 3 | 4 | 2½ | 7 | 3 | 1 | 25 | |
37 | 38 | 25 | 26 | 35 | 27 | 28 | 36 | 40 | 39 | 33 | |||||||
31 | Fransa | 1 | 3 | 2 | 1½ | 3½ | 3 | 1½ | 1½ | 2½ | 2½ | 3 | 6 | 4 | 1 | 25 | |
25 | 39 | 35 | 27 | 36 | 34 | 26 | 28 | 38 | 32 | 37 | |||||||
32 | İtalya | 1½ | 2½ | 2½ | 2½ | 2½ | 1½ | 1 | 4 | 2 | 1½ | 2½ | 6 | 4 | 1 | 24 | |
28 | 37 | 38 | 29 | 34 | 26 | 25 | 39 | 36 | 31 | 40 | |||||||
33 | Belçika | 1½ | 3 | 2 | 2 | 1 | 2½ | 1 | 3 | 3 | 3 | 1½ | 5 | 4 | 2 | 23½ | |
26 | 36 | 29 | 35 | 28 | 39 | 27 | 40 | 37 | 25 | 30 | |||||||
34 | Tunus | 1 | 4 | 2 | 2 | 1½ | 1 | 2 | 2½ | 2½ | 1½ | 1½ | 3 | 5 | 3 | 21½ | |
29 | 40 | 27 | 25 | 32 | 31 | 37 | 38 | 39 | 26 | 28 | |||||||
35 | Yunanistan | 2½ | 2 | 2 | 2 | 1½ | 2 | 3½ | 1 | ½ | 2½ | 1 | 3 | 4 | 4 | 20½ | |
36 | 28 | 31 | 33 | 30 | 29 | 40 | 25 | 26 | 37 | 27 | |||||||
36 | Bolivya | 1½ | 1 | 3 | 3 | ½ | 2 | 2 | 2½ | 2 | 0 | 2 | 3 | 4 | 4 | 19½ | |
35 | 33 | 37 | 38 | 31 | 40 | 39 | 30 | 32 | 27 | 26 | |||||||
37 | Monako | 1 | 1½ | 1 | 3½ | 2½ | 1 | 2 | 1½ | 1 | 1½ | 1 | 2 | 8 | 1 | 17½ | |
30 | 32 | 36 | 40 | 39 | 38 | 34 | 29 | 33 | 35 | 31 | |||||||
38 | İrlanda | 3 | 1 | 1½ | 1 | 3 | 3 | 1½ | 1½ | 1½ | 0 | 0 | 3 | 8 | 0 | 17 | |
39 | 30 | 32 | 36 | 40 | 37 | 29 | 34 | 31 | 28 | 25 | |||||||
39 | Malta | 1 | 1 | 3½ | ½ | 1½ | 1½ | 2 | 0 | 1½ | 0 | 1½ | 1 | 9 | 1 | 14 | |
38 | 31 | 40 | 28 | 37 | 33 | 36 | 32 | 34 | 30 | 29 | |||||||
40 | Lübnan | ½ | 0 | ½ | ½ | 1 | 2 | ½ | 1 | 1 | 0 | 1½ | 0 | 10 | 1 | 8½ | |
27 | 34 | 39 | 37 | 38 | 36 | 35 | 33 | 30 | 29 | 32 |
Bireysel madalyalar
- Kurul 1: Karl Robatsch 13½ / 16 =% 84,4
- 2. Kurul: Mikhail Botvinnik 10½ / 13 =% 80,8
- Yönetim Kurulu 3: Paul Keres 10½ / 13 =% 80,8
- Kurul 4: Lhamsuren Myagmarsuren ve Tan Hoan Liong 16½ / 20 =% 82,5
- 1. yedek: Vassily Smyslov 11½ / 13 =% 88,5
- 2. rezerv: Tigran Petrosyan 12/13 =% 92,3
Referanslar
- 14. Satranç Olimpiyatı: Leipzig 1960 OlimpBase