13. Satranç Olimpiyatı - 13th Chess Olympiad
13. Satranç Olimpiyatı , düzenlediği FIDE ve açık takım turnuvası yanı sıra oyununu tanıtmak üzere tasarlanmış diğer bazı olayları kapsayan satranç , içinde, 30 Eylül ve 23 Ekim 1958 tarihleri arasında gerçekleştirildi Münih , Batı Almanya .
Dünya şampiyonu Botvinnik liderliğindeki 6 GM'li Sovyet takımı beklentileri karşıladı ve üst üste dördüncü altın madalyalarını, sırasıyla gümüş ve bronz madalyayı Yugoslavya ve Arjantin aldı. Batı Alman ev sahibi rakipleri Doğu Almanya'nın hemen arkasında 7. oldu. İki komşu ülke hem oyun hem de maç puanlarında berabere kaldı, ancak ikisi arasındaki maçı Doğu Almanlar kazandı.
Sonuçlar
Ön bilgiler
Yarışmaya toplam 36 takım katıldı ve her biri dokuz takımdan oluşan dört hazırlık grubuna ayrıldı. Her gruptan ilk üç, Final A'ya yükseldi, takımlar Final B'ye 4. – 6. Gelenler ve hayır. 7-9 Final C. Tüm gruplar ve finaller round-robin turnuvaları olarak oynandı .
Grup 1, Sovyet ev sahipleri tarafından Bulgaristan ve Avusturya'nın çok önünde kazanıldı. Hollanda, Danimarka ve Fransa 4-6. Sıralarda yer alırken, İtalya, Porto Riko ve İrlanda grubun sonunda yer aldı.
İspanya, yeniden dirilen ABD takımı ve ev sahibi ülkenin önünde 2. grupta birinci olarak yer alarak küçük bir sürpriz yaptı. Finlandiya, İzlanda ve İsrail grubun orta kısmını oluştururken, Norveç, Güney Afrika ve İran dibe yerleşmek zorunda kaldı.
3. Grubu, Doğu Almanya ve İngiltere'nin önünde Arjantin kazandı. Geleneksel satranç gücü Macaristan şaşırtıcı bir şekilde Final B'ye, Polonya ve Kolombiya ile birlikte razı olmak zorunda kaldı. Bu arada Filipinler, İskoçya ve Lübnan grubun en altında yer aldı.
Çekoslovakya, 4. grubu Yugoslavya ve İsviçre'nin önünde kucakladı. Grubun orta kısmını Kanada, İsveç ve Belçika oluştururken, Portekiz, Tunus ve Yunanistan sahayı tamamladı.
- Grup 1 :
Final | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
«A» | Sovyetler Birliği | - | 3½ | 2½ | 2½ | 3 | 4 | 4 | 3½ | 4 | 8 | 0 | 0 | 27 | |
«A» | Bulgaristan | ½ | - | 3 | 1½ | 2 | 4 | 3½ | 3½ | 3½ | 5 | 2 | 1 | 21½ | |
«A» | Avusturya | 1½ | 1 | - | 2 | 2½ | 2½ | 4 | 3½ | 4 | 5 | 2 | 1 | 21 | |
«B» | Hollanda | 1½ | 2½ | 2 | - | 1½ | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 | 2 | 1 | 20½ | |
«B» | Danimarka | 1 | 2 | 1½ | 2½ | - | 1½ | 1½ | 2½ | 4 | 3 | 4 | 1 | 16½ | |
«B» | Fransa | 0 | 0 | 1½ | 1 | 2½ | - | 2 | 3½ | 4 | 3 | 4 | 1 | 14½ | |
«C» | İtalya | 0 | ½ | 0 | 1 | 2½ | 2 | - | 3½ | 1½ | 2 | 5 | 1 | 11 | |
«C» | Porto Riko | ½ | ½ | ½ | 1 | 1½ | ½ | ½ | - | 3 | 1 | 7 | 0 | 8 | |
«C» | İrlanda | 0 | ½ | 0 | 0 | 0 | 0 | 2½ | 1 | - | 1 | 7 | 0 | 4 |
- Grup 2 :
Final | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
«A» | ispanya | - | 2 | 2½ | 3 | 2½ | 3 | 3½ | 3½ | 3½ | 7 | 0 | 1 | 23½ | |
«A» | Amerika Birleşik Devletleri | 2 | - | 1½ | 3½ | 3 | 3 | 3 | 3½ | 3½ | 6 | 1 | 1 | 23 | |
«A» | Batı Almanya | 1½ | 2½ | - | 2 | 3 | 1½ | 4 | 4 | 3½ | 5 | 2 | 1 | 22 | |
«B» | Finlandiya | 1 | ½ | 2 | - | 2 | 3 | 2½ | 1½ | 3 | 3 | 3 | 2 | 15½ | |
«B» | İzlanda | 1½ | 1 | 1 | 2 | - | 2½ | 2 | 2 | 3½ | 2 | 3 | 3 | 15½ | |
«B» | İsrail | 1 | 1 | 2½ | 1 | 1½ | - | 2 | 3 | 3 | 3 | 4 | 1 | 15 | |
«C» | Norveç | ½ | 1 | 0 | 1½ | 2 | 2 | - | 2½ | 2 | 1 | 4 | 3 | 11½ | |
«C» | Güney Afrika | ½ | ½ | 0 | 2½ | 2 | 1 | 1½ | - | 2½ | 5 | 2 | 1 | 10½ | |
«C» | İran | ½ | ½ | ½ | 1 | ½ | 1 | 2 | 1½ | - | 0 | 7 | 1 | 7½ |
- 3. Grup :
Final | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
«A» | Arjantin | - | 2½ | 1½ | 2½ | 2 | 3 | 3½ | 4 | 4 | 6 | 1 | 1 | 23 | |
«A» | Doğu Almanya | 1½ | - | 3 | 2 | 2½ | 3 | 2½ | 2½ | 4 | 6 | 1 | 1 | 21 | |
«A» | İngiltere | 2½ | 1 | - | 1½ | 3 | 2 | 3 | 3 | 4 | 5 | 2 | 1 | 20 | |
«B» | Macaristan | 1½ | 2 | 2½ | - | 2½ | 1 | 3½ | 3½ | 3 | 5 | 2 | 1 | 19½ | |
«B» | Polonya | 2 | 1½ | 1 | 1½ | - | 2 | 3½ | 3½ | 4 | 3 | 3 | 2 | 19 | |
«B» | Kolombiya | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 | - | 1½ | 2½ | 3½ | 3 | 3 | 2 | 16½ | |
«C» | Filipinler | ½ | 1½ | 1 | ½ | ½ | 2½ | - | 2 | 4 | 2 | 5 | 1 | 12½ | |
«C» | İskoçya | 0 | 1½ | 1 | ½ | ½ | 1½ | 2 | - | 3 | 1 | 6 | 1 | 10 | |
«C» | Lübnan | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | ½ | 0 | 1 | - | 0 | 8 | 0 | 2½ |
- Grup 4 :
Final | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
«A» | Çekoslovakya | - | 2 | 3 | 2 | 2½ | 4 | 3½ | 4 | 4 | 6 | 0 | 2 | 25 | |
«A» | Yugoslavya | 2 | - | 2 | 4 | 2½ | 2½ | 3½ | 4 | 3½ | 6 | 0 | 2 | 24 | |
«A» | İsviçre | 1 | 2 | - | 1½ | 2½ | 4 | 3½ | 4 | 1½ | 4 | 3 | 1 | 20 | |
«B» | Kanada | 2 | 0 | 2½ | - | 2½ | 3 | 2 | 3½ | 3½ | 5 | 1 | 2 | 19 | |
«B» | İsveç | 1½ | 1½ | 1½ | 1½ | - | 3½ | 4 | 2 | 3 | 3 | 4 | 1 | 18½ | |
«B» | Belçika | 0 | 1½ | 0 | 1 | ½ | - | 2½ | 2½ | 2½ | 3 | 5 | 0 | 10½ | |
«C» | Portekiz | ½ | ½ | ½ | 2 | 0 | 1½ | - | 2 | 3 | 1 | 5 | 2 | 10 | |
«C» | Tunus | 0 | 0 | 0 | ½ | 2 | 1½ | 2 | - | 3½ | 1 | 5 | 2 | 9½ | |
«C» | Yunanistan | 0 | ½ | 2½ | ½ | 1 | 1½ | 1 | ½ | - | 1 | 7 | 0 | 7½ |
Final
Final A # Ülke Oyuncular Puanlar MP HTH 1 Sovyetler Birliği Botvinnik , Smyslov , Keres , Bronstein , Tal , Petrosian 34½ 2 Yugoslavya Gligorić , Matanović , Ivkov , Trifunović , Đurašević , Fuderer 29 3 Arjantin Pilnik , Panno , Eliskases , Redolfi , Sanguineti , Emma 25½ 4 Amerika Birleşik Devletleri Reshevsky , Lombardiya , Bisguier , Evans , Rossolimo 24 5 Çekoslovakya Pachman , Filip , Fichtl , Kozma , Rejfíř , Šefc 22 12 6 Doğu Almanya Uhlmann , Malich , Dittmann , Bertholdt , Fuchs , Pietzsch 22 11 3½ 7 Batı Almanya Unzicker , Tröger , Schmid , Darga , Pfeiffer , Lehmann 22 11 ½ 8 İsviçre Kupper , Blau , Keller , Walther , Nievergelt , Bhend 19 9 ispanya Pomar , Pérez , Torán Albero , Farre , Albareda , Lladó Lumbera 17½ 10 Bulgaristan Neikirch , Bobotsov , Minev , Milev , Tringov , Padevsky 17 11 İngiltere Alexander , Penrose , Golombek , Clarke , Wade 16 12 Avusturya Dückstein , Prameshuber , Stöckl , Beni , Lokvenc 15½
Final B # Ülke Oyuncular Puanlar MP 13 Macaristan Szabó , Barcza , Portisch , Bilek , Honfi , Forintos 31 14 Hollanda Euwe , Donner , Prins , van den Berg , Kramer , Roessel 28 15 Kanada Yanofsky , Anderson , Vaitonis , Füster , Joyner , Siemms 24½ 17 16 Kolombiya Cuéllar , Sánchez , de Greiff , Martín 24½ 13 17 İsrail Porat , Czerniak , Aloni , Smiltiner , Pilshchik , Kraidman 23½ 18 Danimarka Larsen , Andersen , Enevoldsen J. , Pedersen , Ravn , Enevoldsen H. 23 19 Polonya Śliwa , Tarnowski , Szukszta , Witkowski , Kostro , Brzózka 22½ 20 İsveç Ståhlberg , Johansson , Sterner , Nilsson , Arnlind , Hörberg 21 21 Finlandiya Ojanen , Böök , Rantanen , Fred , Koskinen , Hällström 19 22 İzlanda Jóhannsson , Pálmason , Thorbergsson , Jónsson , Gudmundsson , Kristjánsson 18 23 Fransa Raizman , Boutteville , Bergraser , Lemoine , Catozzi , Noradounguian 15 24 Belçika Dunkelblum , Franck , Van Schoor , Van den Broeck , Beyen , Weltjens 13½
Final C # Ülke Oyuncular Puanlar MP HTH 25 Norveç Rojahn , Vestøl , Ofstad , BOCKMAN , Lindblom , Halvorsen 30 26 Filipinler Cardoso , Campomanes , Borja , Aldecoa 29½ 27 Güney Afrika Heidenfeld , Dreyer , Kirby , Grivainis , Isaacson , Stern 28 28 İtalya Primavera , Romani , Norcia , Palmiotto , Laco , Contedini 26½ 29 İskoçya Fairhurst , Aitken , Macleod , Perkins , Beckingham E., Thomson 25½ 30 Yunanistan Syngellakis , Aggos , Panagopoulos , Sakellaropoulos , Anastasopoulos , Zografakis 25 31 Portekiz Durão , Oliveira , Ribeiro , Gonçalves , Pereira , Cardoso 23 32 İran Safvat , Mashian , Pakdaman , Lotfy , Navabi , Assar 20 33 Porto Riko Cintrón , Benítez , Reissmann , Llavandero , Azúar , Vissepó 14½ 4 2½ 34 İrlanda Walsh , Reilly , Canton B., Loughrey , Russell A., Reid 14½ 4 1½ 35 Tunus Lagha , Harrouchi , Kchouk , Ennigrou , Mohsen 14 36 Lübnan Çelebi , Cebrail , Tarazi , Allam , Succar 13½
Final A
№ | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sovyetler Birliği | - | 2 | 2 | 2 | 3½ | 4 | 2½ | 3½ | 3½ | 3½ | 4 | 4 | 8 | 0 | 3 | 34½ | |
2 | Yugoslavya | 2 | - | 2½ | 2½ | 3 | 3½ | 2½ | 3½ | 2½ | 2½ | 2½ | 2 | 9 | 0 | 2 | 29 | |
3 | Arjantin | 2 | 1½ | - | 2 | 2 | 3 | 3 | 2½ | 3 | 2 | 2½ | 2 | 5 | 1 | 5 | 25½ | |
4 | Amerika Birleşik Devletleri | 2 | 1½ | 2 | - | 2 | 2 | 2½ | 2½ | 2½ | 2 | 3 | 2 | 4 | 1 | 6 | 24 | |
5 | Çekoslovakya | ½ | 1 | 2 | 2 | - | 2½ | 1½ | 3 | 2 | 2½ | 3 | 2 | 4 | 3 | 4 | 22 | |
6 | Doğu Almanya | 0 | ½ | 1 | 2 | 1½ | - | 3½ | 2½ | 1½ | 3 | 2½ | 4 | 5 | 5 | 1 | 22 | |
7 | Batı Almanya | 1½ | 1½ | 1 | 1½ | 2½ | ½ | - | 3 | 3½ | 2 | 2½ | 2½ | 5 | 5 | 1 | 22 | |
8 | İsviçre | ½ | ½ | 1½ | 1½ | 1 | 1½ | 1 | - | 3 | 2½ | 2½ | 3½ | 4 | 7 | 0 | 19 | |
9 | ispanya | ½ | 1½ | 1 | 1½ | 2 | 2½ | ½ | 1 | - | 2 | 2½ | 2½ | 3 | 6 | 2 | 17½ | |
10 | Bulgaristan | ½ | 1½ | 2 | 2 | 1½ | 1 | 2 | 1½ | 2 | - | 1½ | 1½ | 0 | 7 | 4 | 17 | |
11 | İngiltere | 0 | 1½ | 1½ | 1 | 1 | 1½ | 1½ | 1½ | 1½ | 2½ | - | 2½ | 2 | 9 | 0 | 16 | |
12 | Avusturya | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 1½ | ½ | 1½ | 2½ | 1½ | - | 1 | 6 | 4 | 15½ |
Final B
№ | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 | Macaristan | - | 3½ | 1½ | 2 | 2 | 3 | 3½ | 2½ | 2½ | 2½ | 4 | 4 | 8 | 1 | 2 | 31 | |
14 | Hollanda | ½ | - | 3½ | 2½ | 2½ | 2½ | 3 | 2 | 3 | 3 | 2½ | 3½ | 9 | 1 | 1 | 28½ | |
15 | Kanada | 2½ | ½ | - | 1 | 2 | 2½ | 2½ | 2½ | 2½ | 2½ | 3½ | 2½ | 8 | 2 | 1 | 24½ | |
16 | Kolombiya | 2 | 1½ | 3 | - | 3 | 1 | 2 | 1½ | 2 | 3½ | 2½ | 2½ | 5 | 3 | 3 | 24½ | |
17 | İsrail | 2 | 1½ | 2 | 1 | - | 3½ | 1½ | 1½ | 2½ | 2½ | 2½ | 3 | 5 | 4 | 2 | 23½ | |
18 | Danimarka | 1 | 1½ | 1½ | 3 | ½ | - | 1½ | 2 | 4 | 2½ | 2 | 3½ | 4 | 5 | 2 | 23 | |
19 | Polonya | ½ | 1 | 1½ | 2 | 2½ | 2½ | - | 3 | 1½ | 2 | 3 | 3 | 5 | 4 | 2 | 22½ | |
20 | İsveç | 1½ | 2 | 1½ | 2½ | 2½ | 2 | 1 | - | 2½ | 2 | 1½ | 2 | 3 | 4 | 4 | 21 | |
21 | Finlandiya | 1½ | 1 | 1½ | 2 | 1½ | 0 | 2½ | 1½ | - | 3 | 2 | 2½ | 3 | 6 | 2 | 19 | |
22 | İzlanda | 1½ | 1 | 1½ | ½ | 1½ | 1½ | 2 | 2 | 1 | - | 3 | 2½ | 2 | 7 | 2 | 18 | |
23 | Fransa | 0 | 1½ | ½ | 1½ | 1½ | 2 | 1 | 2½ | 2 | 1 | - | 1½ | 1 | 8 | 2 | 15 | |
24 | Belçika | 0 | ½ | 1½ | 1½ | 1 | ½ | 1 | 2 | 1½ | 1½ | 2½ | - | 1 | 9 | 1 | 13½ |
Final C
№ | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | + | - | = | Puanlar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 | Norveç | - | 1½ | 2 | 3 | 3 | 3 | 2½ | 2 | 3 | 2½ | 4 | 3½ | 8 | 1 | 2 | 30 | |
26 | Filipinler | 2½ | - | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 4 | 3½ | 3 | 2½ | 7 | 0 | 4 | 29½ | |
27 | Güney Afrika | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 3 | 2½ | 2½ | 4 | 3½ | 2½ | 6 | 0 | 5 | 28 | |
28 | İtalya | 1 | 2 | 2 | - | 2½ | 1½ | 1½ | 3 | 3 | 2½ | 4 | 3½ | 6 | 3 | 2 | 26½ | |
29 | İskoçya | 1 | 1 | 2 | 1½ | - | 2 | 2½ | 2½ | 3½ | 4 | 2 | 3½ | 5 | 3 | 3 | 25½ | |
30 | Yunanistan | 1 | 2 | 2 | 2½ | 2 | - | 2½ | 2½ | 2½ | 2 | 3 | 3 | 6 | 1 | 4 | 25 | |
31 | Portekiz | 1½ | 1 | 1 | 2½ | 1½ | 1½ | - | 2½ | 2 | 2½ | 3½ | 3½ | 5 | 5 | 1 | 23 | |
32 | İran | 2 | 2 | 1½ | 1 | 1½ | 1½ | 1½ | - | 3 | 1 | 3 | 2 | 2 | 6 | 3 | 20 | |
33 | Porto Riko | 1 | 0 | 1½ | 1 | ½ | 1½ | 2 | 1 | - | 2½ | 1½ | 2 | 1 | 8 | 2 | 14½ | |
34 | İrlanda | 1½ | ½ | 0 | 1½ | 0 | 2 | 1½ | 3 | 1½ | - | 1 | 2 | 1 | 8 | 2 | 14½ | |
35 | Tunus | 0 | 1 | ½ | 0 | 2 | 1 | ½ | 1 | 2½ | 3 | - | 2½ | 3 | 7 | 1 | 14 | |
36 | Lübnan | ½ | 1½ | 1½ | ½ | ½ | 1 | ½ | 2 | 2 | 2 | 1½ | - | 0 | 8 | 3 | 13½ |
Bireysel madalyalar
- Kurul 1: Svetozar Gligorić 12/15 =% 80,0
- Yönetim Kurulu 2: Frank Anderson 10½ / 13 =% 80,8
- Kurul 3: Paul Keres 9½ / 12 =% 79,2
- Kurul 4: David Bronstein 9½ / 12 =% 79,2
- 1. yedek: Mikhail Tal 13½ / 15 =% 90.0
- 2. rezerv: Tigran Petrosian ve Győző Forintos 10½ / 13 =% 80.8
Referanslar
- 13. Satranç Olimpiyatı: Münih 1958 OlimpBase